Πάτμος Πάτμος

anja

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
διάστημα..!
καλημέρα!
σκεφτόμαστε φέτος με το αμόρε να πάμε Πάτμο αλλα δεν έχουμε ιδέα τι "παίζει"!ξέρει κανείς να μας διαφωτίσει?παραλίες?πού να μείνουμε?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Διάβασε τις πληροφορίες σε αυτό το θέμα

http://www.travelstories.gr/167917-post51.html

για να πάρεις μια πρώτη ιδέα. Και αν καταλήξεις ότι σε ενδιαφέρει το νησί, τότε συζητάμε περαιτέρω λεπτομέρειες.
 

anja

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
διάστημα..!
aaa ευχαριστω πολυ!!!
μαλλον χρησιμοποιω λαθος την αναζητηση του Forum:roll:
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Να πω και εγώ λίγα λόγια για το υπέροχο νησί της Πάτμου, το οποίο είχα την ευκαιρία να επισκεφθώ και να περάσω τις διακοπές μου αυτό το καλοκαίρι.

- Εύκολη πρόσβαση για τους Θεσσαλονικείς είναι αεροπορικώς απευθείας στη Σάμο και από εκεί πλοίο που κάνει 3,5 ώρες περίπου ή δελφίνι διάρκειας μόλις 1 ώρας.
- Η χώρα της Πάτμου είναι καταπληκτική!Αξίζει φυσικά η επίσκεψη στο μοναστήρι και στη σπηλιά της Αποκάλυψης. Η κοτόπιτα της Λόζας είναι φανταστική, το φαγητό στην πλατεία στο Βαγγέλη δεν με ξετρέλανε αλλά είχε ωραίο χάζι, επίσης το φαγητό στον Γιάγκο πολύ καλό. Κάτω από τη Λόζα, είναι ένα μαγαζάκι που δεν το πιάνει το μάτι σου αλλά ο παππούς που το έχει κάνει φανταστική πίτσα.
Για ποτό το βράδυ στη Στοά στην κεντρική πλατεία και το 1673 (Αστοιβή).
- Στη Σκάλα, όπου μείναμε έχει αρκετά μαγαζάκια για φαγητό και ποτό. Εμείς τιμήσαμε το Χιλιομόδι για ψαράκι, το οποίο ήταν και φτηνό και για ποτό στο Κουκουμάβλα.
- Τα νερά ήταν πολύ καθαρά αν και από παραλίες δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα. Μου άρεσε ιδιαίτερα το Λιβάδι, όπου πήγαμε και 2 φορές. Επίσης καλά λόγια μας είπαν για την Ψιλή Αμμο αλλά λόγω αέρα δυστυχώς δεν την επισκεφθήκαμε.
- Απίστευτη εντύπωση μας έκανε η ευγένεια όλων!!!! Τι να πω, σε σημείο να σε σκλαβώνουν...
- Επίσης, επισκεφθείτε τα αρχοντικά της χώρας. Εμείς πήγαμε στου Νικολαίδη και του Σημαντήρη (η κυρία Σημαντήρη είναι απίστευτη!!).
- Το νησί δεν είναι μεγάλο αλλά χρειάζεται αυτοκίνητο ή μηχανάκι.
- Μια πρόταση για αυτούς που τους αρέσουν οι διακοπές σε ιδιαίτερα μικρά νησιά χωρίς πολλά πολλά είναι Αγαθονήσι- Αρκοί- Λειψοί (το έχω στο πλάνο για κάποιο καλοκαίρι).

Εν ολίγοις, αξίζει να περάσετε τις διακοπές σας στην Πάτμο, είναι εναλλακτική, χαλαρή, με ωραία διασκέδαση (χωρίς πολύ φασαρία) και πολύ γραφική!!;)

Υ.Γ. Ευχαριστώ την anny για τις πολύτιμες πληροφορίες που μου έδωσε!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Να πω και εγώ λίγα λόγια για το υπέροχο νησί της Πάτμου, το οποίο είχα την ευκαιρία να επισκεφθώ και να περάσω τις διακοπές μου αυτό το καλοκαίρι.

- Εύκολη πρόσβαση για τους Θεσσαλονικείς είναι αεροπορικώς απευθείας στη Σάμο και από εκεί πλοίο που κάνει 3,5 ώρες περίπου ή δελφίνι διάρκειας μόλις 1 ώρας.
- Η χώρα της Πάτμου είναι καταπληκτική!Αξίζει φυσικά η επίσκεψη στο μοναστήρι και στη σπηλιά της Αποκάλυψης. Η κοτόπιτα της Λόζας είναι φανταστική, το φαγητό στην πλατεία στο Βαγγέλη δεν με ξετρέλανε αλλά είχε ωραίο χάζι, επίσης το φαγητό στον Γιάγκο πολύ καλό. Κάτω από τη Λόζα, είναι ένα μαγαζάκι που δεν το πιάνει το μάτι σου αλλά ο παππούς που το έχει κάνει φανταστική πίτσα.
Για ποτό το βράδυ στη Στοά στην κεντρική πλατεία και το 1673 (Αστοιβή).
- Στη Σκάλα, όπου μείναμε έχει αρκετά μαγαζάκια για φαγητό και ποτό. Εμείς τιμήσαμε το Χιλιομόδι για ψαράκι, το οποίο ήταν και φτηνό και για ποτό στο Κουκουμάβλα.
- Τα νερά ήταν πολύ καθαρά αν και από παραλίες δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα. Μου άρεσε ιδιαίτερα το Λιβάδι, όπου πήγαμε και 2 φορές. Επίσης καλά λόγια μας είπαν για την Ψιλή Αμμο αλλά λόγω αέρα δυστυχώς δεν την επισκεφθήκαμε.
- Απίστευτη εντύπωση μας έκανε η ευγένεια όλων!!!! Τι να πω, σε σημείο να σε σκλαβώνουν...
- Επίσης, επισκεφθείτε τα αρχοντικά της χώρας. Εμείς πήγαμε στου Νικολαίδη και του Σημαντήρη (η κυρία Σημαντήρη είναι απίστευτη!!).
- Το νησί δεν είναι μεγάλο αλλά χρειάζεται αυτοκίνητο ή μηχανάκι.
- Μια πρόταση για αυτούς που τους αρέσουν οι διακοπές σε ιδιαίτερα μικρά νησιά χωρίς πολλά πολλά είναι Αγαθονήσι- Αρκοί- Λειψοί (το έχω στο πλάνο για κάποιο καλοκαίρι).

Εν ολίγοις, αξίζει να περάσετε τις διακοπές σας στην Πάτμο, είναι εναλλακτική, χαλαρή, με ωραία διασκέδαση (χωρίς πολύ φασαρία) και πολύ γραφική!!;)

Υ.Γ. Ευχαριστώ την anny για τις πολύτιμες πληροφορίες που μου έδωσε!!

Lida, χαίρομαι πάρα πολύ που σας άρεσε το νησί και που ευχαριστηθήκατε τις διακοπές σας. :D
 

kamilieris

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Γεια σας!Σκεφτόμαστε μέσα στον Ιούλιο να επισκεφτούμε με την κοπέλα μου την Πάτμο.Κάποια πρόταση για το πού να μείνουμε και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη!
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Γεια σας!Σκεφτόμαστε μέσα στον Ιούλιο να επισκεφτούμε με την κοπέλα μου την Πάτμο.Κάποια πρόταση για το πού να μείνουμε και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη!
Απο προσωπική εμπειρία θα πρότεινα το ξενοδοχείο Γαλήνη, οικογενειακή επιχείρηςη στην σκάλα, στα 50m απο το λιμάνι. Καθαρότατο με ψυγείο, κλιματιστικο και τηλεόραση. Θέα δεν έχει αλλα είναι ήσυχο και κεντρικό. Προσφέρει και το κλασσικό πρωινό.

Απο παραλίες μπορείς να επιλέξεις απο οργανωμένες και μη.
Οργανωμένες
Κάμπος: Άμμος μέσα έξω, ξαπλώστρες, beach bar, water sports και συμπαθητική ταβέρνα.
Αγριολιβάδι: κάτι αντίστοιχο με τον κάμπο

Μη οργανωμένες
Βαγιά: βότσαλο μέσα έξω και βαθιά. Θάλαςςα Κρύσταλλο αλλα κρύα. Τip στο καφέ Βαγιά που είναι επάνω στον δρόμο εκτος απο φοβερή θέα έχει και απίςτευτο σοκολατένιο κεικ μους με παγωτο.
Ψιλή άμμος: Η απόλυτη παραλία, πας ειτε με καραβάκι απο την Σκάλα, είτε πας μέχρι το Διακόφτι με αυτοκίνητο και συνεχίζεις με τα πόδια για 20 λεπτα. Η παραλία εχει μόνο μια ταβέρνα και είναι καλή.
Λιβάδι ΓΕρανού: Έχει άμμο και βότσαλο, δεν εχει beach bar και "ακαταλληλη" ταβέρνα.

Για φαγητό
Μπενέτος: θέλει απαραιτήτως κράτηση, είναι στα Σάψιλα αλλά τσιμπάει στις τιμές, υπολόγισε 40€/ατομο με κρασί.
Ουζερί ΧΙλιομόδι: στην Σκάλα, κοντά στο ξενοδοχείο που ανέφερα. Έχει πάντα φρέσκο ψάρι, τα ψαρεύουν οι ιδιοι.
Ταβέρνα Φλοίσβος: στον Γροικό, να φας ρεβύθια με μελιτζάνες.
Κτήμα Πέτρα: στον Γροικο επίσης. Να φας κατσικάκι στον ξυλόφουρνο.
Τζιβαέρι: στην Σκάλα, πολλά μεζεδάκια εμνευσμένα απο την κρητική κουζίνα.

Εxtra tip το beach bar στην παραλία Κάμπος έχει απίστευτη lemon pie και κοτόπιτα.
Γενικά να δοκιμάσεις τυρόπιτα Πάτμου, αμυγδαλωτό αχλαδάκι και τα γλυκά πουγγάκια (με φύλλο γεμιστό με καρύδι αμύγδαλο και μελι, τηγανιτό ή φούρνου)

Καφε /bar
Στην Σκάλα
Πέτρινο: στην πλατεία της Σκάλας, να δοκιμάσεις βάφλα με παγωτό.
Θέα: όνομα και πράγμα, εχει θέα στο λιμάνι.
Αρίων: για πιο rock καταστάσεις
Κουκουμάβλα: πιο εναλλακτικό, με ιδιαίτερη διακόσμηση
Ginger bar: φοβερα cocktails

Χώρα
Αστοιβή: ειναι ενα παλιό αρχοντικό που το εχουν μετατρέψει σε μπαρ
Στοά: μπαράκι με τραπεζάκια στην πλατεία
Θαλάμι: μικρό μπαράκι αλλα ατμοσφαιρικό
 
Last edited by a moderator:

kamilieris

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Με κατατόπισες αρκετά:)!Σκάλα πιστεύεις δηλαδή είναι καλύτερα για διαμονή?Μεταφορικό μέσο δεν θα έχουμε.
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Δηλαδή στον Γροίκο δεν αξίζει για μπάνιο;
Στον Γροίκο έχει φύκια, γι'αυτο δεν το πρότεινα.

Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Με κατατόπισες αρκετά:)!Σκάλα πιστεύεις δηλαδή είναι καλύτερα για διαμονή?Μεταφορικό μέσο δεν θα έχουμε.
Η Σκάλα κατα την γνώμη μου ήταν πολυ βολική γιατι ήταν το κέντρο, εκεί σε αφήνει το πλοίο, απο εκεί ξεκινάνε οι συγκοινωνίες και εκεί είναι η πιάτσα των ταξί. Άλλωστε απο εκεί ξεκινάν τα καραβάκια για την ψιλή άμμο και για τις εκδρομές στα γύρω νησάκια.
Στην Χώρα δεν ξέρω αν έχει ξενοδοχεία/ ενοικιαζόμενα και ο Κάμπος που μου είπαν πως έχει είναι κάπως άβολα. Στην Σκάλα ειναι όλα γύρω σου (διασκέδαση, φαγητό).
Πάντως με ενα μηχανάκι θα βολευτείς πολύ.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.676
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom