Πορτογαλία Ο απόλυτος ταξιδιωτικός οδηγος για Λισαβόνα 2018

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Πολύ καλό, πάνω που ξεκίνησα να το ψάχνω (για του χρόνου, φέτος ο προορισμός είναι αλλού).
Θα ήθελα να το συνδυάσω όμως και με λίγες Αζόρες. Έχεις εικόνα από εκεί ;
Ρίξε μια ματιά εδώ. Εγώ είχα πάει το '11. Έχω γράψει και ιστορία, ενώ μπορείς να βρεις και πληροφορίες και από άλλους χρήστες που ταξίδεψαν εκεί και μοιράστηκαν το ταξίδι τους. :clap:
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Η Λισαβόνα εξακολουθεί να είναι η αγαπημένη μου πόλη και το αγαπημένο μου ταξίδι αν και πέρασαν 3,5 χρόνια. Καταπληκτικός ο οδηγός σου μπράβο για το χρόνο που διέθεσες να τον γράψεις. Εννοείται πως αν ξέχασες να γράψεις κάτι, μπορείς να κάνεις επεξεργασία και να το προσθέσεις.

Πολύ θα ήθελα να επιστρέψω κάποια στιγμή, και να πάω σε μέρη που προτείνεις. Αν και είχα λιώσει όλα τα πανοραμικά σημεία θα ήθελα να πάω ξανά ίσως σε διαφορετικές ώρες και σίγουρα σε κάποια από τα Rooftop Bars.
εννοείται ότι στο ταξίδι είχα εκτυπώσει την ιστορία σου και η αλήθεια είναι τις έλιωσα τις σελίδες για να βλέπω τις λεπτομέρειες. Ευχαριστώ @giannismits εκ των υστέρων!!!!!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Φέτος πήγα για δεύτερη φορά Λισσαβώνα, που είναι μια από τις αγαπημένες μου πρωτεύουσες. Μου άρεσαν πολύ οι αλλαγές στο παραλιακό μέτωπο που ομόρφυναν κι άλλο την πόλη,την βρήκα όμως ακριβότερη από παλιά σε όλα.Λογικό αφού-όπως κι η Αθήνα-έχει μεγάλη αύξηση τουρισμού τελευταία.

Η Time Out Market είναι πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία και με πολύ καλύτερη σχέση ποιότητας-τιμής από πολλά εστιατόρια. Ειδικά τα θαλασσινά της αξίζουν πολύ.Τα διαλέξαμε και τα μαγείρεψαν μπροστά μας.

Η πόλη έχει φοβερή αύρα και είναι πολύ ιδιαίτερη.
 

Stefsjourney

Member
Μηνύματα
30
Likes
272
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Πολύ καλό, πάνω που ξεκίνησα να το ψάχνω (για του χρόνου, φέτος ο προορισμός είναι αλλού).
Θα ήθελα να το συνδυάσω όμως και με λίγες Αζόρες. Έχεις εικόνα από εκεί ;

Θέλω πάρα πολύ να πάω Αζόρες αλλά ήταν ακριβά τα εισιτήρια το καλοκαίρι. Το μόνο που έχω ακούσει είναι οτι η συγκοινωνία είναι χάλια και είναι καλό να ενοικιάσεις αυτοκίνητο για να έχεις την δική σου ελευθερία να δείς ότι θέλεις.
 

nikko

Member
Μηνύματα
32
Likes
50
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Θέλω πάρα πολύ να πάω Αζόρες αλλά ήταν ακριβά τα εισιτήρια το καλοκαίρι. Το μόνο που έχω ακούσει είναι οτι η συγκοινωνία είναι χάλια και είναι καλό να ενοικιάσεις αυτοκίνητο για να έχεις την δική σου ελευθερία να δείς ότι θέλεις.
Ναι, το αυτοκίνητο είναι υποχρεωτικό.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Οι δρόμοι στις Αζόρες είναι πολύ καλοί,τουλάχιστον σε Σάο Μιγκέλ και Τερσέιρα.Εννοείται πως εύκολα οδηγείς εκεί.Απλώς δεν τρέχεις διοτί πότε-πότε πετάγονται αγελάδες,ειδικά σε επαρχιακούς δρόμους. Η ενοικίαση αυτοκινήτου είναι απαραίτητη για να δεις τα νησιά.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Θέλω πάρα πολύ να πάω Αζόρες αλλά ήταν ακριβά τα εισιτήρια το καλοκαίρι. Το μόνο που έχω ακούσει είναι οτι η συγκοινωνία είναι χάλια και είναι καλό να ενοικιάσεις αυτοκίνητο για να έχεις την δική σου ελευθερία να δείς ότι θέλεις.
Οι δημόσιες συγκοινωνίες είναι υποτυπώδεις για τις ανάγκες του επισκέπτη που θέλει να κινηθεί και έξω από τις πόλεις. Συγκεκριμένα, για το Sao Miguel, την πρωτεύουσα Ponta Delgada την βλέπεις με τα πόδια, καθώς είναι μικρή και τα αξιοθέατα γύρω από την παραθαλάσσια λεωφόρο. Για να δεις τις υπόλοιπες ομορφιές του νησιού (τους κρατήρες με τις λίμνες, τις θερμές πηγές κλπ) το αμάξι είναι η πιο βολική λύση. Πιστεύω τα ίδια θα ισχύουν και για τα μικρότερα νησιά. Οι δρόμοι ήταν καλοί. Πρόσεχε τις αγελάδες, όπως είπε και η alma, κυρίως στη Sete Cidades. Επίσης να προσθέσω και την ομίχλη, κυρίως στις περιοχές γύρω από τις 3 λίμνες.

Πλέον έχει πτήσεις και η Ryanair από Λισσαβόνα και Πόρτο για Sao Miguel και Terceira. Τώρα δεν θα βρεις φθηνές τιμές για το καλοκαίρι (για τα δεδομένα της Ryanair), αλλά φθηνόπωρο έχει πήγαινε-έλα με 50 ευρώ (για Λισσαβόνα βγάζει περιστασιακά προσφορές η Aegean).
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Φοβερή η ιστορία σου καθώς κ οι πληροφορίες.
Για να μην πω το timing (Θα πάω στις 8/6 - 12/6), οπότε έχει να πέσει πολύ διάβασμα.

Σκεφτόμουν μήπως πήγαινα μονοήμερη με γκρουπ Sintra, Cabo da Roca και Cascais αλλά δεν ξέρω αν αξίζει από θέμα χρόνου, οπότε μάλλον δεν θα γίνει αυτό.
Είναι καλύτερα να φάω όλη την μέρα στην Sintra ή να νοικιάσω αμάξι για να πάω σε όλα αυτά;
Η κάρτα που αναφέρεσαι υπάρχει και για 4ήμερο γιατί την εκδρομή θα την πάω τελευταία μέρα (ταξιδεύω 12:30 το βράδυ)
 

dimitr

Member
Μηνύματα
81
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Φοβερή η ιστορία σου καθώς κ οι πληροφορίες.
Για να μην πω το timing (Θα πάω στις 8/6 - 12/6), οπότε έχει να πέσει πολύ διάβασμα.

Σκεφτόμουν μήπως πήγαινα μονοήμερη με γκρουπ Sintra, Cabo da Roca και Cascais αλλά δεν ξέρω αν αξίζει από θέμα χρόνου, οπότε μάλλον δεν θα γίνει αυτό.
Είναι καλύτερα να φάω όλη την μέρα στην Sintra ή να νοικιάσω αμάξι για να πάω σε όλα αυτά;
Η κάρτα που αναφέρεσαι υπάρχει και για 4ήμερο γιατί την εκδρομή θα την πάω τελευταία μέρα (ταξιδεύω 12:30 το βράδυ)
Sintra, Cabo da Roca και Cascais για μια μερα με νοικιασμενο προλαβαινεις ανετα.
Το καναμε πριν δεκα μερες.
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Δηλ τι προτείνετε;

α) Μονοήμερη εκδρομή με γκρουπ (επίσκεψη και στα 3 μέρη)
β) Μονοήμερη εκδρομή με αυτοκίνητο (επίσκεψη και στα 3 μέρη;;;)
γ) Μονοήμερη εκδρομή με τρένο/λεωφορείο (μόνο Sintra)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Δηλ τι προτείνετε;

α) Μονοήμερη εκδρομή με γκρουπ (επίσκεψη και στα 3 μέρη)
β) Μονοήμερη εκδρομή με αυτοκίνητο (επίσκεψη και στα 3 μέρη;;;)
γ) Μονοήμερη εκδρομή με τρένο/λεωφορείο (μόνο Sintra)
Υπάρχει και η δ) επιλογή! Να πας Σίντρα, Cabo da Roca, Cascais ή κάποια άλλη περιοχή του Ατλαντικού μόνο με δημόσια συγκοινωνία. Βγαίνει. Απλά επειδή η Σίντρα έχει πολλά παλάτια θα πρέπει να επιλέξεις 1-2 και μετά να κινηθείς με λεωφορεία προς τις ακτές του Ατλαντικού. θα σου πρότεινα να βγάλεις το Cascais και να βάλεις το πανέμορφο ψαροχώρι Azenhas do Mar. Έχω γράψει αναλυτικά πως έγινε αυτή η ημερήσια σ'αυτά τα μέρη. Διάβασε τα αντίστοιχα κεφάλαια

https://www.travelstories.gr/commun...-κυρά-της-θάλασσας-portugal.50725/?chapter=14

https://www.travelstories.gr/commun...-κυρά-της-θάλασσας-portugal.50725/?chapter=15

Επειδή τα έγραψα λίγα χρόνια πριν, τα Link που δίνω για τις διαδρομές πολύ πιθανό να μη λειτουργούν. H εταιρεία που κάνει τις τοπικές διαδρομές στην περιοχή της Σίντρα είναι η http://scotturb.com/en/routes/timetables/winter

Αν σου φαίνεται δύσκολο να το οργανώσεις με την τοπική συγκοινωνία, η επιλογή του αυτοκινήτου σαφώς και είναι η καλύτερη. Με γκρουπ δεν το προτείνω σε καμία περίπτωση από τη στιγμή που είναι τόσο κοντά στη Λισαβόνα, τα εισιτήρια τρένων - λεωφορείων είναι πολύ φτηνά και μπορείς να κινηθείς μόνος σου πολύ εύκολα. Στην περίπτωση που έχεις αυτοκίνητο μη χάσεις όλη την ακτογραμμή από Azenhas do Mar μέχρι Cabo da Roca. Θα συναντήσεις απίστευτες παραλίες. Στην ιστορία τα αναφέρω.
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Καλησπέρα,

από αεροδρόμιο για κέντρο υπάρχει μετρό; ή λεωφορείο και μετά μετρό; (στην περίπτωση που δεν χρησιμοποιήσω ταξί) τα λεωφορεία τι ώρα σταματούν δεδομένου οτι η πτήση μου φτάνει στις 12 το βράδυ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.622
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom