Τουρκία Πάει η Κωνσταντινούπολη που ξέρατε!

alma

Member
Μηνύματα
3.758
Likes
15.270
Καλά, μην τα παραλές. Κατάγομαι από κοντινό χωριό και πέρασα φέτος από Δημητσάνα μετά από χρόνια. Πολλές αλλαγές είδα (άλλες καλές άλλες κακές) και μια έκπτωση στον τομέα της αυθεντικότητας. Εντάξει, εννοείται καμία σχέση με Αράχωβα, εννοείται καλύτερα από Βυτίνα, αλλά τείνει να πέσει στην παγίδα της (πεπατημένης) τουριστικοποίησης. Υπάρχουν πολλά όμορφα χωριά με συμπαθείς υποδομές τριγύρω πολύ πιο αυθεντικά που μπορούν να αποτελέσουν βάση εξερεύνησης της περιοχής.
Μήπως επειδή κατάγεσαι από κοντινό χωριό θέλεις να την ανταγωνιστείς,για να πάρετε τουρίστες?:xmas_cheesygrin:
Μήπως είσαι από την κοντινή(και επίσης όμορφη βέβαια) Στεμνίτσα?:xmas_cheesygrin:
Σοβαρά πάντως νομίζω έχει δρόμο ακόμα για να φτάσει-αν ποτέ φτάσει- στην κακόγουστη τουριστικοποίηση άλλων προορισμών.
Έκπτωση στον τομέα της αυθεντικότητας,όντως σχεδόν αναπόφευκτα θα κάνει, το χρήμα (και) του τουρίστα είναι γλυκό.
Όσο για πολλά ωραία χωριά συμφωνώ απολύτως.Η πατρίδα μας έχει απίστευτες ομορφιές για πολλούς ανεξερεύνητες.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.758
Likes
15.270
Όσον αφορά τα καύσιμα χρόνια τώρα στην Τουρκία είναι πανάκριβα.
Όντως.Την πρώτη φορά που είχα επισκεφτεί Σμύρνη και διάφορες πόλεις στα παράλια,ήταν από τα πράγματα που μου έκαναν εντύπωση.Η βενζίνη ήταν και είναι ακριβή.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.736
Likes
11.797
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μήπως επειδή κατάγεσαι από κοντινό χωριό θέλεις να την ανταγωνιστείς,για να πάρετε τουρίστες?:xmas_cheesygrin:
Μήπως είσαι από την κοντινή(και επίσης όμορφη βέβαια) Στεμνίτσα?:xmas_cheesygrin:
Με κατάλαβες! :xmas_mrgreen:
Όχι, δεν είμαι από Στεμνίτσα, είμαι από ένα μικρό χωριουδάκι (η Στεμνίτσα είναι κεφαλοχώρι :xmas_cheesygrin: ).
 
Μηνύματα
2.492
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Σε καποιες αλλες χωρες με 2-3 ευρω τρως κανονικη μεριδα φαι και με 50-60 ευρω κανεις 3 διανυκτερευσεις.

Στο Ορτακοι θελανε 4 ευρω για καφε!!!!
Ευχαριστω δεν θα παρω.

Ειπαμε ωραια η Κωσταντινουπολη αλλα φθηνος προορισμος πλεον οχι.
Ο τούρκικος καφές κάνει σχεδόν σ όλα τα μαγαζιά (όχι μόνο στο Ορτάκιοι)5 λίρες δηλ 2 και κάτι ευρώ και από κει και πέρα ο νες,εσπρέσσο κλπ από 6 μέχρι 8 ευρώ δηλ από 2μιση έως 3μιση ευρώ,εξαρτάται βέβαια και από το μαγαζί.Τις πιό ακριβές τιμές τις έχω δεί σε καφέ στο Νισάντασι όπου το 8αρι λίρες για τον καφέ είναι σχεδόν στάνταρ.
Επίσης θέλει προσοχή,να κυττάτε τιμοκατάλογο και να ξέρετε τι πληρώνετε.
Μούχει τύχει στο Ορτάκιοι να πάρω τούρκικο καφέ(5 λίρες βάσει τιμοκαταλόγου)μου τον σέρβιρε φέρνοντας μου και νεράκι εμφιαλωμένο(δεν το παρήγγειλα).Οταν φώναξα να πληρώσω μου λέει 7 λίρες,τον ρωτάω γιατί αφού ο τιμοκατάλογος γράφει 5,μου δείχνει το νερό(το οποίο δεν είχα χρησιμοποιήσει)....το πήρε πίσω και πλήρωσα 5.
Μούχει τύχει άλλη φορά με παρέα 4 ατόμων σε εστιατόριο ο λογαριασμός να είναι υψηλός και να μην ανταποκρίνεται στις τιμές που είχαμε υπολογίσει....
πάλι με ανάλογο τρόπο προσαύξησαν την τιμή,αλλά όταν τους το επισημαίνεις βρίσκεις το δίκιο σου.
Αυτά τα θεωρώ μεμονωμένα δείγματα,δεν είναι ο κανόνας.
Θέλω να πώ ότι εν μέρει συμμερίζομαι την άποψη σας xenos και renata,
αλλά με λίγη προσοχή και ψάξιμο μπορείς να περάσεις φθηνά,πάμφθηνα όχι έχετε δίκιο,φθηνά όμως ναι.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.312
Μηνύματα
887.589
Μέλη
38.976
Νεότερο μέλος
Aspalath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom