Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Έχει μείνει μήπως κάποιος στο παρακάτω;
http://www.booking.com/hotel/de/artsorat.el.html?sid=707584236d2c3558b15a964733a62fef;dcid=1
Η περιοχή καλή δεν είναι; Όχι κεντρικά μεν, αλλά απ' ότι θυμάμαι είναι ωραία προς τα εκεί. Θυμάμαι καλά; Θέλει πολύ ώρα με συγκοινωνία μέχρι το κέντρο;
Μα στο κεντρο ειναι...
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όντως στο κέντρο είναι, του πρώην δυτικού Βερολίνου...Η αλήθεια είναι ότι αυτό μπερδεύει τον κόσμο καμιά φορά. Γιατί κατεξοχήν για τους τουρίστες το κέντρο είναι στην Alexanderplatz. Earth και εμείς κοντά στη Wittenberg platz μέναμε και είχαμε άριστη πρόσβαση και στο "κέντρο" και στην Πύλη του Βραδεβούργου και αφού είσαι "κέντρο" είσαι μέσα σε όλα. Υπόψιν ότι είσαι δίπλα στο ζωολογικό κήπο, στο Europa center, στο ΚadeWe και άλλα.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Έχω στο μυαλό μου το Mitte ως κέντρο, λάθος κάνω;
Αλλο Berlin-Zentrum, αλλο Berlin-Mitte. Το πρωτο ειναι το κεντρο της πολης (ναι αχανες το ξερω), το δευτερο ειναι απλα ενα διαμερισμα. Το κεντρο ξεκιναει απο ψηλα στην Ku'damm και φτανει μεχρι την Alexanderplatz
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Έχω στο μυαλό μου το Mitte ως κέντρο, λάθος κάνω;
Το Mitte ειναι μεταξυ των 2 κεντρων(ειδικα κατω απο την Unter den Linden)-Kurfurstendamm κεντρο για τους δυτικους...Alexanderplatz,για τους ανατολικους....και οι 2 περιοχες εχουν ζωη....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Monsieur Vuong, Alte Schönhauser Straße 46.Βιετναμέζικο φαγητό.. (Metro:U8 Weinmeisterstraße ή U2 Rosa-Luxemburg-Platz) πολύ κοντά στην Alexanderplatz.+49 -30 - 9929 6924
Αυτό το προσυπογράφω...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είχε γύρω στα 15-20 €/άτομο, το καλύτερο value for money εστιατόριο που έχω δει οπουδήποτε εκτός Γαλικίας και Ινδίας.
 

conqui

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
το ιστορικό εμπορικό κέντρο ήταν και πάλι έχει γίνει η Mitte...
Ο Mustafa έχει καλούτσικο κεμπάπ αν και από κοτόπουλο, πολύ μπαχαρικό (και νόστιμο) και βάζει και τα ψητά λαχανικά μέσα πού το κάνουν ιδιαίτερο. Αλλά υπό νορμάλ συνθήκες όρθια αναμονή 45 λεπτών...
Το Βερολίνο έχει άπειρες επιλογές για φαγητό, όλες τις κουζίνες του κόσμου και εστιατόρια όλων των κατηγοριών τιμών. Για ένα ενδιάμεσο γεύμα(μεσημεριανό)θα πρότεινα τα ¨όρθια¨στο KaDeWe ή στο Galeries Lafayettes. Ειδικά τα ψαρικά και τα οστρακοειδή και στα δύο. Η δική μου απόλυτη προτίμηση -σαν κάποιος πού μένει σχετικά κοντά και είναι περίπου μία φορά το δίμηνο στο Βερολίνο-είναι η κλειστή αγορά Rogacki στο Charlottenburg στην Wilmersdorfer Str. (145?). Τα πάντα μέσα, βλέπετε ψάρια ζωντανά σε ενυδρεία, καπνιστά και παστά(καπνίζονται μάλιστα εκείνη την στιγμή μπροστά στα μάτια σας) αλλά και ότι άλλο από τρόφιμα μπορείτε να φανταστείτε, εάν διαθέτετε κουζίνα εκεί πού μένετε και είστε σχετικά κοντά, ψωνίστε από εκεί. Αλλιώς τα τρώτε καθισμένοι σε σκαμπώ σε ιδιαίτερη ατμόσφαιρα πού θυμίζει Μοδιάνο.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
χμ γυρισα!καλο το βερολινο αλλα μην τρελαθουμε κι ολας, μονο για ψωνια ειναι..
το Ποτσνταμ ομως παιδια............ΞΕΤΡΕΛΑΘΗΚΑ!
Τα νοικια πως ειναι εκει βρε παιδια?σκεφτομαι τη μεταναστευση εκει.. :) ας μην ειναι κ παλατι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom