Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Παντως επειδη χρησιμοποιω πολυ συχνα τα λεωφορεια, δεν το εχω πετυχει ποτε ανακριβες αυτο το συστημα. Ακομη και αν για καποιον λογο δε μπορει να ερθει το λεωφορειο (πχ πορειες) παγωνει το συστημα και δεν το δειχνει να φθανει. Ακομη βλεπει κανεις και μετατροπες. Ενω ειναι καποιο αλλα λεωφορειο μπροστα και κανονικα ειναι να ερθει πιο γρηγορα εκεινο, ισως επειδη καθυστερησε σε καποια σταση μενει πισω και καποιο αλλο περνα μπροστα και αυτη η μεταβολη εγγραφεται στον πινακα.
 

athina03

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Κορίτσια από τη μια μεριά δίκιο έχετε...Απλώς εκεί δεν είχαν και το κυκλοφοριακό πρόβλημα το δικό μας, ήταν και πεντακάθαρα μέσα, κανένας δεν ήταν όρθιος, τα λεωφορεία τους χαμηλώνουν επίπεδο όταν είναι να μπει μέσα κόσμος...όλα αυτά δε γίνεται να μην τα παρατηρήσεις!!

Από άποψη ασφάλειας τί έχετε να πείτε;
Οι Γερμανίδες που ήταν με τα ποδήλατα, είχαν την τσάντα τους πίσω στο καλαθάκι και χωρίς να την δέσουνε!! Πείτε μου ότι θα το κάνουμε κι εμείς αυτό εδώ στη Θεσσαλονίκη και δε θα έχει εξαφανιστεί πριν προλάβουμε να ξεκινήσουμε!!!
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
''Πάω Βερολίνο. Τί μου προτείνετε;''.

Σου προτείνω να μην πας. ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
Σοβαρά, τώρα: σου προτείνω να αποφύγεις την άσχημη πόλη και να κατευθυνθείς στις ωραίες γωνιες της. Για εμένα, τα καλύτερα είναι η Φαζάνενστράσε(Μουσείο Κέτε Κόλβιτς-Λιτερατούρ Χάους κλπ), το Κρόιτσμπεργκ(για τον αέρα που, παραδόξως, δεν είναι δήθεν) και το Χάκεσε Χέφε(όχι τόσο για το ίδιο όσο για τη γύρω περιοχή που είναι γοητευτικότατη.
Τέλος, το Βερολίνο-συμφωνούν οι περισσότεροι- είναι και τα βιβλιοπωλεία του και, κυρίως, τα ΠΑΛΑΙΟβιβλιοπωλεία του. Πάμφθηνα και σπουδαία πράγματα θα ανακαλύψεις εκεί πέρα.
Α! Έχει, βέβαια, και καλή όπερα(όχι την καλύτερη, οπότε σου προτείνω να πας μόνον αν είσαι φαν) και καλό θέατρο. Πολλοί μιλάνε για το καλύτερο θέατρο, το πιο avant-garde κλπ, αλλά βρίσκω ότι ωχριά μπροστά στο Αγγλικό. Ακόμα και μπροστά στο γαλλικό. Έχει, όμως, ωραιότατο καμπαρέ!!:)clap:)

ΥΓ. Προετοιμάζομαι για να φάω χοντρό βρίσιμο.:(
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Μας συγχωρειτε, αλλα εμεις στη Θεσσσαλονικη εχουμε πινακες που μας ανακοινωνουν ποτε θα περασει το επομενο λεωφορειο και μαλιστα με μεγαλη ακριβεια.
Δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλη τη συζήτηση, αλλά σε παρακαλώ πες μου ότι το λες ειρωνικά αυτό το πράγμα. :shock:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γιατι να το πει ειρωνικα; αφου ετσι γινεται...
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Την ακρίβεια πού την είδατε, δεν καταλαβαίνω.
Α, για περίμενε, μήπως κατοικείται στο κέντρο ή σε κάποια περιοχή, που, τέλος πάντων, εξυπηρετείται καλά από την αστική συγκοινωνία;
Γιατί τότε αλλάζει το πράγμα.
Αν έμενα Χαριλάου, ας πουμε, θα ήμουν έως και θαυμαστής του ΟΑΣΘ, αφού το 10 περνάει κάθε τρεις και λίγο, είναι γιγάντιο(!) και εξαιρετικά ακριβές.
Τί γίνεται, όμως, με τις υπόλοιπες-τις άμοιρες, τις πτωχές- ψυχές που προχθές που χιόνιζε έκαναν 4(!) ώρες για να φτάσουν στην Κολόμβου;;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
4 ωρες; Απο που βρε; Απο Φλωρινα ερχοσασταν;
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Περιττό να πούμε ότι παραφρόνησα, έτσι;
Και επί 4 ώρες ήμουν υποχρεωμένος να κάθομαι μπροστά από ένα γέροντα που άκουγε ραδιόφωνο από... κανονικό ραδιόφωνο! αχαχα το κουβαλούσε μαζί του, με την κεραία και όλα... ήταν ειλικρινά τραγελαφικό.
Το καλό είναι ότι, τελικά, δεν έβγαλα χιονίστρες, όπως υποψιαζόμουν.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Και δεν επαιρνες ενα ταξι;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
''Πάω Βερολίνο. Τί μου προτείνετε;''.

Σου προτείνω να μην πας. ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
Σοβαρά, τώρα: σου προτείνω να αποφύγεις την άσχημη πόλη και να κατευθυνθείς στις ωραίες γωνιες της. Για εμένα, τα καλύτερα είναι η Φαζάνενστράσε(Μουσείο Κέτε Κόλβιτς-Λιτερατούρ Χάους κλπ), το Κρόιτσμπεργκ(για τον αέρα που, παραδόξως, δεν είναι δήθεν) και το Χάκεσε Χέφε(όχι τόσο για το ίδιο όσο για τη γύρω περιοχή που είναι γοητευτικότατη.
Τέλος, το Βερολίνο-συμφωνούν οι περισσότεροι- είναι και τα βιβλιοπωλεία του και, κυρίως, τα ΠΑΛΑΙΟβιβλιοπωλεία του. Πάμφθηνα και σπουδαία πράγματα θα ανακαλύψεις εκεί πέρα.
Α! Έχει, βέβαια, και καλή όπερα(όχι την καλύτερη, οπότε σου προτείνω να πας μόνον αν είσαι φαν) και καλό θέατρο. Πολλοί μιλάνε για το καλύτερο θέατρο, το πιο avant-garde κλπ, αλλά βρίσκω ότι ωχριά μπροστά στο Αγγλικό. Ακόμα και μπροστά στο γαλλικό. Έχει, όμως, ωραιότατο καμπαρέ!!:)clap:)

ΥΓ. Προετοιμάζομαι για να φάω χοντρό βρίσιμο.:(
Για να ξαναγυρισω την κουβεντα στο προκειμενο(επειδη μου βγηκαν τα ματια απο τις οφ -τοπιές:bleh::haha::haha:)
Διακρινω μια ελλειψη ενθουσιασμου για το Βερολινο ?Για πες μου εντυπωσεις.Επειδη δεν εχω παει ποτε ...θα ηθελα να ακουσω και την αντιθετη πλευρα.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Χριστέ μου, δεν μπορώ να το πιστέψω ότι δεν έχουν αρχίσει ήδη να με πετροβολούν και έρχεσαι κι εσύ να βάλεις το κερασάκι και να με ρωτήσεις για εντυπώσεις! Ζω ένα όνειρο:rolleyes:

Μπορώ να μιλάω επί ώρες γύρω από την υπερεκτίμηση του Βερολίνου. Το Βερολίνο-θα το ξαναπω- είναι άσχημη πόλη. Με τέτοιο παρελθόν, βέβαια, πώς αλλιώς;! Παρόλ'αυτά, έχει όμορφες γωνιές. Αυτές που ανέφερα παραπάνω είναι κάποιες όμορφες γωνιές. Το Ανατολικό ξεπερνάει τη Σερ από ασχήμια.
Και αν εξαιρέσει κανείς την Ποτσνταμερ Πλατς, που τέλος πάντων είναι μια νότα Φριτζ Λανγκ, το υπόλοιπο είναι μπλιεχ. Έχει κάποια σπουδαία κτήρια, ακόμα.
Έχει αχανείς δρόμους, αχανείς πλατείες(κομμουνιστικό παρελθόν-σοσιαλιστικός ρεαλισμός), ελάχιστο κόσμο(λίγος κόσμος VS πόλη) και μία αίσθηση εργοταξίου σε αρκετές περιοχές.
Έχει, βέβαια, πράσινο, αλλά δεν είναι αρκετό για να ομορφύνει τις εικόνες.
Το Βερολίνο φημίζεται, κυρίως, για την εναλλακτικότητά του. Αυτή η εναλλακτικότητα είναι περιορισμένη. Το Λονδίνο είναι σαφώς ανώτερο. Στο Βερολίνο, το θέατρο, η μουσικη, το καμπαρε, η οπερα είναι καλά. Όχι, όμως, τα καλύτερα. Δεν το βρίσκω, εν τέλει, αποκρουστικό. Το βρίσκω, όμως, αντιπαθητικό. Δεν θέλω να μένω για πολύ καιρό εκεί.
Το αγαπημένο μου από το Βερολίνο, όπως ξαναείπα, είναι τα παλαιοβιβλιοπωλεία! Αχ!:rolleyes:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω δεν προκειται να σε πετροβολησω.Απλα απο φωτο που εχω δει ..δεν ειχα τρελαθει με την πολη .Ακουω διαφορα για εναλλακτικοτητα ...μουσεια...ζωη..κλπ κλπ
Καποια στιγμη θα παω ,αλλα δεν το βαζω και πρωτο στο προγραμμα.
Οποτε μιας και βρηκα και καποιον που να μην βγαζει διθυραμβους ...λεω ..ας παρω και μια αλλη αποψη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.130
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom