Πάτροκλος;;;

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.248
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Όποτε οδηγώ στην παραλιακή προς το Σούνιο, περίπου στο ύψος των Λεγραινών, βλέπω απέναντι το όμορφο νησάκι "Πάτροκλος" και μου γεννιέται η επιθυμία να το επισκεφτώ. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα;
Είναι ιδιωτικό νησί ή δημόσιο; Υπάρχει βαρκάρης να σε περνάει απέναντι και αν ναι, ξέρει κανείς τα δρομολόγια;
Υπάρχει στο νησί καντίνα, εστιατόριο ή καφέ; Οποιαδήποτε πληροφορία, είναι ευπρόσδεκτη.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Όποτε οδηγώ στην παραλιακή προς το Σούνιο, περίπου στο ύψος των Λεγραινών, βλέπω απέναντι το όμορφο νησάκι "Πάτροκλος" και μου γεννιέται η επιθυμία να το επισκεφτώ. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα;
Είναι ιδιωτικό νησί ή δημόσιο; Υπάρχει βαρκάρης να σε περνάει απέναντι και αν ναι, ξέρει κανείς τα δρομολόγια;
Υπάρχει στο νησί καντίνα, εστιατόριο ή καφέ; Οποιαδήποτε πληροφορία, είναι ευπρόσδεκτη.
Θα πρέπει να συνεννοηθείς με τον @panpan, ενταύθα
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Γιατί; Του ανήκει το νησί;
Στο σόι του (Γαιδουρονήσι)
πάντως για πλάκα που κοίταξα τώρα υπάρχει ο κυρ Κώστας που έχει τον Κέρβερο και περνάει τον κόσμο απέναντι, αν δεν το έχεις δει είναι εδώ
Νήσος Πάτροκλος: ανακαλύψτε ένα άγνωστο νησάκι στο Σαρωνικό, ιδανικό για εκδρομή στην Αττική!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.238
Likes
6.695
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Έχω περάσει με ιστιοπλοϊκό από το νησί. Έχω κολυμπήσει κιόλας, αν και πολύ κοντά είχε ιχθυοτροφεία.
Δεν είδα όμως πουθενά άλλο σκάφος, ούτε και εμφανή ανθρώπινη παρουσία πάνω στο νησί.
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.248
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Στο σόι του (Γαιδουρονήσι)
χαχαχαχα

πάντως για πλάκα που κοίταξα τώρα υπάρχει ο κυρ Κώστας που έχει τον Κέρβερο και περνάει τον κόσμο απέναντι, αν δεν το έχεις δει είναι εδώ
Σε ευχαριστώ πολύ για το άρθρο, αλλά επειδή είμαι άνθρωπος πολύ του προγραμματισμού, δεν με ενθουσιάζει η ιδέα να ψάχνω να βρω τον κυρ Κώστα στην τύχη, έχοντας ξεκινήσει από το σπίτι χωρίς καν να έχω συνεννοηθεί μαζί του τηλεφωνικά. Έχω φάει πολλές ταξιδιωτικές ήττες από ελλιπή ή ανεπαρκή συνεννόηση στη ζωή μου.

Έχω περάσει με ιστιοπλοϊκό από το νησί. Έχω κολυμπήσει κιόλας, αν και πολύ κοντά είχε ιχθυοτροφεία.
Δεν είδα όμως πουθενά άλλο σκάφος, ούτε και εμφανή ανθρώπινη παρουσία πάνω στο νησί.
Δυστυχώς δεν ασχολούμαι με ιστιοπλοΐα, οπότε δεν έχω ελπίδα να πάω με τον τρόπο που πήγες εσύ. Βέβαια θα μπορούσα να ξεκινήσω. Ποτέ δεν είναι αργά. :xalara:
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.238
Likes
6.695
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Δυστυχώς δεν ασχολούμαι με ιστιοπλοΐα, οπότε δεν έχω ελπίδα να πάω με τον τρόπο που πήγες εσύ. Βέβαια θα μπορούσα να ξεκινήσω. Ποτέ δεν είναι αργά. :xalara:
Ξεκίνα τώρα!!!
Είναι πολύ ωραίος τρόπος να κάνεις διακοπές, άσε που δεν χρειάζεται να περιμένεις κανέναν κυρ Κώστα για να σε μεταφέρει.
:3519:
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.248
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
πάντως για πλάκα που κοίταξα τώρα υπάρχει ο κυρ Κώστας που έχει τον Κέρβερο και περνάει τον κόσμο απέναντι, αν δεν το έχεις δει είναι εδώ
Ωχ, τώρα παρατήρησα το όνομα της βάρκας. Σίγουρα σε πηγαίνει στον Πάτροκλο και όχι κάπου αλλού; :haha: :haha: :haha:
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.365
Likes
14.259
Όποτε οδηγώ στην παραλιακή προς το Σούνιο, περίπου στο ύψος των Λεγραινών, βλέπω απέναντι το όμορφο νησάκι "Πάτροκλος" και μου γεννιέται η επιθυμία να το επισκεφτώ. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα;
Είναι ιδιωτικό νησί ή δημόσιο; Υπάρχει βαρκάρης να σε περνάει απέναντι και αν ναι, ξέρει κανείς τα δρομολόγια;
Υπάρχει στο νησί καντίνα, εστιατόριο ή καφέ; Οποιαδήποτε πληροφορία, είναι ευπρόσδεκτη.
Το νησί είναι ιδιωτικό ίσως με αμφισβητούμενους τίτλους.Κατά καιρούς είχαν γίνει διάφορες ανακοινώσεις πώλησης και τουριστικής αξιοποίησης αλλά δεν προχώρησαν.Είχα ακούσει και εγώ την ιστορία με την ταβέρνα και ότι τότε υπήρχε βάρκα(ίσως της ταβέρνας) που σε περνούσε απέναντι αλλά δεν τα πρόλαβα.Μετά πρέπει να έγινε το ιχθυοτροφείο.
 
Μηνύματα
109
Likes
169
Eχω παει πολλες φορες,δεν λεει κατι,ενας βοσκος εχει κατι ζωα εκει...
Υπαρχει μια συμπαθητικη παραλιουλα στην βορεια πλευρα του,κοντα στις ιχθυοκαλλιεργειες,που γεμιζει με βαρκες απο Αναβυσσο και Λαγονησι.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.872
Likes
26.665
Το 1999 ή 98 είχα κατέβει Αθήνα και θα πηγαίναμε για ψαροντούφεκο. Όταν φτάσαμε εκεί
είχε τόσο χάλια καιρό που τελικά το αναβάλαμε. Η παρέα πήγε την μεθεπόμενη ημέρα ,αλλά εγώ
είχα φύγει ήδη. Ακριβώς όπως λέει και ο Κυριάκος από πάνω, μου έχουν πει ότι δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο. Μόνο για ψάρεμα κάτι λέει.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.872
Likes
26.665
Το νησί είναι ιδιωτικό ίσως με αμφισβητούμενους τίτλους.Κατά καιρούς είχαν γίνει διάφορες ανακοινώσεις πώλησης και τουριστικής αξιοποίησης αλλά δεν προχώρησαν.
Σωστά, ανήκει σε ένα δικηγόρο. Έχουν ακουστεί πολλές φορές να πουληθεί ,στην Ντονατέλα
Βερσάζε , ένα Λιβανέζο, μέχρι και ένας δήμαρχος από το Ισραήλ . Ακόμα νομίζω ήταν μπερδεμένος και ο πρωθυπουργός Σαρόν.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.441
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom