Πάσχα στην Βόρεια Πελοπόννησο

Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
emouli μπράβο, πανέμορφη περιοχή και την παρουσιάζεις με υπέροχο τρόπο. Τώρα (ξανά)θυμήθηκα πως πριν χρόνια ήταν να μείνω στη Βυτίνα για επαγγελματικούς λόγους αλλά με έφαγε στη στροφή άλλος συνάδελφος με πιο πολλά προσόντα (ναι, τα γνωστά:bleh:) κι εγώ πήγα στα ...Μέγαρα. Κοιτάζοντας τις φωτογραφίες σου, νομίζω ότι έχασα πολλά , όμως ουδέν κακόν αμιγές καλού, στα Μέγαρα αποζημιώθηκα γνωρίζοντας καλούς και φιλόξενους ανθρώπους. Συγγνώμη για το οφ τόπικ, το κλείνω εδώ μη νομίσει και ο φίλος που άνοιξε το θέμα ότι του προτείνω για Πάσχα τα Μέγαρα:D.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Δεν είναι στην Πελοπόννησο, προτάθηκε και παραπάνω αλλά σίγουρα πολύ καλή η επιλογή είναι η Ναύπακτος.
Πανέμορφη παραθαλλάσια πόλη, με κοντινές εξορμήσεις σε Γαλαξίδι, Ιτέα αλλά και στην όμορφη ορεινή Ναυπακτία.
Είναι γνωστή για το έθιμο της Μ.Παρασκευής με το φλεγόμενο λιμάνι
Πάρε μια γεύση

Υπάρχουν και πολλά μοναστηρια στην περιοχή με κατανυκτικές λειτουργίες.

Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τις δύο διαδρομές για να φθάσεις στη Ναύπακτο
Π.Χ Να πας από Ρίο Αντίριο και μετά να γυρίσεις από κόλπο Ιτέας και να περάσεις από τους πανέμορφους Δελφούς και την κοσμοπολιτικη Αράχωβα.
Κάνεις λίγο παραπάνω αλλά η διαδρομή σε αποζημιώνει και με το παραπάνω.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.042
Likes
41.048
Καλάβρυτα και πέριξ ... Ζαχλωρού φαράγγι, Μονή Μεγάλου Σπηλαίου, οδοντωτός, Σπήλαιο Λιμνών, Κλειτορία, Πέστροφες Πλανητερό...
Εκεί, αγαπημένε κ. Μάκη. Πέρασα κάτι μήνες, πολύ ωραίος τόπος.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Πες και συ βρε @paefstra, τον τραβάν αλλού...

Φτιάχναν και ωραίους λουκουμάδες Μάκη εκεί στο καφέ του σταθμού στα Καλάβρυτα και πιστεύω ακόμα να είναι...
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.839
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
βρε σεις, επίτηδες το κάνετε για να με μπερδεψετε??
αυτό που με ενδιαφέρει πρωτίστως είναι το μέρος που θα έχω σαν βάση για την Μ. Παρασκευή και την Ανάσταση. που νομίζετε ότι είναι πιο όμορφα για εκείνες τις μέρες. δεν πάω να κάνω τουρ, άλλωστε οι μέρες είναι λίγες, καναδυο μέρες θα έχω να γυρίσω τριγύρω.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πρωτη επιλογη προτεινω το Μαιναλο κ τα χωρια του. Δευτερη επιλογη το Λεωνιδιο, αλλα φροντισε να κλεισεις νωρις γιατι λογω των φαναριων την Ανασταση δεν βρισκεις ευκολα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.839
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Πρωτη επιλογη προτεινω το Μαιναλο κ τα χωρια του. Δευτερη επιλογη το Λεωνιδιο, αλλα φροντισε να κλεισεις νωρις γιατι λογω των φαναριων την Ανασταση δεν βρισκεις ευκολα.
ευχαριστώ πολύ Κλεοπάτρα για τις προτάσεις σου. μάλλον για Δημητσάνα προσανατολιζόμαστε.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
βρε σεις, επίτηδες το κάνετε για να με μπερδεψετε??
κ. Μάκη, νομίζω ότι είστε ιδιαίτερα αγαπητός στο φόρουμ, με τόσες προτάσεις φτιάχνετε έναν πλήρη τουριστικό οδηγό για την Ελλάδα από Λαμία και κάτω. Εγώ πάντως πήρα ιδέες και προορισμούς για την επόμενη πενταετία τουλάχιστον:)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.839
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
κ. Μάκη, νομίζω ότι είστε ιδιαίτερα αγαπητός στο φόρουμ, με τόσες προτάσεις φτιάχνετε έναν πλήρη τουριστικό οδηγό για την Ελλάδα από Λαμία και κάτω. Εγώ πάντως πήρα ιδέες και προορισμούς για την επόμενη πενταετία τουλάχιστον:)
η αγάπη είναι αμοιβαία, γι'αυτό και η άμεση ανταπόκριση.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
ευχαριστώ πολύ Κλεοπάτρα για τις προτάσεις σου. μάλλον για Δημητσάνα προσανατολιζόμαστε.
Πολυ ωραια επιλογη κ αν δεν βρεις εκει δες σε Στεμνιτσα η Καρυταινα. Ειναι πολυ γραφικα χωρια
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.785
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom