Ο Γύρος του Κόσμου σε street food bites!

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Γνωρίζω τη μπουγάτσα του Γιάννη και τα παιδιά που το ξεκίνησαν, κάπου απ' τα τέλη των 90s, 98 ή 99, δε θυμαμαι ακριβώς. Ήταν βλέπεις η εποχή που η νυχτερινή πιάτσα της Θεσσαλονίκης είχε σημείο αναφοράς γύρω από 'κείνο το μικρό κομμάτι της Μητροπόλεως. Κλασσικά μπαράκια τα περισσότερα, τα πρώτα στέκια της νιότης μας.
Τι να πρωτοθυμηθώ, Ark, Nice pair, Έκκεντρον (με ατέλειωτη πικοιλία από μπύρες), το ιστορικό Φλου (έκλεισε δυστυχώς πρόσφατα), ένα στενό παραδίπλα ο Λωτός. Περνώντας τη Παύλου Μελά και μπαίνοντας στη Λώρη Μαργαρίτη, το Kingston, ο Βυθός, το Cafe Chris, το Σικ και η συνέχεια σε ένα ακόμα δρόμο - σημείο αναφοράς, τη Προξένου Κορομηλά με το Λουκυ Λουκ, το Νερο που καίει, το Δον Κιχώτη, το Εθνικ κτλ κτλ. Η λίστα είναι ατελείωτη για τα χρόνια εκείνα.
Μια μεγάλη πλειοψηφία των θαμώνων των μαγαζιών εκείνης της ωραίας εποχής, κατέληγε στο άκρο εκείνο της Μητροπόλεως, το στενάκι ουσιαστικά με αρκετά μπουγατσατζίδικα και λίγο πιο κάτω το «Ετσι» ένα καταπληκτικό καινοτόμο σαντουιτσάδικο.
Ο Γιαννης ξεκίνησε από μια τρύπα στην ουσία, δίνοντας όλο του το είναι και βγάζοντας τρομερό μεράκι στη δουλειά του. Με μεγάλη μου χαρά όλα αυτά τα χρόνια τον βλέπω να προοδεύει και να εξελίσσεται, μεγαλώνωντας το χώρο του και τις ιδέες με τα φαγητά του, ακόμα κι όταν η πιάτσα της Θεσσαλονίκης άλλαξε εντελώς κατεύθυνση μετακινούμενη λίγο κεντρικότερα προς τη περιοχή της Συγγρού/Βαλαωρίτου. Ο Γιάννης όχι μόνο κράτησε, αλλά συγκέντρωνε όλο και μεγαλήτερο πλήθος καθώς οι πελάτες του γινόντουσαν όλο και πιο φανατικοί, κυρίως με τη μετάδοση της φήμης του από στόμα σε στόμα, μιας και τα μπαράκια της γειτονιάς όλο και λιγοστεύουν.
Αν κάτι τον ξεχώριζε στις γεύσεις του είναι η καινοτομία και η πρωτοβουλία - έλλειψη φόβου να κάνει δοκιμές. Έπαιρνε την απλή πρασόπιτα και έβαζε μέσα μπεΐκον, έπαιρνε τη λουκανόπιτα και τη γέμιζε μουστάρδα, καθιέρωσε τη μανιταρόπιτα, εδραίωσε τις «αλοιφές» δίπλα στις σφολιάτες. Για παράδειγμα μανιταρόπιτα με ουγγαρέζα, ή ρολό αλλαντικών με μαγιονέζα από δίπλα, μπουγάτσα κιμά με γιαούρτι, φτάνοντας τα τελευταία χρόνια να μη διστάσει να δοκιμάσει να σερβίρει τη γλυκιά μπουγάτσα με μερέντα, σε μια πανδαισία ζάχαρου:
View attachment 332039
(Φωτογραφία από ένα ξημέρωμα του 2013).

Πλέον τις καλές μέρες (ή μάλλον νύχτες) στο Γιάννη μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις στην ουρά ακόμα και 20 λεπτά. Η φήμη του έχει περάσει από γενιά σε γενιά, όχι για το παραδοσιακό αλλά όπως προείπα για το καινοτόμο της υπόθεσης.
Τουλάχιστον τα παιδιά δεν έχουν αφήσει τις παλιές συνήθειες, καθώς κάθε φορά θα παραγγείλεις και θα σερβιριστείς συνοδεία Ρεγκε μουσικής. Ο δε αδερφός του αν δει κανένα παλιόμουτρο από τα πρώτα χρόνια (καλή ώρα) δε θα διστάσει να βγάλει απ' το ψυγείο το «μαγικό νερό» και να κεράσει σε φλυτζανάκι του καφέ πάντα, λέγοντας κλασσικά «έ, όλη νύχτα έντα τσίπουρο δεν ήπιαμε»...


Η Κορυφαία και αξεπέραστη ήταν η Δωδώνη η οποία λειτουργούσε από τα τέλη του 1800 (!) πάνω στην Εγνατία. Αισθάνομαι πολύ τυχερός που τη πρόλαβα σε λειτουργία. Από μια κλασσική ιστορία νεοελληνικής παράνοιας, το μαγαζί οδηγήθηκε σε μετεγκατάσταση και εν' τέλει σε οριστικό κλείσιμο γύρω στο 2001-2002.
View attachment 332040
(φωτογραφία αλιευμένη από το διαδίκτυο)


Στα σήμερα, έχοντας πλέον ελάχιστη εμπειρία από μπουγατσατζίδικα, αυτή που προτείνω ξεκάθαρα σε όποιον κινείται στο κέντρο είναι το Σερραικόν στη Βασιλέως Ηρακλείου και πιο δυτικά ο Μπαντής.

ΥΓ. Σορρυ για το μακροσκελές ποστ, αλλά μου δόθηκε ευκαιρία για βουτιά στις αναμνήσεις. :)
Σε ευχαριστώ πολύ psilos3 για την ιστορική αναδρομή που ειλικρινά με ταξίδεψε πολλά χρόνια πίσω." Ο πλούτος της ζωής βρίσκεται στις αναμνήσεις που έχουμε ξεχάσει" όπως έγραψε και ο Τσέζαρε Παβέζε!

Από τα μαγαζιά που αναφέρεις στέκια μας ήταν κυρίως το Φλου στη Νικηφόρου Φωκά, που είχα δουλέψει και κάτι φεγγάρια μάλιστα, φυσικά ο Δον Κιχώτης που νομίζω ήταν και το αρχαιότερο μπαράκι της πόλης,το Sante στη Μητροπόλεως αλλά και το Berlin που βγαίναμε όταν είχε πια ξημερώσει!

Μεγάλη μου παράληψη να μην αναφερθώ στη Δωδώνη στην Εγνατίας! Εκεί έτρωγα για δυο χρόνια κάθε μέρα την πρωινή μου μπουγάτσα πριν πάω να πάρω το ΚΤΕΛ για να πάω στη δουλειά σε ένα προάστιο της Θεσσαλονίκης. Πολύ κρίμα που έκλεισε.Το ίδιο και το "Σερραικόν" που το είχα τιμήσει δεόντως. Η μπουγάτσα του με κιμά τα έσπαγε!
Ο Μπαντής κλασσική και διαχρονική αξία στην Θεσσαλονικιώτικη μπουγάτσα, Λίγο πιο πάνω στη Ξηροκρήνη πηγαίναμε και στου Μιλκάκη που για μένα είνε την καλύτερη μοσχομυριστή και βελούδινη κρέμα που σε τράβαγε από τη μύτη!
Σε ευχαριστώ πολύ για το όμορφο ταξίδι στις αναμνήσεις!
 
Last edited:

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
ο Δον Κιχώτης που νομίζω ήταν και το αρχαιότερο μπαράκι της πόλης
Λίγη ιστορία αν επιτρέπεται:το πρώτο μπαράκι στην πόλη ήταν η Fox (που αρχικά είχε ανοίξει σαν pub).Λίγο αργότερα, το 1976, ο Γιώργος Δημηταρόπουλος(μετέπειτα γνωστός ως Μπούφης) ανοίγει τον Δον Κιχώτη.Μετά ανοίγουν η Σελήνη,ο Λωτός,το Σαβόι,ο Λούκυ Λουκ και το Μπανάλ (1978) με τον ανεπανάληπτο Ηρακλή Δούκα,το Berlin το 1979 και το Φλου το 1980 που έκλεισε φέτος.Πω-πω,πολλά και ωραία μου θυμήσατε :) Αξέχαστα και ανεπανάληπτα :heart:
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Kurtos kalacs,παραδοσιακό γλυκό της Ρουμανίας που έχει τις ρίζες του στην Τρανσυλβανία.Είναι ζυμάρι (αλεύρι,ζάχαρη,γάλα,βούτυρο,αυγά,αλάτι) τυλιγμένο σε σούβλα (χοντρό κύλινδρο),πασπαλίζεται με ζάχαρη και ψήνεται στα κάρβουνα.Κατά την διάρκεια του ψησίματος αλείφεται με λιωμένο βούτυρο.Οταν όλη η εξωτερική επιφάνεια του καραμελωθεί τότε είναι έτοιμο,βγαίνει από την φωτιά, ο κύλινδρος αφαιρείται,κόβεται και πουλιέται σε φέτες.

Στο Brasov
1.JPG


Ψήσιμο του Kurtos kalacs στο Sibiu
3.JPG


Και ένα ενημερωτικό βίντεο
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Αν είστε στη Μπογκοτά (και όπου αλλού στην Κολομβία) και σας πιάσει μια λιγούρα στο δρόμο, έχετε αρκετές επιλογές, από συσκευασμένα γλυκάκια, γλειφιτζούρια (!) κλπ. Έχετε όμως και την επιλογή της oblea, δύο λεπτές γκοφρέτες, ανάμεσα μαρμελάδες, dulce de leche ή άλλου είδους πραλίνα καραμέλας/κρέμα και τριμμένο τυράκι.

Εδώ η δική μου

IMG_2893.JPG


IMG_2894.JPG
IMG_2895.JPG


Αν θυμάμαι καλά δεν κατάφερα ποτέ να τη φάω ολόκληρη, με λίγωσε, εσείς όμως μπορεί να είστε πιο δυνατοί παίκτες και να τα καταφέρετε!
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Μοιάζει με την καμινάδα που πουλούν στα πανηγύρια;
Ναι,έχεις δίκιο.Αλλωστε kurtos νομίζω ότι σημαίνει καμινάδα (μήπως έχει σχέση με την Ελληνική λέξη κυρτός?).Αυτή λοιπόν η καμινάδα μπορεί να εμπλουτιστεί και με διάφορες γεύσεις.Ενημερωτικά, υπάρχει στην Θεσσαλονίκη μαγαζί (από το 2018) που φτιάχνει αυτό το γλυκό και με πολλές παραλλαγές μάλιστα,είναι το Thess kaminda kürtős kalács.Για την ιστορία, η πρώτη αναφορά για το γλυκό αυτό χρονολογείται στον μεσαίωνα (περίπου 1450) και βρέθηκε σε ένα χειρόγραφο στη Χαιδελβέργη.Αναφέρεται σε μια οικογένεια που έψηνε κέικ στα κάρβουνα σε περιστρεφόμενη σούβλα.Η περιγραφή αναφέρει για μια λωρίδα ζύμης η οποία πρέπει να τυλιχτεί σε σχήμα έλικα γύρω από μια σούβλα ψησίματος και να περαστεί με κροκό αυγού πριν ψηθεί.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Αν είστε στη Μπογκοτά (και όπου αλλού στην Κολομβία) και σας πιάσει μια λιγούρα στο δρόμο, έχετε αρκετές επιλογές, από συσκευασμένα γλυκάκια, γλειφιτζούρια (!) κλπ. Έχετε όμως και την επιλογή της oblea, δύο λεπτές γκοφρέτες, ανάμεσα μαρμελάδες, dulce de leche ή άλλου είδους πραλίνα καραμέλας/κρέμα και τριμμένο τυράκι.

Εδώ η δική μου

View attachment 332314

View attachment 332315 View attachment 332316

Αν θυμάμαι καλά δεν κατάφερα ποτέ να τη φάω ολόκληρη, με λίγωσε, εσείς όμως μπορεί να είστε πιο δυνατοί παίκτες και να τα καταφέρετε!
Τεράστιο!!!
Αυτός ο συνδυασμός μαρμελάδας καραμελωμένου γάλακτος με τυρί κάπως μου ρχεται..... Είναι ανάλατο το τυρί τουλάχιστον?
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Τεράστιο!!!
Αυτός ο συνδυασμός μαρμελάδας καραμελωμένου γάλακτος με τυρί κάπως μου ρχεται..... Είναι ανάλατο το τυρί τουλάχιστον?
Ούτε που το καταλαβαίνεις

υγ. Γενικά (προσωπική μου άποψη) οι λατίνοι με κάποια πράγματα δεν το χουν. Ένα απ'αυτά είναι τα γλυκά.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Ενημερωτικά, υπάρχει στην Θεσσαλονίκη μαγαζί (από το 2018) που φτιάχνει αυτό το γλυκό και με πολλές παραλλαγές μάλιστα,είναι το Thess kaminda kürtős kalács.
Κι εμείς οι χαμουτζήδες έχουμε δυο μαγαζιά που μπορείς να βρεις "Καμινάδα" όπως ονόμασαν το μαγαζί.
Το ένα στη Μιαούλη στου Ψυρρή και το άλλο στη Βεάκη στο Περιστέρι.
Τα βγάζουν σε πολλές παραλλαγές.Το παραδοσιακό με ζαχαρη - κανέλα το σοκολάτα μπισκότο και το Μπουένο είναι από τα καλύτερα αλλά και στο μαγαζί στου Ψυρρή που το γεμίζουν με παγωτό. Αν και δεν είμαι γλυκατζού μισό το καταφέρνω μια χαρά!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Ένα πολύ ωραίο άρθρο σχετικά με φωτογραφίες:

https://parallaximag.gr/thessaloniki/don-kichotis
Πολυ ωραιο αρθρο! Πωπω πολυ εντυπωσιακη και εντονη ζωη εκανε ο τυπος! Kαλα το 1976 ανοιξε το πρωτο μπαρ στην Θεσσαλονικη, πιο πριν μονο την παμπ την Φοξ ειχε; Μου εκανε εντυπωση γιατι ειχα την εντυπωση, οτι το Au revoir στην Πατησιων ειχε ανοιξει αρχες του 20ου αιωνα. Βεβαια θυμομουν λαθος 1957 ή 1958 ανοιξε απ' οτι κοιταξα πριν λιγο. Οποτε ολα καλα λογικο μου φαινεται!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.810
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom