Πολωνία Ο Φεβρουάριος της Κρακοβίας??????

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Σαν παλια πολη,ποια ειναι πιο γραφικη,η Κρακοβια ή η Βαρσοβια?Στις φωτο που εχω δει,μου φαινεται οτι ειναι η Βαρσοβια,τουλαχιστον για τα δικα μου γουστα.
Η Βαρσοβία πάντως είναι κουκλίστικη... Υποτίθεται πως είναι 10-15 χρόνια πίσω από την Ελλάδα, λόγω κομμουνιστικού παρελθόντος, και είναι καταπράσινη, χωρίς ίχνος σκουπιδιών στο δρόμο, γεμάτη ζωή και με ένα πανέμορφο και άψογα διατηρημένο ιστορικό κέντρο. Εγώ πάντως ερωτεύτηκα την Mare Miesto, τόσο πολύ που για καιρό σκεφτόμουν ότι θα μπορούσα να ζω μόνιμα εκεί...
Εγώ επισκέφθηκα ένα φίλο μου που δουλεύει εκεί και που η άποψή μας ταυτίζεται απόλυτα για την πόλη. Φαντάσου λοιπόν πως επιμένει πως η Κρακοβία είναι 10 φορές πιο όμορφη ακόμη από την Βαρσόβια... ;)
Μόνο αρνητικό της Πολωνίας γενικότερα;; No english... Καλή τύχη με την νοηματική ;)
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Καλησπέρα σε όλους!!!!!!
Είμαι στη φάση που ετοιμάζω το επόμενο ταξίδι μου και αφού αντίστάθηκα στην πρόταση για Ρώμη(την έχω δει αρκετά!) και στην πρόταση για Πράγα(την γνώρισα πέρσυ) έπεσε στο τραπέζι η ιδέα της Κρακοβίας!
Το μόνο πράγ,α που με προβληματίζει είναι ο καιρός, καθότι θα πάμε αρχές Φεβρουαρίου....
Θα χαιρόμουνα πάρα πολύ αν είχα μερικές απόψεις ή ακόμα και προτάσεις για άλλους προορισμούς!!!
:p
Το κρύο στην Πολωνία τέτοια εποχή είναι απλά αβάσταχτο...
Εγώ πήγα Μάιο, σε μια ηλιόλουστη Βαρσοβία, που την μία ημέρα φόρεσα ακόμη και κοντομάνικο για 20 λεπτά, και όμως το βράδυ η θερμοκρασία έφτανε ακόμη και -5...
Ειδικά για το χειμώνα, η περιγραφή του κολλητού μου που ζει εκεί είναι, "κατεβαίνουμε στο υπόγειο γκαράζ, μπαίνουμε στο αυτοκίνητο, παρκάρουμε σε άλλο υπόγειο γκαράζ και μένουμε μέσα στα εμπορικά κέντρα". Είναι λίγο κρίμα να μην χαρείς μια τόσο όμορφη χώρα γιατί θα έχεις ξεπαγιάσει ;)
Σαν πρόταση τώρα... εγώ πριν καταλήξω στην Ρώμη, σκεφτόμουν έντονα την Λισσαβώνα:D
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Η Κρακοβία δεν καταστράφηκε στον παγκόσμιο πόλεμο γιατί πρόλαβαν και την προστάτεψαν απο τους Γερμανούς οι Ρώσοι (τουλάχιστον έτσι μας είπε ο ξεναγός στο Αουσβιτς). Πολύ όμορφη. Αλλά πολύυυυ κρύο. Βέβαια εγώ είχα πάει Δεκέμβριο-Ιανουάριο. Υπήρξαν στιγμές που νόμιζα ότι θα αφήσω τα κοκκαλάκια μου εκεί.... Πόσο καλύτερα να είναι τα πράγματα τον Φεβρουάριο?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Το Γκντανσκ σε ποια απο τις δυο ειναι κοντα?Αλλη εκδρομη σε καποια μεσαιωνικη πολη,που θα μπορουσε να κανει κανεις?
Το Gdansk είναι πιο κοντά στη Βαρσοβία κι αν πας κατά κει αξίζει μια επίσκεψη στο κοντινό κάστρο Malbork (μνημείο UNESCO). Επίσης μονοήμερη από Βαρσοβία μπορείς να κάνεις στην όμορφη μικρή μεσαιωνική πόλη Torun (γενέτειρα του Κοπέρνικου).

Για πες μου,η Βαρσοβια εχει πιο μικρη παλια πολη απο την Κρακοβια?
Ποια ειναι η πιο ''πολυχρωμη''?
Προσωπικά βρίσκω την παλιά πόλη της Βαρσοβίας πιο πολύχρωμη κι εντυπωσιακή! Μόνο να σκεφτείς ότι έχει κατασκευαστεί από την αρχή..

Εγώ πάντως ερωτεύτηκα την Mare Miesto, τόσο πολύ που για καιρό σκεφτόμουν ότι θα μπορούσα να ζω μόνιμα εκεί...
Stare miasto ;)

Το κρύο στην Πολωνία τέτοια εποχή είναι απλά αβάσταχτο...
Σαν πρόταση τώρα... εγώ πριν καταλήξω στην Ρώμη, σκεφτόμουν έντονα την Λισσαβώνα:D
Πάντως παιδιά εγώ μια χαρά επέζησα στο κρύο τους κι ήμουν εκεί για αρκετό καιρό ξεκινώντας από το χειμωνιάτικο Φλεβάρη! Και -15 είχα πετύχει αλλά με σωστό ντύσιμο τα καταφέρνεις:D

Στην υπέροχη Λισσαβώνα επίσης Φλεβάρη είχα πάει κι ο καιρός ήταν εκπληκτικός (χωρίς μπουφάν κυκλοφορούσαμε), αλλά απ' ότι θυμάμαι είναι γενικά περίοδος βροχών.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
καλά παρατραβάτε με το κρύο λίγο :bleh:
δε είναι κι τόοοοοοοσο τραγικά :D

την Κρακοβία την προστάτεψαν (για μια κι μοναδική φορά) τα δυο μεγάλα στρατευματα (του κομουνιστικου στρατου κι του δημοκρατικου)

κι η Κρακοβία είναι ποιο ομορφή νια :Ρ
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Ο,τι πει ο Θανασης !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.765
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom