Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τι υπερπαραραγωγή είναι αυτή!!! Γίνεται κάθε χρόνο αυτό το φεστιβάλ τέτοιες μέρες; Για να ξέρουμε για του χρόνου... Τώρα δεν προλαβαίνουμε να πεταχθούμε. :rolleyes-80:
Nαι!
 

bialex

Member
Μηνύματα
26
Likes
34
Χαιρετώ το forum και ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες .
16 με 19 Νοέμβρη θα βρίσκομαι Βερολίνο (καλώς εχόντων των πραγμάτων) και φτιάχνοντας το πρόγραμμα μου
έχω κάτι λίγες απορίες ακόμα.
Αν γνωρίζει κάποιος εκείνες τις ημέρες αν θα έχουν ξεκινήσει οι Χριστουγεννιάτικες αγορές ,
και 2) συγκεκριμένα μαγαζιά για φαγητό (γερμανικό ,ιταλικό ) πέριξ της alexanderplatz και potsdamer platz
Ευχαριστώ Βασίλης
 

Jiovanna

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
I am working on it...
Χαιρετώ το forum και ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες .
16 με 19 Νοέμβρη θα βρίσκομαι Βερολίνο (καλώς εχόντων των πραγμάτων) και φτιάχνοντας το πρόγραμμα μου
έχω κάτι λίγες απορίες ακόμα.
Αν γνωρίζει κάποιος εκείνες τις ημέρες αν θα έχουν ξεκινήσει οι Χριστουγεννιάτικες αγορές ,
και 2) συγκεκριμένα μαγαζιά για φαγητό (γερμανικό ,ιταλικό ) πέριξ της alexanderplatz και potsdamer platz
Ευχαριστώ Βασίλης
Βασίλη καλησπέρα.
Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στα παρακάτω sites για να δεις τί Χριστουγεννιάτικο υπάρχει εκείνη την περίοδο:
https://www.berlin.de/en/christmas-markets/
https://www.weihnachteninberlin.de/ (εάν γνωρίζεις γερμανικά)
https://christmas-garden.de/en/berlin/
Από ότι είδα, οι περισσότερες Χριστουγεννιάτικες αγορές ξεκινούν από 26.11 και μετά, με εξαίρεση το Christmas Garden (τρίτο link) και την Potsdamer Platz που στήνουν παγοδρόμιο.
Ελπίζω να βρεθεί κάποιος να σε βοηθήσει και για τα εστιατόρια!
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Σιγουρα ολα θα ειναι ολα στολισμενα και ολες οι πλατειες θα ειναι γεματες με ξυλινα σπιτακια που θα πουλανε διαφορα χριστουγεννιατικα η μη.
Δεν ειμαι σιγουρος τι σημαινει χριστουγιεννατικες αγορες που λες. Εαν εννοεις το κλιμα, με φωτακια και γενικοτερη διαθεση τοτε ναι.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.418
Σιγουρα ολα θα ειναι ολα στολισμενα και ολες οι πλατειες θα ειναι γεματες με ξυλινα σπιτακια που θα πουλανε διαφορα χριστουγεννιατικα η μη.
Δεν ειμαι σιγουρος τι σημαινει χριστουγιεννατικες αγορες που λες. Εαν εννοεις το κλιμα, με φωτακια και γενικοτερη διαθεση τοτε ναι.
Προχριστουγεννιάτικο κλίμα θα υπάρχει, αλλά ξύλινα σπιτάκια κλπ. όχι.
 

bialex

Member
Μηνύματα
26
Likes
34
Καλημέρα
ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας .
Marios Gr τώρα είδα την ιστορία σου και τα tips για το φαγητό :)
Και κάτι τελευταίο (ελπίζω) , Γύρω από alexanderplatz που είναι το ξενοδοχείο μου υπάρχει φούρνος ή κατι τέτοιο για πρωινό, γιατί το χρεώνουν 18Ε και λέω να μην το πάρω.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Σιγουρα ολα θα ειναι ολα στολισμενα και ολες οι πλατειες θα ειναι γεματες με ξυλινα σπιτακια που θα πουλανε διαφορα χριστουγεννιατικα η μη.
Δεν ειμαι σιγουρος τι σημαινει χριστουγιεννατικες αγορες που λες. Εαν εννοεις το κλιμα, με φωτακια και γενικοτερη διαθεση τοτε ναι.
Ξαναείδα τις ημερομηνίες που είχα πάει εγώ και ήταν περίπου μια-δυο εβδομάδες πιο μετά. Μπορεί και να μην έχουν φτιάξει τίποτα από αυτά που είδα εγώ. Είχα πάει 27-30 Νοεμβρίου.

Μάλιστα θυμάμαι τότε είχα γυρίσει Αθήνα από το στολισμένο Βερολίνο στην Αθήνα που είχαν κάνει μόνο την τοποθέτηση εκείνης της ρόδας στο Σύνταγμα που τελικά δεν γύρισε ποτέ. :)
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Καλημέρα
ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας .
Marios Gr τώρα είδα την ιστορία σου και τα tips για το φαγητό :)
Και κάτι τελευταίο (ελπίζω) , Γύρω από alexanderplatz που είναι το ξενοδοχείο μου υπάρχει φούρνος ή κατι τέτοιο για πρωινό, γιατί το χρεώνουν 18Ε και λέω να μην το πάρω.
Υπάρχουν πολλά στην εκεί περιοχή, ακόμα και Γρηγόρης, Starbucks κλπ.
 

waroo

Member
Μηνύματα
73
Likes
483
κανένα αξιοπρεπές εστιατόριο με νορμάλ τιμές για το βράδυ της παραμονής Χριστουγέννων που τα πάντα κλείνουν μπορεί να προτείνει κάποιος;

οι πρώτες έρευνες βρίσκουν μόνο Χριστουγεννιάτικα μενού των ~100ευρώ το άτομο...
 

Dimitrios76

Member
Μηνύματα
8
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Τρόμσε
Εστιατόρια ..δε μπορώ να σου πω αλλά παραδοσιακή μπυραρια- εστιατοριο είναι η dicke wirtin στη savigny platz πανέμορφη σε μπαρόκ Ρυθμό...με πολύ καλό φαγητό. Αντίστοιχα δεν είναι κακό και το cafe bleibtreu αν θυμάμαι καλά..από τ ομωνυμο τραγούδι των Κατσιμίχα ιών. Ωραίο περιβάλλον αξιοπρεπές φαίνεται και καλές τιμές στην ίδια περιοχή

Τι παραδοσιακό πιάτο είναι το κότσι συνήθως βραστό...εγώ το πήρα ψητό εξαιρετικό..τα σνίτσελ και το carrywurst λουκάνικο που δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.558
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom