Ντουμπάι Πάμε Ντουμπάι!

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Γιατί απλά κάποιοι δε θέλουν να πειστούν. Μια καταγραφή απόψεων και εμπειριών κάνουμε, αλλά ακόμα κι αυτή απορροφάται επιλεκτικά. Γιατί βολεύνται πίσω από το κέλυφος της χλιδής και της πολυτέλειας ενός τέτοιου μέρους και δε θέλουν να δουν έξω απ το τζάμι. Δεν αναφέρομαι σε κανέναν από το forum, μην παρεξηγηθώ και μην αρχίσουν πάλι οι κόντρες. Και φυσικά αυτό ισχύει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, αλλού πιο έντονα και αλλού λιγότερο σε όλο τον κόσμο. Η ψευδής βιτρίνα όμως που προσπαθούν κάποια κράτη να παρουσιάζουν ως προφίλ και οι ακραίες κοινωνικές αντιθέσεις για εμένα προσωπικά δεν καταπίνονται εύκολα.
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
δεν μπορω να κανω αυτη τη συζητηση εδω μεσα...και σε αυτη τη χρονικη στιγμη.
διαφωνω καθετα μαζι σου ...συμφωνω σε καποια πραγματα ...αλλα διαφωνω με την κεντρική ιδεα
μια γρηγορη απαντηση σε αυτα που ειπες ειναι ...προβλημα τους
;)
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
δεν μπορω να κανω αυτη τη συζητηση εδω μεσα...και σε αυτη τη χρονικη στιγμη.
διαφωνω καθετα μαζι σου ...συμφωνω σε καποια πραγματα ...αλλα διαφωνω με την κεντρική ιδεα
μια γρηγορη απαντηση σε αυτα που ειπες ειναι ...προβλημα τους
;)
Αν και δεν κατάλαβα ακριβώς το σημείο της διαφωνίας αυτό που προσπαθώ να πω είναι πως κάποιοι προσεγγίζουν και την ανθρώπινη πλευρά ενός ταξιδιού και αισθάνονται χρέος τους να το καταθέτουν, ενώ είναι απίθανο να πείσουν αυτούς πού ταξιδεύουν μόνο για αναψυχή και ξεκούραση και δε θέλουν να προβληματιστούν με προβλήματα άλλων, πόσο μάλλον αυτούς που ταξιδεύουν με φιλοσοφία δυτικού μεγαλοαστού.
Όσα είχα να πω για το Dubai τα κατέθεσα και δεν αναφέρθηκα στα οικοδομήματα για τα οποία έχουν γράψει ήδη ή άλλες φυσικές(?) ομορφιές. Άλλωστε υπάρχουν και πιο άδικα κράτη στην περιοχή. (βλ. ιστορία http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E1%F3%DF%E1/10304-%F3%E1%F1%DF%E1-%EA%E1%E9-%F3%E1%EF%F5%E4%E9%EA%DE-%E1%F1%E1%E2%DF%E1.html
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Να και μερικές φυσικές ομορφιές αιχμαλωτισμένες από το φακό και όχι μόνο.




 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
Υπέροχες όλες οι φωτογραφίες σου. Ενας πραγματικός καλλιτέχνης!!!:)
 

sophia_det

Member
Μηνύματα
213
Likes
225
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία,Περού,Ν.Ζηλανδία
Νομίζω πως η μουσική υπόκρουση το ...απογειώνει!!! :D
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Το Ντουμπαι δε με χαλασε καθολου....και το βρηκα πολυ πρωτοτυπο
πχ...σε ολο τον κοσμο οι καμηλες εχουν σαρκα και οστα....ενω στο Ντουμπαι φορανε στρας!!!!
Αλλα της παει στο Ντουμπαι.

Ζωη ασε το Ντουμπαι και γραψε για το Κο Λιπε και γυρω περιοχη.Τι ειδες τι ακουσες κλπ.:thailand01:
 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
@sophia_det συμφωνω οτι η μουσικη κλεβει την παρασταση απο το βιντεο :lol:
@getxo thanks!
@ xenos: Μα και για το Μοναχο να συζηταμε θα φερεις την κουβεντα στην Ταυλανδη! :haha: Οκ συντομα θα γραψω για Κο Λιπε.
 

rrrrr

Member
Μηνύματα
42
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια,Ν.ΥΟΡΚΗ,Μαλδιβες
επειδη απο τα λεγομενα σου φαινεται οτι εχουμε τα ιδια γουστα θα δωσω ιδιαιτερη βαρυτητα στη γνωμη σου....ο αντρας μου θελει να παμε ντουμπαι τελη φλεβαρη....εγω απο την αλλη θελω νεα υορκη....εκεινος υποστηριζει πως θα κανει ανυποφορο κρυο νεα υορκη και καλυτερα θα ειναι να παμε αλλη εποχη,ενω αντιθετως ειναι η καλυτερη εποχη για Ντουμπαι που δε θα χει ανηποφορη ζεστη και φυσικα δε θα χει κρυο......

το θεμα ειναι αξιζει να παμε ντουμπαι (με σχεδον τα ιδια εξοδα;) ή θα το μετανοιωσουμε πικρα;ακουω τοσο αντιφατικα πραγματα που δεν ξερω....εχω μπερδευτει....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom