Πέτρινα γεφύρια

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ταξίδι-Όνειρο
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Λατρεμένη Ήπειρος. Και το πιο όμορφο για μένα το γεφύρι της Πλάκας, έργο Τζουμερκιωτών μαστόρων , εμπειρικών αρχιτεκτόνων με τη δική του μοναδική ιστορία. Έστω λόγω καταγωγής ...Ευχαριστώ maska_29
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Αγαπημένο θέμα τα πέτρινα γιοφύρια, όπου κι αν βρίσκονται.
Έχω διανύσει πολλά χιλιόμετρα ποδαράτη προκειμένου να δω και να φωτογραφήσω κάποιο απ αυτά.
Του καπετάν Αρκούδα
 

Attachments

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Οι πέτρινες κατασκευές και ειδικά τα γεφύρια είναι από τα πιο ενδιαφέροντα αρχιτεκτονικά στοιχεία μιας περιοχής. Ευτυχώς έχουν διατηρηθεί παντού. Τα πιο διάσημα βέβαια είναι τα Ηπειρώτικα (απίθανο το Καλογερικό και της Άρτας), αλλά πολύ ωραία βρίσκονται και στην άλλη μεριά της Πίνδου. Στα Γρεβενά π.χ. με κορυφαία της Πορτίτσας ή του Αζίζ Αγά, στον Ασπροπόταμο με αυτό της Πύλης και άλλα πολλά.
Μπράβο για το θέμα.
 

Phanton

Member
Μηνύματα
77
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια
Σας παραθέτω τις φωτογραφίες μου:

Αζίζ Αγά



Πορτίτσας



Ζιάκα


 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μπραβο! Πολυ ομορφα ολα τα γεφυρια που μας δειξατε!
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
Μπορεί να ανήκω στους Ηπειρώτες αλλά νομίζω πως το θέμα αξίζει να έχει το χώρο του στο forum άσχετα με την καταγωγή του καθενός.

Με τη σειρά μου ας βάλω κι εγώ μια φωτογραφία μου από ένα γνωστό γεφύρι (για όποιον ενδιαφέρεται, από κάτω έχει και λίγα σχόλια…) :xmas_wink:

The old stone bridge of Konitsa | Flickr - Photo Sharing!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
μπράβο σας παιδιά,όλες οι φωτό είναι υπέροχες.
 

beba

Member
Μηνύματα
33
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Νικήσιανη
Ταξίδι-Όνειρο
Σαμοθράκη,Ανταρκτική
Εγώ μια και είμαι από την Κρήτη και μεγαλωμένη στην πόλη, ιδέα δεν είχα από πέτρινα γεφύρια. Άντε και στο σχολείο είχαμε μάθει για το γιοφύρι της Άρτας και για την πρωτομαστόρισσα.
Όμως σε μιά εκδρομή μου στη λίμνη Πλαστήρα είδα από κοντά το γεφύρι της Πόρτας και μετά της Άρτας. Τα ερωτεύτηκα από τότε τα πέτρινα γεφύρια και τρέφω απέραντο θαυμασμό και σεβασμό για τους ανθρώπους που τα κατασκεύασαν σε καιρούς δύσκολους, που τα τεχνικά μέσα και οι επιστημομικές γνώσεις έλειπαν.
Και θαυμάζω περισσότερο τη δυνατότητα που είχαν τότε να κατασκευάζουν πράγματα τόσο κοντά στη φύση που σήμερα το κατασκεύασμά τους να αποτελεί μέρος της ίδιας της φύσης
 

stellla

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
barbados
Οι περιοχες αυτες δεν ειναι μονο τα γεφυρια, αλλα ολο το συνολο των χωριων της φυσης και των δυνατοτητων που σου δινουν, δραστηριοτητες που ουτε τις εχεις σκεφτει, περα απο το περπατημα στο γεφυρι, και το καλοκαιρι καλα ειναι, το χειμωνα....(τυφλα να χει το bottox, lifting μασκες και οτιδηποτε αλλο θες, ή το παραποταμιο περπατημα, και η αλλη οψη του γεφυριου, αλλα και τα χωρια, και τα σοκακια και η πιτουλες. Στα ζαγοροχωρια γεφυρια πολλα αλλα φημισμενα και αλλα λιγοτερο, και το τοπιο ονειρο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom