Πάτμος Πάτμος

psyhas

Member
Μηνύματα
51
Likes
69
sirley_22 χωρα η Σκαλα απλως δεν παιζει. Η Χωρα ειναι απο τις ομορφοτερες που εχω δει και εχει πολυ ψαγμενα μαγαζακιαQUOTE] πόση ώρα είναι σκάλα - χώρα με μηχανακι ;
Ουτε πεντε λεπτα. Γενικα οι αποστασεις στο νησι δεν ειναι μεγαλες. Σχετικα καλο οδικο δικτυο,βεβαια παντα θελει προσοχη το μηχανακι. Κανουν κι ελεγχους για κρανος,αδειες κτλ.
Απο παραλιες,καμπος κι αγριολιβαδο οι πιο οργανωμενες,το λιβαδι του γερανου η αγαπημενη μου,αλλα βεβαια αξιζει και μια επισκεψη στην ψιλη αμμο,που ειναι η μονη που μπορει να εχει κυμμα. Ειναι λιγο ταλαιπωρια η προσβαση,εκτος αν πας με καραβακι.
 

skout

Member
Μηνύματα
48
Likes
43
Ουτε πεντε λεπτα. Γενικα οι αποστασεις στο νησι δεν ειναι μεγαλες. Σχετικα καλο οδικο δικτυο,βεβαια παντα θελει προσοχη το μηχανακι. Κανουν κι ελεγχους για κρανος,αδειες κτλ.
Απο παραλιες,καμπος κι αγριολιβαδο οι πιο οργανωμενες,το λιβαδι του γερανου η αγαπημενη μου,αλλα βεβαια αξιζει και μια επισκεψη στην ψιλη αμμο,που ειναι η μονη που μπορει να εχει κυμμα. Ειναι λιγο ταλαιπωρια η προσβαση,εκτος αν πας με καραβακι.
Ευχαριστώ , Ε άρα αν είναι τόσο κοντά τι πειράζει αν μένουμε σκάλα αντι χώρα ; Είναι όντως πιο οικονομικά και πολύ περισσότερες επιλογές στο να βρεις αυτό που ψαχνεις .
 

psyhas

Member
Μηνύματα
51
Likes
69
Ναι,Σκαλα να μεινετε,γιατι να πειραζει?o_O Η Χωρα ειναι ομορφη,με καταπληκτικη θεα και κοσμοπολιτικη αυρα,αλλα δεν βολευει και τοσο για βαση,και ειναι και πιο ακριβη. Εμενα μου αρεσει κι η Σκαλα,απλα δεν ειναι για πολυνυχτερινη ζωη. Βεβαια γενικοτερα το νησι δεν εχει την τρελη διασκεδαση το βραδυ,κατι που εμενα δεν με χαλαει,αφου μου αρκουν αυτα που εχει. :sharkisland:
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Η Πατμος εξαιρετικη επιλογη! Πηγα προπερσυ, με ξετρελανε, ειναι πολυ γραφικη! Ειδικα η χωρα της...Αν καταφερετε να μεινετε εκει, θα ειναι εξαιρετικη επιλογη (οι περισσοτεροι μενουν Σκαλα, γιατι ειναι πιο φτηνα, αλλα δεν πολυαξιζει, ειναι απλως το λιμανι). Επισης, σκεψου για Αστυπαλαια!
Έκλεισα ήδη για πατμο ευχαριστώ . Αστυπαλαια έχω Πάει :) . Κλείσαμε στο λιμάνι της πατμου. Το βράδυ που βγαίνουμε περισσότερο στη χώρα η στο λιμάνι ;[/QUOTE]
καλως να ορισεις απο σκαλα πατμου σου γραφω,ειμαι καινουργια στο φορουμ,μολις χτες το ανακαλυψα,καλα εκανες κι εκλεισες σκαλα,ειναι κοντα σε ολα,και προς καμπο,βαγιά,αγριολιβάδι,λάμπη,διδυμες(παραλιες ειναι αυτες να πας) εκδομες καθημερινα εχει για μαραθι,αρκιους,λειψους........αν μπορεις να πας και στην ψιλη αμμο με βαρκουλα....δοκιμασε γλυκακια στη βαγια,ενα μαγαζακι εχει που τα φτιαχνουν χειροποιητα........μην ξεχασεις να πας στη χωρα για βολτα και για ποτακι χαλαρο.....θα χαρω να βοηθησω σε αποριες κλπ.....ειχα ερθει κααααποτε εδω για σαβατοκυριακο κι εμεινα 25 χρονια.........δεν εχω μαγαζι,δεν εχω κανενα οφελος,απλα αγαπω το νησι και το επελεξα να μεινω εδω.............φιλικα ρενα!
396772_500491616643268_626892405_n.jpg
9.jpg
10.jpg
30729993_1989874634387095_8091142870478145717_n.jpg
31957435_2018656344842257_872200350491213824_n.jpg
31958257_2018709814836910_8942478190694105088_n.jpg
 

Zoroaster

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Καλησπέρα.... Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα πρόκειται να επισκεφτώ την Πάτμο από τις 20/08... Επειδή δεν είμαι ιδιαίτερα φαν της πολυκοσμίας, υπάρχουν απόμερες παραλίες στο νησί; (δεν με ενδιαφέρει να είναι οργανωμένες και να έχουν καντίνες). Όποιος γνωρίζει ας μου στείλει κάποιες πληροφορίες....
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Καλησπέρα.... Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα πρόκειται να επισκεφτώ την Πάτμο από τις 20/08... Επειδή δεν είμαι ιδιαίτερα φαν της πολυκοσμίας, υπάρχουν απόμερες παραλίες στο νησί; (δεν με ενδιαφέρει να είναι οργανωμένες και να έχουν καντίνες). Όποιος γνωρίζει ας μου στείλει κάποιες πληροφορίες....
καταρχην καλως να ορισεις....ακομα εχει πολυ κοσμο,στο νησι,αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να απομονωθεις ομως αυτο ειναι οτι θετικο του νησιου............ειναι μικρο και μπορεις ευκολα και με αμαξι και με μηχανακι και με τα ποδια να πας οπου θες.........προτιμησε παραλιες οπως βαγιά,μέρικας,σάψηλα,μαράθι να πας με καραβακι.....αρκιους,λειψους,τηγανάκια......ψιλη αμμο με τα ποδια οχι με καραβακι......αλλα εχει απειρες παραλιες να απομωνωθεις θα μεινεις σκαλα,χωρα,καμπο,γροικο;που ακριβως;εχεις μεταφορικο μεσο;
 

Traveller13

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους. Σκοπεύουμε να πάμε στη Πάτμο διακοπές. Γνωρίζει κανείς που πήγε πρόσφατα πως είναι η κατάσταση σε ότι αφορά τη μετακίνηση στο νησί ??? Επιβάλλεται αυτοκίνητο να νοικιάσεις (3 άτομα) ή υπάρχει καλή δημόσια συγκοινωνία για τις παραλίες ?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους. Σκοπεύουμε να πάμε στη Πάτμο διακοπές. Γνωρίζει κανείς που πήγε πρόσφατα πως είναι η κατάσταση σε ότι αφορά τη μετακίνηση στο νησί ??? Επιβάλλεται αυτοκίνητο να νοικιάσεις (3 άτομα) ή υπάρχει καλή δημόσια συγκοινωνία για τις παραλίες ?
Καλησπέρα & καλή χρονιά.
Θα έλεγα ότι το αυτοκίνητο είναι απαραίτητο.
Όχι οτι είναι νησί χωρίς συγκοινωνίες, κάθε άλλο για μικρό μια χαρά εξυπηρετεί, απλά αν δε θέλεις να αφιερώσεις πολύ χρόνο στο περπάτημα, χρειάζεται μέσο.
Δεν εξυπηρετούν οι συγκοινωνίες όλες τις ώρες, και προς όλους τους προορισμούς.
Με λεωφορείο & ταξι συνδυαστικά βέβαια βγαίνει, αλλά γιατί να μην έχεις την άνεση σου;
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλημερα.
Υπαρχει το καλοκαιρι καθημερινα δρομολογιο απο και προς πειραια;
Καλημέρα. Ήδη στη σελίδα των bluestarferries έχουν αναρτηθεί τα δρομολόγια για το ερχόμενο καλοκαίρι.
Θα βρεις απο Πειραιά πάνω απο 5 φορές την εβδομάδα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom