Κέρκυρα Πάσχα στην Κέρκυρα

irsak

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Πάσχα στην Κέκρυρα φέτος! Έχετε να μου προτείνετε κάτι για φαγητό Μεγάλη Παρασκευή ( ούζο, μεζέδες κλπ);
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ονειρεμένο Ταξίδι
Costiera Amalfitana
Για ουζομεζέδες στα Μουράγια, στη Γαρίτσα,και τον Ανεμόμυλο...Μιλάω πάντα για την πόλη...Επίσης,στη Πόρτα Ρεμούντα- Γκύλφορδ 16 ,το "Αχ Μαρία", και στη Πλατυτέρα το "Πειθαρχείο"...
 

touristakos

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Παιδιά γεια σας. Ξέρω είναι λίγο τελευταία στιγμή αλλά ψάχνομαι για Πάσχα στην Κέρκυρα. Μέσα στην πόλη είνια όλα πανάκριβα (ότι έχει απομείνει δηλαδή) και κοιτάω για έξω. Μέχρι τι απόσταση μου προτείνετε; Και κάτι ακόμα.Άκουσα από φίλους ότι αν δεν μείνεις μέσα στην πόλη δεν αξίζει γιατί ειδικά τότε έχει θέμα με το παρκάρισμα. Ισχύει; Αν είναι να δεινοπαθήσουμε, μήπως να το ξανασκεφτούμε καλύτερα. Θα ήθελα την γνώμη σας
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
έχει θέμα με το παρκάρισμα. Ισχύει;
Καλώς τον! Θέμα? πιο πολλές πιθανότητες έχει κάποιος να πιάσει εξάρι μετά από καμιά δεκαριά τζακ ποτ. Τις ημέρες του Πάσχα, η πιο δύσκολη είναι το Μ. Σάββατο που έχουν το εντυπωσιακό έθιμο με τις στάμνες.Εγώ έμενα στα Μοραϊτικα και προσέγγιζα την πόλη από το νότο, εάν έβρισκα κοντά στο Κορφού Παλλάς (2 χιλ. από το κέντρο περίπου) το θεωρούσα μεγάλη τύχη. Και τι κάνεις?Δεν πας? ΟΧΙ φυσικά!Η Κέρκυρα είναι κούκλα και αξίζει να το παλέψεις. Πως?
Αναζήτησε ξενοδοχείο από Μπενίτσες και κάτω.Οι τιμές είναι πολύ πιο κάτω από της πόλης και τα ξενοδοχεία πολύ καλύτερα.Μερικά απ' αυτά προσφέρουν μεταφορά στο κέντρο με δικό τους όχημα, ψάξε.Η απόσταση είναι από 20 λεπτά έως μισή ώρα.Αν μείνεις εκεί, πάρε από Ηγουμενίτσα το φέρι για Λευκίμη, θα αποφύγεις το αδιαχώρητο που επικρατεί στα πλοία για Κέρκυρα και στο λιμάνι της την Μ. Πέμπτη και Μ. Παρασκευή.
Όπως έγραψα και πριν, στην περιοχή κοντά στο Κορφού Παλλάς ίσως βρεις θέση.Αν βρεις, ρίξε και ένα λόττο, είναι η τυχερή σου μέρα.
Σε κάθε περίπτωση, προετοιμάσου για πολύ περπάτημα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Και το marbella .... είναι λίγο πριν τα Μωραιτικα στον Αη Γιάννη Περιστερών. Όλες οι ανέσεις ενός 5αστερου και επιπλέον με εξαιρετικό μπουφέ εάν κλείσεις με ημιδιατροφή. Από τους καλύτερους που έχω δει και δοκιμάσει. Εάν μείνεις προς εκείνη την περιοχή, σκέψου και το ενδεχόμενο να πας για ψαράκι και μεζέδες (τη Μεγάλη Παρασκευή ειδικά) προς την περιοχή του Μπούκαρη (στο δρόμο για Λευκίμη είναι). Είναι ένα ωραίο λιμανάκι με καλές ταβέρνες. Το Μεγάλο Σάββατο το πρωί μπότηδες σπάνε και στη Λευκίμμη, όπου σίγουρα θα μπορέσεις να πας και να παρκάρεις σαφέστερα πιο εύκολα σε σχέση με την πόλη της Κέρκυρας
 
Μηνύματα
21
Likes
4
Και το marbella .... είναι λίγο πριν τα Μωραιτικα στον Αη Γιάννη Περιστερών. Όλες οι ανέσεις ενός 5αστερου και επιπλέον με εξαιρετικό μπουφέ εάν κλείσεις με ημιδιατροφή. Από τους καλύτερους που έχω δει και δοκιμάσει. Εάν μείνεις προς εκείνη την περιοχή, σκέψου και το ενδεχόμενο να πας για ψαράκι και μεζέδες (τη Μεγάλη Παρασκευή ειδικά) προς την περιοχή του Μπούκαρη (στο δρόμο για Λευκίμη είναι). Είναι ένα ωραίο λιμανάκι με καλές ταβέρνες. Το Μεγάλο Σάββατο το πρωί μπότηδες σπάνε και στη Λευκίμμη, όπου σίγουρα θα μπορέσεις να πας και να παρκάρεις σαφέστερα πιο εύκολα σε σχέση με την πόλη της Κέρκυρας
κλείσαμε κ εμείς κερκυρα απλώς επειδή έχουμε κ 2 μωρά 4 κ 1.5 ετών θέλαμε ένα οργανωμένο ξενοδοχείο κ με απασχόληση για παιδιά κ κλείσαμε στο daphnila. ... πως είναι? ???
 

alexialeg

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Καλησπέρα,
Έχω κλείσει σε ξενοδοχειο στη δασια για τις διακοπές μου. Θα έχω πρόβλημα στις μετακινήσεις μ για την πόλη? Ποια λύση μ προτείνετε?
Επίσης, δεν επέλεξα το πακέτο του πασχαλινο τραπεζιού του ξενοδοχείου γιατί μου φάνηκε ακριβό. Διάβασα ότι τα εστιατόρια είναι κλειστά, ισχύει? ? Αν οχι πρέπει να κάνω κράτηση ή δε θα έχω πρόβλημα? Έχετε να μου προτείνετε ταβέρνες με καλο-νόστιμο φαγητό?
Ευχαριστώ πολύ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.574
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom