Ο υπερσιβηρικός σιδηρόδρομος

dimitra58

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΑΛΦΙ,ΠΟΖΙΤΑΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ,ΧΙΛΗ
Ναι αμέ...κανένα πρόβλημα... πότε ακριβώς σκοπεύεις να πας; Έχεις κοιτάξει για visa; Και invitation letter;
Καλημέρα, σκεφτομαι να παω Αυγουστο με μια φιλη μου. Δεν εχουμε ακομη ρωτήσει για visa. Χρειάζεται και invitation letter? Απο ρώσο υπήκοο, που να μενει εκει?
Ευχαριστω πολυ
Δήμητρα
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Δήμητρα δεν νομίζω πως είναι επικίνδυνο το ταξίδι που θες να κάνεις, αλλά πρόσεχε τα υπάρχοντά σου όπως θα έκανες και σε κάθε ταξίδι ακόμα και στην Ελλάδα.
Ιnvitation letter μπορείς να πάρεις και από ξενοδοχείο (που θα μείνεις) και από το πρακτορείο από το οποίο μπορείς να κλείσεις τα εισιτήρια του τρένου. Σε περίπτωση που ακολουθήσεις τη διαδρομή Μόσχα-Πεκίνο μέσω Μογγολίας θα χρειαστείς 2 ακόμα βίζες (ειδικά της Μογγολίας δεν ξέρω πως βγαίνει αφού δεν νομίζω να υπάρχει πρεσβεία στην Ελλάδα, αν ξέρει κάποιος ας γράψει).
ρίξε μια ματιά στο How to plan & book a journey on the Trans-Siberian Railway όπου θα βρεις πληροφορίες και links για site που εξειδικεύονται στο ταξίδι αυτό.
 
Last edited by a moderator:

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Για invitation letter (με το οποίο πας στην πρεσβεία της Ρωσίας εδώ και παίρνεις κανονικά βίζα) είχα χρησιμοποιήσει το RealRussia.co.uk - Russian Visas, Tourist Visa, Business Visa, Visa support Υπάρχουν αρκετά sites αν ψάξεις που προσφέρουν τέτοιες υπηρεσίες.

Για τη Μογγολία στείλε email σε μια πρεσβεία σε άλλη Ευρωπαϊκή χώρα και θα σε ενημερώσουν. Πριν 2 χρόνια υπήρχε ένας άνθρωπος σαν διπλωματική αποστολή, που μπορούσες να τον βρεις στο γραφείο του και να σου βγάλει τη βίζα. Αν δε βγάλεις άκρη στείλε μου μήνυμα να σου δώσω τα στοιχεία του, με την επιφύλαξη αν ισχύουν ακόμα (κινητό).

Εγώ τελικά δε πήγα υπερσιβηρικό και Μογγολία για προσωπικούς λόγους (βλέπε δουλειά), αλλά μόνο Ρωσσία. Η αλήθεια είναι ότι στη Ρωσία με τα αγγλικά έχεις μεγάλο πρόβλημα συνενόησης! Μάθε λίγα ρώσικα αν μπορείς.
 

eLeftherios

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Anarwtiemai an einai dynaton na kanei kaneis ton ypersiviriko xekinontas apo to Pekino me proorismo Moscow/St.Petersburg. Skeftomai na xekinisw teli Septemvri apo Kina mesw Moggolias kai tha ithela an ginetai na mporw na kanw staseis gia oso thelw. Epireazei ayto tin timi sto eisitirio? Genika poso peripou mporei na kostisei?
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Γειά σου Λευτέρη. Ναι είναι εφικτό, εξίσου εφικτό με την πορεία από Μόσχα->Πεκίνο. Απλά το Μόσχα->Πεκίνο είναι πιο συνηθισμένο για ευρωπαίους και το άλλο για ασιάτες ταξιδιώτες... Μάλιστα πριν από κάτι χρονάκια που το κοίταγα έβγαινε πιο φθηνά (το αεροπορικό Πεκίνο->Αθήνα σε σχέση με το Αθήνα->Πεκίνο ήταν πολύ πιο ακριβό)...
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Anarwtiemai an einai dynaton na kanei kaneis ton ypersiviriko xekinontas apo to Pekino me proorismo Moscow/St.Petersburg. Skeftomai na xekinisw teli Septemvri apo Kina mesw Moggolias kai tha ithela an ginetai na mporw na kanw staseis gia oso thelw. Epireazei ayto tin timi sto eisitirio? Genika poso peripou mporei na kostisei?
Προσοχή! Γράφετε τα μηνύματά σας μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες!
Παρακαλώ να διορθωθεί το μήνυμα γιατί θα σβηστεί.
 

eLeftherios

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας και πάλι. Σχεδιάζω να κάνω τον υπερσιβηρικό ξεκινώντας από το Πεκίνο τέλη Σεπτεμβρίου. Όμως τώρα βρισκομαι εκτός Ελλάδας και θέλω να ρωτήσω:

1. Χρειάζομαι βίζα και για τις 3 χώρες (Κίνα, Μογγολία, Ρωσία).
2. Ποσο καιρό πριν πρέπει να βγάλω τη βίζα. Θα προλάβω ένα μήνα πριν?
3. Για την Μογγολία που πρέπει να απευθυνθώ για βίζα?

Ευχαριστώ.
 

overexposed

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γειας!σκεφτομαι και εγω σοβαρα να κανω το ταξιδι του υπερσιβιρικου αλλα να παω μογγολια και μετα πεκινο.Το εχει κανει καποιος,να μου δωσει πληροφοριες(εξοδα-visa).
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Γειας!σκεφτομαι και εγω σοβαρα να κανω το ταξιδι του υπερσιβιρικου αλλα να παω μογγολια και μετα πεκινο.Το εχει κανει καποιος,να μου δωσει πληροφοριες(εξοδα-visa).
Η βίζα για Ρωσία κοστίζει περίπου 100 ευρώ για της άλλες χώρες (Μογγολία, Κίνα) δεν ξέρω.

Πληροφορίες για τον διαδρομή κλπ :

Russian train schedules, Order Russian train tickets online at low prices including Moscow St. Petersburg train, Trans-Siberian express and more

Trans-Siberia.com
 

VasoZ

New Member
Μηνύματα
4
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Αγ.Πετρούπολη-Βλαδιβοστόκ
Καλησπέρα σε όλους! Εδώ και 2 μήνες ο υπερσιβηρικός μου έχει καρφωθεί στο μυαλό, σε σημείο να πρήζω τους πάντες γυρω μου γι'αυτό το ταξίδι..! Ψάξιμο στο ψάξιμο κατέληξα πως το πληρέστερα οργανωμένο ταξίδι και σχετικά οικονομικό (όσο οικονομικό μπορεί να γίνει ένα τέτοιο ταξίδι...) το προσφέρει αυτό το site: Real Russia — Hotels, Trains, Visas, Tours, Trans-siberian experts
Εντούτοις έχω μία απορία: τελικά αυτό το ταξίδι το έχει κάνει κανείς? υπάρχει κάποιο μέλος που να έχει προσωπική εμπειρία να μοιραστεί?...
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Και εγώ το σκεφτόμουν για αυτό το καλοκαίρι να κάνω τον Υπερσιβηρικό.
Μάλιστα, συναντήθηκα με ένα παιδί που το έκανε μόνος του, από Μόσχα-Ιρκουτσκ (λίμνη Βαικάλη) με ενδιάμεσες στάσεις. Αυτός μάλιστα είχε πάει Φλεβάρη, στους -30C. Τότε μου είπε οι τουρίστες μετρούνται στα δάκτυλα. Το καλοκαίρι είναι πολύ περισσότεροι.
Δεν μου ανέφερε ότι κινδύνεψε. Ίσα ίσα είπε ότι οι Ρώσοι είναι πολύ φιλικοί. Βέβαια καλό είναι όταν πας τέτοια ταξίδια να είσαι προσεκτικός....και ειδικά σε κάποιες πόλεις, όπως το Ιρκουτσκ, μετά της 10 - 11 να πηγαίνεις στο hostel σου και να κυκλοφορείς πάντα στα κεντρικά σημεία. Άλλωστε δεν πας για το nightlife στην άκρη του κόσμου.
Επίσης, ήξερα κάτι Τσέχους που πήγαν στα Αltay mountains και περάσαν υπέροχα.
Βέβαια, όσους Ρώσους από Μόσχα έχω γνωρίσει μου λένε ότι είναι επικύνδινο...βέβαια κανένας από αυτούς δεν έχει πάει ))
Βγάλτε τα δικά σας συμπεράσματα...
Εγώ πάντως θα πήγαινα..
....είμαι αυτό το παιδί που συναντήθηκε με τον greekbastard...:bleh:
 

VasoZ

New Member
Μηνύματα
4
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Αγ.Πετρούπολη-Βλαδιβοστόκ
....είμαι αυτό το παιδί που συναντήθηκε με τον greekbastard...:bleh:
Οκ, αντιλαμβάνεσαι ότι για μένα είσαι επιεικώς ΘΕΟΣ! :cool: που το έκανες μόνος σου! Δώσε καμιά λεπτομέρεια όμως...
Θα το ξαναέκανες? πόσες μέρες σου πήρε? στάσεις έκανες πουθενά? άξιζε το κρύο που έφαγες? :bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.856
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom