Ο υπερσιβηρικός σιδηρόδρομος

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
abp1.blogger.com__Dwbwzh2uOv8_RymbSnx8KzI_AAAAAAAAAmM_318Ry_4qda8_s400_ypersivirikos.jpg

abp3.blogger.com__Dwbwzh2uOv8_RymbOHx8KyI_AAAAAAAAAmE_zzussuSYBjs_s400_ypersibirikos.gif

Υπερσιβηρικός Σιδηρόδρομος (ΥΣ - Transsib) ονομάστηκε η σιδηροδρομική σύνδεση, η οποία είναι και η μεγαλύτερη ενιαία γραμμή, από τη Μόσχα μέχρι το Βλαδιβοστόκ (9.300 km) ή μέχρι τη Ναχότκα (9.440 km), αμφότερες πόλεις στον Ειρηνικό Ωκεανό. Έτσι, αυτή ο ΥΣ αποτελεί την κυκλοφοριακή και εμπορική ραχοκοκαλιά της Ρωσίας. Το τραίνο έχει στη διαδρομή του 396 σταθμούς μέχρι το Βλαδιβοστόκ και άλλους 4 μέχρι τη Ναχότκα.

Στο δεύτερο μισό του 19ου αιώνα ανακαλύπτονταν όλο και περισσότερα κοιτάσματα πρώτων υλών στο υπέδαφος της Σιβηρίας και έπρεπε να αλλάξει ο τρόπος μεταφοράς τους που ήταν μέχρι τότε οι άμαξες αλόγων και τα ποταμόπλοια. Ένας άλλος, επίσης σημαντικός λόγος γι’ αυτή τη σιδηροδρομική σύνδεση ήταν η διακίνηση προϊόντων από και προς την αχανή κινέζικη αγορά, την οποία θα μπορούσε να εξυπηρετήσει προνομιακά η Ρωσία. Απ’ τη μια μεριά, η διοχέτευση του κινέζικου τσαγιού στην Ευρώπη, σε αντιπερισπασμό προς το ινδικό τσάι που διακινούσαν μονοπωλιακά οι Βρετανοί και από την άλλη η προώθηση ευρωπαϊκών σιτηρών στην ανατολική Ασία. Μάλιστα οι σύμβουλοι του Ρώσου βασιλιά Αλέξανδρου Γ’ εισηγούνταν και παράπλευρες επιδιώξεις, ως προέκταση των σχεδίων για την κατασκευή του ΥΣ: η προσάρτηση της Μογγολίας και η κατάκτηση του Θιβέτ, μέσω του οποίου θα υπήρχε πρόσβαση στη νότια Ασία.

Μέχρι το έτος 1886 είχε φτάσει το σιδηροδρομικό δίκτυο στα Ουράλιο και χρειαζόταν μια πολιτική απόφαση, μαζί με τους απαραίτητους οικονομικούς πόρους, για να επεκταθεί αυτό το δίκτυο μέχρι τον Ειρηνικό. Επειδή το ρωσικό δημόσιο είχε σημαντικά ελλείμματα, αποφασίστηκε η χρηματοδότηση του έργου με εξωτερικό δάνειο. Τα απαιτούμενα υλικά (χάλυβας, τσιμέντο, χαλίκι, ξύλα κ.ά.) και οι εργασίες θα καλύπτονταν από εγχώριες εταιρίες και εργατικό δυναμικό, οπότε θα υπήρχε ευνοϊκή ώθηση στη ρώσικη οικονομία.

Οι εργασίες για την κατασκευή του ΥΣ άρχισαν το 1891 και ολοκληρώθηκαν το 1916, αφού το έτος 1908 άρχισε να κατασκευάζεται και δεύτερη γραμμή δίπλα στη μονή αρχική. Είναι προφανές ότι ένα τόσο μεγάλο έργο που διήρκεσε συνολικά 25 χρόνια, θα συνάντησε πολλές απρόβλεπτες δυσκολίες, πέρα από τις συνήθη τεχνικά προβλήματα και τις ακραίες κλιματικές συνθήκες της περιοχής (-56ο C το χειμώνα). Στην περιοχή της λίμνης Βαϊκάλη έπρεπε σε ένα τμήμα 260 km να κατασκευαστούν 200 γέφυρες και 30 τούνελ

Τα σημαντικότερα από τα απρόβλεπτα γεγονότα που επιβάρυναν την κατασκευή του ΥΣ ήταν η πλημμύρα του 1897 στην περιοχή της Υπερβαϊκάλης, η οποία υπέσκαψε τη γραμμή σε σημαντικό μήκος, μαζί με 15 γέφυρες, καταστροφή περίπου 700 km της γραμμής από επαναστατημένους εργάτες που συμμετείχαν στην εξέγερση των «Πυγμάχων» (Boxer, ένα απελευθερωτικό κίνημα στην Κίνα), η επιδημία πανούκλας που έπληξε τη Σιβηρία το έτος 1901 και η επιδημία χολέρας του 1902. Τον Αύγουστο του 1898 έφτασε τελικά το πρώτο τραίνο του ΥΣ από τη Μόσχα στο Ιρκούτσκ. Η μέση ταχύτητα του ΥΣ ήταν αρχικά 20 km/h, ένα τέταρτο της συνήθους ταχύτητας εκείνης της εποχής, κυρίως λόγω των πολλών ανωφερειών σε βουνά. Ο προϋπολογισμός δεν επαρκούσε για την κατασκευή τούνελ.

Το έτος 1904 ήταν διαθέσιμη η ενιαία γραμμή από τη Μόσχα μέχρι τον Ειρηνικό, αν και στη Βαϊκάλη χρησιμοποιείτο ένα πλοίο για να διεκπεραιώσει το τραίνο στην απέναντι όχθη, μέχρι που τελείωσε το 1905 και η παράκαμψη της λίμνης. Ήδη με την έναρξη του Ρωσο-Ιαπωνικού πολέμου τον Οκτώβριο του 1904 προωθούνταν καθημερινά με τον ΥΣ 10 συρμοί με πολεμικό και άλλο υλικό.

Η γραμμή του ΥΣ βελτιώθηκε πολλές φορές κατά τον 20ο αιώνα και έπαιξε σημαντικό ρόλο, τόσο στους δύο παγκόσμιους πολέμους, όσο και για τη διακίνηση ορυκτών και άλλων προϊόντων μεταξύ Ευρώπης και της ανατολικής Ασίας. Πέρα απ’ αυτά, σήμερα αποτελεί ο ΥΣ ένα ελκυστικό μεταφορικό μέσο για Ευρωπαίους τουρίστες που θέλουν να γνωρίσουν τη φύση και τους πληθυσμούς της Σιβηρίας, για την επίσκεψη της οποίας δεν έχουν άλλη συγκοινωνιακή δυνατότητα.

πηγή: http://traveladvisorgr.blogspot.com/
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δημήτρη, καλό θα είναι να αναφέρουμε και την πηγή από την οποία ήρθε το κείμενο. Και δεν εννοώ την αρχική πηγή, αλλά αυτόν που έκατσε και μετέφρασε το αρχικό άρθρο.

Νομίζω ότι θα πρέπει επίσης να ζητήσουμε την άδειά του για να παραθέτουμε κείμενα που έχει στο σάιτ του.


Edit: ωραίος.
 

jimmys

Member
Μηνύματα
42
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΙΜΑΙΑ Η ΤΟΥΡΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Που αλλου? ΤHAILAND
Αυτην την εμπειρια μια μερα θα την ζησω,μιας και ειμαι λατρεις των ρωσικων τρενων! το καλυτερο ειναι 2 ζευγαρια μεσα στο 4κλινο κουπε,καλη βοτκα,σαμπανιες,φαγητο και να μη θες να κατεβεις απ το τρενο!Πο Πο τι μου θυμησατε τωρα.Την πιο μεγαλη αποσταση που εκανα ηταν ΑΓ.Πετρουπολη- Βαρονις 23 ωρες και περασαν σαν νερακι...! Αλλωστε εχω φιλους στην σιβηρια που με περιμενουν:)

Υ.Γ. Η ρωσια μπορει να μην εχει υπερπολυτελη τρενα,αλλα ειναι απλα και ωραια και παντα στην ωρα τους,ενα απιστευτο πραγμα,πας στην αλλη ακρη της Ρωσιας σε λενε αφιξει 11.25 π.χ. και οταν βλεπεις το ρολοι ειναι 11.25!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

ilias7

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
1)Βερολίνο 2)Βουλγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Εισιτήρια

Γειά σε όλους,
είμαι καινουριος στο forum το βρήκα τυχαία ψάχνοντας για τον Υπερσιβηρικό!!

Πώς γίνεται να κλείσω εισιτήρια από εδώ?Πρέπει όλες τις μέρες της διαδρομής να είσαι στο τρένο?
Δεν μπορώ να κατεβω σε κάποιες πόλεις και να πάρω άλλο τρένο μια από τις επόμενες μέρες με το ίδιο εισιτήριο?

Σόρι που είναι αυτό το πρώτο μου post, ις επόμενες ημέρες θα προσπαθήσω να συμβάλλω κι εγώ!!
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Εισιτήρια μπορείς να κλείσεις από τη Μόσχα, αν πας μερικές μέρες νωρίτερα, αλλά και με ρώσικα ταξιδιωτικά γραφεία που κάνουν αυτή τη δουλειά. Από κοντά θέλει να έχεις άνεση χρόνου, μπορεί να μη βρεις για τη μέρα που θες και να ξέρεις ρώσικα, αλλά γλυτώνεις αρκετά χρήματα.
Πολλές πληροφορίες θα βρεις εδώ (ό,τι καλύτερο για πλήρη ενημέρωση)
http://www.seat61.com/Trans-Siberian.htm
 

jimmys

Member
Μηνύματα
42
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΙΜΑΙΑ Η ΤΟΥΡΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Που αλλου? ΤHAILAND
kαλη ιδεα ειναι να κανεις στασεις σε κανα δυο πολεις π.χ στο Νοβοσιμπιρσκ για να ξεκουραστεις κιολας και μετα βγαζεις εισητηρια για την επομενη πολη που θες να κανεις σταση η για το Βλαδιβοστοκ.Εισητηρια θα βγαλεις απο τα γκισε των τρενων στην Μοσχα,ρωτα ομως και κανα πρακτορειο εδω που ειδικευεται για ταξιδια στην Ρωσια.ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΝΕ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ,ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΠΑΣ ΧΕΙΜΩΝΑ:D
 

dimitra58

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΑΛΦΙ,ΠΟΖΙΤΑΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ,ΧΙΛΗ
Γεια σας,
Το καλοκαιρι, σκεφτομαι να κανω την διαδρομη του Υπερσιβηρικου με μια φιλη.
Εχω ήδη αρχισει να ψάχνω πληροφορίες, μεχρι που με "προσγείωσε " ενας γνωστος, επιμενοντας οτι ειναι επικυνδινο κλπ....
Ξερει καποιος να μου πει κατι σχετικο?
Ευχαροστω πολυ
Δήμητρα
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Εγω πρωτη φορα ακουω οτι ειναι επικυνδινο...:roll:
Από ποια εννοια?
 

greekbastard

Member
Μηνύματα
68
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Ταυλάνδη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία - Σιβηρία
Και εγώ το σκεφτόμουν για αυτό το καλοκαίρι να κάνω τον Υπερσιβηρικό.
Μάλιστα, συναντήθηκα με ένα παιδί που το έκανε μόνος του, από Μόσχα-Ιρκουτσκ (λίμνη Βαικάλη) με ενδιάμεσες στάσεις. Αυτός μάλιστα είχε πάει Φλεβάρη, στους -30C. Τότε μου είπε οι τουρίστες μετρούνται στα δάκτυλα. Το καλοκαίρι είναι πολύ περισσότεροι.
Δεν μου ανέφερε ότι κινδύνεψε. Ίσα ίσα είπε ότι οι Ρώσοι είναι πολύ φιλικοί. Βέβαια καλό είναι όταν πας τέτοια ταξίδια να είσαι προσεκτικός....και ειδικά σε κάποιες πόλεις, όπως το Ιρκουτσκ, μετά της 10 - 11 να πηγαίνεις στο hostel σου και να κυκλοφορείς πάντα στα κεντρικά σημεία. Άλλωστε δεν πας για το nightlife στην άκρη του κόσμου.
Επίσης, ήξερα κάτι Τσέχους που πήγαν στα Αltay mountains και περάσαν υπέροχα.
Βέβαια, όσους Ρώσους από Μόσχα έχω γνωρίσει μου λένε ότι είναι επικύνδινο...βέβαια κανένας από αυτούς δεν έχει πάει ))
Βγάλτε τα δικά σας συμπεράσματα...
Εγώ πάντως θα πήγαινα..
 

dimitra58

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΑΛΦΙ,ΠΟΖΙΤΑΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ,ΧΙΛΗ
Εγω πρωτη φορα ακουω οτι ειναι επικυνδινο...:roll:
Από ποια εννοια?

Συγνώμη, ισως φανει αστειο, αλλα το μεταφερω όπως μου το είπαν " υπαρχουν οργανωμένες ομαδες που σε κλεβουν και δεν καταλαβαινεις πως έγινε. ειναι το συγχρονο φαρ ουεστ". Εχω ταξιδέψει σε πολλα μέρη , όπου υποτιθεται οτι κλεβουν και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Δεδομένου όμως ότι εκει ειναι αρκετα απομονωμενα ειπα να ρωτήσω αν καποιος ξερει κατι.
 

dimitra58

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΑΛΦΙ,ΠΟΖΙΤΑΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ,ΧΙΛΗ
Και εγώ το σκεφτόμουν για αυτό το καλοκαίρι να κάνω τον Υπερσιβηρικό.
Μάλιστα, συναντήθηκα με ένα παιδί που το έκανε μόνος του, από Μόσχα-Ιρκουτσκ (λίμνη Βαικάλη) με ενδιάμεσες στάσεις. Αυτός μάλιστα είχε πάει Φλεβάρη, στους -30C. Τότε μου είπε οι τουρίστες μετρούνται στα δάκτυλα. Το καλοκαίρι είναι πολύ περισσότεροι.
Δεν μου ανέφερε ότι κινδύνεψε. Ίσα ίσα είπε ότι οι Ρώσοι είναι πολύ φιλικοί. Βέβαια καλό είναι όταν πας τέτοια ταξίδια να είσαι προσεκτικός....και ειδικά σε κάποιες πόλεις, όπως το Ιρκουτσκ, μετά της 10 - 11 να πηγαίνεις στο hostel σου και να κυκλοφορείς πάντα στα κεντρικά σημεία. Άλλωστε δεν πας για το nightlife στην άκρη του κόσμου.
Επίσης, ήξερα κάτι Τσέχους που πήγαν στα Αltay mountains και περάσαν υπέροχα.
Βέβαια, όσους Ρώσους από Μόσχα έχω γνωρίσει μου λένε ότι είναι επικύνδινο...βέβαια κανένας από αυτούς δεν έχει πάει ))
Βγάλτε τα δικά σας συμπεράσματα...
Εγώ πάντως θα πήγαινα..

Χαιρομαι που ακουω ότι ενδιαφερεται κι άλλος γι αυτο το ταξειδι και ευχαριστω πολυ για την ενημέρωση. Αν μαθω κατι άλλο θα το γραψω. Μπορω να ζητήσω να με ενημερώσεις κι εσυ?
Ευχαριστω
Δήμητρα
 

greekbastard

Member
Μηνύματα
68
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Ταυλάνδη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία - Σιβηρία
Ναι αμέ...κανένα πρόβλημα... πότε ακριβώς σκοπεύεις να πας; Έχεις κοιτάξει για visa; Και invitation letter;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom