Μαρόκο Ο δρόμος με τις χίλιες κάσμπες

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Απλά υπέροχα! Άλλη φορά, άμα θες να τραβιέσαι χωρίς γκρίνιες για γκρέμια οφ δε μπίτεν τρακ, να το κανονίζεις μαζί μου και με τον Ζυρ. Πλειοψηφία εξασφαλισμένη από χέρι ;).
:haha::haha: Δεν περίμενα να υπάρξει κι άλλος που να δείξει ενθουσιασμό για τα γκρέμια ;).
Πάντως είχε τέτοια άφθονα καθώς οι παραδοσιακές κάσμπες και τα χωματοαχυρόσπιτα έχουν εγκαταλειφθεί (προτιμάται το τσιμέντο) και ρημάζουν
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
:haha::haha: Δεν περίμενα να υπάρξει κι άλλος που να δείξει ενθουσιασμό για τα γκρέμια ;)
Μα εννοείται! Πλατωνικώς και αρχαιοπρεπώς "όμοιος ομοίω αεί πελάζει" ή αλλιώς "αν δεν μοιάζαμε δεν θα συμπεθεριάζαμε" και "βρήκε ο γύφτος τη γενιά του κι αναγαλίασε η καρδιά του". :haha:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
MERZOUGA - FES

Στιγμιότυπο 2017-05-24, 12.16.16 μμ.jpg


Ας το ξεκαθαρίσουμε πρώτα. Όσο κι αν η λέξη Σαχάρα στο μυαλό μας δημιουργεί εικόνες που παραπέμπουν σε ατέρμονους αμμόλοφους όπου καραβάνια σαν το φίδι σέρνουν αργά το βήμα τους, η πραγματικότητα απέχει παρασάγγας. Η πλειονότητα της Σαχάρας είναι ένα σκληρό τοπίο, μια μαύρη πέτρα.

PAN_8009.JPG


PAN_8018.JPG


Η τύχη κι οι καιρικές συνθήκες το έφεραν έτσι ώστε σε μια γωνιά της οι αέρηδες να στοιβάξουν άμμο σχηματίζοντας μια μεγάλη έκταση με αμμόλοφους. Κι οι άνθρωποι του χωριού, γνωστού ως Merzouga, κάποιες δεκαετίες πριν ξεχασμένοι, ξαφνικά είδαν στον ήλιο μοίρα από τους χιλιάδες τουρίστες που έρχονται να ζήσουν το όνειρο που λέγεται Σαχάρα (όπως τη φαντάζονται τουλάχιστον).

Στιγμιότυπο 2017-05-13, 6.30.28 μμ.jpg


Προσωπικά θα προτιμούσα να βρίσκομαι στα βάθη της Αλγερινής Σαχάρας, να κατασκηνώνω καθημερινά κάτω από τα αστέρια, όμως κι αυτή η αίσθηση όσο τουριστική κι αν είναι, δεν με άφηνε ασυγκίνητο.

PAN_7980.JPG


PAN_7988.JPG


Η διαμονή στους αμμόλοφους κλείστηκε μέσω του booking, όμως οργανώθηκε μέσω τοπικού πρακτορείου (Merzouga camp) στο χωριό Hassilabied. Υπάρχουν πάμπολλα τέτοια στην περιοχή.

PAN_7997.JPG


PAN_7999.JPG


PAN_8046.JPG


Σε μεταφέρουν το απόγευμα με καμήλες στo camp που βρίσκεται χωμένο στους αμμόλοφους, αγναντεύεις το ηλιοβασίλεμα, διανυκτερεύεις στις σκηνές (σε κρεβάτια!) και με το πρώτο φως της μέρας επιστρέφεις πίσω. Μπορείς βέβαια να επιλέξεις να μείνεις περισσότερες μέρες, αλλά για μας έστω κι αυτή η σύντομη εμπειρία ήταν αρκετή. Το πακέτο περιλαμβάνει δείπνο σε ειδικά διαμορφωμένη σκηνή μετά μουσικής γύρω από τη φωτιά, ενώ διαθέτει και τουαλέτα (πολυτέλειες δηλαδή!)

PAN_8078.JPG


PAN_8079.JPG


IMG_8425.JPG


PAN_8131.JPG


Μιας και είχαμε φτάσει αρκετά νωρίτερα από την προκαθορισμένη ώρα αναχώρησης δεχθήκαμε την πρόταση να κάνουμε ένα σύντομο 3ωρο tour με 4Χ4 στην περιοχή.
Είδαμε χωριά φαντάσματα, ατενίσαμε τη μαύρη Σαχάρα και καταλήξαμε να χαλαρώνουμε μ’ενα τσάι υπό τους ήχους... Σουδανικής μουσικής.

PAN_8024.JPG


PAN_8019.JPG


PAN_8028.JPG


PAN_8031.JPG


PAN_8039.JPG


Στο καμηλο-parking χωριστήκαμε σε δύο ομάδες και η μοίρα με έριξε να είμαι μαζί με μια παραδοσιακή οικογένεια ….κινέζων. Σε πιο άβολο ζώο από την καμήλα δεν νομίζω να έχω ανέβει. Ειδικά στην επιστροφή που μου πλάσαραν μια τζαναμπέτισσα, τα είδα όλα προσπαθώντας να διατηρήσω την ισορροπία μου ειδικά στις κατηφέρειες των αμμόλοφων. 45 μαρτυρικά λεπτά όπου πληγιάσανε τα χέρια μου.

PAN_8053.JPG


PAN_8060.JPG


PAN_8072.JPG


IMG_8366.JPG

Να περιμένεις πώς και πώς να κατέβεις από την καμήλα, να θέλουν οι κινέζοι κάθε λίγο και λιγάκι φωτό

Η Merzouga είναι αυτό ακριβώς που περιμένει ο επισκέπτης. Τουριστική όπως προείπα, αλλά συνάμα γοητευτική: αμμόλοφοι επί αμμολόφων σε υπέροχο ροζουλί χρώμα να ξεδιπλώνονται στο οπτικό πεδίο.

IMG_8344.JPG


IMG_8388.JPG


IMG_8395.JPG


PAN_8080.JPG


PAN_8097.JPG


PAN_8120.JPG


PAN_8123.JPG


:trekker:

Την επόμενη μέρα (αφότου επιστρέψαμε από το camp κι αφού γλίτωσα την πτώση εκ καμήλας) ως την Fes το κοντέρ έπρεπε να γράψει 465 χλμ, τουλάχιστον 8-10 ώρες οδήγησης.
Η διαδρομή ευτυχώς δεν ήταν μονότονη, έχει εναλλαγές και κρύβει εκπλήξεις:

- τη πανοραμική θέα στο καταπράσινο Oued Ziz κοντά στην Errachidia

PAN_8158.JPG


PAN_8160.JPG


- κυρίως όμως το δάσος με κέδρους κι έλατα (όπου θα συναντήσετε πιθήκους!!) στην κορυφογραμμή του Μεσαίου Άτλαντα πέριξ της Azrou και του Ifrane, όπου τόσο η φύση όσο και το αστικό τοπίο (με τις πάμπολλες βίλες) παραπέμπει σε σκηνικό κεντρικής Ευρώπης (το ίδιο κι η θερμοκρασία που έπεσε στους 12ο C!).
Αξίζει πραγματικά να κάνετε μια στάση και να απολαύσετε μια βόλτα στη φύση.
Eγώ θα πρότεινα να διανυκτερεύσετε κιόλας (από τις παραλείψεις στο σχεδιασμό του ταξιδιού μας). Άλλωστε η Fes απέχει μόλις 70 χλμ. Είναι ένα ανέλπιστα διαφορετικό Μαρόκο!

PAN_8167.JPG


PAN_8168.JPG


PAN_8170.JPG


PAN_8172.JPG


PAN_8175.JPG


PAN_8178.JPG
 
Last edited:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Κλείσιμο σκηνής μέσω booking? Νταξ, το τερματίσαμε λέμε! :haha:

υ.γ. αχ Μαυριτανία μου με τα καταχαμέ μαγειρέματα στο απέραντο άδειο...
:haha::haha::haha: αμ πως! να μην ξέρεις τι κομφόρ σου παρέχει;;;
Τι τα θες; άμα γερνάει ο άνθρωπος πονάνε οι σάρκες του και θέλει λίγη άνεση (τα λέω για να τα ακούω...) :haha:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.748
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
λοιπον νιωθω ευλογημενη που προλαβα να δω τη νοτια Λυβιη και Accacus valey.. εικονες σαν αυτες της Merzouga και κυριως χωρις Κινεζους χωρις τουριστες....αλλα με κινεζους και χωρις αυτους στη Μερζουγκα θελω να παω !!!!!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
λοιπον νιωθω ευλογημενη που προλαβα να δω τη νοτια Λιβύη και Accacus valey.. εικονες σαν αυτες της Merzouga και κυριως χωρις Κινεζους χωρις τουριστες....αλλα με κινεζους και χωρις αυτους στη Μερζουγκα θελω να παω !!!!!
Τώρα τα χαρτομάντηλα τα χρειάζομαι εγώ....:klaps:Δεν την πρόλαβα...
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
χα.. αυτό με τις μεταλλικές καρέκλες και το τραπεζάκι απάνω στην έρημο με ξεπερνά! Το λες υπερπαραγώγα!! Έχει και μαξιλαράκι... :bleh:
Περιμένω την πολυαγαπημένη FES με το... GPS! :clap::clap::xalara::xalara:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
χα.. αυτό με τις μεταλλικές καρέκλες και το τραπεζάκι απάνω στην έρημο με ξεπερνά! Το λες υπερπαραγώγα!! Έχει και μαξιλαράκι... :bleh:
Περιμένω την πολυαγαπημένη FES με το... GPS! :clap::clap::xalara::xalara:
:haha::haha: να μην δείξουμε τις πολυτέλειες του camp;; μεταξύ μας πιο mass tourism πεθαίνεις. Αλλά μην νομίζεις ότι όλοι αναζητούν την περιπέτεια αν είναι να ξεβολευτούν. Το όλο σκηνικό είναι εκ διαμέτρου αντίθετο απ'αυτό που έζησα στην Μαυριτανία. Σκηνούλα κι όπου γης πατρίς...
Αυτό με το GPS στη Fes ήταν δική μου επινόηση. Ξεφτίλα εντελώς αλλά πρακτικό....
 
Last edited:

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.315
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Και στα φαράγγια οι Κινέζοι? νόμιζα μόνο στις πυραμίδες πάνε. Ένα ολόκληρο τρένο μόνο με Κινέζους και μεις. Ένα κρουαζιερόπλοια Μόνο με Κινέζους και μεις !!!! μονάχα εμείς από άλλη φυλή ούτε καν ντόπιοι, τραγωδία δεν μπορούσαμε να ξεφύγουμε....
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Και στα φαράγγια οι Κινέζοι? νόμιζα μόνο στις πυραμίδες πάνε. Ένα ολόκληρο τρένο μόνο με Κινέζους και μεις. Ένα κρουαζιερόπλοια Μόνο με Κινέζους και μεις !!!! μονάχα εμείς από άλλη φυλή ούτε καν ντόπιοι, τραγωδία δεν μπορούσαμε να ξεφύγουμε....
απαπα ..... τόσα μιλλιούνια είναι τι περιμένεις; το Μαρόκο θα τους ξέφευγε;
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Αυτό με το GPS στη Fes ήταν δική μου επινόηση. Ξεφτίλα εντελώς αλλά πρακτικό....
Αν μη τι άλλο, ακούγεται βολικό και ασφαλές. Που ξέρεις, μπορεί ακόμα να προσπαθούσες να βγεις από τα στενά της Μεδίνας, να βρεις μια έξοδο διαφυγής!!! :bleh:
Στη δική μου περίπτωση, μου πήρε ολόκληρη μέρα να διασχίσω την Μεδίνα από βορινή πύλη σε νότια. Και καυχιέμαι, υποτίθεται, για τον προσανατολισμό μου! :rolleyes-80:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.552
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom