Τουρκία Πάσχα στην Πόλη

snapper

Member
Μηνύματα
29
Likes
80
Επόμενο Ταξίδι
?
Και οπωσδήποτε να δείτε την Kucuk Ayasofya (Ναός Σέργιου κ Βάγχου) και το τζαμί του Σοκολού Πασά που είναι στη γειτονιά σας.
 

avra

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Η Πόλη είναι χτισμένη πάνω σε λόφους. Είναι σπάνιο να μην βρεις ανηφόρες/κατηφόρες, μικρές ή μεγάλες, όπου κι αν κινηθείς (στην Ευρωπαϊκή πλευρά).
Δεν αμφιβαλλω, αλλο ομως να εχω ανηφορα εξω απ το ξενοδοχειο που σημαινει πώς καθε φορα που θα βγω θα πρεπει να την ανεβουμε και αλλο να συνανταμε μια στο τοσο σε καποια βολτα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω θα συμφωνησω με Χρηστο ...ναι μεν ειναι καλο για πρωτη επισκεψη να μεινετε Σουλταναχμετ αλλα το χοτελ κοντα στη Μικρη Αγια Σοφια ..εγω δεν το λεω και καρακεντρικο.
Οντως εχει ανηφορια για να βγεις ατην Αγια Σοφια...Τοπ Καπι..Μπλε ΤΖαμι ..και ειναι μακρια απο γεφυρα Γαλατα ..Ιστικλαλ..Περαν...Ταξιμ..και τα παζαρια .Μονο στο Αραστα Μπαζααρ ειναι κοντα.
Επειδη πατε για 3 μονο μερες ,πρωτη φορα και με παιδακια ..εγω δεν θα επελεγα να ξεποδαριαζομαι ή να χανω πολυτιμο χρονο να ψαχνω τα ΜΜΜ ..για να πηγαινω περα δωθε.
Θα εχετε βεβαια το δικο σας μεσο ,αλλα απ΄ο,τι διαβασα, τα παιδια παραπανω προτεινουν να μην το πολυκυκλοφορησετε εντος Πολης.
 

avra

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Εγω θα συμφωνησω με Χρηστο ...ναι μεν ειναι καλο για πρωτη επισκεψη να μεινετε Σουλταναχμετ αλλα το χοτελ κοντα στη Μικρη Αγια Σοφια ..εγω δεν το λεω και καρακεντρικο.
Οντως εχει ανηφορια για να βγεις ατην Αγια Σοφια...Τοπ Καπι..Μπλε ΤΖαμι ..και ειναι μακρια απο γεφυρα Γαλατα ..Ιστικλαλ..Περαν...Ταξιμ..και τα παζαρια .Μονο στο Αραστα Μπαζααρ ειναι κοντα.
Επειδη πατε για 3 μονο μερες ,πρωτη φορα και με παιδακια ..εγω δεν θα επελεγα να ξεποδαριαζομαι ή να χανω πολυτιμο χρονο να ψαχνω τα ΜΜΜ ..για να πηγαινω περα δωθε.
Θα εχετε βεβαια το δικο σας μεσο ,αλλα απ΄ο,τι διαβασα, τα παιδια παραπανω προτεινουν να μην το πολυκυκλοφορησετε εντος Πολης.
Εχεις δικιο αλλα δεν ξερω καθολου το μερος και δεν μπορω να καταλαβω πού στο Σουλταναχμετ ειναι καλυτερα. Μπορεις να μου πεις παραδειγμα ενα ξενοδοχειο που ειναι σε καλο σημειο και να κοιταξω εγω μετα στο χαρτη τι εχει εκει γυρω; Ευχαριστω.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Κοιταξε απο τη μια και την αλλη πλευρα της γεφυρας του Γαλατα ,διοτι μπορεις να πηγαινεις και προς Σουλταναχμετ και προς Περαν-Ιστικλαλ-Ταξιμ.
Επισης στο κομματι κατω απο την Αγια Σοφια κατηφοριζοντας μεχρι το σταθμο Σιρκεσι .
Να μην πω παλι για το χοτελ Αραρατ απεναντι απο το Μπλε Τζαμι ...θα με βρισει στο τελος η Ευαγγελια:bleh::bleh::haha:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Κοιταξε απο τη μια και την αλλη πλευρα της γεφυρας του Γαλατα ,διοτι μπορεις να πηγαινεις και προς Σουλταναχμετ και προς Περαν-Ιστικλαλ-Ταξιμ.
Επισης στο κομματι κατω απο την Αγια Σοφια κατηφοριζοντας μεχρι το σταθμο Σιρκεσι .
Να μην πω παλι για το χοτελ Αραρατ απεναντι απο το Μπλε Τζαμι ...θα με βρισει στο τελος η Ευαγγελια:bleh::bleh::haha:
Nα πείς για το Maywood τότε !!;)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
θα με ξαναβρισει:haha::haha::haha:
Ευχαριστω για την τιμη ..αλλα δε θελω να σου στερω τα πνευματικα διακιωματα του Maywood.:haha:
Ασε ρε το δουλεμα και κοιτα να προτεινεις καμια περιοχη στην κοπελα να μην ξεποδαριαζεται απο τη μικρη Αγια Σοφια:D
 

edam

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Καλησπερα, διαβαζω οσα μπορω περισσοτερα ποστ για Κωνσταντινουπολη και ομολογω οτι ειναι παρα πολυ χρησιμα

Last minute αποφασισαμε να κλεισουμε για Πολη με την προσφορα της Turkish Airlines 89ευρω απο Θεσσαλονικη.

Δυστυχως τα περισσοτερα ξενοδοχεια για τις 7/4-10/4 ειναι κλειστα λογω του οτι ειναι και το Καθολικο Πασχα και αργιες στην υπολοιπη Ευρωπη οποτε παρα πολλο τουριστες ερχονται για συντομο break.

Ετσι δημοφιλεις προορισμοι του φορουμ οπως το Maywood ειναι sold out.

Συνεχιζω το ψαξιμο και ειδα οτι απο σημερα αρχισε προσφορα 10% discount στα ξενοδοχεια Κων/πολη μεσω του travelplanet24.com

Για παραδειγμα μου δινει το Sokullu Pasa Hotel στα 416E ενω το booking.com το εχει 555Ε. Ειναι λιγο απομακρο οποτε συνεχιζω το ψαξιμο και τις συγκρισεις.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καποιοι φιλοι μου εκλεισαν σε αυτο το χοτελ παλι κοντα στο Σιρκεσι.
Booking.com: Best Town Palace Hotel, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία - 316 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
Το βρηκαν προσφορα στα 70 ευρω για Ιουνιο.
Τα σχολια ειναι καλα ,αλλα καποιοι αναφερουν οτι ειναι κοντα σε σταθμο τρενου και ενδεχομενως να εχει καποια φασαρια.
Εχει εμπειρια κανεις απο το συγκεκριμενο?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Εε ας έχει και λίγο φασαρία ,έστω και απο το τρένο μιας και η περιοχή απο νωρίς το απόγευμα νεκρώνει ....
Η ζωη μεταφέρεται στο Πέραν ....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.216
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom