Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

sakidio

Member
Μηνύματα
14
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Chris7 πόσο σας κόστισε το ταξί μέχρι το αεροδρόμιο? Εκτός από τρένο δεν υπάρχει άλλο μεταφορικό μέσο που να πηγένει εκεί?
Επειδή το έψαχνα κ εγώ, βρήκα ότι έχει κάποια νυχτερινά λεωφορεία.
 
Last edited:

stathis23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Για φαγητο εχω κανει την εξης λιστα και προσθέτω και αλλα, σιγα σιγα θα τα φιλτράρω αναλογα τις μερες.
-Grill Royal
-The Grand
-Borchardt
- Rottiserie Weingruen
-DUDU
-Engelbecken
-Hofbrauhaus
- Lutter & Wegner Gendarmenmarkt

Εχω βρει και καποια ιταλικά μηπως θελουμε κατι διαφορετικο μεσα στη βδομαδα, αν εχει καποιος κατι αλλο να προτεινει ειναι ευπροσδεκτο.

Επισης ηθελα να ρωτήσω για οσους εχουν παει χριστουγεννα, Στις 24 και 25 του μήνα εχουν Fixed Menu μόνο ή και επιλογές a la carte γενικότερα? απλα δε ξέρω στην περιπτωση που κανω κρατηση τώρα και δεν ξέρω ακριβώς και φτασω εκει και βρεθω με μενου εκπληξη των 150-200 το ατομο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Για φαγητο εχω κανει την εξης λιστα και προσθέτω και αλλα, σιγα σιγα θα τα φιλτράρω αναλογα τις μερες.
-Grill Royal
-The Grand
-Borchardt
- Rottiserie Weingruen
-DUDU
-Engelbecken
-Hofbrauhaus
- Lutter & Wegner Gendarmenmarkt

Εχω βρει και καποια ιταλικά μηπως θελουμε κατι διαφορετικο μεσα στη βδομαδα, αν εχει καποιος κατι αλλο να προτεινει ειναι ευπροσδεκτο.

Επισης ηθελα να ρωτήσω για οσους εχουν παει χριστουγεννα, Στις 24 και 25 του μήνα εχουν Fixed Menu μόνο ή και επιλογές a la carte γενικότερα? απλα δε ξέρω στην περιπτωση που κανω κρατηση τώρα και δεν ξέρω ακριβώς και φτασω εκει και βρεθω με μενου εκπληξη των 150-200 το ατομο.
Στείλε mail η συμπλήρωσε την ερώτηση στην φόρμα της κράτησης,για να σου απαντήσουν και να είσαι σίγουρος.
 

sakidio

Member
Μηνύματα
14
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Τι έχετε να προτείνετε σαν must-visit καφετέριες και φαγάδικα medium budget;

Περιμένω προτάσεις :haha:
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Hasir.Το Τούρκικο που είναι στο Kreuzberg.' Όχι αυτό που είναι στο Mitte.
Πολύ σωστά. Αν είσαι λάτρης της ανατολίτικης κουζίνας το Hasir είναι εξαιρετική επιλογή. Μπορώ να πω ότι και τις τρεις φορές που επισκέφθηκα το Βερολίνο στο Hasir δοκίμασα τα καλύτερα κεμπάπ και μεζέδες, ισάξια ίσως και καλύτερα, ακόμα και από την Τουρκία!
Να ρωτήσω μόνο γιατί ειδικά αυτό στο Kreuzberg και όχι στις άλλες περιοχές? Πιστεύω ότι το προτείνεις λόγω της ατμόσφαιρας της περιοχής. Εγώ έχω επισκεφθεί μόνο αυτό στην Nurnberger Strasse πίσω από το KaDeWe και οι εντυπώσεις ήταν πολύ θετικές.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Πολύ σωστά. Αν είσαι λάτρης της ανατολίτικης κουζίνας το Hasir είναι εξαιρετική επιλογή. Μπορώ να πω ότι και τις τρεις φορές που επισκέφθηκα το Βερολίνο στο Hasir δοκίμασα τα καλύτερα κεμπάπ και μεζέδες, ισάξια ίσως και καλύτερα, ακόμα και από την Τουρκία!
Να ρωτήσω μόνο γιατί ειδικά αυτό στο Kreuzberg και όχι στις άλλες περιοχές? Πιστεύω ότι το προτείνεις λόγω της ατμόσφαιρας της περιοχής. Εγώ έχω επισκεφθεί μόνο αυτό στην Nurnberger Strasse πίσω από το KaDeWe και οι εντυπώσεις ήταν πολύ θετικές.
Ακριβώς λόγω της περιοχής και επειδή το θεωρώ πιο "αυθεντικό".Επιπλέον αν νοιώσεις και μια λιγουρίτσα μετά τα κεμπάπ μπορείς να πάρεις σιροπιαστά από τα Τούρκικα της περιοχής:)
 
Last edited:

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
:):):)

Ακριβώς λόγω της περιοχής και επειδή το θεωρώ πιο "αυθεντικό".Επιπλέον αν νοιώσεις και μια λιγουρίτσα μετά τα κεμπάπ μπορείς να πάρεις σιροπιαστά από τα Τούρκικα της περιοχής:)
Α! Εσύ το έχεις φτιάξει ακόμα καλύτερα!!! Την επόμενη φορά λοιπόν μόνο στο Kreuzberg! :clap:
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος τις δωρεάν ξεναγήσεις στην πόλη? Προτείνετe κάποια από αυτές? Βρήκα την original Berlin tours και την Sandeman's.
Να επισκεφθώ το Tierpark ή το Zoo? Το Aquarium ή το Aquadom?
Πού να πιούμε ένα ποτάκι παρέα με το παιδάκι μας?
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.355
Flic flac είναι ένα ιδιαίτερο είδος τσίρκο, αρκετά παλιό στην Γερμανία. Τιμές από 20-50€ για δύο ώρες έντασης με πολλά "ακροβατικά ". Πρόβλημα μόνο με την γλώσσα, μιας που το σοου είναι στα Γερμανικά, αλλά νομίζω ότι οι λάτρεις θα το ευχαριστηθουν. Φυσικά και δεν έχει ζώα.
 

Gevkarinian

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Παιδιά ποια μουσεία αξίζει να επισκεφτούμε εκτός από του νησιού?
Θα έχουμε εκπτώσεις με την Welcome Card σε αυτά τα μουσεία? Αξίζει να πάρουμε και την Museum Card?
Την Δευτέρα λέμε να επισκεφτούμε την Potsdam. Λέτε να έχουμε πρόβλημα με τα αξιοθέατα επειδή είναι κλειστά τα μουσεία την Δευτέρα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom