Γενικά ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ...ΠΑΤΜΟΣ ΣΚΟΠΕΛΟΣ Η ΚΥΘΗΡΑ;;;

frearath

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Καλησπέρα παιδιά :)

Είμαστε ζευγάρι (ηλικίες πάνω κάτω 28 ετών :bleh:), και σκεφτόμαστε να κλείσουμε διακοπές με αυτοκίνητο για μια εβδομάδα σ' ένα απο τα παρακάτω νησιά..
ΠΑΤΜΟΣ,ΣΚΟΠΕΛΟΣ Ή ΚΥΘΗΡΑ.
Ψάχνουμε για ωραίες παραλίες,ζωντανή σχετικά χώρα (μπαρακια,καφε κλπ) και ίσως κάποια γραφικά χωριουδάκια..

Έλπιζω να μας βγάλετε απο την δύσκολη θέση της επιλογής...;)
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Δεν εχω πάει Πάτμο και Κύθηρα αν και έχω ακούσει τα καλύτερα. Πάντως επειδή είμαι στην ηλικία σας θα απευφευγα την Σκόπελο. Είχα πάει μονοήμερη από Σκιάθο και είχε μεν ωραίες παραλίες, πράσινο και ζωή αλλά μου φάνηκε ότι σαν νησί είχε μεγαλύτερο μέσο όρο ηλικιας και σαν μεγαλύτερο νησί είχε πάρα πολύ κόσμο, δηλαδή για χαλαρές διακοπές δεν θα το συνιστούσα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Δεν έχω πάει και στα τρία νησιά για να μπορέσω να κάνω τη σύγκριση μεταξύ τους.

Διάβασε όμως το παρακάτω link από παλαιότερο θέμα, στο οποίο αναφέρω κάποιες πληροφορίες για την Πάτμο, για να κρίνεις αν σου κάνει το συγκεκριμένο νησί.

http://www.travelstories.gr/167917-post51.html

Για τη Σκόπελο έχουν γραφτεί αρκετές πληροφορίες και κάποιες λιγότερες για τα Κύθηρα. Κάνε μια αναζήτηση στο forum και πιστεύω ότι θα βρεις αρκετά πράγματα, έτσι ώστε να καταλάβεις πιο νησί σου ταιριάζει καλύτερα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω οταν ειχα παει Σκοπελο παντως δεν ειχα δει μονο μεγαλυτερες ηλικιες .Υπηρχαν πολλα νεα ζευγαρακια.
Εμενα η προταση μου ειναι Κυθηρα ,διοτι συνδυαζουν πολλα απο αυτα που ζητας.
Εχουν πολυ ωραιες παραλιες και οχι ολες στο ιδιο στυλ,πολυ ομορφη Χωρα και με το Καψαλι απο κατω με καποια μαγαζακια για ποτο και ομορφα χωριουδακια.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Εγω οταν ειχα παει Σκοπελο παντως δεν ειχα δει μονο μεγαλυτερες ηλικιες .Υπηρχαν πολλα νεα ζευγαρακια.
Όταν λέω μεγαλυτερες ηλικίες εννοώ από 35+, και ίσως με κανένα παιδάκι. Τουλάχιστον αυτή την αίσθηση μου είχε δώσει εμένα αν και δεν είχα μείνει πολύ.
 
Μηνύματα
35
Likes
41
εγω εχω παει πατμο κ σκοπελο αλλο το ενα αλλο το αλλο..πιο ωραιες παραλιες η σκοπελος κ κατα την γνωμη μου πιο καλο φαγητο...πολυ δηθεν γενικα στην πατμο κ πολυ εντονη νυχτερινη φαση με κοσμο σα να σαι κολωνακι..ενω η σκοπελος ποιο οικογενειες αλλα κ ποιο μεγαλο νησι κ το βραδυ αυτα που εχει μια χαρα ειναι...αν πατε σκοπελο κ σας ενδιαφερει να βγαινεται βραδυ να μεινετε μονο στο λιμανι,οπου αλλου κ να μεινετε θα σας φανε οι δρομοι κ δεν εχει κ φωτα.Πατμο θα δειτε καμμια 200αρια σκαφατους θα κανετε κρατηση σε αρκετα εστιατορια κ γενικα εγω δεν θα ξαναπηγαινα.
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Καλησπέρα παιδιά :)

Είμαστε ζευγάρι (ηλικίες πάνω κάτω 28 ετών :bleh:), και σκεφτόμαστε να κλείσουμε διακοπές με αυτοκίνητο για μια εβδομάδα σ' ένα απο τα παρακάτω νησιά..
ΠΑΤΜΟΣ,ΣΚΟΠΕΛΟΣ Ή ΚΥΘΗΡΑ.
Ψάχνουμε για ωραίες παραλίες,ζωντανή σχετικά χώρα (μπαρακια,καφε κλπ) και ίσως κάποια γραφικά χωριουδάκια..

Έλπιζω να μας βγάλετε απο την δύσκολη θέση της επιλογής...;)
Έχω πάει και Σκόπελο και Πάτμο. Η Πάτμος είναι ένα από τα αγαπημένα μου νησιά..και ωραίες παραλίες έχει και πανέμορφη χώρα με το μοναστήρι..το φαγητό ωραίο, αν και λίγο ακριβούτσικο σε κάποια εστιατόρια..μπορείτε να συνδιάσετε και μια μονοήμερη στους Λειψούς, που είναι πραγματικά, πολύ ωραίο νησάκι..Κύθηρα δε μπορώ να σου πω, δεν έχω πάει, το σχεδιάζω για φέτος.
 

fofinaki

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥΥΥ !!!!
μμμ...δυσκολη αποφαση... εχω παει σκοπελο κ ειναι παρα πολυ ωραια!!! κ ξέρω απο γνωστουσ μου για πατμο κ κυθηρα.. ειναι τελειωσ διαφορετικα νησακια κ εξαρταται τι θετεις σαν προτεραιοτητα.. για μενα η σκοπελος ηταν πανεμορφη εχει φανταστικες παραλιες.. ωραιο φαγητο και απο ζωη οχι πανικος αλλα εχει!!! πατμο δεν στο προτείνω.. ειναι μακριά.. γνωμη μου για πιο μεγαλη ηλικια εχισου ομορφη.. με υπερβολικα τελεια χωρα.. τωρα για κυθηρα....:roll: τι να πω... σε αλλουσ αρεσε σε αλλουσ καθολου.. εαν ζητας την απολυτη ηρεμια ειναι ο,τι πρέπει.. αλλα ψηφιζω Σκόπελοοο !!!!!!:D
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
(Το "ευχαριστω" κατα λαθος!)

Ηθελα απλα να πω για τα Κυθηρα, οτι φημες λενε (!!) πως τα ενεργειακα πεδια του νησιου ειναι ικανα να επηρεασουν την κυκλοφορια του αιματος σου κ κατα συνεπεια πολλες ψυχοπνευματικες λειτουργιες σου.. Επιβεβαιωνω τις φημες.. ή αλλιως, το νησι ειναι απλα μαγικο κ καπως πρεπει να δικαιολογησω την διαφορετικοτητα που βιωσα .. Μακραν οι καλυτερες ελληνικες διακοπες που θυμαμαι, 25 συνολικα ημερες, κ ισως γι αυτο ειχα την ευκαιρια να ανακαλυψω σημεια κ να παρασυρθω απο την αυρα..
Ενδεικτικα αναφερω: παραλια (που ονομα δεν θυμαμαι) με μοναδικη -χερσαια- προσβαση μεσω αναρριχισης - με σχοινια κ τα σχετικα, μπανιο σε παγωμενο ποταμι κ βουτια απο καταρρακτες, Χυτρα κ μπανιο σε σπηλιες, καμπινγκ Καψαλι κ unique κ. Αντωνης (!!), αξεχαστη συναυλια Δεληβοριας (standaraki τον Αυγουστο), πανεμορφη χωρα..
Sempreviva που -φημες ξαναλενε- αν "συλλεχθει" την καταλληλη εποχη ζει για παντα.. Η δικια μου μαραθηκε, οι αναμνησεις απο τα Κυθηρα οχι ακομα.
 
  • Like
Reactions: Pel

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.754
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Sempreviva που -φημες ξαναλενε- αν "συλλεχθει" την καταλληλη εποχη ζει για παντα.. Η δικια μου μαραθηκε, οι αναμνησεις απο τα Κυθηρα οχι ακομα.
Έχω Sempreviva εδώ και σχεδόν μια δεκαετία και είναι όπως την πρώτη μέρα!
Επιβεβαιώνω για την μαγεία των Κυθήρων. Ομολογώ ότι έμεινα πολύ λίγο για να τα απολαύσω σ' όλο τους το μεγαλείο αλλά εμένα τουλάχιστον με μάγεψαν.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
(Το "ευχαριστω" κατα λαθος!)

Ηθελα απλα να πω για τα Κυθηρα, οτι φημες λενε (!!) πως τα πεδια του νησιοενεργειακα υ ειναι ικανα να επηρεασουν την κυκλοφορια του αιματος σου κ κατα συνεπεια πολλες ψυχοπνευματικες λειτουργιες σου.. Επιβεβαιωνω τις φημες.. ή αλλιως, το νησι ειναι απλα μαγικο κ καπως πρεπει να δικαιολογησω την διαφορετικοτητα που βιωσα .. Μακραν οι καλυτερες ελληνικες διακοπες που θυμαμαι, 25 συνολικα ημερες, κ ισως γι αυτο ειχα την ευκαιρια να ανακαλυψω σημεια κ να παρασυρθω απο την αυρα..
Ενδεικτικα αναφερω: παραλια (που ονομα δεν θυμαμαι) με μοναδικη -χερσαια- προσβαση μεσω αναρριχισης - με σχοινια κ τα σχετικα, μπανιο σε παγωμενο ποταμι κ βουτια απο καταρρακτες, Χυτρα κ μπανιο σε σπηλιες, καμπινγκ Καψαλι κ unique κ. Αντωνης (!!), αξεχαστη συναυλια Δεληβοριας (standaraki τον Αυγουστο), πανεμορφη χωρα..
Sempreviva που -φημες ξαναλενε- αν "συλλεχθει" την καταλληλη εποχη ζει για παντα.. Η δικια μου μαραθηκε, οι αναμνησεις απο τα Κυθηρα οχι ακομα.
Παραλια με σκοινια μαλλον θα εννοεις το Καλαδι.
Δεν ξερω αν ειναι τα ενεργειακα πεδια ..αλλα εμας 2 φορες τα Κυθηρα ..δε μας θελουν για καποιον λογο.:haha:
Ειναι πανεμορφο νησι..πολλες και καλες διαφορετικες παραλιες αλλα¨..την πρωτη φορα στην επιστροφη μας ..τρακαραμε πολυ ασχημα με νοσοκομεια κλπ(ευτυχως ηταν στο γυρισμο:))
Τη δευτερη φορα εγινε καποιο λαθος στα ακτοπλοοικα και ξεμειναμε στο νησι..καραβι ειχε την ερχομενη βδομαδα που εμεις επρεπε να ειμαστε στη δουλεια.Τελικα πηραμε ενα βραδυνο -2 τη νυχτα απο Κρητη και εβγαζε Καλαματα.Μεχρι ομως να το βρουμε πηγε ο τσακωμος και η γκρινια συννεφο:haha:
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Τσιρίγο και ξερό ψωμί.:clap:
Η παραλία με το σχοινί είναι το καλάμι στη Δυτική πλευρά.
Τα χωριά που προτείνω εγώ να μείνεις είναι η Χώρα,το Καψάλι και ο Μυλοπόταμος με το φοβερό καφενείο κάτω απ τα πλατάνια.
Αν έχεις όρεξη για περιπέτεια,φόρα κλειστά παπούτσια και πάρε το μονοπάτι
που ξεκινά από τη φόνισσα για τους νερόμυλους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.675
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom