Βέλγιο Ολλανδία Πάσχα στις Κάτω Χώρες

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Πράγματι, η επιλογή του Edam ως βάση αποδείχθηκε πολύ βολική. Και για τις εξορμήσεις με το αυτοκίνητο, αλλά και για εύκολη γρήγορη βόλτα με το λεωφορείο στο Αμστερνταμ.

Το βασικό project της εκδρομής ήταν οι τουλίπες. Αρχικά είχαμε κατά νου να πάμε ακόμα πιο βόρεια, στην περιοχή Anna Paulowna, όπου επίσης υπάρχουν πολλά τουλιποχώραφα. Το πλάνο αυτό όμως κατά τη διάρκεια του ταξιδιού απορρίφθηκε επειδή α) είδαμε αρκετές γύρω από την περιοχή Hillegom, β) ξοδέψαμε αρκετό χρόνο στα υπόλοιπα μέρη και γ) είπαμε να πάρουμε μια ακόμα γεύση από το Αμστερνταμ.

Επίσης, το αρχικό πρόγραμμα είχε και βόλτα για την Παρασκευή το πρωί στο Alkmaar για φολκλόρ φωτογραφίες στην αγορά τυριού. Με τη μεταφορά όμως της αργίας, την Παρασκευή είμασταν στις Βρυξέλλες, οπότε η αγορά πήγε περίπατο.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Είδα τυχαία σε ένα site φωτος απτο απίστευτο keukenhof park και ψάχνοντας στο φόρουμ βρήκα την ιστορία σου!!! Μπράβο για την ιστορία και τις τέλειες φωτογραφίες!

ps αυτές τις φωτος είδα, είναι έτσι όντως;;; Ζηλεύωωω

apixdaus.com_files_items_pics_0_51_549051_84b4f1a2112fb88beabd86c908891e58_large.jpg


a0.tqn.com_d_cruises_1_0_z_T_5_Keukenhof18.JPG
 

Attachments

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Το πάρκο είναι έτσι, τα χρώματα των λουλουδιών είναι έντονα, ζωηρά και ποικίλα, αλλά.... καλά, η πρώτη φωτογραφία είναι καραπειραγμένη και με εντελώς ψεύτικα χρώματα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
και εγώ μόλις διάβασα την πανέμορφη ιστορία σου anny μου με τις υπέροχες φωτογραφίες.την διάβασα και στην γυναίκα μου και ξεσηκώθηκε για να κάνουμε και εμείς κάτι παρόμοιο και να ξανά επισκεφτούμε και εμείς το Άμστερνταμ στο οποίο είχαμε πάει πριν από 28 χρόνια. (στα νιάτα μας)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Μάκη, αφού η γυναίκα ξεσηκώθηκε, δεν έχεις παρά να ακολουθήσεις τις επιθυμίες της. ;)
Και οι δύο χώρες έχουν αρκετά μέρη με τουριστικό ενδιαφέρον, έτσι ώστε να φτιάξεις ένα ωραίο πρόγραμμα.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Anny τώρα εδέησα να τελειώσω την ιστορία σου..Υπέροχη πραγματικά, με ονειρεμένες φωτογραφίες..Εύχομαι και σε άλλα με υγεία!!


Υ.Γ. αν δεν βγαίνω εντελώς εκτός θέματος, σε παρακαλώ πες μου, η lumix σου τι μοντέλο είναι; Γιατί έχω κι εγώ lumix και τέτοια θαύματα δεν κάνει! :)
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Πολύ όμορφη η ιστορία σου anny...Τι όμορφα μέρη ήταν αυτά; Η Γάνδη φαίνεται μαγευτική, το edam πολύ γλυκούλι και το Harlem φανταστικό. Η Leffe δεν είναι εξαιρετική μπύρα; Επίσης, όντως τα μύδια εδώ στην Ελλάδα είναι πάμφθηνα. Ένα κιλό, περίπου 3 ευρώ. Παίρνουμε συχνά και κάνουμε μακαρονάδα με κόκκινη σάλτσα και μύδια :p
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Η Leffe δεν είναι εξαιρετική μπύρα; Επίσης, όντως τα μύδια εδώ στην Ελλάδα είναι πάμφθηνα. Ένα κιλό, περίπου 3 ευρώ. Παίρνουμε συχνά και κάνουμε μακαρονάδα με κόκκινη σάλτσα και μύδια :p
Πράγματι η Leffe είναι ωραία μπύρα. Της δώσαμε και κατάλαβε. Αλλά και αρκετές άλλες που δοκιμάσαμε ήταν εξίσου καλές.

Όσο για τα μύδια, ναι στην Ελλάδα είναι πάμφθηνα. 3 ευρώ το κιλό. Κι εμείς τα φτιάχνουμε αρκετά συχνά, κυρίως αχνιστά.
Αλλά και σε εστιατόρια που τα τρώμε, μια γαβάθα με θέα θάλασσα στα 6 ευρώ, καθόλου άσχημα δεν είναι. Οι Βέλγοι θέλουν 25 ευρώ το κατσαρολάκι, αλλά.... ξέχασα...... οι Βέλγοι φημίζονται για τα μύδια τους....
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Υ.Γ. αν δεν βγαίνω εντελώς εκτός θέματος, σε παρακαλώ πες μου, η lumix σου τι μοντέλο είναι; Γιατί έχω κι εγώ lumix και τέτοια θαύματα δεν κάνει! :)
DMC-FS4. Την έχω κάμποσα χρόνια. Είναι παλιό μοντέλο αξίας τότε περίπου 80 ευρώ.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Να δώσει τα συγχαρητήρια του και ένα νέο μέλος στην παρέα σας;
Διάβασα την ιστορία σας και εντυπωσιάστηκα τόσο από την περιγραφή, όσο και από τις καταπληκτικές φωτογραφίες σας!!
Σχεδίαζα και εγώ ένα παρόμοιο οικογενειακό ταξίδι για τον φετινό Αύγουστο, αλλά θα αναβληθεί δυστυχώς λόγω μη δυνατότητας ενοικίασης αυτοκινήτου στο Βέλγιο με πιστωτική κάρτα εξαιτίας της οικονομικής συγκυρίας...
Ελπίζω να το πραγματοποιήσω σε άλλη χρονική στιγμή και τότε σίγουρα θα χρειαστώ τη βοήθειά σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.576
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom