Πάμε Λάιντεν;;;

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Καθώς το αεροπλάνο έφτανε, αντίκρυσα μια χώρα πλημμυρισμένη. Αυτή ήταν και η πρώτη μου αίσθηση από την Ολλανδία! Προσγειωθήκαμε στο Άμστερνταμ και μαζί με μία συνοδοιπόρο και συμφοιτήτριά μου κατευθυνθήκαμε προς τα τραίνα (ο σταθμός των οποίων βρίσκεται στον χώρο του αεροδρομίου) και βγάλαμε εισητήριο για Λάιντεν (Leiden), την φοιτητούπολη που θα μέναμε, 20 λεπτά περίπου από το Άμστερνταμ. Η διαδρομή μου φάνηκε απίστευτη. Τεράστιες καταπράσινες εκτάσεις που χωριζόντουσαν μεταξύ τους από μικρά κανάλια, γεμάτες με μαλλιαρά πρόβατα, αγελάδες που έτρωγαν πρασινάδα, άλογα και πόνυ. Φτάνοντας στο Λάιντεν έπρεπε να βιαστούμε γιατί είχαμε αργήσει στο ραντεβού μας για την υπογραφή του συμβολαίου του σπιτιού. Πτώματα και οι δύο από το ταξίδι (η πτήση μας ήταν μέσω Λονδίνου όπου πολλά τραγελαφικά συνέβησαν) και κουβαλώντας η καθεμία το μισό σπιτικό μαζί της (το παραδέχομαι,ρούχα και παπούτσια ήταν..), δεινοπαθήσαμε μέχρι να βρούμε το αρμόδιο γραφείο. Τότε διαπίστωσα και για πρώτη φορά ότι η Ολλανδία μάλλον δεν δίνει και πολύ σημασία στον τουρισμού, αφού οι χάρτες, οι ταμπέλες, το γραφείο πληροφοριών και το γραφείο τουριστών, όλα μα όλα ανέφεραν τα πάντα στα ολλανδικά!
Αφού υπογράψαμε το συμβόλαιο φύγαμε για την εστία. Μπαίνοντας στο δωμάτιο γνώρισα τη νέα μου συγκάτοικο που επίσης μόλις είχε φτάσει. Η εστία περιτριγυρίζεται από γκαζόν και η τεράστια τζαμαρία του σαλονιού μου βλέπει σε ένα κανάλι, γεμάτο πάπιες και κύκνους! Μπαίνοντας στο δωμάτιο, δυστυχώς διαπίστωσα ότι τα 150 ευρώ που σε υποχρέωναν να δώσεις για καθάρισμα και επισκευή του δωματίου πριν έρθεις, μάλλον έπιασαν αλλού τόπο. Η μοκέτα μας είχε τα πάντα πάνω, απο τρίχες μέχρι ξεχασμένα post-it, οι τοίχοι ήταν διακοσμιμένοι με δαχτυλιές, η κουζίνα καλλυμένη με ξεραμένο λάδι και το μπάνιο αχαρακτήριστο, με το καζανακι να τρέχει ασταμάτητα- πλέον λέω ότι είναι το φενγκ σούι μας, αφού η συνεχής ροή νερού σε ένα χώρο λένε ότι φέρνει ευεξία..Το αίτημά μας για αλλαγή δωματίου δεν έγινε δεκτό οπότε στρωθήκαμε στη δουλειά:(
Το πρωί της επόμενης μέρας βγήκαμε προς αναζήτηση ποδηλάτου. Οι παλαιότεροι μας συνέστησαν να πάμε σε μαγαζιά που πουλάνε μεταχειρισμένα ή κλεμμένα,για να βρούμε κάτι πιο οικονομικό, και έτσι έγινε. Ψάξαμε σε δυο τρία και βρήκε η καθεμία το ποδήλατο που ήθελε..οπότε βουρ για την πρώτη ποδηλατάδα στο Λάιντεν! Η πόλη είναι τυπική Ολλανδική, κανάλια, ποδηλατόδρομοι, σπίτια κολλημένα το ένα δίπλα στο άλλο με κεραμμυδωτές σκεπές. Στο κέντρο της πόλης βρίσκεται το δημαρχείο, που το τεράστιο ρολόι του χτυπάει παίζοντας Μπαχ κάθε φορά που η ώρα δείχνει ακριβώς. Αριστερά και δεξιά του δημαρχείου, μέσα στα στενά βρίσκονται δύο πελώριες εκκλησίες, η Hoogladsche Kerk, χτισμένη το 15ο αιώνα και η Pieterskerk του 14ου αιώνα. Αφήσαμε τα ποδήλατά μας στο ποδηλατο-πάρκινγκ, και ανεβήκαμε στο Burcht, ένα φρούριο από το οποίο έχεις πανοραμική θέα της πόλης. Κατά μήκος του κενρικού καναλιού είχαν στήσει τη λαική αγορά, απ' όπου αγοράσαμε τηγανητό ψάρι με κάτι σαν σάλτσα σκόρδου, ένα από τα "γρήγορα φαγητά" των Ολλανδών, και λουλούδια. Διασχίσαμε την "Ερμού" του Λάιντεν, τον δρόμο με όλα τα μαγαζιά και κάτσαμε για καφέ σε μία από τις πολλές καφετέριες που έχουν πλωτές εξέδρες στο κανάλι.
Συμπληρώνοντας σχεδόν τέσσερις μήνες εδώ, διαπίστωσα δύο πράγματα. Ότι το Λάιντεν είναι κατά βάση μία ήρεμη φοιτητούπολη, με πάρα μα πάρα πολλούς Έλληνες! Οι ντόποιο περηφανεύονται για το πανεπιστήμιό τους, που θεωρείται το πρώτο της Ολλανδίας και στο οποίο είχε διδάξει και ο Einstein. Απο εδώ καταγόταν ο περίφημος Rembrant, και για τους λάτρεις της ηλεκτονικής μουσικής, από εδώ κατάγεται και ο Armin van Buuren. Αξίζει κάποιος να επισκευθεί το εθνολογικό μουσείο και το μουσείο του Μύλου, που στεγάζεται στον μεγαλύτερο από τους δύο κεντρικούς μύλους της πόλης. Όταν έχει καλό καιρό, αξίζει μία βόλτα στον βοτανικό κήπο, αλλά και στα στενάκια της πόλης για να θαυμάσει ορισμένα από τα υπέροχα κτίσματα που χρονολογούνται μεταξύ 14ου και 18ου αιώνα. Πολλά από αυτά στεγάζουν πλέον μπυραρίες και εστιατόρια, προσδίδοντάς τους ένα ιδιαίτερο στυλ. Η νυχτερινή ζωή δεν είναι πολύ έντονη, αλλά μπορείς τουλάχιστον να βγεις μεσοβδόμαδα για μια μπύρα..για όσους ζητάνε κάτι πιο έντονο, η Χάγη και το 'Αμστερνταμ βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής.
Τέλος, αν κάποιος επισκευθεί την Ολλανδία αρχές Οκτώμβρη, επιβάλεται να βρίσκεται στο Λάιντεν από το απόγευμα της 3ης έως το απόγευμα της 4ης Οκτωμβρίου. Οι ντόποιοι γιορτάζουν την απελευθέρωση της πόλης από τους Ισπανούς (3 Οκτωμβρίου 1574) και το γεγονός ότι ο Βασιλιάς για να τιμήσει την αντίστασή τους, ίδρυσε το πανεπιστήμιο του Λάιντεν. Αυτές τις δύο μέρες η πόλη αλλάζει πρόσωπο και ένα διήμερο πανηγύρι -χωρίς ενδιάμεσο σταματημό- ξεκινάει..ένα τεράστιο λούνα παρκ στήνεται και όλα τα μαγαζιά βάζουν κιόσκια στην είσοδό τους πουλώντας το καθένα την πραμάτεια του. Μπύρες, κρασί, φαγητό και γλυκά παραδοσιακά και μή, ξεπετάγονται από παντού. Μουσικές σκηνές στήνονται στις γωνίες της πόλης, στους κεντρικούς δρόμους και πάνω στα κανάλια. Ξημερώματα της 4ης Οκτωμβρίου οι αδελφότητες του πανεπιστημίου κανονίζουν διάφορες εκδηλώσεις και όταν ο ήλιος βγει για τα καλά γίνεται η παρέλαση, με άρματα και τους συμμετέχοντες να φοράνε παραδοσιακές στολές ή να είναι ντυμμένοι- τι άλλο- λουλούδια!
Τώρα που ο χειμώνας έχει αρχίσει να μπαίνει για τα καλά, και η θερμοκρασία δύσκολα φτάνει τους 1-2 βαθμούς, πίστες πατινάζ έχουν στηθεί στην πόλη. Η χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα είναι τέλεια και εγώ απολαμβάνω κάθε πρωι τον καφέ μου βλέποντας απο την τζαμαρία το παγωμένο κανάλι και το γρασίδι καλυμμένο με ένα στρώμα πάγου...που να ρθουν και τα χιόνια:):):)

 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
amandab σε ζηλεύω πολύ πολύ ,και ναι ξαναπάμε με χίλια.
Η Ολλανδία είναι μια χώρα που γύρισα αρκετά απ άκρη σ άκρη,
πράγμα καθόλου δύσκολο αφού σε πολύ λίγο χρόνο διανύεις τεράστιες αποστάσεις.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Καλη αρχη με το μπλογκ, μου αρεσει πολυ η ξεναγηση σου και πραγματικα χαιρομαι που μπηκε νεο αιμα στα μπλογκ! Εσυ πατιναζ κανεις;
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Καλη αρχη με το μπλογκ, μου αρεσει πολυ η ξεναγηση σου και πραγματικα χαιρομαι που μπηκε νεο αιμα στα μπλογκ! Εσυ πατιναζ κανεις;
Ευχαριστώ πολύ..ελπίζω να πάρετε μια ιδέα για το πως είναι η ζωή στην Ολλανδία..Κάτι καταφέρνω στο πατινάζ, αν και οι δικές μου φιγούρες διαφέρουν πολύ από του Plushenko. Εγώ χρησιμοποιώ ανεξαιρέτως όλα τα μέλη του σώματός μου :D
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
αμαντα ωραιες εικονες μας περιγραφεις!αντε μπραβο να μας βαλεις στο κλημα να ξερουμε τι θα δουμε οταν ερθουμε!!!και αυτην την φορα η επισκεψη καλοκαιρι και χωρις χιονια!δεν την ξαναπαταμε!
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
αμαντα ωραιες εικονες μας περιγραφεις!αντε μπραβο να μας βαλεις στο κλημα να ξερουμε τι θα δουμε οταν ερθουμε!!!και αυτην την φορα η επισκεψη καλοκαιρι και χωρις χιονια!δεν την ξαναπαταμε!

Χαχαχαχαχα....η αλήθεια είναι ότι δεν ευδοκίμησες στο κλίμα της Λιθουανίας..Έλα και σου υπόσχομαι να πάμε και για ηλιοθεραπεία:haha::haha:
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Ευχαριστώ πολύ..ελπίζω να πάρετε μια ιδέα για το πως είναι η ζωή στην Ολλανδία..Κάτι καταφέρνω στο πατινάζ, αν και οι δικές μου φιγούρες διαφέρουν πολύ από του Plushenko. Εγώ χρησιμοποιώ ανεξαιρέτως όλα τα μέλη του σώματός μου :D
Και πολύ καλά κάνεις. Πρέπει να υπάρχει πλουραλισμός και στο πατινάζ, μόνο τα πόδια θα χρησιμοποιούμε;
Τώρα θα περιμένω με χαρά και τις ολλανδέζικες περιγραφές σου!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
και μια που το ανέφερε κάποιος σε αλλο τοπικ, να σου κάνω μια "αδιάκριτη" ερώτηση;
όταν ηξερες οτι πας για τοσο καιρό, πόσες βαλιτσες/βάρος πήρες μαζι σου;
μετά την εμπειρια μου απο το Βερολινο (οπου πήρα μια τεραστια βαλιτσα γιατι πηγα στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα, δεν ηξερα ποσο θα καθησω) με 20kg βαλιτσα, τώρα λεω να παρω μια κατά πολύ μικρότερη και να βάλω μόνο τα βασικά απο είδη ρουχισμού, 1 βιβλίο και 1 ζευγαρι παπουτσια (εκτος απο αυτα που θα φοραω). Λες να το μετανιωσω; Είναι τόσο ακριβή η Ολλανδια; θα πάρω τώρα μονο χειμερινά που πιανουν όγκο, και την άνοιξη/καλοκαιρι αγοράζω από εκει. Τα εδώ ρούχα μου αιωνία τους η μνήμη. Πήγαν στις αδερφές μου ή σε κούτες σε μακρινά μέρη...
για πες από την εμπειρία σου, σωστά πράττω;
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
και μια που το ανέφερε κάποιος σε αλλο τοπικ, να σου κάνω μια "αδιάκριτη" ερώτηση;
όταν ηξερες οτι πας για τοσο καιρό, πόσες βαλιτσες/βάρος πήρες μαζι σου;
μετά την εμπειρια μου απο το Βερολινο (οπου πήρα μια τεραστια βαλιτσα γιατι πηγα στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα, δεν ηξερα ποσο θα καθησω) με 20kg βαλιτσα, τώρα λεω να παρω μια κατά πολύ μικρότερη και να βάλω μόνο τα βασικά απο είδη ρουχισμού, 1 βιβλίο και 1 ζευγαρι παπουτσια (εκτος απο αυτα που θα φοραω). Λες να το μετανιωσω; Είναι τόσο ακριβή η Ολλανδια; θα πάρω τώρα μονο χειμερινά που πιανουν όγκο, και την άνοιξη/καλοκαιρι αγοράζω από εκει. Τα εδώ ρούχα μου αιωνία τους η μνήμη. Πήγαν στις αδερφές μου ή σε κούτες σε μακρινά μέρη...
για πες από την εμπειρία σου, σωστά πράττω;
Και πολύ καλά θα κάνεις...εγώ φαντάσου είχα φέρει την μισή μου προίκα, πλήρωσα υπέρβαρο κτλ και τελικά τα χριστούγεννα επέστρεψα ρούχα στην Ελλάδα..πρώτον διότι κλασσικά φοράς τα ίδια και τα ίδια, άσχετα με το πόσα έχεις, και δεύτερον διότι το γυναικείο δαιμόνιο με κάνει συνέχεια να ψωνίζω. Πάντως και χειμωνιάτικα φέρε αυτά που είσαι σίγουρη ότι θα βάλεις...Τώρα έχει εκπτώσεις εδώ και οι τιμές είναι απίστευτες..δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να κουβαλάς.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
χμ ναι...αλλά επειδή στην αρχή θα έχω πολλά έξοδα, καλύτερα να αφήσω τις αγορές για του χρονου το χειμώνα. αν και...γυναίκα είμαι, όλο και κάτι θα πάρω αν μου αρέσει πολύ!:D
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
χμ ναι...αλλά επειδή στην αρχή θα έχω πολλά έξοδα, καλύτερα να αφήσω τις αγορές για του χρονου το χειμώνα. αν και...γυναίκα είμαι, όλο και κάτι θα πάρω αν μου αρέσει πολύ!:D
χαχαχα...σου ευχομαι να το καταφερεις...εγω όσες φορες και να είπα απεταξάμην, δεν το κατάφερα:D άντε...σε περιμένω να κεράσω καφέ στο Λάιντεν:cool:
 

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
Δεν μπορεις να φαντααστεις ποσο ενθουσιάστηκα όταν ειδα τιτλο "παμε λαιντεν"!!!! είμαι και γω μια παλιά ερασμιτισσα του λαιντεν!!μου εκανε εντύπωση το ότι όλα αυτα που εχεις γράψει ειναι σαν να τα έγραψα εγώ! απίστευτο!μου έχει λείψει απίστευτα το λαιντεν και γενικά ολη η ολλανδια!!εγω ήμουν εκεί Σεπτέμβριο με Ιανουάριο, όταν γύρισα πίσω ήμουν μέσα στη μαύρη μιζέρια!αχ τι ωραία , πόσο σε ζηλεύω!!!για ποσο ακομα θα είσαι εκεί?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom