Βέλγιο Ολλανδία Πάσχα στις Κάτω Χώρες

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Για να είμαι ειλικρινής κι εγώ νόμιζα οτι οι φώτο ήταν του σύζυξ (ακολουθώ την πτώση της συγγραφέως), αλλά διαπιστώνω οτι τελικά το έχεις κι εσύ και με το παραπάνω...
υποθέτω είναι τραβηγμένες πριν τις μπύρες... :p

Για συνέχισε γιατί μου έχουν μπει κάτι ιδέες και χρειάζομαι υλικό να καταθέσω την πρόταση μου...α και μια μίνι κριτική για τα μπυρόνια που κατεβάσατε θα την έκανε ελκυστικότερη... ;)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Τί να κάνω βρε φιλενάδα, με τραβολόγαγε από εδώ κι από εκεί τόσα χρόνια να ξεροσταλιάζω όσο εκείνος τραβούσε φωτογραφίες ή περίμενε τη σωστή ώρα για κάθε φωτογραφία, στο τέλος μου πήρε κι εμένα μια μηχανή να παίζω και να μη γκρινιάζω. :D

Οσονούπω έρχεται και η συνέχεια μαζί με τις μπύρες.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Την επομένη το πρωί αποχαιρετήσαμε το γλυκύτατο Edam το οποίο μου έκλεψε την καρδιά και ξεκινήσαμε νωρίς με προορισμό τη Γάνδη, στην οποία είχαμε σκοπό να κάνουμε μια στάση πριν καταλήξουμε στη Bruges.

Γάνδη
Αφού καταφέραμε μετά από μερικούς κύκλους να αφήσουμε το αυτοκίνητο σε κάποιο παρκόμετρο αρκετά κοντά στην είσοδο της παλιάς πόλης, ξεκινήσαμε τη μικρή μας εξερεύνηση ανεβαίνοντας στο Belfort για μερικές φωτογραφίες από ψηλά. Ευτυχώς υπήρχε ασανσέρ, άρα η ανάβαση ήταν εύκολη και γρήγορη και η θέα πραγματικά απολαυστική.

4008-1374600577-3e4cd1968d63dc8acf288848ba81e5f0.jpg


4009-1374600607-115e96d6f74121e6a6f4b803fb5d0d92.jpg


Αν και είμασταν αρκετά υποψιασμένοι για την ομορφιά της, η παλιά πόλη της Γάνδης μας εξέπληξε ευχάριστα. Εχει μεγάλο πεζοδρομημένο ιστορικό κέντρο και μέσα σε αυτό πολλά αξιοθέατα, μεσαιωνικά και αναγεννησιακά κτίρια, κάστρο, ναούς και κανάλια.

Ο καιρός ηλιόλουστος, πράγμα που από όσο φάνηκε, είχε οδηγήσει όλη τη νεολαία να λιάζεται στο γρασίδι του προαυλίου του Αγίου Νικολάου, καθώς και στα κανάλια στην περιοχή Graslei.

4010-1374600629-bef6b1a852b8e7e611514b7fd5eaa6ef.jpg


4011-1374600665-fce6475d0b395bbeaca5e1ccbc0b6d53.jpg


Περπατήσαμε αρκετά κάτω από τη λιακάδα και χαρήκαμε κι εμείς τα χρώματα και τη ζωντάνια της πόλης. Σίγουρα και φωτισμένη το βράδυ θα είναι εξίσου πανέμορφη.

Αφού χορτάσαμε εικόνες, ξαποστάσαμε και ξεδιψάσαμε για λίγο πίνοντας μια βέλγικη μπύρα, πήραμε το δρόμο για την τελευταία πόλη της εκδρομής, την Bruges.
4004-1374600453-fd98234dc4d459eb063b2608b29efc6d.jpg
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Μπράβο σου Anny οργανώσατε ενα πολύ ωραιο και ενδιαφέρον ταξίδι και η ιστορία σου είναι ενδιαφέρουσα με υπέροχες φωτογραφίες και χρηστικές πληροφορίες.
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Πραγματικά με έχεις αφήσει άφωνη με τις μαγευτικές φωτογραφίες σου!!! Ο προορισμός μπήκε στην κορυφή της λίστας μου...λέω να πάω κι εγώ του χρόνου τέτοια εποχή να θαυμάσω τις τουλίπες...σκέτο όνειρο!!! Τα συγχαρητήριά μου για το πλούσιο φωτογραφικό υλικό και την περιγραφή σου! Μας ξεσηκώνεις!!!

Italitsa said:
Το βράδυ έβλεπα στον ύπνο μου τουλίπες!! Ειμαι καλάαα;;; :eek:
χαχαχα, λογικό κοριτσάκι μου :D...απίστευτη ομορφιά!!!

Σ'ευχαριστούμε anny!!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ο προορισμός μπήκε στην κορυφή της λίστας μου...λέω να πάω κι εγώ του χρόνου τέτοια εποχή να θαυμάσω τις τουλίπες...σκέτο όνειρο!!!!
Η καλύτερη εποχή για τις τουλίπες είναι από μέσα έως τέλος Απριλίου, ανάλογα και με το πόσο βαρύς είναι ο χειμώνας, ο οποίος επηρεάζει την αργή ή γρήγορη ανθοφορία τους. Αρχές Μαίου τις περισσότερες τις έχουν ήδη κόψει. Κι εμείς είχαμε ένα άγχος αν θα τις προλαβαίναμε, αλλά τελικά όλα οκ.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Bruges

Φτάσαμε στη Bruges το μεσημέρι. Αφήσαμε το αυτοκίνητο στο πάρκινγκ δίπλα στο σιδηροδρομικό σταθμό με αντίτιμο 3.5 ευρώ την ημέρα και τακτοποιηθήκαμε στο ξενοδοχείο ibis budget hotel, ακριβώς από πάνω http://www.booking.com/hotel/be/eta...l?sid=5cef194daf1f6b7d2c6f49c9e62a9043;dcid=1

Τα δωμάτια ήταν όπως ακριβώς τα περιμέναμε βάσει και των περιγραφών άλλων μελών του forum. Καθαρά, απλά, φθηνά, αλλά και με κάποιες ιδιαιτερότητες όπως το γεγονός ότι ο νιπτήρας είναι μέσα στο δωμάτιο, η ντουζιέρα σχεδόν ημιδιαφανής και η πόρτα της τουαλέτας δεν κλείνει κανονικά. Αλλά αν είστε μόνος ταξιδιώτης, ή ζευγάρι που έχετε ήδη περάσει στο στάδιο της οικειότητας, τότε οι ιδιαιτερότητες αυτές δεν ενοχλούν καθόλου.

Ξεκινήσαμε αμέσως να δούμε την πόλη. Υπάρχουν δύο βασικές διαδρομές για να πάει κανείς από το σιδηροδρομικό σταθμό στην πόλη. Η μια διαδρομή είναι από το δρόμο ακριβώς απέναντι και η άλλη δεξιά, διασχίζοντας πρώτα το πάρκο. Η απόσταση είναι περίπου ίδια.

Γι’αυτή την πρώτη βόλτα επιλέξαμε να μην ξεκινήσουμε από το πάρκο. Άλλωστε δεν είχει πολύ ήλιο, οπότε είπαμε να το αφήσουμε για καλύτερο φως. Έτσι, η πρώτη εντύπωσή μας ήρθε κατευθείαν από τα γραφικά καλντερίμια και τα μεσαιωνικά κτίρια. Περάσαμε από το Old St-John’s Hospital και την Church of Our Lady, από τα μικρά κανάλια παραδίπλα τους, από τη γραφική St. Bonifacius bridge
4014-1374600873-516c54c0135c40977c4f50f9572e7c12.jpg


4025-1374601048-3cd0c9149dbe5891f1b8debeb43329f7.jpg


και προχωρήσαμε προς το Rozenhoedkaai, μάλλον το πιο πολυφωτογραφημένο σημείο της πόλης.

4029-1374601114-cbc935a9784e3969f891f5f4068cf894.jpg


Συνεχίσαμε προς την πλατεία Burg και το Δημαρχείο πριν καταλήξουμε στην Grote Markt. Δυστυχώς στη κεντρική πλατεία είχαν στηθεί μεγάλες κατασκευές με καθίσματα προφανώς για κάποια μεγάλη εκδήλωση ή γιορτή, τα οποία καταλάμβαναν το μεγαλύτερο μέρος της και χαλούσαν την εικόνα της. Παρόλα αυτά, τα πολύχρωμα κτίρια και το Belfort έσωζαν την κατάσταση.

4021-1374600972-86225b78fad951e4444eaf3fb182b97e.jpg


Η βόλτα μας ήταν ήδη αρκετά μεγάλη και με πάρα πολλές στάσεις για φωτογραφίες, η ώρα είχε περάσει αρκετά, οπότε αποφασίσαμε να κάνουμε στάση για φαγητό και τοπικά «υγρά καύσιμα».

Επιλέξαμε να πάμε στο Gran Kaffee de Passage http://www.passagebruges.com/#!gran-kaffee-english/cyv9 (πρόταση των μελών elenara88 και katkats). Η ώρα που πήγαμε ήταν περίεργη. Αργά για μεσημεριανό και νωρίς για βραδυνό (ακόμα και για τους Βέλγους), οπότε το μαγαζί ήταν σχεδόν άδειο, πράγμα που δε μας πείραξε καθόλου. Tο Flemish stew ήταν αριστούργημα, η σαλάτα περιέργως για βόρεια Ευρώπη εξαιρετική, το σουβλάκι συμπαθητικό και οι κρύες τοπικές μπύρες η τέλεια συνοδεία.

4012-1374600794-281c01b0e9f778ce4085e70f0d53d470.jpg


Ευχαριστημένοι συνεχίσαμε τη βόλτα μας στα πανέμορφα σοκάκια και κανάλια μέχρι που νύχτωσε για τα καλά. Ήπιαμε από μια παγωμένη Leffe αγναντεύοντας το Rozenhoedkaai και συζητώντας με το ντόπιο γκαρσόνι το πόσο μεγάλη εντύπωση του είχε κάνει που τις συγκεκριμένες ημέρες στην πόλη κυκλοφορούσαν πολλοί έλληνες. Ακολουθώντας σχεδόν τον ίδιο δρόμο, επιστρέψαμε αργά αργά στο ξενοδοχείο μας. Αυτή ήταν άλλη μια όμορφη ημέρα.

Η επομένη ήταν και η τελευταία ημέρα της εκδρομής. Το αεροπλάνο μας έφευγε αργά το απόγευμα από τις Βρυξέλλες, οπότε είχαμε στη διάθεσή μας αρκετές ώρες για να χορτάσουμε την πόλη.

Αυτή τη φορά αλλάξαμε διαδρομή και διασχίσαμε το καταπράσινο πάρκο με κατεύθυνση προς το Beginhof και μετά προς τα ίδια μέρη της προηγούμενης ημέρας.

4013-1374600834-4338fd55d02dbeab86fc9ae3ec9b358e.jpg


Κατόπιν, αρχίσαμε να βγαίνουμε από το κέντρο προς πιο ήσυχες και απομακρυσμένες γειτονιές και κανάλια και προσπαθούσαμε να κρατήσουμε όσο περισσότερες εικόνες της πόλης μπορούσαμε.

4016-1374600914-de32b536a9d1101482039e4b92f3071a.jpg


4018-1374600942-f5ff42e4911b8c8c73517f00205ad369.jpg


4015-1374600898-0128227a013311c51947235f6e70338a.jpg


Το μεσημέρι κάναμε μια στάση για φαγητό, αυτή τη φορά στην τύχη και με κριτήριο μόνο το μάτι. Η επιλογή μας δεν ήταν καθόλου κακή http://www.restaurantjanvaneyck.be/en-index.htm

Είχε έρθει όμως πια η ώρα της αναχώρησης. Αποχαιρετήσαμε την παραμυθένια Bruges και σε περίπου μιάμισυ ώρα είμασταν στο αεροδρόμιο των Βρυξελλών, έτοιμοι για την επιστροφή μας στην πατρίδα.

Ο ανέλπιστα καλός και ηλιόλουστος καιρός ο οποίος ήταν σύμμαχός μας αυτές τις πέντε ημέρες, σταμάτησε ξαφνικά. Με το που φτάσαμε στο αεροδρόμιο, ξεκίνησε η βροχή, η οποία θα κρατούσε σύμφωνα με τις προβλέψεις για τις επόμενες ημέρες.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Χαχαχα δεν το πιστεύω!! Μόλις τώρα έβλεπα την ταινία In Bruges και μπαινω στο φορουμ και βλέπω και αλλη Bruges... Αυτά είναι!! Βομβαρδισμοί από παντού...!! ;) Υπέροχες φωτό για ακόμη μια φοράαα!! Ευχαριστούμε anny!!
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Δηλώνω κι εγώ φαν της ιστορίας σου και φυσικά των υπέροχων φωτογραφιών σας!Μου ξύπνησες όμορφες αναμνήσεις από την αγαπημένη Ολλανδία! :)
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Anny προσπαθώ να σου στείλω ΠΜ και μου βγάζει κοκκινισμένο μνμ ότι δεν μπορώ να στείλω στον συγκεκριμένο αποδέκτη... Οπότε σου γράφω εδώ τις απορίες μου, απάντησέ μου είτε εδώ είτε με ΠΜ, ότι θέλεις!
1) Με ποιον ταξιδιωτικό πράκτορα συνεργαστήκατε? Μείνατε ευχαριστημένοι?
2) Από ποια πλευρά του δρόμου οδηγάνε στο Βέλγιο και στην Ολλανδία?
3) Πόσο κόστισε η ενοικίαση του αυτοκινήτου και γενικά πόσο σάς κόστισε το ταξίδι αυτό και για πόσες μέρες?
Ευχαριστώ!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μου κάνει εντύπωση που δεν μπορείς να στείλεις προσωπικό μήνυμα. Προφανώς κάτι δεν κάνεις καλά.

Πάμε τώρα στις απορίες σου:

1) Το ταξίδι το οργανώσαμε μόνοι μας. Δεν απευθυνθήκαμε σε πρακτορείο. Αεροπορικά, διαμονές, αυτοκίνητο τα κλείσαμε μέσω ιντερνετ. Η αναφορά που κάνω στην ιστορία για τον πράκτορα, έχει να κάνει με τον εταιρικό μας ταξιδιωτικό πράκτορα, στον οποίο απευθύνθηκα για να με εξυπηρετήσει με τα κονέ του, γλιτώνοντάς μου τα χρήματα της διαφοράς ναύλου στην αλλαγή των εισιτηρίων μας.

2) Και στο Βέλγιο και στην Ολλανδία, οδηγούν όπως στην Ελλάδα. Αυτό που θέλει οπωσδήποτε προσοχή, είναι να τηρείς τα όρια ταχύτητας, καθώς και να μην παρκάρεις όπου νάναι γιατί το πρόστιμο είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο.

3) Η ενοικίαση του αυτοκινήτου για πέντε μέρες (παραλαβή από το σιδηροδρομικό σταθμό και παράδοση στο αεροδρόμιο των Βρυξελλών) κόστισε 168 ευρώ και οι βενζίνες λιγότερο από 100 ευρώ.
Η διαμονή για πέντε διανυκτερεύσεις γύρω στα 500 ευρώ και τα αεροπορικά μαζί με τα επιπλέον χρήματα για την αλλαγή του δρομολογίου, γύρω στα 700 (ανάλογα με την εποχή, μπορείς να βρεις και πολύ φθηνότερα εισιτήρια είτε για Βρυξέλλες, είτε για Αμστερνταμ). Επιπλέον αυτών, είχαμε μια διαδρομή με τρένο από το αεροδρόμιο στις Βρυξέλλες, κάποιες σταθμεύσεις, την είσοδο στους κήπους με τις τουλίπες, κάποιες διαδρομές με λεωφορείο, καφέδες, φαγητά, μπύρες και κάτι ακόμα ψιλά για τα οποία δεν έχω κρατήσει κόστος.
Γενικά πάντως υπολόγισε πως και οι δύο χώρες είναι ακριβές στο φαγητό. Βέβαια οικονομικότερες λύσεις πάντα υπάρχουν.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.425
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ευχαριστούμε για την ιστορία. Κάνατε πολύ ωραία επιλογή διαδρομής και η ιδέα σας να μείνετε στο Edam εξαιρετική! Για τον καιρό δεν έχω να πω τίποτα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.506
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom