Αυστρία Γερμανία Ο κύκλος των χαμένων Βαυαρών περνάει απ' το Τυρόλο!!

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Την επόμενη μέρα δεν είχαμε να αγχωθούμε για κάτι,μιας και η πτήση μας ήταν στις 19.40, οπότε αφήσαμε ελεύθερο πρόγραμμα ,το οποίο θα περιελάμβανε μια μικρή μεσημεριανή βόλτα στο Μόναχο! Ξυπνήσαμε χαλαρά ,και αφού προσαρμόσαμε τις βαλίτσες στις συνθήκες ταξιδίου (νομίζω όλοι καταλαβαίνουμε το τι σημαίνει αυτό :)) ,κάναμε check-out από το ξενοδοχείο! Στην τελευταία μας διανυκτέρευση δεν συμπεριλαμβανόταν πρωινό,γι αυτό πριν αναχωρήσουμε για Μόναχο, σταματήσαμε σε κάποιο τοπικό φούρνο ,όπου απολαύσαμε ένα υπέροχο Apfel Strudel παρέα με ένα ζεστό καφέ!

Βγαίνοντας στην Romantische Strasse,αποφασίζουμε να αφήσουμε για μια ακόμη φορά τον αυτοκινητόδρομο και να ακολουθήσουμε τον επαρχιακό δρόμο! Η επιλογή μας αυτή τη φορά δεν μας δικαίωσε,μιας και η επαρχία στην Γερμανία (τουλάχιστον σε εκείνη την περιοχή) δεν είχε καμία απολύτως σχέση με τις ομορφιές της Αυστρίας,οπότε με την πρώτη ευκαιρία,βγήκαμε ξανά στον αυτοκινητόδρομο! Γύρω στις 12.30 παρκάραμε το αυτοκίνητο μας,σε κάποιο ιδιωτικό πάρκινγκ του Μονάχου,λίγα μόλις μέτρα από την Marienplatz! Η Marienplatz και το επιβλητικό Neues Rathaus ξεπρόβαλαν μπροστά μας!Να πω την αλήθεια,τα Χριστούγεννα του 2007,είχα επισκεφτεί ξανά το Μόναχο και με νωπές ακόμα της αναμνήσεις των πολλών μαγαζιών με λουκάνικα στους δρόμους του κέντρου,κατευθείαν άρχισα να κοιτάω δεξιά και αριστερά για να απολαύσω ένα currywurst! Οι προσδοκίες μου έπεσαν στο κενό,μιας και τα μόνα stand που υπήρχαν στο κέντρο πουλούσαν φρούτα,κάστανα και καραμελωμένους ξηρούς καρπούς! Δε βαριέσαι είπα,στη Γερμανία είσαι,κάπου θα βρούμε! Συνεχίσαμε την πορεία μας τελείως χαλαροί ,μπαίνοντας συχνά σε κάποια από τα πολλά μαγαζιά της περιοχής, και περνώντας την Karlstor ,βγήκαμε στην Karlsplatz! Ξαναγυρίσαμε προς την άλλη μεριά,θαυμάζοντας συνεχώς τα υπέροχα κτήρια και τις ιδιαίτερες εκκλησίες του Μονάχου,ώσπου βγήκαμε στην Theatinenkirche! Εκεί η επιθυμία μου έγινε πραγματικότητα,μιας και απέναντι πήρε το μάτι μας δεκάδες πάγκους που πουλούσαν λουκάνικα,οπότε η δοκιμή (επιτέλους) ενός currywurst ήταν γεγονός! Η ώρα περνούσε και αποφασίσαμε να συνδιάσουμε μια τελευταία βόλτα στο εμπορικό κέντρο Galleria Kaufshop,με έναν καφέ στον τελευταίο όροφο,όπου λειτουργούσε cafe-restaurant,θέλοντας να πάρουμε και μια ανάσα!Μιας και δεν είχαμε κάτι άλλο ουσιαστικό να κάνουμε,αποφασίζω να ικανοποιήσω την τελευταία επιθυμία του φίλου μου και να κατευθυνθούμε με το αμάξι στο BMW Welt!Περνώντας το Olympia Park και το πανύψηλο Olympiaturm,εμφανίζεται μπροστά μας,το φρούριο της BMW, όπου είχαμε κάτι λιγότερο από μια ώρα να χαζέψουμε τα καινούρια μοντέλα της BMW! Γύρω στις 17.00 ,βάζουμε τον τελευταίο προορισμό στο σύστημα πλοήγησης,το αεροδρόμιο Franz Josef Straus, και σε κάτι λιγότερο από μια ώρα,καθόμασταν στην αίθουσα αναμονής του αεροδρομίου,λυπημένοι που τελείωνε το ταξίδι μας,αλλά συνάμα γεμάτοι εικόνες από μια υπέροχη ταξιδιωτική εμπειρία! :):)
 

Attachments

  • 236,1 KB Προβολές: 65
  • 146,4 KB Προβολές: 61
  • 159,3 KB Προβολές: 59
  • 181,9 KB Προβολές: 62
  • 155,5 KB Προβολές: 60
  • 127,1 KB Προβολές: 66
  • 152,4 KB Προβολές: 61
  • 74,5 KB Προβολές: 60

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
πολύ ωραία η ιστορία σου! και εγώ γύρισα πριν μια βδομάδα από Salzburg - Μόναχο και το Salzburg με μάγεψε!!
To Salzburg είναι πραγματικά όνειρο,όπως και όλη η Αυστρία νομίζω! Υπάρχουν μέρη που πραγματικά πάλευα να τα βάλω στο πρόγραμμα, αλλά δυστυχώς ήταν αδύνατο! Δεν πειράζει,αφήνουμε και κάτι για άλλη φορά :)! Το μόνο αρνητικό ήταν ότι δεν μας έκανε καλό καιρό ,τις μέρες του Salzburg! Τι σου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση εσένα?
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
εγώ ήμουν 20 και 21 Μάρτη και o καιρός ήταν σούπερ (ήλιος και ζέστη, όπως στην Ελλάδα δηλαδή). Το βρήκα πολύ γραφικό το μέρος, πχ οι κήποι στο παλάτι Mirabell, η οδός Gedreidegasse, η γέφυρα που διασχίζει τον Salzach, το εσωτερικό του καθεδρικού τους κτλ. Πήγα και όπερα εντωμεταξύ στο Haus fur Mozart και παρακολούθησα την Λίμνη των Κύκνων. Εντυπωσιακή και η παράσταση και η αίθουσα..
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πραγματικά κρίμα...! Η λίμνη που λες εμφανίζεται ξαφνικά μπροστά σου και είναι σαν παράδεισος! Δεν πειράζει όμως αφήσατε κάτι για την επόμενη φορά ;)

Εμείς πάλι δεν είχαμε πάει στο Hallstatt αλλά το βλέπω σαν πρόκληση για νέο ταξίδι! Πολύ ωραία η εξιστόρηση και οι φωτογραφίες σου... Μου θύμησες το πρώτο μου ταξίδι και συγκινήθηκα! :cry:
Πραγματικά έχω δει φανταστικές φώτος ,ακόμα και βίντεο στο youtube,από την περιοχή της λίμνης! Όπως είπες δεν πειράζει,αφήνουμε κάτι για την επόμενη φορά! Η συγκίνηση είναι ωραίο συναίσθημα...είναι σίγουρο ότι μελλοντικά,διαβάζοντας ιστορίες και εγώ στο forum,θα συγκινηθώ πολλές φορές,γτ πραγματικά ήταν ένα υπέροχο ταξίδι και οι εικόνες που έχω στο μυαλό μου,θα μου μείνουν αξέχαστες:)
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Πραγματικά έχω δει φανταστικές φώτος ,ακόμα και βίντεο στο youtube,από την περιοχή της λίμνης! Όπως είπες δεν πειράζει,αφήνουμε κάτι για την επόμενη φορά! Η συγκίνηση είναι ωραίο συναίσθημα...είναι σίγουρο ότι μελλοντικά,διαβάζοντας ιστορίες και εγώ στο forum,θα συγκινηθώ πολλές φορές,γτ πραγματικά ήταν ένα υπέροχο ταξίδι και οι εικόνες που έχω στο μυαλό μου,θα μου μείνουν αξέχαστες:)
Έτσι ακριβώς.. Γιατί όσες φωτογραφίες ή βίντεο και να βγάλουμε/δούμε τίποτα δεν αντικαθιστά αυτά που νιώσαμε όταν ήμασταν εκεί και αυτά δεν ξεχνιούνται!!

Κ εις άλλα εύχομαι :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.415
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom