Ολλανδία Ο ιπτάμενος Ολλανδός και η μικρή Σουηδέζα !!( Άμστερνταμ)

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
εγω παντως για να πω την αμαρτια μου ενα μαροκινο το τιμησα
και εχοντας κοψει το καπνισμα εντελως απο το 2005, με βαρεσε κατακουτελα οσο δεν παει αλλο. Ευτυχως φτασαμε στο Hotel και την επεσα...η αναμονη για το ασανσερ μου φανηκε οτι ηταν καπου 9 ωρες

Τουλαχιστον ημουνα με την συζυγο και δεν την πατησα οπως καποιες αλλες φορες
Εμείς μισό κεκακι κάναμε και έβλεπα τον Καρυπίδη να σηκώνει Τσάμπιονς Λιγκ !!
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Κι εμένα μου έκανε τεράστια εντύπωση η τάξη και η οργάνωση του Άμστερνταμ σε όλα τα επίπεδα, κάτι που καταλαβαίνεις μόλις πατήσεις το πόδι σου εκεί, κι έρχεται σε αντιδιαστολή με τον μπαφοναρκοσεξοτουρισμό που προωθούn και είναι γνωστοί γι' αυτόν.

Περιμένω φωτό με σημαία, μη ξεχνιόμαστε! ;)
Ισχύει !!
FB_IMG_1677534892589.jpg


Εδώ είσαι ! 🖤💛
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Η δεύτερη μέρα ξημέρωσε στο Άμστερνταμ. Από νωρίς βόλτα στο κέντρο. Με πόδια φυσικά. Το πρώτο μας πρωί εδώ και κατάλαβα ότι αν χθες νόμιζα ότι είδα πολλά ποδήλατα έκανα λάθος !! Χαμός . Παντού ποδηλαταδα , γονείς με παιδιά πάνω στα ποδήλατα , φισκα οι οι ποδηλατόδρομοι. Τα αυτοκίνητα πολύ λιγότερα. Συχνά έβλεπες ταξί . Και φυσικά μέτρο και τραμ. Ξύπνα Θεσσαλονίκη!! Με ένα σάπιο ΟΑΣΘ μας εχεις άντε πάρτε κάνα παράδειγμα να αναπνεύσει η πόλη από τα αυτοκίνητα. Έχουμε πιο πολλά αμάξια από κατοίκους αηδία καταντησαμε!!
Ο καιρός καλός. Ψυχρός αλλά με ήλιο ας πούμε . Η πρώτη μας στάση ήταν σε ένα μέρος σαν μεγάλη πλατεία , που περνούσες κάτω από μια στοά , πάνω από την οποία ήταν το κρατικό Μουσείο της Ολλανδίας η αλλιώς το Rijksmusem . Ακριβώς πιο δίπλα ήταν ένα παγοδρόμιο γεμάτο κόσμο και λίγο παρακάτω το μουσείο του Βαν Γκογκ. Η Σοφία ανυπομονούσε για ένα πράγμα. Για ψώνια 🙃 ήθελε σαν τρελή να πάει στο Primark όπως είχαμε πάει και στη Μαδρίτη. Έχει ξεκληρισει ότι μεγάλο εμπορικό κέντρο με ρούχα υπάρχει στην Ευρώπη. Κάθε μέρα παραγγέλνει online . Ούτε η Κάρι Μπράτσο από το Sex and the city τέτοια συλλογή 🤣 Ηθελε να βρει μια μεγάλη φούτερ του Γκριντς 💚 και φυσικά ότι άλλο μπορούσε . Γι'αυτό περιοριστηκαμε κάνα τρίωρο μέσα στο Primark. Ευτυχώς βρήκα κι εγώ αντρικά ρούχα ενδιαφέρον και πέρασε η ώρα. Δε βρήκε του Γκριντς αλλά της πήρα για χριστουγεννιάτικο δώρο ένα τεράστιο φουτερ-φουστα της Marie από τις αριστογατες. Ήταν χνουδωτό και πολύ μεγάλο . Νομίζω μια 40αρα έκανε. Είχε και κουκούλα με αυτιά 🤣 ωραίο ήταν το φοράει μόνιμα όταν δουλεύει από το σπίτι !! Είχαμε πεινάσει και είχε μεσημεριασει. Αποφασίσαμε να πάμε να φάμε σε ένα ψαγμενο μέρος γι'αυτό και περπατήσαμε αρκετά. Σήμερα θα γυρνούσαμε σπίτι σχετικά νωρίς και θα ερχόταν και φίλες της κοπέλας που μας φιλοξενούσε γιατί είχε Ολλανδία - Αργεντινή για το Μουντιάλ !! Πήγαμε και σε ωραία περίοδο Ολλανδία αλλά δε ζήσαμε τίποτα βγαίνω στους δρόμους και λοιπά γιατί έχασαν 😛 αν και ζήσαμε τα μπαμ μπουμ και τις κόρνες των Μαροκινών !!
Έτσι λοιπόν φτάσαμε μετά από αρκετό περπάτημα στο FoodHallen! Μπαίνεις σε μια στο στοά στο πουθενά σε μια γειτονιά που δεν περιμένεις να δεις κάτι τέτοιο και μετά στη στοά στρίβεις δεξιά και τσουπ!! Ένας κλειστός σχετικά μεγάλος χώρος γεμάτος μαγαζιά καρέκλες πάγκους και λοιπά. Κάτι σαν το Μοδιάνο στη Θεσσαλονίκη αλλά πολύ πιο μεγάλο και χωρίς στενάκια μακρόστενα . Πολύ ωραίο μέρος γεμάτο κόσμο και μυρωδιές από θαλασσινά , ινδικό και μπέργκερ μέχρι σαλάτες και κινέζικο !! Λίγο απ' όλα . Ετοιμασίες παντού για τον βραδινό αγώνα φυσικά με σημαίες και κασκόλ των Ορανιε ( Εθνική Ολλανδίας) . Μετά από δύο τρεις φορές που κάναμε το γύρο του χώρου εγώ διάλεξα ινδικό καθώς το είχα άχτι από τη Βουδαπέστη που είχα φάει για πρώτη φορά και είχα σκαλωσει και η Σοφία σκαλωσει με μπακαλιάρο!! Ήταν και τα δύο πεντανόστιμα , αλλά μικρές ποσότητες και ακριβές τιμές. Κλασικ!! Κάτσαμε το χαρήκαμε και είπαμε να πάμε μια κοντινή βόλτα στο κέντρο για να περάσουμε από τα θρυλικά Red lights district!! Όσο πλησιαζαμε τόσο πιο πολύ κόσμο είχε. Ειδικά στα κανάλια και κυρίως εκεί που είναι όλα τα coffee shop και οι βιτρίνες γινότανε πανικός !! Ενδιαφέρον εμπειρία , ενδιαφέρον φυσικά οι κορασίδες . Η Σοφία δεν κοιτούσε 🤣 εγώ ελεύθερα !! Τουριστικό αξιοθέατο είναι δεν κατάλαβα 😎 Βεβαια όταν την είπα να ξαναπεράσουμε μόνο που δεν με κοπανησε 🤣🥊. Έτσι λοιπόν η μέρα μας ήταν γεμάτη , χορτάσαμε βόλτες και φύγαμε να πάρουμε το τραμ για το σπίτι. Είχε γιορτή η φίλη της και είχε καλέσει και άλλες φίλες . Πίτσες , ποπ κορν , σάντουιτς και κάθε τι καλό υπήρχε στο τραπέζι. Το ματς παρά ότι το είδα με γυναίκες , αν εξαιρέσεις τη δικιά μου οι άλλες είχαν φουλ πάθος 😛!! Όλες υποστήριζαν Ολλανδία καθώς ήταν σχεδόν η πατρίδα τους πλέον και μόνο η Σοφία είχε έρωτα με Αργεντινή καθώς το σκύλο της το λένε Μέσι 😎🇦🇷 Μάλιστα μετά την κατάκτηση του Μουντιάλ έβαλε αυτό το στορυ στο ινσταγκραμ και κάτω από τον πισινό του τη σημαία της Γαλλίας 😁 IMG_20221213_225209.jpg

Έτσι λοιπόν μια πολύ όμορφη βραδιά τελείωσε , μια γεμάτη μέρα και ανυπομονούσαμε για την επόμενη. Την άλλη μέρα θα πηγαίναμε στην Ουτρέχτη, ενώ θα δοκιμάσουμε επιτέλους ένα space cookie κάνοντας τον εγκέφαλο μας τοματοπολτό 🤪🍅 ...


IMG_20230306_164516_694.jpg



IMG_20230306_164512_252.jpg

IMG_20230306_164509_179.jpg

IMG_20230306_164506_136.jpg

IMG_20230306_164502_844.jpg

IMG_20230306_164459_517.jpg

IMG_20230306_164456_187.jpg
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Ξημέρωσε η τρίτη μας μερα στο Άμστερνταμ. Σήμερα σηκωθηκαμε αργά . Απολαύσαμε ύπνο , και πήγαμε σιγά σιγά να πάρουμε το τρένο - μέτρο ειλικρινά δεν καταλαβα ποτέ τι είναι αυτό το υπαίθριο βαγόνι που μοιάζει με μετρό αλλά μάλλον είναι τρένο 🤣 Καθαρα βαγόνια , διώροφα με ίντερνετ και τηλεόραση. Με άφησαν εντυπωσιασμένο προφανώς για μια ακόμα φορά τα ΜΜΜ τους . Σε 20-25 περίπου λεπτά φτάσαμε !! Απίστευτα κοντά οι δυο πόλεις. Σκέφτηκα κι εγώ μετά : έτσι θα μπορούσες να πας μπαμ μπαμ Χαλκιδική η Σέρρες ξέρω γω και να εξυπηρετείς καθημερινά τόσο κόσμο με τρένο λες και είναι αστικό. Ναι οκ . Σε κάποιο άλλο σύμπαν μπορεί όχι στη Θεσσαλονίκη πάντως . Η Ουτρέχτη όπως μου είχε πει ο κολλητός μου, ήταν πάρα πολύ όμορφη. Δεν είχε το ενοχλητικό μπουγιο του Άμστερνταμ , ήταν πιο γραφική με τα πολλά μικρά στενά στο κέντρο και γενικά είχε ένα καλύτερο vibe . Λόγο ότι ήταν Σαββατοκύριακο είχε αρκετό κόσμο και στο εμπορικό κέντρο με το που κατεβαίνεις από το τρένο αλλά και στο κέντρο. Μου είπαν ότι δεν είναι έτσι ακριβώς τις καθημερινές. Πολλά μαγαζιά , υπαίθριοι πάγκοι σαν παζάρι κάτι , φυσικά ωραίες διαβάσεις για ποδήλατα κλπ. Κάτσαμε αρκετή ώρα σε ένα Starbucks για καφέ . Δε κάτσαμε και πολλές ώρες καθώς έπαιζε το Μαρόκο για το Μουντιάλ και η φίλη της Σόφιας φοβόταν τις αντιστάσεις τους αν περνούσαν η και όχι ( too much θα έλεγα ο φόβος αν και σε πολλές πόλεις της Ευρώπης βγήκαν και τα έσπαγαν η έκαναν γενικά σαματα) . Γυρίσαμε στο Άμστερνταμ και πήγαμε τα δύο μας μια βόλτα ξανά στο κέντρο με σκοπό να δοκιμάσουμε επιτέλους κάτι απο τις καταστάσεις που έβρισκες παντού στο Άμστερνταμ. Δε θέλαμε μανιτάρια χόρτο και λοιπά θέλαμε ότι πιο νορμάλ ας πούμε . Πήραμε ένα κεκακι το λεγόμενο space cookie. Θα γυρνούσαμε σπίτι χαλαρά ώστε να μας φύγει η θολούρα γιατί δεν θέλαμε να μας καταλάβει η φίλη της Σόφιας . Της είχε υποσχεθεί ότι δε θα κάνει χόρτο και λοιπά όχι όμως και το κεκακι 🤣 απλά δεν ήθελε να δώσει δικαίωμα γι'αυτό βολταραμε χαλαρά . Πήγαμε σε μαγαζιά με ρούχα φάγαμε κιόλας και τίποτα !! Μουφα το κεκακι της λέω . Μου λέει πράγματι δεν έχω καταλάβει τίποτα. Μπαίνουμε που λέτε στο τραμ. Αρχίζω να νοιωθω περιεργααα.. έχω παρελθόν με κρίσεις πανικού δύσπνοια και λοιπά και το είδα φοβηθεί η αλήθεια είναι μήπως με κάνει τέτοια ζημιά. Αρχίζω να νοιωθω και το κεφάλι μου εντελώς περίεργα ένα πρωτόγνωρο συναίσθημα. Κοιτάω τη Σοφία με κοιτάει σκαλωμενα και μου λέει : νοιώθει κάπως περίεργα το κεφάλι σου?? Λέω ναι !! Λέει ωχ τελικά μας έπιασε τώρα !! Αρχίζει να κλαίει και καπάκι να γελάει ενώ κλαίει !! 🤪🤪 Λέω όχι ρε φίλε αποκλείεται. Στο μυαλό μας είναι σαν τις ταινίες . Δεν παίζει να συμβαίνει !! Έλα που αρχίζω να γελάω σαν βλήμα και να μη σταματώ. Χωρίς λόγο!! Απίθανο αλλά ήταν πράγματι σαν ταινία όμως ήταν γεγονός. Δε μπορούσα να το ελέγχω. Περίμενα σαν τρελός να κατέβω να πάρω αέρα μήπως ηρεμήσω γιατί δε θα πω ότι μου άρεσε σαν συναίσθημα. Κλάψαμε στα γέλια ένα βλαμενα . Είχαμε φτάσει στο σπίτι και μας είχε πιάσει απόλυτα . Δε θέλαμε όμως να μας καταλάβει η φίλη της. Πήραμε σοβαρό βλέμμα και ανεβήκαμε πάνω κυριλέ. Η Σοφία έφτιαχνε βαλίτσα κι εγώ απλά έκλαιγα από τα γέλια χωρίς να ακούγομαι όμως αθόρυβα δίπλα της. Με έλεγε ααα εσύ είσαι ηλίθιο και γελούσε και αυτή. Και όταν ερχόταν η Άννα την κοιτούσαμε με σοβαρό χαμόγελο ότι : όλα καλά μην αγχώνεσαι φτιάχνουμε τσάντα εμείς 😎 Εντωμεταξυ πήραμε μια σοκολάτα 🍫 με γεύση μπισκότο αλλά ένα συγκεκριμένο που είναι με κανέλα. Τα δίνουν συνήθως σε καφετέριες με τον καφέ αλλά αυτό ήταν ονειρικό. Τη φάγαμε σαν πρεζακια κυριολεκτικά με μανία !! Βάλαμε και ταινία καθώς μετά τις 12 το βράδυ ήταν τα γενέθλια μου !!! Έτσι χριστουγεννιάτικα εορταστικά βάλαμε το Γκριντς 💚 που δεν το είχα δει ποτέ η αλήθεια είναι και έσβησα κεράκι στο υπέροχο cheese cake 🍰 που είχε φτιάξει το μωράκι για μένα !! Βυθιστηκαμε κυριολεκτικά στο καναπέ με το βλέμμα καρφωμένο στην οθόνη. Τρομερός αυτός ο καναπές παρεπιπτόντως. Μαστουρωμενοι , μετά από τρομερή σοκολάτα και cheese cake ξαπλωμένοι σε καναπέ για ταινία ο ορισμός της νταγκλας 😏
Την επόμενη μέρα ήταν και η τελευταία μας . Ήταν γεμάτη εκδρομή ξεκάθαρα . Περάσαμε πολύ όμορφα. Είπα να βγάλω τα κορίτσια έξω σήμερα από νωρίς να κεράσω , να απολαύσουμε μαζί όλη την τελευταία μας μερα. Πρωί πρωί πήραμε ταξί και πήγαμε σε ένα ξενοδοχείο ανάμεσα σε όμορφα γρασιδια . Πήγαμε στον τελευταίο όροφο που είχε καφέ - restaurant και μεγάλα παράθυρα με πανοραμική θέα. Απολαύσαμε τον καφέ μας και αποφασίσαμε να κατέβουμε κέντρο για το μεσημεριανό μας φαγητό . Βρήκαμε ένα μαγαζί με burger 🍔. Τα τσακισαμε. Περπατήσαμε αρκετά σε μέρη που δεν είχαμε πάει. Μια ακόμα μέρα που έμελε να είναι των γενεθλίων μου και να απαντάω αβερτα σε μυνήματα και ευχές , έφτανε στο τέλος της. Πήγαμε σπίτι. Είχαμε αναχώρηση στις 3 τα ξημερώματα με Flixbus για Βρυξέλλες. Πετούσαμε από εκεί 8 το πρωί. Τέτοιες πτήσεις βρήκαμε εκείνες τις ημερομηνίες όποτε ήταν και το μοναδικο αρνητικό φαινόμενο του ταξιδιού . Για να κλείσει το ταξίδι μας υπέροχα και να απολαύσουμε λίγο ακόμα της συντροφιά της Άννας που μας φιλοξένησε τόσο όμορφα , βουλιάξαμε στον καναπέ άλλο ένα βράδυ βλέποντας Harry Potter. Όσες φορές και να τα έχουμε δει δεν παύει ποτέ να είναι τέλειο. Έτσι λοιπόν , κοιμηθήκαμε λίγο και αναχωρήσαμε για το Βέλγιο. Φυσικά έχουμε ξανά πρόσκληση και την Άνοιξη η το καλοκαίρι για να δούμε το Άμστερνταμ και άλλη εποχή . Ένα πολύ όμορφο ταξίδι έφτασε στο τέλος του !! 🇳🇱

IMG_20230318_154947_365.jpg

IMG_20230318_154949_542.jpg

IMG_20230318_154951_496.jpg

IMG_20230318_155745_825.jpg


received_6322656367753315.jpeg

received_162863209947769.jpeg

received_118229051218425.jpeg
received_1380419856082201.jpeg

received_130675323289683.jpeg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom