Ούτε ένας στους εκατό Γερμανούς τουρίστες δε θα έρθουν φέτος Ελλάδα

periigitis

Member
Μηνύματα
116
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΔΑΓΑΣΚΑΡΗ...
Περυσι το πασχα ημουν στην Ταϊλάνδη. Γνωρισα ενα ζευγαρι γερμανων στο ξενοδοχειο που διεμενα κοντα στα 35. Χωρις παιδια. Θα εμεναν συνολικα στην Ασια ενα μηνα. Οταν συστηθηκαμε και εμαθαν οτι ειμαι απο την Ελλαδα χαρηκαν. Εκδηλωσαν το ενδιαφερον να επισκεφτουν την Ελλαδα και μαλιστα μου ειπαν οτι ειναι στα πλανα τους. Οταν τους ρωτησα γιατι δεν το εχουν κανει ως τωρα, παρα τρεχουν στην Ασια και αλλου, μου ειπαν οτι ειμαστε ακριβη χωρα. Προτιμουν να μενουν περισσοτερες ημερες διακοπες σε χωρες με χαμηλο κοστος παρα να της θυσιασουν για να μας επισκεφτουν. Αναφερθηκαν και στην σχεση ποιοτητας - τιμης. Μαλιστα μου ειπαν οτι ειμαστε overpriced, σε πολλα χωρις ουσιαστικο λογο. Ολα αυτα χωρουν πολυ συζητηση. Δεν θα πω οτι συμφωνω αλλα ουτε διαφωνω. Η αληθεια βρισκεται καπου στην μεση. Απλα εχουμε πολυ ανταγωνισμο στην περιοχη μας, απο τα γειτονικα κρατη και πιστευω οτι θα πρεπει με καποιο τροπο να προβαλουμε & να προωθησουμε τα ανταγωνιστηκα μας πλεονεκτηματα.
Καθώς επίσης να στείλουμε από κει που ήρθε και το ευρώ! Αρκετή χορηγία δώσαμε!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.961
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Εκδηλωσαν το ενδιαφερον να επισκεφτουν την Ελλαδα και μαλιστα μου ειπαν οτι ειναι στα πλανα τους. Οταν τους ρωτησα γιατι δεν το εχουν κανει ως τωρα, παρα τρεχουν στην Ασια και αλλου, μου ειπαν οτι ειμαστε ακριβη χωρα.
Χθες είδα την εξής διαφήμιση σ' ένα site για κρατήσεις ξενοδοχείων:
Μαγιόρκα από 22 ευρώ.
Τουρκία από 36 ευρώ.
Ελλάδα από 72 ευρώ.
Φυσικά και είμαστε ακριβή χώρα.
Κάποιος που θα δει αυτή τη διαφήμιση θα το σκεφτεί πολύ να έρθει στην Ελλάδα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Tο να φυγουνε σημαινει επισης οτι δε θα παρακαλαμε κιολας για να ερθουνε. Ευπροσδεκτοι ειναι (ξενιος Διας) αλλα οχι με το υφος του πλουσιου που παει διακοπες σε μια φτωχουλα πια Ελλαδα που κρεμεται απο τα λεφτακια τους. Ολα καλα, με αξιοπρεπεια ομως.

Μην ανησυχείτε παιδιά θα έρθουν άλλοι πραγματικά πλούσιοι.Το ξανθό γένος έρχεται...

Πάνω από 1 εκατ. Ρώσοι τουρίστες στην Ελλάδα | οικονομια | ethnos.gr
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η γνωστη πλεον τακτικη της TUI και των αλλων μεγαλων TO για να συμπιεσουν τις τιμες των δωματιων οσο μπορουν κι οταν υπογραφουν τα συμβολαια ξαφνικα η Ελλαδα θα γινει ο σουπερ προορισμος και θα ειναι στις πρωτες θεσεις προτιμησεις των Γερμανων οπως γινεται παντα.

Εχω την αποψη πως οι Γερμανοι ναι μεν μας βρισκουν ακριβο προορισμο σε σχεση με πολλους απο τους ανταγωνιστες μας (που ειναι και η αληθεια αλλωστε) αλλα γενικα μας θεωρουν μαλλον την πιο value for money χωρα της περιοχης.

Μιλω βεβαια γι αυτους που μας εχουν επισκεφθει κι οχι για κεινους που πανε Ασια και δεν εχουν πατησει ποτε το ποδι τους στην Ελλαδα.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Δεν νομιζω,οτι στη φαση που βρισκομαστε,πρεπει να παιξουμε το παιχνιδι:δεν θελεις εσυ μια,δεν θελω εγω δεκα....Χρειαζεται ο τουρισμος στην Ελλαδα και πρεπει να ακουσουμε τι λενε για μας.Δυστυχως,η τουριστικη πολιτικη,τοσα χρονια ηταν για τα σκουπιδια....Δεν πρεπει να παρακαλεσουμε να ερθουν,αλλα να τους αποδειξουμε οτι πηραμε το μηνυμα και βελτιωνομαστε...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ευτυχώς έχουμε την Όλγα Κεφαλογιάννη υπουργό τουρισμού....:haha:

υ.γ. Δεν θα ξεχάσω ποτέ την καμπάνια προηγούμενου υπουργού,μάλλον ανάπτυξης,για εξαγωγή φέτας στην Κίνα,όπου οι άνθρωποι έχουν σχεδόν στο σύνολο του πληθυσμού δυσανεξία στη λακτόζη.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
maltakias said:
Ευτυχώς έχουμε την Όλγα Κεφαλογιάννη υπουργό τουρισμού....:haha:

υ.γ. Δεν θα ξεχάσω ποτέ την καμπάνια προηγούμενου υπουργού,μάλλον ανάπτυξης,για εξαγωγή φέτας στην Κίνα,όπου οι άνθρωποι έχουν σχεδόν στο σύνολο του πληθυσμού δυσανεξία στη λακτόζη.
Σοβαρά μιλάς??? υπήρχε τέτοια καμπάνια;;;; Χαχαχαχαχα ειναι ότι πιο ηλίθιο έχω ακουσει
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και αυτοί επίσης κρέμονται από τα δικά μας λεφτά! Είμαστε από τους καλυτέρους πελάτες τους! Αν βαρέσουμε δε και καμία πτώχευση να δεις για πότε θα αρχίσουν να σφίγγουν τα ζωνάρια και αυτοί! ;)
Πάντως οι Γερμανοί, ενώ εμείς είμαστε στην ουσία πτωχευμένοι και επομένως πάνε οι τρελές αγορές που κάναμε από αυτούς είτε σε δημόσιο επίπεδο, είτε σε ιδωτικό, μιά χαρά τα πάνε με τα εμπορικά ισοζύγιά τους! Δεν περίμεναν από εμάς να ζήσουν...
Σε επίπεδα ρεκόρ το γερμανικό εμπορικό πλεόνασμα το 2012 - Τελευταίες Ειδήσεις
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Ευτυχώς έχουμε την Όλγα Κεφαλογιάννη υπουργό τουρισμού....:haha:

υ.γ. Δεν θα ξεχάσω ποτέ την καμπάνια προηγούμενου υπουργού,μάλλον ανάπτυξης,για εξαγωγή φέτας στην Κίνα,όπου οι άνθρωποι έχουν σχεδόν στο σύνολο του πληθυσμού δυσανεξία στη λακτόζη.
Είναι η χώρα με τον μεγαλύτερο πληθυσμό στον κόσμο, 1.343.239.923 κατοίκους.(απο βικιπαιδεια)
Και το 1%να επαιρνε το τυρακι μας...παλι καλα θα ηταν!!:D
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
33
Likes
14

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.005
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom