Τουρκία Πάσχα στην Πόλη

avra

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Καλησπέρα. Σκεφτόμαστε το Πάσχα να παμε με την οικογενεια μου για 3 μερες στην Κωνσταντινουπολη. Επειδη ομως οι μερες ειναι λιγες, τα παιδια μικρα συν οτι ειναι μερες Πασχα, ειναι πολυ συγκεκριμενα αυτα που θα πρεπει να κανουμε.

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι τα εξης:

1) Μεγαλη Παρασκευη, Ανασταση και Κυριακη του Πασχα, πού θα μπορουσαμε να κανουμε;

2) Το ταξιδι θα γινει οδικως απο βορεια Ελλαδα. Τι θα πρεπει να προσεξουμε;

3) Αυτο το ξενοδοχειο πώς σας φαινεται σαν περιοχη;

Sultans Royal Hotel

4) Σε ποιες περιοχες ν αποφυγουμε να παρουμε αμαξι; Διαβασα οτι υπαρχει χαος στοτς δρομους.

Ευχαριστω. Θα επιστρεψω και με αλλες ερωτησεις.
 

avra

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Λοιπόν, ας απαντήσω σε όσα μπορώ:

1. Γίνονται κανονικά όλες οι λειτουργίες της Μεγάλης Εβδομάδας και του Πάσχα στις μεγάλες εκκλησίες που λειτουργούν στην Πόλη. Στην Αγία Τριάδα του Taksim (που είναι και η πιο κεντρική) και στο Οικουμενικό Πατριαρχείο στο Φανάρι μαζεύεται ο περισσότερος κόσμος, είτε από την ομογένεια είτε έλληνες τουρίστες. Έχω κάνει Μεγάλη Παρασκευή και Ανάσταση στην Αγία Τριάδα, ήταν ωραία εμπειρία (αν και καθόλου θρησκευόμενος).

2. Το ταξίδι με αυτοκίνητο από τη Βόρεια Ελλάδα προς την Κωνσταντινούπολη είναι εύκολο, γρήγορο και ασφαλές. Αν υπολογίσουμε ως βάση τη Θεσσαλονίκη, το ταξίδι διαρκεί χωρίς στάσεις και με μια νορμάλ καθυστέρηση στα σύνορα περίπου 30-40 λεπτών, συνολικά περίπου 6 ώρες μέχρι την είσοδο της Πόλης. Επαναλαμβάνω, χωρίς στάσεις και με κανονική ταχύτητα.

Ο δρόμος στην Ελλάδα είναι αυτοκινητόδρομος (Εγνατία) και στην Τουρκία με δύο ξεχωριστά ρεύματα κυκλοφορίας δυο λωρίδων το καθένα, αλλά όχι κλειστός αυτοκινητόδρομος (δηλ. με διασταυρώσεις, φανάρια σε κάποια σημεία κλπ) Στα τελευταία 80 χιλιόμετρα γίνεται κλειστός αυτοκινητόδρομος, αφού συναντάει την Εθνική Οδό Ανδριανούπολης-Κωνσταντινούπολης-Άγκυρας.

Είναι απαραίτητη η πράσινη κάρτα (εύκολα βγαίνει αυθημερόν από την ασφαλιστική σας εταιρεία) και επίσης αν η άδεια κυκλοφορίας δεν είναι στο όνομα του οδηγού, πρέπει να υπάρχει εξουσιοδότηση (κατά προτίμηση με μετάφραση στα τούρκικα ή έστω στα αγγλικά) που να εξουσιοδοτεί ο κάτοχος του αυτοκινήτου τον οδηγό να χρησιμοποιήσει το ΙΧ. Αν η άδεια είναι στο όνομα του οδηγού, κανένα πρόβλημα. Απαραίτητες επίσης και οι αστυνομικές ταυτότητες με ΛΑΤΙΝΙΚΟΥΣ χαρακτήρες ή τα διαβατήρια για την είσοδο στην Τουρκία.

Κατά τ' άλλα δεν χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή σε κάτι στο ταξίδι. Καλύτερα είναι να γεμίστε το αυτοκίνητο με βενζίνη πριν από τα σύνορα, διότι η βενζίνη στην Τουρκία είναι πιο ακριβή (όχι όμως όσο παλιότερα που ήταν σχεδόν 75% πιο ακριβή)

3. Η περιοχή είναι η μια από τις πιο κατάλληλες για διαμονή στην Πόλη, ειδικά για την πρώτη φορά. Στην ιστορική χερσόνησο και κοντά σε όλα τα αξιοθέατα. Από την άλλη μακριά από νυχτερινή ζωή και σύγχρονη κίνηση της Πόλης.

4. Έγραψα πριν ότι το ταξίδι διαρκεί 6 ώρες ΜΕΧΡΙ την είσοδο της Κωνσταντινούπολης. Διότι από κει και πέρα... πολλή η κίνηση. (συνήθως) Δεν είναι σίγουρο ότι θα πετύχετε κίνηση, δεν είναι όμως και καθόλου σίγουρο ότι δεν θα χρειαστείτε ίσως και μία και μιάμιση ώρα για να προσεγγίσετε το κέντρο. Εξαρτάται από την ώρα, από τον καιρό κλπ. Γενικά προετοιμαστείτε για πολλή κίνηση και αρκετούς τρελούς οδηγούς (όχι κάτι τραγικό πάντως) Ο προσανατολισμός κατά τη γνώμη μου πάντως, δεν είναι δύσκολος, υπάρχουν παντού πινακίδες με κατευθύνσεις για κάθε περιοχή της Κωνσταντινούπολης. Η σήμανση είναι εξαιρετική σε όλη την πόλη. Το καλύτερο πάντως είναι να φτάσετε με το αυτοκίνητο, να το κλειδώσετε στο πάρκιγκ και να χρησιμοποιείτε τα ΜΜΜ.
 

avra

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Ευχαριστώ παρα πολύ για τις πληροφοριες. Πραγματικα με βοηθησες πολύ.

Σε σχεση με το πρωτο ερωτημα και τις εκκλησιες ειμαι σε διλλημα γιατι απο τη μια θα ηθελα να δω Ανασταση στο Φαναρι αλλα απο την αλλη απ οσο ξερω γινεται χαμος απο κοσμο εκεινη τη μερα.
Αυτο σημαινει οτι αφενος θα ειμαστε θεατες, δηλαδη δεν θα μπορεσουμε να μπουμε μεσα να αναψουμε κερι και προσκυνησουμε, αφετερου φοβαμαι να βαλω τα παιδια μεσα σε τοσο κοσμο (μη χαθουμε κιολας!).
Σε ποια αλλη εκκλησια αραγε θα μπορουσαμε να κανουμε Ανασταση αλλα με πιο ηπιους τονους;

Οσο για το οδικο ταξιδι: το αυτοκινητο ειναι δικο μου αλλα θα οδηγησει ο αντρας μου. Πρεπει να κανω αυτη την εξουσιοδοτηση που μου ειπες, ε; Βρηκα μια σ ενα αλλο τοπικ και την εκτυπωσα, αυτη πρεπει να ειναι. Ειμαι καλυμμενη μ αυτη;

Οσο για την πρασινη καρτα, τι κανω; Παιρνω τηλεφωνο την ασφαλιστικη μου εταιρια και μου τη βγαζουν και τη στελνουν; (ειναι Αθηνα η εταιρια)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Σε ποια αλλη εκκλησια αραγε θα μπορουσαμε να κανουμε Ανασταση αλλα με πιο ηπιους τονους;
Μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψε ο thessaris. Η Αγία Τριάδα βρίσκεται στο Ταξίμ, όχι στο Φανάρι. Είναι μια όμορφη, συμμαζεμένη εκκλησία με ωραίες αγιογραφίες στους τοίχους. Στον χάρτη που σου δίνω βλέπεις πού είναι το Πατριαρχείο και πού η Αγία Τριάδα. Καλά να περάσετε.

Ecumenical Patriarchate of Constantinople προς Cihangir - Χάρτες Google
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Καλησπέρα. Σκεφτόμαστε το Πάσχα να παμε με την οικογενεια μου για 3 μερες στην Κωνσταντινουπολη. Επειδη ομως οι μερες ειναι λιγες, τα παιδια μικρα συν οτι ειναι μερες Πασχα, ειναι πολυ συγκεκριμενα αυτα που θα πρεπει να κανουμε.

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι τα εξης:

1) Μεγαλη Παρασκευη, Ανασταση και Κυριακη του Πασχα, πού θα μπορουσαμε να κανουμε;

2) Το ταξιδι θα γινει οδικως απο βορεια Ελλαδα. Τι θα πρεπει να προσεξουμε;

3) Αυτο το ξενοδοχειο πώς σας φαινεται σαν περιοχη;

Sultans Royal Hotel

4) Σε ποιες περιοχες ν αποφυγουμε να παρουμε αμαξι; Διαβασα οτι υπαρχει χαος στοτς δρομους.

Ευχαριστω. Θα επιστρεψω και με αλλες ερωτησεις.

Για το ξενοδοχείο ενα μικρό σχόλιο
Είναι σχεδόν μπροστά απο την Μικρή Αγιά Σοφιά ,χαμηλά στο Sultanahmet

Απο εκεί έχει ανηφόρα μέχρι την πλατεία Sultanahmet και επειδή
θα έχετε μικρά παιδιά εκεί ίσως δυσκολευτείτε λίγο .
Κατά τα άλλα είναι πολύ καλό και με εξαιρετικές κριτικές .
Πόσο το βρίσκετε ???

Θέμα ΙΧ
Θα πρότεινα να το παρκάρετε στο ξενοδοχείο και να κινηθείτε με taxi λόγω παιδιών η τράμ
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Οσο για το οδικο ταξιδι: το αυτοκινητο ειναι δικο μου αλλα θα οδηγησει ο αντρας μου. Πρεπει να κανω αυτη την εξουσιοδοτηση που μου ειπες, ε; Βρηκα μια σ ενα αλλο τοπικ και την εκτυπωσα, αυτη πρεπει να ειναι. Ειμαι καλυμμενη μ αυτη;

Οσο για την πρασινη καρτα, τι κανω; Παιρνω τηλεφωνο την ασφαλιστικη μου εταιρια και μου τη βγαζουν και τη στελνουν; (ειναι Αθηνα η εταιρια)
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται η εξουσιοδότηση αφού θα είσαι παρών. Θα πας εσύ στον υπάλληλο που βρίσκεται στο γκισέ όπου ελέγχουν τα στοιχεία του αυτοκινήτου και θα δώσεις τη δική σου ταυτότητα με την άδεια του αυτοκινήτου. Δεν βλέπει κανείς αν οδηγείς εσύ το αυτοκίνητο ή όχι.

Επίσης για την πράσινη κάρτα, εγώ παίρνω τηλέφωνο στην ασφαλιστική μου και την παραλαμβάνω αυθημερόν από τα γραφεία της εταιρείας στη Θεσσαλονίκη.

Όσον αφορά το θέμα της εκκλησίας: Προσωπικά έχω κάνει Ανάσταση μόνο στην Αγία Τριάδα στο Taksim και δεν μπόρεσα να μπω μέσα γιατί γινόταν χαμός. Το ίδιο ασφαλώς γίνεται και στο Φανάρι (ακόμη περισσότερος κόσμος). Για λιγότερο κόσμο, έχει κι άλλες εκκλησίες, να πω την αλήθεια δεν ξέρω ποιες και που, ένα τηλέφωνο στο Πατριαρχείο ίσως βοηθήσει.
 

avra

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψε ο thessaris. Η Αγία Τριάδα βρίσκεται στο Ταξίμ, όχι στο Φανάρι. Είναι μια όμορφη, συμμαζεμένη εκκλησία με ωραίες αγιογραφίες στους τοίχους. Στον χάρτη που σου δίνω βλέπεις πού είναι το Πατριαρχείο και πού η Αγία Τριάδα. Καλά να περάσετε.

Ecumenical Patriarchate of Constantinople προς Cihangir - Χάρτες Google
Ναι, καταλαβα πολυ καλα τι εγραψε ο thessaris. Απλα ειτε στο Φαναρι ειτε στην Αγια Τριαδα, ο κοσμος ειναι πολυς. Και αυτο ειναι που θελω ν αποφυγω αλλα απο την αλλη ειναι και κατι που θα ηθελα πολυ να δω.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ναι, καταλαβα πολυ καλα τι εγραψε ο thessaris. Απλα ειτε στο Φαναρι ειτε στην Αγια Τριαδα, ο κοσμος ειναι πολυς. Και αυτο ειναι που θελω ν αποφυγω αλλα απο την αλλη ειναι και κατι που θα ηθελα πολυ να δω.
OK, συγγνώμη, έτσι νόμισα. Αγία Τριάδα έχει επίσης και στο Καντίκιοϊ (Χαλκηδώνα - απέναντι ακτή), μεγάλη εκκλησία και ίσως είναι καλύτερα εκεί αφού, λόγω κάποιας δυσκολίας στην πρόσβαση από τους τουρίστες, θα έχει μάλλον περισσότερους ντόπιους. Άλλες εκκλησίες (που όμως δεν είμαι σίγουρος αν λειτουργούν) είναι ο Αγ. Δημήτριος και των Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης.
 

avra

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Για το ξενοδοχείο ενα μικρό σχόλιο
Είναι σχεδόν μπροστά απο την Μικρή Αγιά Σοφιά ,χαμηλά στο Sultanahmet

Απο εκεί έχει ανηφόρα μέχρι την πλατεία Sultanahmet και επειδή
θα έχετε μικρά παιδιά εκεί ίσως δυσκολευτείτε λίγο .
Κατά τα άλλα είναι πολύ καλό και με εξαιρετικές κριτικές .
Πόσο το βρίσκετε ???
465 euro για 3 νυχτες.

Πιστευεις οτι η ανηφορα ειναι λογος να κοιταξω και κατι αλλο; Αλλα και παλι, απο τι στηγμη που δεν εχω ιδεα απ το μερος, οτι και να δω μπορει να εχει καποιο αλλο μειον, το οποιο φυσικα μονο οταν παω θα διαπιστωσω.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
465 euro για 3 νυχτες.

Πιστευεις οτι η ανηφορα ειναι λογος να κοιταξω και κατι αλλο; Αλλα και παλι, απο τι στηγμη που δεν εχω ιδεα απ το μερος, οτι και να δω μπορει να εχει καποιο αλλο μειον, το οποιο φυσικα μονο οταν παω θα διαπιστωσω.
Η Πόλη είναι χτισμένη πάνω σε λόφους. Είναι σπάνιο να μην βρεις ανηφόρες/κατηφόρες, μικρές ή μεγάλες, όπου κι αν κινηθείς (στην Ευρωπαϊκή πλευρά).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.418
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom