Ο Γύρος του Κόσμου σε street food bites!

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Η πρώτη φορά που επισκέφτηκα την Fukuoka ήταν αρχές Νοέμβρη του 2008 και το βράδυ είχε αρκετό κρύο και υγρασία. Τί καλύτερο λοιπόν για να σε ζεστάνει από μια λαχταριστή σούπα ράμεν και μάλιστα φρεσκομαγειρεμένη μπροστά στα μάτια σου με τα φρεσκότερα και νοστιμότερα υλικά. Είχα ήδη ακούσει πως η περιοχή φημίζεται για κάποιες συγκεκριμένες σούπες ράμεν τις οποίες και τίμησα δεόντως στην παραμονή μου ανάμεσα στα άλλα εδέσματα που απόλαυσα στα Yatai.

Περπατώντας ανάμεσα στις κουκλίστικες αυτές υπαίθριες καντίνες και ψάχνοντας να βρω σε ποια θα κάτσω ο ήχος που υπερίσχυε στα αυτιά μου εκτός από τον μεταλλικό ήχο από τις σπάτουλες που χόρευαν δεξιοτεχνικά πάνω στα teppanyaki tables και τις φωνές από την εκτέλεση των παραγγελιών ήταν το ηχηρότατο ρούφηγμα των ramens soups.

Ομολογώ πως γνωρίζοντας την εξαιρετική ευγένεια που χαρακτηρίζει την Ιαπωνική κουλτούρα αυτός ο ηχηρός τρόπος κατανάλωσης της σούπας με εξέπληξε μέχρι που έμαθα πως είναι ο μοναδικός τρόπος που πρέπει να καταναλώνεις τα noodles σου και μάλιστα αν δεν το κάνεις θεωρείται προσβολή!

Οι Ιάπωνες έχουν έναν ιδιαίτερα αυστηρό κώδικα συμπεριφοράς, ο οποίος αφορά όλες τις πτυχές, από τα δώρα που πρέπει να κάνει κάποιος, μέχρι το πώς να τρώει τα νουντλς.

Το ρούφηγμα των νουντλς λοιπόν είναι ευγενική χειρονομία! Επιπλέον, δείχνει ότι ευχαριστήθηκε κάποιος το γεύμα του. Μάλιστα, αν τα νουντλς δεν καταναλωθούν με θορυβώδη τρόπο, μπορεί να θεωρηθεί ότι δεν άρεσαν στον καλεσμένο.

Μια από τις πιο αγαπημένες μου ramen soup και μια από τις τοπικές σπεσιαλιτέ που έφερε και το όνομα της περιοχής που πρωτοδημιουργήθηκε ήταν η Hakata ramen soup.

IchiranRamen2.jpg


Ένα από τα πιο διάσημα ramen στην Ιαπωνία. Η βάση αυτού του ramen είναι το tonkotsu, ένας κρεμώδης ζωμός από κόκκαλα χοιρινού κρέατος, που δίνει στο πιάτο την απίστευτα πλούσια γεύση του. Συχνά καρυκεύεται μόνο με shio (αλάτι) και περιστασιακά με shoyu (σάλτσα σόγιας) και miso (πάστα σόγιας σε ζύμωση).

Το Hakata ramen παραδοσιακά σερβίρεται συνήθως με εξαιρετικά λεπτά νουντλς από σιτάλευρο σαν βερμιτσέλι αλλά μπορείτε να το ζητήσετε και με όποιο άλλος είδος νουντλς σας αρέσει. Στην κορυφή του πιάτου τοποθετούνται λεπτές φέτες χοιρινού κρέατος chashu και ψιλοκομμένα πράσινα κρεμμύδια αλλά και διάφορες άλλες γαρνιτούρες όπως πικάντικα φυλλα μουστάρδας, αυγά ramen, μανιτάρια , beni shōga (ρίζα τζίντζερ τουρσί), σκόρδο, , mayu και θρυμματισμένο σουσάμι.

Αυτό το στυλ ramen προέρχεται όπως και το όνομά το παλιό λιμάνι και την τότε εμπορική συνοικία της Χακάτα, η οποία, το 1889, συγχωνεύτηκε με την κάστρο της Φουκουόκα σε μια πόλη που έγινε γνωστή ως πόλη Φουκουόκα.

 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.546
Likes
12.340
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Σου εύχομαι να πας σύντομα και φυσικά όχι μόνο για να φας καλά!
Τις περισσότερες συνταγές από αυτές που δημοσιεύω μπορείς εύκολα να τις φτιάξεις και στο σπίτι αρκεί να προμηθευτείς τα κατάλληλα υλικά απο κάποιο καλό ασιατικό μάρκετ. Μπορεί να έχω 12 χρόνια να πάω Ν.Κορέα και Ιαπωνία αλλά μαγειρεύω πολύ συχνά σπίτι τις αγαπημένες μου συνταγές.
Στο www.salamat.gr στους Αμπελόκηπους το οποίο διαθέτει και e-shop μπορείς να βρεις όλα τα υλικά και ακόμα και τα μαγειρικά σκεύη που θα χρειαστείς για αυτά τα πιάτα και μάλιστα σε πολύ καλές τιμές. Κάνουν αποστολή αυθημερόν εντός Αττικής και σε 1-2 μέρες σε όλη την Ελλάδα.
Αν το φας στον τόπο του το φαγητό και δη το street food έχει άλλη χάρη. Χώρια που οι περισσότερες συνταγές όταν γίνονται στην κουζίνα μας βγαίνουν ξενέρωτες και διαφορετικές. Πχ σιγά μην φτιάξω ζωμό από κόκαλα χοιρινού για ramen. Άσε με λοιπόν να ονειρεύομαι ταξιδάκια.
Το Salamat όπως έχω γράψει κι αλλού το επισκέπτομαι εδώ και πολλά χρόνια. Και τώρα που άνοιξε και στο Ψυχικό κατάστημα με πιο εύκολο πάρκινγκ πολύ πιο συχνά ;)
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.890
Likes
40.633
Οποτε παω Αγγλια επισκεπτομαστε συγκεκριμενο εστιατοριο με σπεσιαλιτε το ramen. Ομολογω οτι ειναι απο τα πιο ωραια φαγητα που εχω φαει απο αλλη κουζινα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.518
Likes
8.423
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Γαλλικά γλυκά μέρος 2ο.

Για τους λάτρεις της κρέμας (όπως εγώ) άλλη μία δυνατή επιλογή είναι το tropézienne. Ζύμη brioche και γέμιση κρέμα ζαχαροπλαστικής και βουτύρου. Χρειάζεται να πω κάτι άλλο; Κυκλοφορεί σε διάφορα μεγέθη, από μια μπουκιά μέχρι ολόκληρη τούρτα.

1603434903910.png



Στην κατηγορία μην κρίνεις ένα βιβλίο απ'το εξώφυλλο ανήκουν οι canelés. Εμφανισιακά μοιάζουν με καμμένες αποτυχίες, αλλά αν φας, γλείφεις και τα δάχτυλα σου. Τα κύρια συστατικά του είναι η βανίλια και το ρούμι. Από εμφάνιση δεν τα πάει καλά.

1603435205513.png


Ένα απ'τα ελάχιστα Γαλλικά γλυκά που δεν μου αρέσουν (πραγματικά μετρημένα στα δάχτυλα ενός χεριού) είναι το merveilleux. Είναι τόσο διαδεδομένο που μπορεί να βρείτε ζαχαροπλαστεία να πουλάνε μόνο αυτό. Κρέμα ανάμεσα σε 2 στρωσεις μαρέγγα. Συνήθως είναι επικαλυμμένο με σαντιγί και τριμμένη σοκολάτα. Η κρέμα και η σαντιγί φυσικά είναι τέλειες. Την μαρέγγα δεν θέλω ούτε να την βλέπω.

1603435601677.png
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Γαλλικά γλυκά μέρος 2ο.

Για τους λάτρεις της κρέμας (όπως εγώ) άλλη μία δυνατή επιλογή είναι το tropézienne. Ζύμη brioche και γέμιση κρέμα ζαχαροπλαστικής και βουτύρου. Χρειάζεται να πω κάτι άλλο; Κυκλοφορεί σε διάφορα μεγέθη, από μια μπουκιά μέχρι ολόκληρη τούρτα.

View attachment 330076


Στην κατηγορία μην κρίνεις ένα βιβλίο απ'το εξώφυλλο ανήκουν οι canelés. Εμφανισιακά μοιάζουν με καμμένες αποτυχίες, αλλά αν φας, γλείφεις και τα δάχτυλα σου. Τα κύρια συστατικά του είναι η βανίλια και το ρούμι. Από εμφάνιση δεν τα πάει καλά.

View attachment 330077

Ένα απ'τα ελάχιστα Γαλλικά γλυκά που δεν μου αρέσουν (πραγματικά μετρημένα στα δάχτυλα ενός χεριού) είναι το merveilleux. Είναι τόσο διαδεδομένο που μπορεί να βρείτε ζαχαροπλαστεία να πουλάνε μόνο αυτό. Κρέμα ανάμεσα σε 2 στρωσεις μαρέγγα. Συνήθως είναι επικαλυμμένο με σαντιγί και τριμμένη σοκολάτα. Η κρέμα και η σαντιγί φυσικά είναι τέλειες. Την μαρέγγα δεν θέλω ούτε να την βλέπω.

View attachment 330078
Εδώ ας πούμε λύγισα. Κι ας μη συμπαθώ τους γάλλους.

canelés: εμένα όμορφα μου φαίνονται, μοιάζουν λίγο με σιροπιαστά δικά μας ή τουλούμπες (που δε μ αρέσουν)· από το όνομά τους, θα περίμενα να έχουν και κανελίτσα

Ζύμη brioche: εδώ κι αν λύγισα
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Οποτε παω Αγγλια επισκεπτομαστε συγκεκριμενο εστιατοριο με σπεσιαλιτε το ramen. Ομολογω οτι ειναι απο τα πιο ωραια φαγητα που εχω φαει απο αλλη κουζινα.
Ίσως έχει να κάνει και με την προσαρμογή στις τοπικές/ευρωπαϊκές γευστικές προτιμήσεις. Οκεη για το ραμεν μπορεί να μην έχει να κάνει, αλλά γενικά εκτός από τη χάρη, είναι και τα υλικά που κάνουν τη διαφορά όταν τρως κάτι στον τόπο του. Η λογική προστάζει ότι τα παραδοσιακά φαγητά μιας χώρας φτιαχνονται με τοπικά υλικά (τοπικά πριν να έρθει το survivor στη ζωή μας και να γεμίσουμε πχ με καρύδες και μάνγκο), τα οποία είναι πάντα πιο νόστιμα από τα εισαγωγής (δηλώνω αμετάκλητη φαν των τοπικών προϊόντων για πολλούς λόγους πέρα από τη γεύση).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.890
Likes
40.633
Περιοριζεται δραματικα ομως η συχνοτητα που μπορει καποιος να δοκιμασει ethnic κουζινα ετσι.
Επισκεπτομενη καπου καπου τα μαγαζια της Πατησιων που φερνουν ετσι κι αλλιως τοπικα προιοντα απο διαφορες χωρες για να εξυπηρετησουν τους μεταναστες εδω φερνοντας πρωτες υλες για μαγειρικη γιατι ξερουν κυριως τη δικη τους κουζινα, ξερω οτι εκτος απο εμας που δοκιμαζουμε απο περιεργεια, υπαρχει και η αναγκη να διατηρησουν τις παραδοσεις τους και οι μεταναστες. Η μετακινηση των πληθυσμων εχει δημιουργησει αναγκαστικα μια ολοκληρη αγορα, απο την οποια επωφελουμαστε κι εμεις οι περιεργοι :)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Περιοριζεται δραματικα ομως η συχνοτητα που μπορει καποιος να δοκιμασει ethnic κουζινα ετσι.
Επισκεπτομενη καπου καπου τα μαγαζια της Πατησιων που φερνουν ετσι κι αλλιως τοπικα προιοντα απο διαφορες χωρες για να εξυπηρετησουν τους μεταναστες εδω φερνοντας πρωτες υλες για μαγειρικη γιατι ξερουν κυριως τη δικη τους κουζινα, ξερω οτι εκτος απο εμας που δοκιμαζουμε απο περιεργεια, υπαρχει και η αναγκη να διατηρησουν τις παραδοσεις τους και οι μεταναστες. Η μετακινηση των πληθυσμων εχει δημιουργησει αναγκαστικα μια ολοκληρη αγορα, απο την οποια επωφελουμαστε κι εμεις οι περιεργοι :)
Δε διαφωνώ και συχνά την τιμώ. Απλά λέω ότι το να τη δοκιμάσεις στον τόπο της έχει άλλη χάρη πάντα, όπως είπε και η @katkats. Και περισσότερο πήγαινε στο να κάτσεις να φτιάξεις εσύ αυτές τις συνταγές (μιλάω εγώ που τις έχω ξεπατώσει όλες:haha:).

Αυτό με τα προϊόντα πήγαινε περισσότερο στην πρώτη ύλη, προφανώς όταν υπάρχει η δυνατότητα να την προμηθευτείς ντόπια. Υπάρχουν και κάποια πράγματα που εντάξει προφανώς και εισαγωγής είναι καλύτερα, γιατί δεν είναι τυπικά της περιοχής σου (η φέτα που μετα μανίας καταναλώνω παρασκευάζεται στη Λάρσα ;) )
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.518
Likes
8.423
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
μοιάζουν λίγο με σιροπιαστά δικά μας ή τουλούμπες

Είναι πιο ψωμένιες οι canelés. Σαν σιροπιαστό κέικ φαντάσου με γέυση ρούμι.


από το όνομά τους, θα περίμενα να έχουν και κανελίτσα

Τα Γαλλικά ονόματα ξεγελάνε. Θυμάμαι την πρώτη φορά που παρήγγειλα καφέ noisette και σκέφτηκα ωραία καφές με άρωμα φουντούκι απ'τους αγαπημένους μου. Τελικά έτσι λένε τον καφέ με γάλα, ο οποίος και με μια γουλιά με στέλνει τουαλέτα. Τον ήπια σε αεροδρόμιο.... Ευτυχώς αργούσε η πτήση μου...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.074
Likes
3.590
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Γαλλικά γλυκά μέρος 2ο.

Για τους λάτρεις της κρέμας (όπως εγώ) άλλη μία δυνατή επιλογή είναι το tropézienne. Ζύμη brioche και γέμιση κρέμα ζαχαροπλαστικής και βουτύρου. Χρειάζεται να πω κάτι άλλο; Κυκλοφορεί σε διάφορα μεγέθη, από μια μπουκιά μέχρι ολόκληρη τούρτα.

View attachment 330076


Στην κατηγορία μην κρίνεις ένα βιβλίο απ'το εξώφυλλο ανήκουν οι canelés. Εμφανισιακά μοιάζουν με καμμένες αποτυχίες, αλλά αν φας, γλείφεις και τα δάχτυλα σου. Τα κύρια συστατικά του είναι η βανίλια και το ρούμι. Από εμφάνιση δεν τα πάει καλά.

View attachment 330077

Ένα απ'τα ελάχιστα Γαλλικά γλυκά που δεν μου αρέσουν (πραγματικά μετρημένα στα δάχτυλα ενός χεριού) είναι το merveilleux. Είναι τόσο διαδεδομένο που μπορεί να βρείτε ζαχαροπλαστεία να πουλάνε μόνο αυτό. Κρέμα ανάμεσα σε 2 στρωσεις μαρέγγα. Συνήθως είναι επικαλυμμένο με σαντιγί και τριμμένη σοκολάτα. Η κρέμα και η σαντιγί φυσικά είναι τέλειες. Την μαρέγγα δεν θέλω ούτε να την βλέπω.
Πάρα πολύ ωραίο θέμα!! Μου άνοιξε την όρεξη και θα το παρακολουθώ.
Εγώ με αυτό το tropézienne έχω λυγίσει κυριολεκτικά!! Μέχρι και να ξαναπάω Γαλλία για να το φάω σκέφτομαι. :p:bleh:
Μία πρόταση έχω μόνο. Μήπως σε κάθε μήνυμα στην αρχή να βάζουμε με bold και τη χώρα ή /και την πόλη, για να μας βγαίνει και στην αναζήτηση το μήνυμα ανάλογα με τη χώρα που θέλουμε να επισκεφτούμε;
Δεν ξέρω... ισως κάποιος moderator βρει καλύτερο τρόπο για να συνδέσει τα μηνύματα με την χώρα και να βρίσκουμε πιο εύκολα τις λιχουδιές της...
Για παράδειγμα εγώ που έχω πάει σε 4 διαφορετικές περιοχές της Γαλλίας, αυτό το λαχταριστό γλυκό δεν έτυχε ποτέ να το δοκιμάσω και να το αναζητήσω γιατί δεν το γνώριζα.... 🥺
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.518
Likes
8.423
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Πάρα πολύ ωραίο θέμα!! Μου άνοιξε την όρεξη και θα το παρακολουθώ.
Εγώ με αυτό το tropézienne έχω λυγίσει κυριολεκτικά!! Μέχρι και να ξαναπάω Γαλλία για να το φάω σκέφτομαι. :p:bleh:
Μία πρόταση έχω μόνο. Μήπως σε κάθε μήνυμα στην αρχή να βάζουμε με bold και τη χώρα ή /και την πόλη, για να μας βγαίνει και στην αναζήτηση το μήνυμα ανάλογα με τη χώρα που θέλουμε να επισκεφτούμε;
Δεν ξέρω... ισως κάποιος moderator βρει καλύτερο τρόπο για να συνδέσει τα μηνύματα με την χώρα και να βρίσκουμε πιο εύκολα τις λιχουδιές της...
Για παράδειγμα εγώ που έχω πάει σε 4 διαφορετικές περιοχές της Γαλλίας, αυτό το λαχταριστό γλυκό δεν έτυχε ποτέ να το δοκιμάσω και να το αναζητήσω γιατί δεν το γνώριζα.... 🥺


Όλα τα γλυκά που έχω ποστάρει είναι πολύ γνωστά. Πιο δύσκολο είναι να μην τα βρεις από το να τα βρεις, ανεξαρτήτως πόλης. Μάλλον απλά δεν τα πρόσεξες!
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Γαλλικά γλυκά μέρος 2ο.

Για τους λάτρεις της κρέμας (όπως εγώ) άλλη μία δυνατή επιλογή είναι το tropézienne. Ζύμη brioche και γέμιση κρέμα ζαχαροπλαστικής και βουτύρου. Χρειάζεται να πω κάτι άλλο; Κυκλοφορεί σε διάφορα μεγέθη, από μια μπουκιά μέχρι ολόκληρη τούρτα.

View attachment 330076
Αυτό το ποστ ήταν χτύπημα κάτω από τη μέση!
Γιατί μου το έκανες αυτό μεσημεριάτικα και είμαι και σε κρίσιμη ηλικία για εμφράγματα??!!
Αυτή η Tarte de Saint-Tropez είναι από τα αγαπημένα μου γλυκά και από τα ελάχιστα που δεν μπορώ ποτέ να αντισταθώ!
Τόσο αγαπημένο που έμαθα να το φτιάχνω και από ότι λένε με μεγάλη επιτυχία.
Έτσι μου ΄ρχεται να κατέβω να πάρω τα υλικά και να αρχίσω το ζύμωμα.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.075
Μηνύματα
879.696
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom