Πάτμος Πάτμος

VangelisM.

Member
Μηνύματα
10
Likes
5
Καλό βράδυ...
Επειδή θα βρεθώ στην Πάτμο το επόμενο Σάββατο για 3-4 ημέρες, και θα κάνω αρκετές διαδρομές, σκέφτομαι να μην πάρω αυτοκίνητο. Γνωρίζει κανείς το ημερήσιο κόστος για ενοικίαση αυτοκινήτου; Συμφέρει να νοικιάσω; Ευχαριστώ
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Καλό βράδυ...
Επειδή θα βρεθώ στην Πάτμο το επόμενο Σάββατο για 3-4 ημέρες, και θα κάνω αρκετές διαδρομές, σκέφτομαι να μην πάρω αυτοκίνητο. Γνωρίζει κανείς το ημερήσιο κόστος για ενοικίαση αυτοκινήτου; Συμφέρει να νοικιάσω; Ευχαριστώ
καλη ερωτηση,μενω πατμο,το κοστος αυτη τη στιγμη δεν το γνωριζω,η πατμος ειναι μικρη,τα ταξι ακριβα και λιγα,αν οδηγεις μηχανακι σε συμφερει καλυτερα,οι δρομοι δεν ειναι οτι καλυτερο,εγω θα προτιμουσα να περπατησω και να κανω ωτοστοπ ή να περιμενω το λεοφωρειο να με παει στις παραλιες,πουλμαν ειναι μην περιμενεις λεοφωρειο απλο,εξαρταται βεβαια απ την περιοχη που θα μενεις,αν μενεις στην χωρα σιγουρα θα χρειαστεις αμαξι,αν μενεις καμπο το ιδιο,αν ομως μενεις στην σκαλα τα εξοδα θα ειναι λιγοτερα,ολες οι παραλιες,ακομα και η κεντρικη στο λιμανι ειναι πεντακαθαρες,ο κοσμος ελαχιστος για την ωρα,και το νησι ειναι τοσο ομορφο και υγιες ακομα που εμπιστευονται να βαλουν εναν αγνωστο ανθρωπο,ακομα και με ωτοστοπ...να σκεφτεις κανεις δεν κλειδωνει σπιτια...ολοι εχουν μερα-νυχτα τα κλειδια απ εξω,κι οι πορτες απ εξω ανοιγουν.....μενω εδω μονιμα 25 χρονια,απ τον πειραια ειμαι,οτι αλλη απορια εχεις ρωτησε με δεν υπαρχει θεμα.
 

vzach

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Καλησπέρα ,

μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε και εμένα με κάποιες απορίες που έχω για πάτμο ;; Σχεδιάζω να έρθω με μια φίλη 24/8 (ξημερώματα 25/8 θα φτάσουμε )και θα πρέπει να είμαστε αθήνα 31/8 . Θα είμαστε με μηχανάκι . Θα ήθελα να ρωτήσω αν το οδικό δίκτυο στο νησί είναι καλό ή θα πρέπει να είμαστε συνέχεια σε χωματόδρομους ; και επίσης πιστεύετε οτι οι μέρες είναι αρκετές? Θα μπορούσαμε να κάνουμε και 2 διανυκτερεύσεις στους λειψούς και αν ναι τι ακριβως γίνεται με τα καράβια γιατι απο λειψους για πειραια δεν εχει την κυριακη προς δευτέρα .μήπως υπάρχουν καραβάκια που συνδέεουν τα 2 νησιά σε σχετικά βολικές ώρες ωστε να φύγουμε απο πάτμο για πειραιά.

Ευχαριστώ
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Καλησπέρα ,

μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε και εμένα με κάποιες απορίες που έχω για πάτμο ;; Σχεδιάζω να έρθω με μια φίλη 24/8 (ξημερώματα 25/8 θα φτάσουμε )και θα πρέπει να είμαστε αθήνα 31/8 . Θα είμαστε με μηχανάκι . Θα ήθελα να ρωτήσω αν το οδικό δίκτυο στο νησί είναι καλό ή θα πρέπει να είμαστε συνέχεια σε χωματόδρομους ; και επίσης πιστεύετε οτι οι μέρες είναι αρκετές? Θα μπορούσαμε να κάνουμε και 2 διανυκτερεύσεις στους λειψούς και αν ναι τι ακριβως γίνεται με τα καράβια γιατι απο λειψους για πειραια δεν εχει την κυριακη προς δευτέρα .μήπως υπάρχουν καραβάκια που συνδέεουν τα 2 νησιά σε σχετικά βολικές ώρες ωστε να φύγουμε απο πάτμο για πειραιά.

Ευχαριστώ
καλησπερα,μια χαρα ειναι το μηχανακι,αρκει να φορατε κρανος,οχι για το οδικο δικτυο τοσο ,αλλα για το γεγονος οτι γραφουν συνεχεια...οι μερες που λετε ειναι μια χαρα,φτανουν και περισσευουν για να δειτε τις παραλιες,το μοναστηρι,την αποκαλυψη και να χαλαρωσετε κι ολας.στους λειψους δεν θα πατε απο πειραια,αλλα θα πατε με τα τοπικα καραβακια που πανε αυθημερον και φευγουν αυθημερον,οι λειψοι ειναι αγαπημενο μικρο νησακι κοντα στην πατμο,αλλα καλο ειναι να κλεισετε δωματιο εγκαιρως,εστω και για δυο μερες,μπορειτε ιδανικα να πατε με το μηχανακι και λειψους,με το καραβακι πατμος σταρ,τα τοπικα καραβακια πανε λειψους,αρκιους,μαραθι,ψιλη αμμο,αναλογα ποιο καραβακι θα παρετε,ειναι μικρο νησακι εδω,δεν θα δυσκολευτητε καθολου.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα ,

μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε και εμένα με κάποιες απορίες που έχω για πάτμο ;; Σχεδιάζω να έρθω με μια φίλη 24/8 (ξημερώματα 25/8 θα φτάσουμε )και θα πρέπει να είμαστε αθήνα 31/8 . Θα είμαστε με μηχανάκι . Θα ήθελα να ρωτήσω αν ...
Προσωπική μου άποψη είναι ότι έχοντας τόσες μέρες στη διάθεση σας θα είναι κρίμα να μη δείτε ακόμη ένα νησάκι, πόσο μάλλον τους πανέμορφους & πολύ φιλόξενους Λειψούς.
Ειδικά εχοντας στη διάθεση σας μεταφορικό μέσο, μπορείτε σε τρεις μέρες να γυρίσετε εύκολα τη Πάτμο και να κατευθυνθείτε αλλού.
Χρησιμοποιείστε είτε το πλοίο της ΑΝΕ Καλύμνου (www.anekalymnou.gr) είτε το Dodecanesos (http://www.12ne.gr) που συνδέουν σε καθημερινή βάση τα νησια της περιοχής και όλα θα είναι πολύ εύκολα!
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Προσωπική μου άποψη είναι ότι έχοντας τόσες μέρες στη διάθεση σας θα είναι κρίμα να μη δείτε ακόμη ένα νησάκι, πόσο μάλλον τους πανέμορφους & πολύ φιλόξενους Λειψούς.
Ειδικά εχοντας στη διάθεση σας μεταφορικό μέσο, μπορείτε σε τρεις μέρες να γυρίσετε εύκολα τη Πάτμο και να κατευθυνθείτε αλλού.
Χρησιμοποιείστε είτε το πλοίο της ΑΝΕ Καλύμνου (www.anekalymnou.gr) είτε το Dodecanesos (http://www.12ne.gr) που συνδέουν σε καθημερινή βάση τα νησια της περιοχής και όλα θα είναι πολύ εύκολα!
μιλησα με την κοπελια σε προσωπικο μνμ,καθε μερα εχει καραβακια να δει τα νησακια αυτα που κι εγω τα θεωρω διαμαντακια κρυμμενα στο αιγαιο...απλα ηθελε να φυγει κατευθειαν μετα για πειραια,απο λειψους,πραγμα δυσκολο,μπορει ομως να πηγαινει αυθημερον στα νησακια,εχει καραβακια που επιστρεφουν πατμο αργα το απογευμα,πιο καλα πιστευω πως την συμφερει ετσι,απ το να κλεισει διαμονη κλπ κι εκει,ασε που θα δει και λειψους και αρκιους και μαραθι με αυτο τον τροπο...εμεις εδω ετσι κανουμε...παμε ολοημερες και αραζουμε ως αργα...παιζει και ποδαρατο απο πατμο για ψιλη αμμο και ερχεσαι νυχτα ή και ξημερωματα στην πατμο ξανα...ολα αυτα τα νησακια ειναι διπλα-διπλα...μακαρι να μπορεσει να τα δει ολα αν προλαβει.
 

vzach

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Προσωπική μου άποψη είναι ότι έχοντας τόσες μέρες στη διάθεση σας θα είναι κρίμα να μη δείτε ακόμη ένα νησάκι, πόσο μάλλον τους πανέμορφους & πολύ φιλόξενους Λειψούς.
Ειδικά εχοντας στη διάθεση σας μεταφορικό μέσο, μπορείτε σε τρεις μέρες να γυρίσετε εύκολα τη Πάτμο και να κατευθυνθείτε αλλού.
Χρησιμοποιείστε είτε το πλοίο της ΑΝΕ Καλύμνου (www.anekalymnou.gr) είτε το Dodecanesos (http://www.12ne.gr) που συνδέουν σε καθημερινή βάση τα νησια της περιοχής και όλα θα είναι πολύ εύκολα!
Καλημέρα,

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το πρόβλημα είναι αυτό ακριβώς που αναφέρει η sinefoula δεν υπάρχει καράβι για να επιστρέψουμε απευθείας απο λείψους πειραιά και επειδή τα καράβια φεύγουν πάντα ξημερωμάτα θα πρέπει είτε να μείνουμε απο το απόγευμα που θα επιστρέψουμε απο λειψούς μεχρι τη νυχτα έξω με όλα τα πράγματα , ή να πάμε ενδίαμεσα κραώντας το δωμάτιο στη πάτμο , που θα είναι λίγο ζόρι οικονομικά.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Καλημέρα,

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το πρόβλημα είναι αυτό ακριβώς που αναφέρει η sinefoula δεν υπάρχει καράβι για να επιστρέψουμε απευθείας απο λείψους πειραιά και επειδή τα καράβια φεύγουν πάντα ξημερωμάτα θα πρέπει είτε να μείνουμε απο το απόγευμα που θα επιστρέψουμε απο λειψούς μεχρι τη νυχτα έξω με όλα τα πράγματα , ή να πάμε ενδίαμεσα κραώντας το δωμάτιο στη πάτμο , που θα είναι λίγο ζόρι οικονομικά.
καλησπερα,μην αγχωνεσαι με τα πραγματα,σε οποιοδηποτε ξενοδοχειο κι αν μεινεις τελικα θα στα φυλαξουν μεχρι να ρθεις απο λειψους και μεχρι να φυγεις για πειραια,ευτυχως στα νησακια μας ακομα εχουμε φιλοτιμο και φιλοξενια,κι ενας απ τους λογους που καααποτε επελεξα να μεινω εδω ειναι κι αυτος.μην τρελενεσαι...δεν θα χρειαστει να πληρωσεις ημιδιαμονη,ενα ντουζακι εχει παντου να κανεις πριν το καραβι...σε ολες τις παραλιες του νησιου της πατμου...καμια σχεση με αλλα μερη που εχω ταξιδεψει στο εξωτερικο που ουτε νερακι δεν προσφερουν με τον καφε...
 

Vicky.K

Member
Μηνύματα
14
Likes
7
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπερααα!Θα ηθελα να ρωτησω αν εχετε να προτεινετε καποια παραλια για ελευθερο καμπινγκ στην Πατμο ,επισης απο οτι εχω δει παλαιοτερα υπηρχε και οργανωμενο καπου κοντα στο λιμανι ξερει καποιος αν υπαρχει ακομα?
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Καλησπερααα!Θα ηθελα να ρωτησω αν εχετε να προτεινετε καποια παραλια για ελευθερο καμπινγκ στην Πατμο ,επισης απο οτι εχω δει παλαιοτερα υπηρχε και οργανωμενο καπου κοντα στο λιμανι ξερει καποιος αν υπαρχει ακομα?
δυστυχως το καμπινγκ ειναι κλειστο απ οσο ξερω,κι ειναι κριμα δλδ γιατι ηταν αρκετα οικονομικο και ειχε και το ταβερνακι διπλα...τι μου θυμισες...ελευθερο καμπινγκ λογικα στην ψιλλη αμμο γινεται,ειναι και πλαζ γυμνιστων εκει.αλλα δεν ειναι απαραιτητο να εισαι γυμνιστης για να πας,ο γιος μου ειχε παει με παρεακι σημερα κι ειναι 14 χρονων.
 

Vicky.K

Member
Μηνύματα
14
Likes
7
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
τελεια!Αν οντως παω θελω πολυ να κανω καμπινγκ εστω μια νυχτα, ελπιζω να τα καταφερω.Μου ειχαν πει πολυ καλα λογια για το καμπινγκ αυτο, κριμα που εκλεισε ,πιστευω πως αυτου του ειδους ο τουρισμος θα πρεπει να αυξηθει ,ειμαι κι εγω απο κοντινο νησι και θα ηθελα να δω εναν πιο εναλλακτικο τουρισμο στα νησια μας και οχι τον γκρουπαριστο που απλως καθονται στα ξενοδοχεια τις περισσοτερες μερες ''με ολο το πακετο'' (φαγητα,ποτα και επιλεκτικες εκδρομες).Ευχαριστω πολυ !
 

TasosM

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπέρα!Επειδή σκεφτόμαστε διακοπές στην Πάτμο φέτος, διαμονή στον Γροικό αξίζει;
Έχει κανείς άποψη;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.668
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom