Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.485
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δηλαδή όλοι αυτοί οι τουρίστες που επισκέπτονται την Ελλάδα, αλλά δεν ξέρουν Ελληνικά δε μπορούν να κατανοήσουν και να εκτιμήσουν τη κουλτούρα μας;
Νομίζω ότι θα συμφωνήσεις πως ο τουρίστας που μιλάει ελληνικά προφανώς την κατανοεί την κουλτούρα απείρως καλύτερα.
Ούτε Ιταλικά ξέρω, άρα το ότι με έχει γοητεύσει η κουλτούρα τους θα πρέπει να με προβληματίσει.
Δεν είπα αυτό. Αλλα απορώ πως κάποιος βγάζει συμπέρασμα π.χ. "πως ένας λαός αντιπαθεί όλους τους άλλους" όταν δε μιλάει τη γλώσσα του. Δηλαδή μίλησες με Γερμανούς στα Αγγλικά και σου έιπαν όλοι ή οι περισσότεροι ότι αντιπαθούν τους άλλους λαούς;
Μιας και γνωρίζω λίγα αγγλικά, θα πρέπει να επισκέπτομαι αγγλόφωνες χώρες και την Κύπρο λόγο Ελληνικών
Όποιες θες θα επισκέπτεσαι. Αλλά αν εγώ πάω στην Κύπρο και τη Ρωσία, θα βγάλω αντικειμενικότερα συμπεράσματα για τους Κύπριους και τις απόψεις τους απ' ό,τι για τους Ρώσους αν δεν κατάφερα να μιλήσω με κανέναν τους.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Το DDR με την κάρτα μετακινήσεων έχει είσοδο 5,25 και ναι αξίζει. Έχει και εξομοιωτη οδηγησης ενός ταλαιπωρημενου Τραμπι.

Υπάρχει μεγάλο κατάστημα σε στυλ public στο Βερολινο;
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Τι έχετε να προτείνετε σαν must-visit καφετέριες
Πονεμένη ιστορία να βρεις καφετέρια στο Βερολίνο. Είναι πόλη με ανύπαρκτο cafe-culture!!! Θυμάμαι 3 χρόνια πριν, προσπαθούσαμε να βρούμε καφετέρια της προκοπής με το κιάλι. Δεν υπήρχε τίποτα! Μετά από πολύ περπάτημα καταφέραμε και βρήκαμε μία κοντά στον πύργο της τηλεόρασης. Balzac coffee. Αλυσίδα με καφετέριες σε πολλές πόλεις. Τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά έναν ρημαδοκαϊφέ τον ήπιαμε. Υπόψιν, ήταν γεμάτο Έλληνες, που είχαν και αυτοί το ίδιο πρόβλημα με ΄μας!
-Και σεις εδώ εδώ ε;
-Αφήστε! Μισή ώρα ψάχνουμε!
χαχαχαχα!!!

http://www.balzaccoffee.com/kaffeebars-berlin
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
http://www.balzaccoffee.com/kaffeebars-berlin[/QUOTE]
Πονεμένη ιστορία να βρεις καφετέρια στο Βερολίνο. Είναι πόλη με ανύπαρκτο cafe-culture!!! Θυμάμαι 3 χρόνια πριν, προσπαθούσαμε να βρούμε καφετέρια της προκοπής με το κιάλι. Δεν υπήρχε τίποτα! Μετά από πολύ περπάτημα καταφέραμε και βρήκαμε μία κοντά στον πύργο της τηλεόρασης. Balzac coffee. Αλυσίδα με καφετέριες σε πολλές πόλεις. Τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά έναν ρημαδοκαϊφέ τον ήπιαμε. Υπόψιν, ήταν γεμάτο Έλληνες, που είχαν και αυτοί το ίδιο πρόβλημα με ΄μας!
-Και σεις εδώ εδώ ε;
-Αφήστε! Μισή ώρα ψάχνουμε!
χαχαχαχα!!!

http://www.balzaccoffee.com/kaffeebars-berlin
Kudamm, Prenzaluer berg, shoeneberg, Kreuzberg, και λίγα μέτρα από εκεί που ήσασταν Karl marx allee, oranienburg είναι γεμάτο.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Βρε @panius το μάμησες το θέμα:mad:. Καταλάβαμε την λατρεία σου για το Βερολίνο και πως πέρασες χάλια αλλά μη δίνουμε και λανθασμένες εντυπώσεις.

Ένα καφέ που μου άρεσε είναι το γνωστό Café Einstein στην Unter den Linden 42 λίγο πριν την πύλη του Βραδεμβούργου.

Όπως είπε και ο Borealis οι καλύτερες περιοχές για καφέ Prenzlauer Berg, Kreuzberg, Schοneberg και γύρω από την Kurfurstendamm.

Εδώ κάποια ''λίγα'' καφέ του Βερολίνου
http://www.visitberlin.de/en/experience/food-drinks/cafes

Εδώ έχει διάφορα top10 για όλες τις κατηγορίες που αφορά το Βερολίνο. Ίσως φανεί χρήσιμο για πολλούς.
http://www.top10berlin.de/en
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Βρε @panius το μάμησες το θέμα:mad:. Καταλάβαμε την λατρεία σου για το Βερολίνο και πως πέρασες χάλια αλλά μη δίνουμε και λανθασμένες εντυπώσεις.

Ένα καφέ που μου άρεσε είναι το γνωστό Café Einstein στην Unter den Linden 42 λίγο πριν την πύλη του Βραδεμβούργου.

Όπως είπε και ο Borealis οι καλύτερες περιοχές για καφέ Prenzlauer Berg, Kreuzberg, Schοneberg και γύρω από την Kurfurstendamm.

Εδώ κάποια ''λίγα'' καφέ του Βερολίνου
http://www.visitberlin.de/en/experience/food-drinks/cafes

Εδώ έχει διάφορα top10 για όλες τις κατηγορίες που αφορά το Βερολίνο. Ίσως φανεί χρήσιμο για πολλούς.
http://www.top10berlin.de/en
Κανεις λαθος. Μου αρεσε το Βερολινο και αν δεις παλαιοτερα ποστ μου το προτεινω για επισκεψη, το θεωρω πιο ενδιαφερον απο τις υπολοιπες flat γερμανικες πολεις και εχω γραψει για τη νυχτερινη ζωη. (Εννοειται φυσικα οτι δεν μπορει να σταθει απεναντι σε Ρωμη. εκει τα κριτηρια αλλαζουν). Επιμενω για τα καφε και ας πουν και αλλοι που εχουν παει. Τα ψαχνεις με το κιαλι. Η μονη πολη που εκανα προσπαθεια να βρω καπου να κατσω για καφε.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Κανεις λαθος. Μου αρεσε το Βερολινο και αν δεις παλαιοτερα ποστ μου το προτεινω για επισκεψη, το θεωρω πιο ενδιαφερον απο τις υπολοιπες flat γερμανικες πολεις και εχω γραψει για τη νυχτερινη ζωη. (Εννοειται φυσικα οτι δεν μπορει να σταθει απεναντι σε Ρωμη. εκει τα κριτηρια αλλαζουν). Επιμενω για τα καφε και ας πουν και αλλοι που εχουν παει. Τα ψαχνεις με το κιαλι. Η μονη πολη που εκανα προσπαθεια να βρω καπου να κατσω για καφε.
Πως γίνεται αυτό? Σε άλλη πόλη πήγαμε? Εκτός αν έψαχνες μαζεμένα καφέ τύπου παραλία Βόλου ή Θεσ/νικης. Οι περιοχές που αναφέρω έχει πολλά καφέ. Αν ανοίξεις το link θα δεις αμέτρητες προτάσεις για καφέ σε όλες τις περιοχές. Μιλάμε για μια πόλη 3,5 εκ. Να κάνεις χιλιόμετρα να βρεις ένα καφέ και όλως τυχαίως να συναντάτε εκεί έλληνες που έπαθαν το ίδιο για ανέκδοτο μου κάνει.

Και δηλαδή από την τόση λατρεία σου για τη Ρώμη το έχεις καταθάψει?
Κερδίσατε. Ηρεμήστε:D
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Και δηλαδή από την τόση λατρεία σου για τη Ρώμη το έχεις καταθάψει?
Κερδίσατε. Ηρεμήστε:D
Χαχαχαχαχα! Έλα βρε Γιάννης! travel war είναι! Μπορούμε νομίζω να είμαστε λίγο πιο υπερβολικοί για να ανάψουν λίγο τα αίματα! :) Στα άλλα τοπικς γράφω πιο σοβαρά! Και επειδή αυτό είναι άλλο τόπικ, ναι, επιμένω! Cafe culture στο Βερολίνο δεν υπάρχει! Την kudamm την περπατήσαμε αρκετές φορές γιατί είχαμε γυναίκες στην παρέα και θέλανε να ψωνίσουν (βρήκαν μέρος! τέλος πάντων...) Η μια καφετέρια εδώ και η άλλη στα 500 μέτρα και ήταν και starbucks! To Kreutzberg (γνωστή φοιτητο-περιοχή, εκεί μέναμε, παρεμπιπτόντως), είναι σαν να μου λες, να φύγω από το κέντρο για να πάω στο στις καφετέριες του Αιγάλεω. Η Unter Ντεν (έχει καφέ) Linden με εξόργισε! Μετρημένες 3 καφετέριες σε όλο το μήκος της (μαζί με το starbucks στην πύλη του Βραδεμβούργου)! Δεν αμφιβάλλω ότι θα υπάρχουν και μέρη με καφετέριες. Μεγάλη πόλη είναι. Η ένστασή μου είναι ότι πρέπει να ψάξεις για να τα βρεις, σε αντίθεση με τις άλλες πόλεις (Μαδρίτη ας πούμε... ααααχ. Και Βόλος! Ναι!!!! Εκεί και αν μιλάμε για κουλτούρα του καφέ!!!) που το κάθε τετράγωνο έχει και το καφέ του με τους πιστούς θαμώνες του.
 

stathis23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Διαφωνουμε, αλλα δεν ειναι απαραιτητα κακο αυτο. Αν θεωρεις καλο καφέ τυπου Illy, hausbrandt, κλπ παω πασο. Αυτα που εγραψα συν αλλα παρα πολλα μαγαζια εχουν ποιοτικες ποικιλίες , φερνουν μονοι τους καφε, τον επεξεργαζονται και αλλαζουν ποικιλίες και κανουν δοκιμές, γενικα το ψαχνουν.

Και στην αθηνα για να βρεις τετοιο καφέ ψαχνεις ε οποτε και στο βερολινο θα κανεις μια χ αποσταση να βρεις, αλλα στα τοσα που υπαρχουν αν μενεις καπου κεντρικα λιγο δυσκολο να μη βρεις
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Η Unter Ντεν (έχει καφέ) Linden με εξόργισε! Μετρημένες 3 καφετέριες σε όλο το μήκος της (μαζί με το starbucks στην πύλη του Βραδεμβούργου)!
Στην ΄΄υπό τις φιλύρες" είναι όλα τα αρχαία ιδρύματα της Πρωσίας, και πάλι έχειι κάποια. Το ίδιο συμβαίνει σε όλες τις πρωτεύουσες μέσα στα κυβερνητικά μπλοκ, η Αθήνα δεν αποτελεί μέτρο σύγκρισης για την Ευρώπη, δυστυχώς για μας. Και εγώ έχω πρόβλημα με το καφέ και το τσιγάρο σε όλες τις ευρωπαικές πόλεις.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Διαφωνουμε, αλλα δεν ειναι απαραιτητα κακο αυτο. Αν θεωρεις καλο καφέ τυπου Illy, hausbrandt, κλπ παω πασο. Αυτα που εγραψα συν αλλα παρα πολλα μαγαζια εχουν ποιοτικες ποικιλίες , φερνουν μονοι τους καφε, τον επεξεργαζονται και αλλαζουν ποικιλίες και κανουν δοκιμές, γενικα το ψαχνουν.

Και στην αθηνα για να βρεις τετοιο καφέ ψαχνεις ε οποτε και στο βερολινο θα κανεις μια χ αποσταση να βρεις, αλλα στα τοσα που υπαρχουν αν μενεις καπου κεντρικα λιγο δυσκολο να μη βρεις
Δεν έχεις άδικο, τον πιο καλό καφέ, τον ήπια σε... φούρνο στο Ποτσνταμ!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.810
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom