Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

conqui

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
χμ γυρισα!καλο το βερολινο αλλα μην τρελαθουμε κι ολας, μονο για ψωνια ειναι..
το Ποτσνταμ ομως παιδια............ΞΕΤΡΕΛΑΘΗΚΑ!
Τα νοικια πως ειναι εκει βρε παιδια?σκεφτομαι τη μεταναστευση εκει.. :) ας μην ειναι κ παλατι...
Η αλήθεια είναι ότι το Βερολίνο δεν είναι όμορφο-τουλάχιστον σαν σύνολο-με την κλασσική έννοια του όρου. Αλλά:
έχει ακόμα περιθώρια τεράστιας δημιουργικής ανάπτυξης σε αντίθεση με σχεδόν όλες τις άλλες κορεσμένες μητροπόλεις του δυτικού κόσμου. Στο Βερολίνο μπορεί κανείς να δει την όψη της πόλης να αλλάζει σχεδόν καθημερινά(έστω κι αν συμβαίνει με λεφτά άλλων γερμανικών κρατιδίων, το ίδιο το Βερολίνο είναι χρεωκοπήμενο-κάτι μου θυμίζει αυτό). Ως εκ τούτου είναι αυτή τη στιγμή ο μεγαλύτερος μαγνήτης για καλλιτέχνες, συγγραφείς και άλλους δημιουργικούς ανθρώπους απ΄όλον τον κόσμο.
Στο Βερολίνο η ιστορία είναι ακόμη ζωντανή, χειροπιαστή. Καμία άλλη ευρωπαϊκή μητρόπολη δεν έχει τόσο μεγάλη άμεση σχέση με την νεότερη ιστορία.
Η διαφορετικότητα των μορφών στην αρχιτεκτονική, η πολυπολιτισμικότητα πού είναι εδώ πράξη(έστω κι αν μερικοί λένε ότι απέτυχε). Αναρχική κουλτούρα δεκαετιών.
Η πληθώρα από επιλογές φαγητού και διασκέδασης. Πάρα πολλά θέατρα όλων των κατηγοριών, όπερες, καμπαρέ κτλ. Η παγκοσμίως γνωστή νυχτερινή ζωή με τα κατά γενική ομολογία καλύτερα κλαμπς του κόσμου.
Το Πότσνταμ(στο οποίο ήμουν και γω την προηγούμενη Κυριακή) είναι μία πανέμορφη πόλη-μουσείο, δεν μπορεί να συγκριθεί με το Βερολίνο είναι τελείως άλλα τα μεγέθη και δεδομένα...
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
σωστη τοποθετηση.
το βρηκα λιγο αχαρο, μου αρεσαν τα κτιρια διπλα στον ποταμο εχει υγρο στοιχειο που ειναι σωτηριο νομιζω, παρκα, συνοικίες εναλλακτικές-βλ.τουρκικα-αλλά απο κει κ περα το χαος.
βεβαια ουτως η αλλως το background μου ειναι πιο "ρομαντικο"και δεν εχω τη φημη του λατρη των μεγαλουπολεων-με εξαιρεση το Λονδινο για το οποιο θα εκανα τα παντα για να ζω εκει :p
Το Ποτσνταμ ειναι απο μονο του μια εκδρομη και την επομενη φορα θα το κανω αναποδα 2μισηημερο στο Ποτσ και μονοημερη στο βερολινο!:)
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
χμ γυρισα!καλο το βερολινο αλλα μην τρελαθουμε κι ολας, μονο για ψωνια ειναι..
το Ποτσνταμ ομως παιδια............ΞΕΤΡΕΛΑΘΗΚΑ!
Τα νοικια πως ειναι εκει βρε παιδια?σκεφτομαι τη μεταναστευση εκει.. :) ας μην ειναι κ παλατι...
Τα ενοίκια εξαρτώνται από το που θα μείνεις, δυτικό ή ανατολικό και ακόμα περισσότερο από την περιοχή. Ενδεικτικά φίλος μας για ένα μεγάλο διαρι στο Charlotenburg έδινε 650€ ενώ στο Steglitz ένα τεσσάρι πάει συνήθως πάνω από 1,000€ το μήνα. Ανατολικό Βερολίνο είναι φθηνότερα τα ενοίκια σε κάποιες περιοχές αλλά είναι χειρότερες γειτονιές για να μείνεις όπως πχ Neukolln. Αν πρόκειται για μόνιμη εγκατάσταση συμφέρει η αγορά, οι τιμές είναι ίσως και χαμηλότερες από πολλές περιοχές της Αθήνας ενώ τα νοικια τσιμπάνε.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
χμ γυρισα!καλο το βερολινο αλλα μην τρελαθουμε κι ολας, μονο για ψωνια ειναι..
το Ποτσνταμ ομως παιδια............ΞΕΤΡΕΛΑΘΗΚΑ!
Τα νοικια πως ειναι εκει βρε παιδια?σκεφτομαι τη μεταναστευση εκει.. :) ας μην ειναι κ παλατι...
To Potsdam είναι τόσο γραφικό! Και γω ενθουσιάστηκα πριν 7 μήνες που πήγαμε! Και όταν επέστρεψα έγραψα ιστοριούλα μόνο για το Πότσνταμ γιατί ήταν το highlight του ταξιδιού.. Το είδαμε χιονισμένο, αν έχεις φθινοπωρινές φωτογραφίες θα ήθελα να τις δω!!!
Το Βερολίνο μου άρεσε, αλλά είναι τελείως άλλη φάση, όντως δε τίθεται σύγκριση γιατί προσφέρουν διαφορετικά πράγματα..
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Νικο ευχαριστω για την ενημερωση καλες οι τιμες γενικα δηλαδη!βεβαια με ενδιαφερει το ποτσνταμ εκει οντως θελω να μαθω τιμες, εκει κ καθαριστρια παω!
echo ναι την ειχα διαβασει την ιστορια σου πολυ πολυ ομορφη. Το γυρισα με λεωφορεια αρκετες φορες, πηγα σε ολα στο χαρτη κι ενιωσα μια θλιψη οταν βραδιασε κ κατα τις 9 εφυγα.
για φωτο θα δω καποια στιγμη τι μπορω να βαλω αλλα ναι παντου κοκκινοκιτρινα φυλλα, πεσμενα πλατανοφυλλα, σκιουρακια-γερμανικα ξαδερφια του λονδρεζου που εχω στο αβαταρ μου ενας ντροπαλος ηλιος λιγη ψιχαλα τι να πω μου "μιλησε" η πολη..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
για φωτο θα δω καποια στιγμη τι μπορω να βαλω αλλα ναι παντου κοκκινοκιτρινα φυλλα, πεσμενα πλατανοφυλλα, σκιουρακια-γερμανικα ξαδερφια του λονδρεζου που εχω στο αβαταρ μου ενας ντροπαλος ηλιος λιγη ψιχαλα τι να πω μου "μιλησε" η πολη..
Tι ωραία ακούγονται όλα αυτα!! Οταν μπορεσεις φτιάξε κατι στα αλμπουμ μελών να δούμε και μεις!!!
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Νικο ευχαριστω για την ενημερωση καλες οι τιμες γενικα δηλαδη!βεβαια με ενδιαφερει το ποτσνταμ εκει οντως θελω να μαθω τιμες, εκει κ καθαριστρια παω!
echo ναι την ειχα διαβασει την ιστορια σου πολυ πολυ ομορφη. Το γυρισα με λεωφορεια αρκετες φορες, πηγα σε ολα στο χαρτη κι ενιωσα μια θλιψη οταν βραδιασε κ κατα τις 9 εφυγα.
για φωτο θα δω καποια στιγμη τι μπορω να βαλω αλλα ναι παντου κοκκινοκιτρινα φυλλα, πεσμενα πλατανοφυλλα, σκιουρακια-γερμανικα ξαδερφια του λονδρεζου που εχω στο αβαταρ μου ενας ντροπαλος ηλιος λιγη ψιχαλα τι να πω μου "μιλησε" η πολη..
Το Potsdam ειναι πιο φθηνό απο το Βερολίνο που ανεβαίνουν γρήγορα οι τιμές του. Άλλωστε ειναι πρώην ανατολική Γερμανία που οι τιμές ακινήτων ειναι αρκετα χαμηλές ακόμα. Πάντως επειδη πρεπει να έχω παει πάνω απο 10 φορές, έστω για καφε, οταν δν εχει τη βαβουρα απο τον κοσμο στα μαγαζια και στα καφε, και ιδιαίτερα το χειμώνα, ειναι ψιλο ερημιά. Καμία σχεση με το Βερολίνο που εχει ζωή οτι ώρα και να βγεις ο,τι καιρό κι αν εχει.

Αν ενδιαφέρεσαι για αγορά ακινήτου καλη περιοχή ειναι το διαμέρισμα Potsdam Mittelmarkt. 5χλμ απο το ΝΔ Βερολίνο (Steglitz-Zehlendorf), καινουρια σπίτια, κυρίως μονοκατοικίες semi-detached. Ενα τέτοιο σπίτι με τρεις ορόφους 120τμ περίπου, κήπο και δυο θέσεις πάρκινγκ πριν τέσσερα χρονια που μόλις είχε χτιστεί το έδιναν 250,000 για αγορά και 1,100 για ενοίκιο. Μειονέκτημα οι συγκοινωνίες, ενα S-Bahn πηγαίνει μονο (S25) κι ενα λεωφορείο που παει Zoo ανα μια ώρα. Αλλα οι περισσότεροι κάτοικοι εχουν τουλαχιστον ενα αυτοκίνητο.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Θα ηθελα πολυ να περασω κανα χρονο στο potsdam αλλα για να μεταναστευσω εκει δυστυχως δεν μπορώ. Είμαι σίγουρη οτι όση ερημιά κ να έχει μιας και είναι τόσο κοντά στο βερολίνο δεν νιωθεις αποκομμενος, μεγαλη υποθεση.
ευχαριστω για τις πληροφοριες παντως 250.000 δεν ειναι πολλά!τοσο έχουν και στην ξεσαλονικη ε καλα πριν την κριση.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Θα ηθελα πολυ να περασω κανα χρονο στο potsdam αλλα για να μεταναστευσω εκει δυστυχως δεν μπορώ. Είμαι σίγουρη οτι όση ερημιά κ να έχει μιας και είναι τόσο κοντά στο βερολίνο δεν νιωθεις αποκομμενος, μεγαλη υποθεση.
ευχαριστω για τις πληροφοριες παντως 250.000 δεν ειναι πολλά!τοσο έχουν και στην ξεσαλονικη ε καλα πριν την κριση.
Στην Αθήνα έχουν ακόμα και τώρα 2,800 το τμ
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Για αυτό τους έχουν μείνει. Και συγγνώμη για το off
 

f-timos

Member
Μηνύματα
21
Likes
2
καλησπερα σε ολη την ταξιδιαρικη παρεα!
αρχες Δεκεβρη εχω κανονισει ταξιδακι με τον καλο μου για βερολινο εχω κλεισει φθηνα εισητηρια και ψαχνω για ξενοδοχειο αλλα εχω λιγο μπερδευτει με τις περιοχες θελω καπου κεντρικα μας αρεσει να περπαταμε οποτε θελω σε καποια αξιοθετα να ειναι κοντα να παμε περπατοντας να μην χρειαζομαστε παντα μετρο τραμ κλτπ. θα παρουμε και μεταφορικα μεσα βεβαια για να παμε σε καποια αξιοθεατα.
λοιπον στα χρηματα που διαθετουμε εχω βρει αυτα που μου αρεσαν
http://www.booking.com/hotel/de/art...d=90d1a4ae062c6485c522bafada2f5a6b9e58cdd4X52

http://www.booking.com/hotel/de/sca...d=90d1a4ae062c6485c522bafada2f5a6b9e58cdd4X23

http://www.booking.com/hotel/de/hol...d=6ab8e06136de7fde937ab27f166cafe5b663e8d4X36

κι αυτο το οποιο το ειχα βρει σε πολυ καλη τιμη με δωρεαν ακυρωση και πρωινο και το εχω κρατημενο
http://www.booking.com/hotel/de/win...l?sid=2a47bc346656abb3dc9bf4012dd6b7e6;dcid=1


περιμενω βοηθεια!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.790
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom