Πολωνία Ο Φεβρουάριος της Κρακοβίας??????

Maro.k.

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Καλησπέρα σε όλους!!!!!!
Είμαι στη φάση που ετοιμάζω το επόμενο ταξίδι μου και αφού αντίστάθηκα στην πρόταση για Ρώμη(την έχω δει αρκετά!) και στην πρόταση για Πράγα(την γνώρισα πέρσυ) έπεσε στο τραπέζι η ιδέα της Κρακοβίας!
Το μόνο πράγ,α που με προβληματίζει είναι ο καιρός, καθότι θα πάμε αρχές Φεβρουαρίου....
Θα χαιρόμουνα πάρα πολύ αν είχα μερικές απόψεις ή ακόμα και προτάσεις για άλλους προορισμούς!!!
:p
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
αντέ να μαζευομαστε σιγα σιγα εδώ πάνω.

η θερμοκρασίες μπορουν να ποικιλουν στην Κρακοβία
πέρυση πχ είχαμε -20, αλλά δε ένιωθες τόσο κρύο (φορώντας πάντα ένα καλο μπουφαν κι ένα φουτερ παντα ε?) απλά στις περιοχες με πολλή κοσμό μπορούσες να βρεις πάγο κι να γλυστρίσεις.

εγω θα σου πρώτεινα να έρθεις Κρακοβία κάπου στα μέσα Μαρτίου που είναι υπέροχα γτ όλα ανθήζουν.
αλλά κι ο φεβρουάριος έχει κι τις δικιες του καλές στιγμες (ζεστή σοκολάτα στην κεντρική πλατεία με θέα το Sukiennice)

αν έχει κάποια απορία για Κρακοβία/Πολώνια ή Τσεχία ευχαριστώς να βοήθησω
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Σαν παλια πολη,ποια ειναι πιο γραφικη,η Κρακοβια ή η Βαρσοβια?Στις φωτο που εχω δει,μου φαινεται οτι ειναι η Βαρσοβια,τουλαχιστον για τα δικα μου γουστα.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Η Βαρσοβία καταστράφηκε από άκρη σε άκρη κατά το ΒΠΠ, η όντως πανέμορφη (αλλά μικρή) παλειά πόλη ανακατασκευάστηκε υποδειγματικά από διασωθέντα σχέδια και φωτογραφίες. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν η Κρακοβία αντιμετώπισε παρόμοια προβλήματα και αν το ιστορικό της κέντρο είναι τόσο περιορισμένο όσο της Βαρσοβίας. Νομίζω ότι πρέπει να μας πει ο Θανάσης για την Κρακοβία.
Εμένα μου έμειναν στο μυαλό περισσότερο οι μεσαιωνικές όψεις του Γκντασκ
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Η Βαρσοβία καταστράφηκε από άκρη σε άκρη κατά το ΒΠΠ, η όντως πανέμορφη (αλλά μικρή) παλειά πόλη ανακατασκευάστηκε υποδειγματικά από διασωθέντα σχέδια και φωτογραφίες. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν η Κρακοβία αντιμετώπισε παρόμοια προβλήματα και αν το ιστορικό της κέντρο είναι τόσο περιορισμένο όσο της Βαρσοβίας. Νομίζω ότι πρέπει να μας πει ο Θανάσης για την Κρακοβία.
Εμένα μου έμειναν στο μυαλό περισσότερο οι μεσαιωνικές όψεις του Γκντασκ

Το Γκντανσκ σε ποια απο τις δυο ειναι κοντα?Αλλη εκδρομη σε καποια μεσαιωνικη πολη,που θα μπορουσε να κανει κανεις?
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Το Γκντασκ είναι στη Βαλτική, η Βαρσοβία στη μέση της διαδρομής από Γκντάσκ για Κρακοβία. Τώρα για πόλεις δεν μπορώ να σου πω γιατί πήγα μόνο στη Βαρσοβία και το Γκντασκ. Από ότι βλέπω όμως οι περισσότεροι προτιμούν την Κρακοβία.
Κοντά στη Βαρσοβία είναι πάντως το Λοτζ (δυστυχώς δεν πήγα) το οποίο πρέπει να είναι πανέμορφη πόλη, και πρώτο σε αφίξεις τουριστών.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Προφέρεται Γουτζ... έχεις κάποιο link που να δείχνει ότι είναι η πρώτη σε επισκεψιμότητα πόλη στην Πολωνία?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Łódż για την ακρίβεια. Να σου πω, που το βρήκες αυτό ότι το Łódz είναι πρώτο σε επισκεψημωτιτα?
εκτός το Litzmannstadt Ghetto (το δεύτερο ποιο μεγάλο γκέτο της πολώνια μέτα της Βαρσοβίας), την οδό Piotrkowska κι τα κινηματογραφικά γραφεία δε έχει τίποτα άλλο εκεί να δεις.

για μένα οι must πολείς για να δει κάποιος είναι

Krakow
Gdansk
Warszawa
Wroclaw

κι οι λιγο γνωστες

Bielsko Biała
Pozńan

κι αλλες πολλές που δε θυμάμαι

ότι θέλετε χτυπήστε κι μπείτε :D;)
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Łódż για την ακρίβεια. Να σου πω, που το βρήκες αυτό ότι το Łódz είναι πρώτο σε επισκεψημωτιτα?
εκτός το Litzmannstadt Ghetto (το δεύτερο ποιο μεγάλο γκέτο της πολώνια μέτα της Βαρσοβίας), την οδό Piotrkowska κι τα κινηματογραφικά γραφεία δε έχει τίποτα άλλο εκεί να δεις.

για μένα οι must πολείς για να δει κάποιος είναι

Krakow
Gdansk
Warszawa
Wroclaw

κι οι λιγο γνωστες

Bielsko Biała
Pozńan

κι αλλες πολλές που δε θυμάμαι

ότι θέλετε χτυπήστε κι μπείτε :D;)

Για πες μου,η Βαρσοβια εχει πιο μικρη παλια πολη απο την Κρακοβια?
Ποια ειναι η πιο ''πολυχρωμη''?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
πάνω κάτω κι οι 2 είνια ιδιες σε μέγεθος (αν στην Κρακοβία υπολογίσουμε κι την περιοχη Kazimierz) η Κρακοβία κερδίζει.

κι πολύχρωμη η Κρακοβια καιρδιζει κατά κράτος
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Tο λεω επειδη μου αρεσαν πολυ τα πολυχρωμα της Βαρσοβιας απο αυτα που ειδα στο γουγλη.Αλλα αφου το λες εσυ,ετσι ειναι.Παντως εχει πολλες μικρες μεσαιωνικες πολεις εκει κοντα,ε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.206
Μηνύματα
883.766
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom