Βιετνάμ Καμπότζη Μαλαισία Μπρουνέι Σιγκαπούρη Πέντε στάσεις στην Ασία

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Για συνεχισεεεεε , νομιζω εχεις παρα πολλα να μας πεις.....:D:haha:
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Εγω παλι διαφωνω για το Changi. Στο Terminal 1 υπαρχει αρκετα μεγαλη πισινα(οι πετσετες σου προσφερονται) και ετερος εξωτερικος κηπος με κακτους και μπαρακι, στοTerminal 2 το ανετοτερο smoking lounge που εχω πετυχει, αιθουσα κινηματογραφικων προβολων και ταχυτατο ιντερνετ, στο Terminal 3 μπαρακι με μπιλιαρδα και ζωντανη (! ) μουσικη, δωρεαν foot massage ανα 50 μετρα, μεχρι και αιθριο με πεταλουδες ! Στα συν η δωρεαν βολτα στην πολη για τους transit επιβατες τις πρωινες ωρες.
Ε, δεν ακουγεται και πολυ αξιοπεριεργο γιατι οι περισσοτεροι ξετρελαινονται.. Την περασμενη εβδομαδα ειχα οχτω ωρες αναμονη εκει κι ουτε καταλαβα πως περασαν..
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω παλι διαφωνω για το Changi. Στο Terminal 1 υπαρχει αρκετα μεγαλη πισινα(οι πετσετες σου προσφερονται) και ετερος εξωτερικος κηπος με κακτους και μπαρακι, στοTerminal 2 το ανετοτερο smoking lounge που εχω πετυχει, αιθουσα κινηματογραφικων προβολων και ταχυτατο ιντερνετ, στο Terminal 3 μπαρακι με μπιλιαρδα και ζωντανη (! ) μουσικη, δωρεαν foot massage ανα 50 μετρα, μεχρι και αιθριο με πεταλουδες ! Στα συν η δωρεαν βολτα στην πολη για τους transit επιβατες τις πρωινες ωρες.
Ε, δεν ακουγεται και πολυ αξιοπεριεργο γιατι οι περισσοτεροι ξετρελαινονται.. Την περασμενη εβδομαδα ειχα οχτω ωρες αναμονη εκει κι ουτε καταλαβα πως περασαν..
Καλα αυτο με την πισινα ειναι υπεροχο !Εκει να δεις πως περνουν οι ωρες πραγματικα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγω παλι διαφωνω για το Changi. Στο Terminal 1 υπαρχει αρκετα μεγαλη πισινα(οι πετσετες σου προσφερονται) και ετερος εξωτερικος κηπος με κακτους και μπαρακι, στοTerminal 2 το ανετοτερο smoking lounge που εχω πετυχει, αιθουσα κινηματογραφικων προβολων και ταχυτατο ιντερνετ, στο Terminal 3 μπαρακι με μπιλιαρδα και ζωντανη (! ) μουσικη, δωρεαν foot massage ανα 50 μετρα, μεχρι και αιθριο με πεταλουδες ! Στα συν η δωρεαν βολτα στην πολη για τους transit επιβατες τις πρωινες ωρες.
Ε, δεν ακουγεται και πολυ αξιοπεριεργο γιατι οι περισσοτεροι ξετρελαινονται.. Την περασμενη εβδομαδα ειχα οχτω ωρες αναμονη εκει κι ουτε καταλαβα πως περασαν..
Αν έχω το χρόνο για πισίνα, μπαράκια, κινηματογράφους, μπιλιάρδα ή για ζωντανή μουσική, δεν πετάγομαι μέχρι την πόλη καλύτερα? Στο αεροδρόμιο θέλω ένα πράγμα: Να περάσω εύκολα και γρήγορα το λιγότερο δυνατό χρόνο ώσπου να μπω στο αεροπλάνο, ή αν έχω παραπάνω χρόνο, να προετοιμαστώ για την πτήση που ακολουθεί και τον προορισμό που πηγαίνω. Και αυτά, το συγκεκριμένο αεροδρόμιο δε μου τα παρείχε με τον καλύτερο τρόπο.

Ήσουν εκεί την περασμένη εβδομάδα? θα χει πλάκα να ήμασταν ταυτόχρονα εκεί και να μη βρεθήκαμε...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κεφάλαιο 2: Bandar Seri Begawan, Brunei Darussalam (Μέρος 1ο)

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι να πετάξει κανείς για το μοναδικό αεροδρόμιο της πολύ μικρής χώρας που λέγεται Brunei. Εγώ, διάλεξα την πολύ πρωινή πτήση της Air Asia από Kuala Lumpur, όχι επειδή μου αρέσει να πετάω με low cost, αλλά επειδή ήταν η μόνη που με βόλευε από άποψη ωραρίου. Μάλιστα, επειδή θα επέστρεφα με τον ίδιο τρόπο, άφησα τη μεγάλη βαλίτσα μου στα left luggage του LCCT (δίπλα στις αφίξεις εξωτερικού, πρέπει να έχετε περάσει τη βαλίτσα από έλεγχο αποσκευών πριν την δώσετε), και ταξίδεψα μόνο με χειραποσκευή.

Code:
ΑΚ  1462  KUL-BWN A320 9M-AQD, 25/12/2011 06:45 – 09:05
Η πτήση με την Air Asia είναι μια μικρή εμπειρία, αλλά χωρίς αποσκευές είναι μόνο η μισή. Με το boarding pass στο χέρι (εκτυπωμένο από την Αθήνα), κατευθύνθηκα απευθείας προς την πύλη. Immigration, έλεγχος, και έτοιμοι προς αναχώρηση… Πρόλαβα και ήπια κι ένα καφέ σε ένα από τα καφέ του αεροδρομίου. Επιβίβαση από την πύλη… Ε, όχι ακριβώς. Πας στην πύλη, σκίζουν το απόκομμα της boarding pass, και σου λένε "το αεροπλάνο σας είναι παρκαρισμένο στη θέση F-τόσο. Πηγαίνετε να το βρείτε (με τα πόδια)." Με λίγη καλή τύχη, βρίσκεις και μπαίνεις στο σωστό αεροπλάνο….

Ένα μπέρδεμα με κάποιον επιβάτη που δεν τα κατάφερε και βρέθηκε αλλού, οδήγησε την πτήση μας σε μια μικρή καθυστέρηση ολίγων λεπτών. Τελικά όμως πετάξαμε, σέρβιραν στους επιβάτες αυτά που είχαμε προπαραγγείλει όταν βγάζαμε τα εισιτήριά μας, και προσγειωθήκαμε στο μικρό αεροδρόμιο του Brunei… 8 gates όλα κι όλα, όλα εξοπλισμένα με φυσούνες. Κατά τη άφιξη, η ανακοίνωση από την αεροσυνοδό με ξαφνιάζει. "Έχουμε υποχρέωση από τις αρχές του Brunei να σας ενημερώσουμε για μια ακόμα φορά ότι η διακίνηση ναρκωτικών στη χώρα αυτή τιμωρείται με την ποινή του θανάτου".

Αποβίβαση, immigration…. Η κοπέλα – με τη μαντήλα, φυσικά – στο γκισέ, αφού ψάχνεται για λίγο, με ρωτάει…
- Από ποια χώρα είναι αυτό το διαβατήριο? Γράφει πουθενά?
- Από την Ελλάδα (Greece).
- Α, μάλιστα… (ψάχνεται λίγο) Είναι το καινούργιο ελληνικό διαβατήριο?
- Ολοκαίνουργιο, της απαντώ. 5 μήνες έχω που το έβγαλα…
Φανταζόμουν τι εννοούσε, κάπου είδε γραμμένο ότι τα καινούργια διαβατήρια είναι ασφαλή και στα παλιά έπρεπε να κάνει κάτι διαφορετικό, αλλά μάλλον οι οδηγίες της δεν της έλεγαν πώς να τα διακρίνει. Και πρέπει να είχε και χρόνια να δει Έλληνα εδώ πέρα. Αλλά πάλι, δεν ήθελα και να τη βάλω στη διαδικασία να ψάχνει να βρει τις πληροφορίες που της έλλειπαν, θα καθυστερούσα παραπάνω…
- Μάλιστα (σφραγίζει). Καλωσορίσατε στο Brunei, και Merry Christmas.
- Ευχαριστώ πολύ. Μήπως ξέρετε που θα βρω ένα ATM εδώ στο αεροδρόμιο?
- Ναι, βεβαίως. Θα ανέβετε στο πάνω όροφο, και θα πάτε τέρμα αριστερά όπως μπαίνετε.
- Και πάλι ευχαριστώ.

Δεν έχω αποσκευές, οπότε πάω απευθείας στο τελωνείο. Η κοπέλα με αφήνει να περάσω χωρίς έλεγχο… Ώπα, στοπ, μου κάνει ένα νόημα ένας τύπος.
- Παρακαλώ περάστε τις χειραποσκευές σας από το μηχάνημα.
- Ευχαρίστως, μισό λεπτό.
Περνάω τις αποσκευές από το μηχάνημα, και εν τω μεταξύ έρχεται και μια κοπέλα (με μαντήλα) και γάντια να τον συνδράμει.
- Ανοίξτε παρακαλώ τη βαλίτσα.
Το κάνω, και αρχίζει να βγάζει ένα-ένα όλα τα πράγματα που είχα μέσα. Όσο το κάνει, ο τύπος σημειώνει τα στοιχεία από το διαβατήριό μου σε ένα έντυπο, και μου εξηγεί.
- Είμαστε από τη δίωξη ναρκωτικών. Τι ήρθατε να κάνετε στο Μπρουνέι?
- Τουρισμό.
- Μόνος σας είσαστε, βλέπω. Σας περιμένει κανένας εδώ?
- Όχι, δεν ξέρω κανένα στη χώρα σας.
- Πόσο θα μείνετε?
- Μία μέρα μόνο, δεν προλάβαινα για παραπάνω...
- Που θα μείνετε?
- Στο Radisson.
- Και γιατί ταξιδεύετε μόνος? Δεν κάνετε Χριστούγεννα με την οικογένειά σας?
- Κάνω κάθε χρόνο. Φέτος προτίμησα να ταξιδέψω. Είμαι και ανύπαντρος…
- Ξέρετε ο έλεγχος μας είναι τυπικός, αλλά δεν έχουμε και πολλούς επισκέπτες από τη χώρα σας, και επειδή πιάσαμε πρόσφατα κάτι συμπατριώτες σας με ναρκωτικά…
Εν τω μεταξύ η κοπέλα έχει βγάλει έξω όλα μου τα πράγματα, έχει ανοίξει όλες τις θήκες και όλα τα καλύμματα της χειραποσκευής, δεν έχει βρει φυσικά τίποτα, έχει κάνει και το ίδιο στη θήκη της φωτογραφικής….
- Παρακαλώ κλείστε πάλι τις αποσκευές σας, και ελάτε μαζί μου μέσα στο δωμάτιο για σωματικό έλεγχο.
Το κάνω. Με το που μπαίνω στο δωμάτιο:
- Τώρα θα σας ψάξω. Μήπως, πριν το κάνω, θέλετε να μου παραδώσετε τίποτα? (Do you have anything to surrender)?
Ο τύπος είναι ηλίου φαεινότερο πως θέλει δωράκι, αλλά δεν ψαρώνω.
- Όχι, τι να έχω? Ψάξτε όσο θέλετε.
Χωρίς καν να βγάλω κάποιο ρούχο, και χωρίς να κάνει τίποτα παραπάνω από τον έλεγχο που κάνει ο μέσος υπάλληλος security σε αεροδρόμιο όταν ο metal detector "χτυπήσει", ο τελωνειακός με αφήνει να φύγω.
- Καλά να περάσετε στο Brunei.
- Ευχαριστώ.
- Καλά Χριστούγεννα!
- Ευχαριστώ πολύ. Μήπως ξέρετε που θα βρω ένα ATM? Θέλω να πάρω ένα ταξί, και δεν έχω μετρητά σε Brunei Dollars...
- Υπάρχει και λεωφορείο, αν προτιμάτε, πολύ πιο φθηνό.
- Ευχαριστώ, αλλά δεν έχω και πολύ χρόνο, θα προτιμήσω το ταξί…
- Ε, τότε πηγαίνετε στο ATM. Ανεβείτε πάνω, και μόλις ανεβείτε τέρμα αριστερά.

ATM, λεφτά, ταξί, και βόλτα ανάμεσα σε αραιά σπιτάκια (λέω κι εγώ προάστια θα είναι, έχουμε δρόμο ακόμα…) ώσπου… φτάσαμε στο ξενοδοχείο, μέσα σε 10 λεπτά της ώρας, και με ζήτημα να συναντήσαμε άλλα 15 αυτοκίνητα σε όλη τη διαδρομή. Η πρώτη εντύπωση από την πόλη, με πληθυσμό 140.000 περίπου, είναι πως είναι πολύ αραιοκατοικημένη. Και καταπράσινη, φυσικά, ως μια πόλη στους τροπικούς. Ο κόσμος μένει σε σπίτια, όχι διαμερίσματα, ακόμα και στο κέντρο. Τα λίγα πολυώροφα κτήρια στεγάζουν εταιρίες, δημόσιες υπηρεσίες, ξενοδοχεία, καταστήματα κλπ. Το υψηλότερο κτήριο στην πόλη είναι ο μιναρές του κεντρικού τζαμιού (και όταν η τράπεζα του Brunei έκτισε ένα ουρανοξύστη λίγο ψηλότερο, ο σουλτάνος τους υποχρέωσε να γκρεμίσουν ένα όροφο…). Τσεκιν στο ξενοδοχείο, σε ένα όμορφο γωνιακό δωμάτιο στον τελευταίο όροφο, με θέα στο τροπικό δάσος.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
taver μήπως μπορείς να μου πεις και πόσο περίπου κόστισαν όλες αυτές οι ενδοΝΑ πτήσεις...;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
taver μήπως μπορείς να μου πεις και πόσο περίπου κόστισαν όλες αυτές οι ενδοΝΑ πτήσεις...;
Δεν το έχω υπολογίσει, αλλά δεν είμαι και το μέτρο... Την SQ την έβγαλα flex ενώ είχε και με 80 ευρώ, η VN πήγε πάνω από ?300 (2 πτήσεις) αλλά αν την είχα κλείσει μια βδομάδα πιο πριν είχε και με ?180. Το brunei roundtrip κόστισε ? 160 όλα μέσα (priority seat selection, φαγητό κλπ) και ήταν ακριβό, αν το είχα κλείσει 1 μήνα νωρίτερα θα το είχα πάρει κάτω από ?100.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Καλά, εκτός απ' όλα τα άλλα, εδώ μιλάμε για κανονική διατριβή στις διαδικασίες αεροδρομίου. Taver θα σε πιάσω βύσμα να μου κάνεις μάθημα. :xmas_cheesygrin:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Eχεις καποιες φωτογραφιες να μας παραθεσεις απο Brunei ?
Θα ειχε πολυ ενδιαφερον!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Eχεις καποιες φωτογραφιες να μας παραθεσεις απο Brunei ?
Θα ειχε πολυ ενδιαφερον!
Θα ακολουθήσουν, μαζί με το (πιο) ταξιδιωτικό κομμάτι της ιστορίας. Ως τώρα μόνο τα διαδικαστικά έχω γράψει (και την εμπερία του να ελέγχεσαι ως ύποπτος για έγκλημα που τιμωρείται με τη θανατική ποινή), τι φωτογραφίες να βάλω από αυτά?
Ειδικά το Brunei, επειδή δεν υπάρχουν καθόλου πληροφορίες γι αυτό στο forum, θα προσπαθήσω να το περιγράψω με λόγια και φωτογραφίες πολύ πολύ αναλυτικά.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αυτο θελουμε και μεις διοτι -οπως ειπες -δεν υπαρχει απο πολυ εως τιποτα εδω μεσα.
Επισης ενδιαφερουσες θα ηταν εντυπωσεις και παρατηρησεις για το βιοτικο και οικονομικο επιπεδο των κατοικων (ο,τι μπορεσες δηλ να αποκομισεις γιατι ηταν συντομη η διαμονη σου)
Λεγονται αρκετα για την υψηλη οικονομικη κατασταση των πολιτων .Ειχες παρομοιες εικονες?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.442
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom