Ισπανία Πάσχα στην Ανδαλουσία

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Συμφορουμίστες γειά σας και χρόνια πολλά. Εύχομαι να περνάτε τέλεια όπου βρίσκεται ο καθένας σας αυτές τις ημέρες. Πριν από λίγο καιρό εκμεταλλευόμενη την προσφορά της
aegean έκλεισα εισιτήρια για Βαρκελώνη -130 ευρώ. Θα πάω αρχές Απρίλη δηλαδή τη Μεγάλη Εβδομάδα των καθολικών. Έχω ακούσει πολλά για τον εορτασμό της στη Σεβίλλη και λέω να κινηθώ προς τα εκεί. Το πρόγραμμα που έβγαλα είναι το εξής: Σάββατο, Κυριακή, Δευτέρα βράδυ θα μείνω Βαρκελώνη. Τρίτη πολύ πρωί αεροπορικώς για Γρανάδα. Τετάρτη μεσημέρι με λεωφορείο ή τρένο για Κόρντοβα, Πέμπτη μεσημέρι Ρόντα, Παρασκευή πρωί Σεβίλλη όπου θα καθίσω μέχρι Κυριακή. Αεροπορικώς Βαρκελώνη και Δευτέρα πετάω για Αθήνα.
Το ερώτημα μου είναι μήπως το πρόγραμμα είναι πολύ φορτωμένο. Τη Ρόντα την έβαλα εκ των υστέρων και επειδή διάβασα τα καλύτερα από ορισμένους από εσάς. Ο χρόνος στη Γρανάδα και στην Κόρντοβα είναι αρκετός για να δω αυτά που πρέπει; Σημειωτέων ότι θα είμαι μόνη μου, άρα μπορώ να εκμεταλλευτώ όλο μου το χρόνο για να γυρίζω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια...
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Το Πασχα στην Ανδαλουσια και κυριως στη Σεβιλλη ειναι μια ξεχωριστη εμπειρια που αξιζει να τη ζησει κανεις.. την Μ.Πεμπτη κορυφωνονται οι παρελασεις των αδελφοτητων (processions), μαζι με τη Μ.Παρασκευη ειναι οι πιο σημαντικες ημερες και αξιζει να εισαι εκει.. Μ.Σαββατο πιο λιγα πραγματα και την Κυριακη το πρωι οι εκδηλωσεις ολοκληρωνονται..
Οπως και να χει, ειδικα για Σεββιλη ομιζω πως πρεπει να αρχισεις να κοιταζεις για καταλυμμα γιατι οι τιμες εκτοξευονται στο τριπλασιο και η διαθεσιμοτητα ειναι περιορισμενη..
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Έχω ήδη κλείσει ξενοδοχεία σε όλες τις πόλεις, αλλά επειδή η χρέωση είναι επιστρέψιμη μπορώ να τα αλλάξω. Πιστεύεις ότι οι δύο μέρες που θα μείνω στη Σεβίλλη θα είναι αρκετές ή θα έλεγες να κόψω μια μέρα από τη Βαρκελώνη και να μείνω τρεις;
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
εγω θα εβαζα συν μια μερα γραναδα και θα εκοβα την κορδοβα.βαρκελωνη μην κοψεις καμμια μερα εννοειται.θα περασεις καταπληκτικα.να σαι σιγουρη.
αν δεν θελεις να βαλεις 2η μερα γραναδα βαλε αντι για κορδοβα βαλενθια.ειναι καμμια ωρα με αυτοκινητο.με τρενο αντε να ειναι 2.δεν γνωριζω.σεβιλλη θα εχεις πολλυ περπατημα αρα προετοιμασου δεσποινις...οπως και να εχει ειναι φανταστικο ταξιδι
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Βαρκελωνη συμφωνουμε να μην κοψεις καμια μερα, 3 μερες ειναι οκ
Βαλεντσια καμια σχεση με ανδαλουσια, απο την αλλη μερια, και δεν "βγαινει" με μια διανυκτερευση, οποτε αφησε την για αλλο ταξιδι
Η Κορδοβα ειναι ομορφη και αξιζει να τη δεις, μια μερα ειναι αρκετη, μπορεις ομως να την κανεις και μονοημερη απο Σεβιλλη. Η Γραναδα παλι εχει την Αλαμπρα αλλα σε 1 μερα (με διανυκτερευση) βλεπεις τα βασικα..
Αν ημουν στη θεση σου δεν θα εβαζα 3 μονες διανυκτερευσεις σερι αλλα θα πηγαινα
1 Γραναδα, 1 Κορδοβα και 3 Σεβιλλη απο Πεμπτη και αν μου εβγαινε το προγραμμα, θα εκανα τη Ροντα ημερησια απο Σεββιλη Σαββατο η Κυριακη..
εναλλακτικα και πιο ξεκουραστα θα πηγαινα 2 Γραναδα, 3 Σεββιλη και ημερησια απο εκει Κορδοβα ή Ροντα
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Μάλλον θα πάω Σεβίλλη από Μ. Πέμπτη για τρεις διανυκτερεύσεις και μονοήμερη από κει στη Ρόντα. Θα ήθελα να μείνω μια μέρα παραπάνω στη Γρανάδα, αλλά θα ήθελα να δω και το βράδυ την Κόρδοβα που είναι λένε πανέμορφη. Η σκέψη να ευχαριστηθώ περισσότερο την Ανδαλουσία που είναι δύσκολο να ξαναπάω και να προγραμματίσω άλλο ταξίδι για περισσότερες μέρες στη Βαρκελώνη πώς σας φαίνεται;
 

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
να κλεισης εισητηρια για Αλαμπρα με ιντερνετ γιατι δεν βρισκεις την μερα που πας
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Μάλλον θα πάω Σεβίλλη από Μ. Πέμπτη για τρεις διανυκτερεύσεις και μονοήμερη από κει στη Ρόντα. Θα ήθελα να μείνω μια μέρα παραπάνω στη Γρανάδα, αλλά θα ήθελα να δω και το βράδυ την Κόρδοβα που είναι λένε πανέμορφη. Η σκέψη να ευχαριστηθώ περισσότερο την Ανδαλουσία που είναι δύσκολο να ξαναπάω και να προγραμματίσω άλλο ταξίδι για περισσότερες μέρες στη Βαρκελώνη πώς σας φαίνεται;
Πιστεύω ότι αυτή είναι η καλύτερη ιδέα. Μη μείνεις καθόλου Βαρκελώνη αν είναι δυνατόν. Και εγώ έτσι είχα κάνει και πήγα την επόμενη χρονιά με την ησυχία μου.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Πιστεύω ότι αυτή είναι η καλύτερη ιδέα. Μη μείνεις καθόλου Βαρκελώνη αν είναι δυνατόν. Και εγώ έτσι είχα κάνει και πήγα την επόμενη χρονιά με την ησυχία μου.


Αυτό αποφάσισα. Θα μείνω Βαρκελώνη το πρώτο και το τελευταίο βράδυ. Σας ευχαριστώ όλους και καλή χρονιά....
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καθυστερημένη η απάντησή μου, αλλά δεν μπορούσα νωρίτερα.

Το αρχικό σου πρόγραμμα είναι μια χαρά (στις διαν/σεις). Όπως θα παρατήρησες, οι περισσότεροι από τους αποπάνω δεν γράφουν τίποτα για τη Ρόντα -μάλλον γιατί δεν πήγαν. Η διανυκτέρευση στη Ρόντα είναι απλά μαγική. Δεν ξέρω αν μπορείς (και γίνεται) να κάνεις μια μικρή αλλαγή για να σου βγεί καλύτερα η διαδρομή: Από Βαρκελώνη να πας αεροπορικώς όχι στη Γρανάδα αλλά στην Κόρντοβα. Μετά, να νοικιάσεις αυτοκίνητο για 3 μέρες και να πας Γρανάδα, Ρόντα, Σεβίλλη (όπου και θα το παραδώσεις). Έτσι θα έχεις την ευκαιρία να διασχίσεις και τα Πουέμπλος Μπλάνκος (πανέμορφη διαδρομή και χωριά). Γενικά, την Ανδαλουσία με αυτοκίνητο την απολαμβάνεις πολύ καλύτερα. Και το κόστος ενοικίασης δεν είναι απαγορευτικό (στα ίδια με τα εισιτήρια των τραίνων θα σου βγει -άσε τις δεσμεύσεις που έχεις με τα τελευταία...).
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Καθυστερημένη η απάντησή μου, αλλά δεν μπορούσα νωρίτερα.

Το αρχικό σου πρόγραμμα είναι μια χαρά (στις διαν/σεις). Όπως θα παρατήρησες, οι περισσότεροι από τους αποπάνω δεν γράφουν τίποτα για τη Ρόντα -μάλλον γιατί δεν πήγαν. Η διανυκτέρευση στη Ρόντα είναι απλά μαγική. Δεν ξέρω αν μπορείς (και γίνεται) να κάνεις μια μικρή αλλαγή για να σου βγεί καλύτερα η διαδρομή: Από Βαρκελώνη να πας αεροπορικώς όχι στη Γρανάδα αλλά στην Κόρντοβα. Μετά, να νοικιάσεις αυτοκίνητο για 3 μέρες και να πας Γρανάδα, Ρόντα, Σεβίλλη (όπου και θα το παραδώσεις). Έτσι θα έχεις την ευκαιρία να διασχίσεις και τα Πουέμπλος Μπλάνκος (πανέμορφη διαδρομή και χωριά). Γενικά, την Ανδαλουσία με αυτοκίνητο την απολαμβάνεις πολύ καλύτερα. Και το κόστος ενοικίασης δεν είναι απαγορευτικό (στα ίδια με τα εισιτήρια των τραίνων θα σου βγει -άσε τις δεσμεύσεις που έχεις με τα τελευταία...).

Καθόλου καθυστερημένη η απάντηση και σ΄ευχαριστώ, μέχρι τον Απρίλη έχω καιρό για πολλές συμβουλές. Κατά πρώτον έχεις δίκιο για το αυτοκίνητο, αλλά θα κάνω τελείως μόνη μου το ταξίδι και το να οδηγώ σε άγνωστους δρόμους για ώρες χωρίς να μπορώ να πω μια κουβέντα, με χαλάει λίγο. Κατά δεύτερον, επειδή από αυτά που διάβασα στο forum κατάλαβα ότι η Ρόντα είναι πανέμορφη σκέφτομαι αντί να φύγω από Σεβίλλη Κυριακή κατευθείαν για Βαρκελώνη και επιστροφή Αθήνα, να φύγω το Σάββατο να πάω στη Ρόντα, να διανυκτερεύσω και να γυρίσω Κυριακή στη Σεβίλλη, μέσω Χερεζ. Και για να είναι εύκολη και ξεκούραστη η μετακίνηση μου σκέφτομαι εάν υπάρχει στο σταθμό του τρένου στη Σεβίλλη η δυνατότητα να αφήσω τη χειραποσκευή μου. Επίσης σκέφτομαι εάν έχω χρόνο από Γρανάδα να κάνω μία ημερήσια Αλμέρια ή Μάλαγα. Τι λες αξίζει;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Επίσης σκέφτομαι εάν έχω χρόνο από Γρανάδα να κάνω μία ημερήσια Αλμέρια ή Μάλαγα. Τι λες αξίζει;
Στην Αλμερία δεν έχω πάει. Στη Μάλαγα σταματήσαμε 2-3 ώρες (κάνοντας οδικώς τη διαδρομή από Γρανάδα για Ρόντα). Λίγα πράγματα είδαμε, έχει ένα όμορφο κέντρο, αν είσαι με αυτοκίνητο, έχει βολικό (και φτηνό) υπόγειο πάρκινγκ κοντά. Δεν ξέρω πώς θα την κάνεις την ημερήσια και πώς μπορείς να το βολέψεις αλλά αυτό που αξίζει είναι τα σπήλαια της Νερχα (Nerja), καμμιά 50αριά χιλιόμετρα πριν τη Μάλαγα. Και η ίδια η Νέρχα, μια μικρή "ψαρό-πολη" που δεν την έχει προσβάλει πολύ το μικρόβιο της τουριστικής "ανάπτυξης" του '80-'90, αξίζει μια στάση 1-2 ωρών.

Caves of Nerja - Wikipedia, the free encyclopedia

Nerja Caves | Nerja, Costa del Sol
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom