Ισλανδία Ο γύρος της Ισλανδίας σε 9 ημέρες

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.333
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Το πιο δύσκολο κομμάτι ήταν στο ΝΔ τμήμα όπου από το Φεβρουάριο δεν έβρισκα τίποτα και θα αναγκαστούμε να κάνουμε 460 χιλ. σε μία μέρα.
Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Συμφωνώ σε όλα μαζί σου, εγώ με αυτή τη λογική κάνω όλα μου τα ταξίδια. Πάντως ούτε η airbnb έχει κάτι στο ΝΔ τμήμα, οπότε μοναδική "προσιτή" λύση είναι το χόστελ.
Περιμένω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τις εντυπώσεις σου - ειδικά από αυτή την μεγάλη διαδρομή - γιατί δεν σου κρύβω πως έχω απογοητευθεί :(

Σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι να περάσεις υπέροχα :)
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Υπάρχουν σαφώς εμπειρότεροι από εμάς στη χώρα τούτη, αλλά εγώ νομίζω ότι είναι πολύ πιεσμένο το πρόγραμμα, ειδικά η τρίτη και η έβδομη μέρα. Οι δρόμοι δεν επιτρέπουν τρελές ταχύτητες, σε αρκετά σημεία είναι χωματόδρομοι (καλής ποιότητας μεν, χώμα δε), και οι αφορμές για μικρές ή μεγαλύτερες στάσεις παντού στη χώρα ανεξάντλητες. Μακάρι να το κάνετε όπως θέλετε το πρόγραμμά σας, προσοχή στον αέρα κυρίως, να ελέγχετε τα σχετικά sites όσο πιο συχνά μπορείτε. :)
Δε βλέπω να χωράει καθόλου στο σχέδιό σας η χερσόνησος Snaefellness, κρίμα. Αλλά και πάλι, κάντε το καλύτερο που μπορείτε σε αυτές τις μέρες, μεγάλες θα είναι, όρεξη να έχετε να γράφετε χιλιόμετρα! ;)
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.352
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Για τις μετακινήσεις μας έχουμε νοικιάσει δύο αυτοκίνητα γιατί στο 7/θέσιο δε χωρούσαν οι αποσκευές μας και το 10/θέσιο ήταν δύσχρηστο. Οι οδηγοί θα είναι οι δύο άντρες κι εγώ σε ρόλο μπαλαντέρ όταν κάποιος κουράζεται. Το μείον είναι πρώτον ότι δε θα είμαστε όλοι μαζί
Nα αγοράσετε ένα ζευγάρι walkie talkie (το κόστος δεν είναι μεγάλο). Θα σας διευκολύνουν στη λήψη αποφάσεων εν κινήσει και θα σας κάνουν να νιώσετε μια μεγάλη παρέα - το έχουμε κάνει με 4 αυτοκίνητα και 17 άτομα, όχι δυστυχώς στην Ισλανδία.
 

FILBO

Member
Μηνύματα
152
Likes
941
Υπάρχουν σαφώς εμπειρότεροι από εμάς στη χώρα τούτη, αλλά εγώ νομίζω ότι είναι πολύ πιεσμένο το πρόγραμμα, ειδικά η τρίτη και η έβδομη μέρα. Οι δρόμοι δεν επιτρέπουν τρελές ταχύτητες, σε αρκετά σημεία είναι χωματόδρομοι (καλής ποιότητας μεν, χώμα δε), και οι αφορμές για μικρές ή μεγαλύτερες στάσεις παντού στη χώρα ανεξάντλητες. Μακάρι να το κάνετε όπως θέλετε το πρόγραμμά σας, προσοχή στον αέρα κυρίως, να ελέγχετε τα σχετικά sites όσο πιο συχνά μπορείτε. :)
Δε βλέπω να χωράει καθόλου στο σχέδιό σας η χερσόνησος Snaefellness, κρίμα. Αλλά και πάλι, κάντε το καλύτερο που μπορείτε σε αυτές τις μέρες, μεγάλες θα είναι, όρεξη να έχετε να γράφετε χιλιόμετρα! ;)
Eυχαριστώ πολύ για τα σχόλια σου. Όντως είναι πιεσμένο το πρόγραμμα αλλά όταν το κατέστρωνα με είχε πιάσει μια αχορταγία να δούμε όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα , δεδομένου ότι δε νομίζω πως θα ξαναπάμε Ισλανδία...Οσο για τη χερσόνησο Snaefellness, είχα να επιλέξω μεταξύ αυτής και των δυτικών φιόρδ και κατέληξα στα δεύτερα, έτσι όπως τα έβλεπα σαν πλατανόφυλλο, τους δρόμους που έμοιαζαν σαν να περιγράφουν τα δόντια μιας χτένας και το Isafjordur που μου φάνηκε κουκλίστικο όπως κείτονταν μέσα στα νερά του φιορδ.
Τώρα δε γίνεται να αλλάξει κάτι και ας ελπίσουμε ότι θα προσθέσουμε ένα ακόμα επιτυχημένο ταξίδι στα ήδη υπάρχοντα...
 

FILBO

Member
Μηνύματα
152
Likes
941
Nα αγοράσετε ένα ζευγάρι walkie talkie (το κόστος δεν είναι μεγάλο). Θα σας διευκολύνουν στη λήψη αποφάσεων εν κινήσει και θα σας κάνουν να νιώσετε μια μεγάλη παρέα - το έχουμε κάνει με 4 αυτοκίνητα και 17 άτομα, όχι δυστυχώς στην Ισλανδία.
Έχει ήδη ο κουμπάρος και τα έχουμε χρησιμοποιήσει και σ' άλλα ταξίδια,όπου εκτός από το πρακτικό κομμάτι κάνουμε και μεγάλο χαβαλέ ανάμεσα στα δύο αυτοκίνητα. Πάντως σ' ευχαριστώ πολύ!!!:)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.426
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα !
Τα οχήματα σας έχουν Gps; Το Gps βοηθάει πολύ όταν έχεις να διανύσεις μεγάλες αποστάσεις. Κερδίζεις χρόνο !
Σε ένα μέρος που έχει τόσο μεγάλη μέρα και με τρείς οδηγούς, νομίζω οτι μπορεί να βγεί το πρόγραμμα ( χωρίς να ξέρω το οδικό δίκτυο της Ισλανδίας βέβαια...οπότε καλό είναι να ακούσεις τις συμβουλές των ατόμων που έχουν οδηγήσει εκεί ).
Επίσης λάβε υπ' όψιν σου, οτι η μέρα μπορεί να είναι μεγάλη, αλλά ο οργανισμός κάποια στιγμή ζητάει ξεκούραση και ας μην έχει νυχτώσει ακόμα :) Εγώ στην αρχή είχα χάσει την αίσθηση της ώρας και έδινα οτι ενέργεια είχα ως τι 12 το βράδυ, όπου και "έσβηνε" το τελευταίο φώς, νομίζοντας οτι είναι 10:00...
Εμείς ήμασταν δύο οδηγοί, ένα όχημα και η μεγαλύτερη απόσταση που διανύσαμε ήταν 580 χλμ σε 15 ώρες κα με πολλές στάσεις
 
Last edited:

FILBO

Member
Μηνύματα
152
Likes
941
Καλησπέρα !
Τα οχήματα σας έχουν Gps; Το Gps βοηθάει πολύ όταν έχεις να διανύσεις μεγάλες αποστάσεις. Κερδίζεις χρόνο !
Σε ένα μέρος που έχει τόσο μεγάλη μέρα και με τρείς οδηγούς, νομίζω οτι μπορεί να βγεί το πρόγραμμα ( χωρίς να ξέρω το οδικό δίκτυο της Ισλανδίας βέβαια...οπότε καλό είναι να ακούσεις τις συμβουλές των ατόμων που έχουν οδηγήσει εκεί ).
Επίσης λάβε υπ' όψιν σου, οτι η μέρα μπορεί να είναι μεγάλη, αλλά ο οργανισμός κάποια στιγμή ζητάει ξεκούραση και ας μην έχει νυχτώσει ακόμα :) Εγώ στην αρχή είχα χάσει την αίσθηση της ώρας και έδινα οτι ενέργεια είχα ως τι 12 το βράδυ, όπου και "έσβηνε" το τελευταίο φώς, νομίζοντας οτι είναι 10:00...
Εμείς ήμασταν δύο οδηγοί, ένα όχημα και η μεγαλύτερη απόσταση που διανύσαμε ήταν 580 χλμ σε 15 ώρες κα με πολλές στάσεις
Έχουμε GPS και τα δύο αυτοκίνητα. Τώρα πια δεν κάνουμε ρούπι χωρίς αυτά.Βέβαια πριν 26 χρόνια η ίδια παρέα κάναμε με 2 αυτοκίνητα το γύρο της Ιβηρικής χερσονήσου χωρίς κινητό, χωρίς GPS και δεν χαθήκαμε καθόλου.Άλλες εποχές....Πάντως μπράβο για τις αντοχές σας. Είσαστε τούρμπο!!!:clap::clap:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.426
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έχουμε GPS και τα δύο αυτοκίνητα. Τώρα πια δεν κάνουμε ρούπι χωρίς αυτά.Βέβαια πριν 26 χρόνια η ίδια παρέα κάναμε με 2 αυτοκίνητα το γύρο της Ιβηρικής χερσονήσου χωρίς κινητό, χωρίς GPS και δεν χαθήκαμε καθόλου.Άλλες εποχές....Πάντως μπράβο για τις αντοχές σας. Είσαστε τούρμπο!!!:clap::clap:
Το Gps βοηθάει στο να κερδίζεις χρόνο και όχι για να μην χαθείς :) Να ναι καλά οι χάρτες, οι πινακίδες (όταν υπάρχουν) και το σύστημα "ρωτώντας πάς στη πόλη" :haha:
Σας εύχομαι ολόψυχα να περάσετε όμορφα και να δείτε όλα όσα επιθυμείτε :) Καλό ταξίδι !!!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.333
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Να ναι καλά οι χάρτες, οι πινακίδες (όταν υπάρχουν) και το σύστημα "ρωτώντας πάς στη πόλη"
Μη σου πω, ότι μερικές φορές αυτός είναι ο ασφελέστερος τρόπος!!! :D
Γιατί αν ο πλοηγός σου τρελαθεί - όπως ο δικός μου στη Νορμανδία - δεν φθάνεις Ποτέ :shock:
 

FILBO

Member
Μηνύματα
152
Likes
941
Μη σου πω, ότι μερικές φορές αυτός είναι ο ασφελέστερος τρόπος!!! :D
Γιατί αν ο πλοηγός σου τρελαθεί - όπως ο δικός μου στη Νορμανδία - δεν φθάνεις Ποτέ :shock:
Συνφωνώ και επαυξάνω. Απλώς αν φθάσεις, ειδικά βράδυ, σε μια μεγαλούπολη και προσπαθείς να βρεις τη διεύθυνση του ξενοδοχείου στο χάρτη, με τα ψυράκια γράμματα και χωρίς να ξέρεις τους μονόδρομους, δεν είναι και ότι καλύτερο.. Σ' αυτό το GPS είναι ανεκτίμητο. Αλλιώς αρκετές φορές μας έχει στείλει σε κάτι καρόδρομους ή έχουμε βρεθεί μπροστά σε μια κλειστή μπάρα...Χάρτης και πάλι χάρτης!!!
 

FILBO

Member
Μηνύματα
152
Likes
941
Το Gps βοηθάει στο να κερδίζεις χρόνο και όχι για να μην χαθείς :) Να ναι καλά οι χάρτες, οι πινακίδες (όταν υπάρχουν) και το σύστημα "ρωτώντας πάς στη πόλη" :haha:
Σας εύχομαι ολόψυχα να περάσετε όμορφα και να δείτε όλα όσα επιθυμείτε :) Καλό ταξίδι !!!
Ευχαριστώ πολύ.Τις χρειάζομαι τις ευχές όλων γιατί έχω πάρει όλο το ταξίδι πάνω μου και τώρα που έφθασε η ώρα έχω κατακλυστεί από φοβερό άγχος (το πρωί αντί για αντηλιακή έβαλα στο πρόσωπό μου οδοντόκρεμα...:icon_redface::icon_redface:). Και όταν λέω ότι δε χαθήκαμε, εννοώ τα δυο αυτοκίνητα μεταξύ μας, γιατί σκέψου να πρέπει να διασχίσεις τη Βαρκελώνη σε ώρα αιχμής ...είναι πολύ εύκολο να χαθείς σε κάποιο φανάρι και άντε μετά να ξαναβρεθείς χωρίς κινητό.. Όσο για τους χάρτες, αξία ανεκτίμητη...
Κι εσύ, καλά να περάσεις , ότι κι αν κάνεις:):)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.301
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom