Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
Και οι μέρες μας φτάνουν :) μια βδομαδουλα μας χωρίζει
 

holland74

Member
Μηνύματα
41
Likes
41
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλά να περάσετε, που θα περάσετε δηλαδή....
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.355
Στην Γερμανία υπάρχουν πολλές "λαϊκές"-παζάρια.Αν βρεθείτε Παρασκευή σ αυτήν
την Flohmarkt πιστεύω αξίζει.Υπαίθριο παζάρι που κάθε παρασκευή μαζεύονται διάφοροι μουσικοί και η διάθεση-ενέργεια-ζωντάνια του μέρους είναι κάτι που σίγουρα δεν σ αφήνει αδιάφορο.
 

e-mitsus

Member
Μηνύματα
59
Likes
342
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
"ναι... γιατι; απ οτι καταλαβα κανουν εργα εκει κοντα"
Μόνο εκεί κοντά...? Δυστυχώς όλο το κέντρο είναι under construction...!
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
ναι; Κριμα.... Ειναι ενοχλητικο να πηγαινεις καπου κ να γινονται εργα... Λαθος timing....
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.664
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
ναι; Κριμα.... Ειναι ενοχλητικο να πηγαινεις καπου κ να γινονται εργα... Λαθος timing....
Από το 2005 που πήγα πρώτη φορά στο Βερολίνο γίνονταν έργα. Από τότε πήγα άλλες δύο φορές και πάλι έργα γίνονταν σε άλλες περιοχές βέβαια. Οπότε δεν είναι λάθος timing. :)
 

e-mitsus

Member
Μηνύματα
59
Likes
342
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
ναι; Κριμα.... Ειναι ενοχλητικο να πηγαινεις καπου κ να γινονται εργα... Λαθος timing....
Πριν λίγες μέρες γύρισα και δεν το μετάνιωσα καθόλου που πήγα,γιατί έχει τόσα πολλά πραγματα που μπορείς να δεις και να κάνεις σε όλη την πόλη...
Απλά είναι λιγάκι ενοχλητικό,όπως λες και εσύ,να κάνεις τις βόλτες σου ανάμεσα σε γερανούς,σκαλωσιές και περιφράξεις...και να θες να βγάλεις μια ωραία φωτό χωρίς να φαίνεται μέσα,κάτι από όλα αυτά!!
 

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
Εμένα δε με ενόχλησαν τα έργα, ίσα ίσα φαίνεται ότι αναπτύσσεται η πόλη.
Πρέπει να κάτσω να γράψω το ξέρω αλλά δε βρίσκω χρόνο (typical Greek)
Θα το κάνω όμως γιατί έχω εντελώς διαφορετική γνώμη για κάποια Must see...
Πχ το topographie des Terrors... θα μπορούσα να το παρακάμψω... too much for nothing... Δεν κατάλαβα για ποιό λόγο ολόκληρο μουσείο... για να μας πουν ότι οι Γερμανοί υπέφεραν από τον Χίτλερ;
Επίσης δεν είχα βρει πουθενά σε τουριστικό οδηγό (ούτε εδω) για το μουσείο Στάζι στο Λίχτενμπεργκ
Δεν πειράζει την επόμενη φορά :)
 
Last edited:

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Δε θα το έλεγα. Λέει αρκετά για τους λαούς (πόσο μάλλον για την Πολωνία) που πέρασε αρκετά.
Μαστ για εμένα, οι φυλακές τις Στάζι Hohenschönhausen αξίζουν με το παραπάνω. Πόσο μάλλον που οι ξεναγοί είναι μερικές φορές πρώην κρατούμενοι.
Αρκετά καλό είναι και το μνημείο Sachsenhausen, το Gedenkstätte Berliner Mauer δλδ το πραγματικό τείχος του Βερολίνου και όχι αυτό που βλέπουμε στο East Side Galery.
To Tränenpalast μου άρεσε αρκετά, και εφόσον κάποιος έχει δει την ταινία Bridge of Spies με τον Τομ Χανκς, αποτελεί μαστ.

Το Μουσείο DDR και αυτό καλό είναι, αν είσαι φαν του Good bye Lenin.

Για φαν των Μπούνκιερ, 2 Παγκοσμίου Πολέμου, Τούνελ του Ψυχρού Πολέμου, συνιστώ το
berliner-unterwelten.de/
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Δεν νομίζω οτι μπορούμε να λέμε το topography of terror πολύ κακό για το τίποτα.

Αν αναλογιστούμε οτι οι λαοί ξεχνούν , το να υπάρχει ένα μουσείο φτιαγμένο από τον ίδιο λαό που ξεγελάστηκε και πίστεψε στην προπαγάνδα και αιματοκύλησε τον πλανήτη , το οποίο μπορούν να επισκεφτούν δωρεάν όλοι οι Γερμανοί ή ξένοι πολίτες δεν είναι αμελητέο.

Στο μουσείο μπορείς να δείς από την φρικαλεότητα του πολέμου , κάποια ζωντανά σημεία-μέρη της ιστορίας μέχρι και το πόσο είχε επηρρεάσει η Γερμανική προπαγάνδα τους ίδιους τους Γερμανούς πολίτες και στρατιώτες που όσα έκαναν τα θεωρούσαν φυσιολογικά και γέλαγαν ενώ ταυτόχρονα συμπεριφερόντουσαν σαν να μήν συμβαίνει τίποτε.

Καλό είναι παροτι κάποιοι παλαιότεροι είτε θυμούνται είτε γνωρίζουν , να υπάρχει κάτι που θα μείνει πίσω για τις νεότερες γενιές προκειμένου να μην γίνουν τα ίδια λάθη του παρελθόντος.

No offence...
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.355
Το Topographie des Terrors ήταν το κτίριο όπου στέγαζε τα γραφεία της GeStapo από το 1933 έως το 1945.Σαν "αναπαράσταση" χτίστηκε εξ ολοκλήρου με ατόφια κομμάτια των υπογείων κυρίως καθώς και ένα μέρος του τείχους,που θυμίζουν τις φρικαλέες εντολές που εκδίδοταν και εκτελούταν ορισμένες από κεί μέσα.Έτσι με την είσοδο στο μουσείο,αναπαριστάται η είσοδο στα μελανά κομμάτια της ιστορίας τους κ του κτιρίου.

Κανείς τους δεν ήθελε ένα τέτοιο κτίριο-μουσείο στην καρδιά της πόλης,αλλά τελικά έγινε το 1987.Προορίζοταν για πάρκο.

Euapap, δεν υπέφεραν μόνον απ τον Χίτλερ μιας που οι "σύμμαχοι" είχαν επί 30ετίας την χώρα διαιρεμένη στην κυριολεξία με ένα τοίχος από βορρά έως τον νότο,άσχετο βέβαια με το μουσείο αλλά ...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom