Πήλιο - Σκόπελος - Αλόννησος

kommati

Member
Μηνύματα
9
Likes
6
Υπάρχουν παραλίες που είναι πιο ήσυχες απλά θα πρέπει να αποφύγεις τις πολύ γνωστές. Αν τελικά αποφασίσεις το πρόγραμμα σου, για φαγητό έχω πολλές προτάσεις. Η βόλτα με τον Καρβουνιάρη είναι πολύ όμορφη όπως και η πεζοπορία στην ίδια διαδρομή από τις Μηλιές έως την Άνω Γατζέα. Παίρνει περίπου 2 ώρες, πολύ εύκολη διαδρομή με υπέροχη φύση ανάμεσα.
Πιο πολύ με αγχώνει η κίνηση στους (κακούς απ’όσο ενημερώθηκα) δρόμους, παρά οι παραλίες που δεν σκάω να πάω κιόλας, δεν είμαι πολύ της θάλασσας βλέπεις 😜. Ευχαριστώ!
 

kommati

Member
Μηνύματα
9
Likes
6
Αλόννησο καλύτερα. Απέφυγε την Σκόπελο για τις 15/8.
Τέλεια, οπότε έκλεισε, Δεκαπενταύγουστος στην Αλόννησο φέτος! Θα ήμουν ευγνώμων αν κάποι@ από σας μου προτείνε κ μέρη διαμονής. Όχι συγκεκριμένα καταλύματα (φιλ φρι να το κάνετε πάντως!), αλλά τοποθεσία. Διάβασα εδώ μέσα ότι η παλιά Χώρα είναι ό,τι καλύτερο λόγω του ότι έχει κ μπαρ κτλ, όπως κ το Πατητήρι το οποίο όμως κάποιοι εδώ μέσα δεν το πολυσυμπαθούν απ’ότι κατάλαβα. Μας ενδιαφέρει το βράδυ να μην χρειάζεται να πάρουμε αυτοκίνητο αν θέλουμε να βγούμε για ένα ποτό, ή για μια βόλτα. Μέχρι στιγμής έχω βρει αυτό https://abnb.me/Q2RxQslaTxb
Επίσης, μιας κ σας πρήζω το ίδιο θα ήθελα κ για τη Σκόπελο: Σε ποιο μέρος θα προτείνατε να μείνουμε για τους ίδιους λόγους που προανέφερα;
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.031
Likes
1.590
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Στην Αλόννησο η ιδανική διαμονή είναι στη Χώρα αλλά όπως έχω ξαναγράψει τα καταλύματα εκεί είναι λίγα, ακριβά και οι ξένοι τα κλείνουν από πολύ νωρίς. Οπότε η δεύτερη επιλογή είναι το Πατητήρι. Η απόσταση μεταξύ τους είναι λίγα λεπτά με το αμάξι. Το Πατητήρι έχει λίγα μπαράκια και καφέ μπροστά στο λιμάνι, το ειδυλλιακό περιβάλλον όμως το έχει η Χώρα. Αν μείνεις π.χ. 4 μέρες στο νησί τις 3 θα βγεις στη Χώρα και τη μία μόνο στο Πατητήρι. Στη χώρα παρκάρεις έξω από τον οικισμό σε μεγάλο πάρκινγκ όπου βραδινές ώρες θα έχει συνωστισμό από αμάξια.

Στη Σκόπελο θα σου πρότεινα στις παρυφές του οικισμού. Εδώ μείναμε πέρυσι.
Melrose Apartments · Epar.Od. Skopelou-Loutrakiou, Skopelos 370 03, Grèce

Σε 7-8 λεπτά με τα πόδια φτάνεις στο κέντρο. Μέσα είναι αδύνατο να κυκλοφορήσεις με το αμάξι στα στενά ενώ οι λίγοι κεντρικοί δρόμοι και το πάρκινγκ στο λιμάνι είναι πάντα φίσκα.
Επίσης έχεις και το πλεονέκτημα ότι είσαι κοντά στον περιφερειακό δρόμο και φεύγεις κατ' ευθείαν για τις παραλίες.
 

kommati

Member
Μηνύματα
9
Likes
6
Στην Αλόννησο η ιδανική διαμονή είναι στη Χώρα αλλά όπως έχω ξαναγράψει τα καταλύματα εκεί είναι λίγα, ακριβά και οι ξένοι τα κλείνουν από πολύ νωρίς. Οπότε η δεύτερη επιλογή είναι το Πατητήρι. Η απόσταση μεταξύ τους είναι λίγα λεπτά με το αμάξι. Το Πατητήρι έχει λίγα μπαράκια και καφέ μπροστά στο λιμάνι, το ειδυλλιακό περιβάλλον όμως το έχει η Χώρα. Αν μείνεις π.χ. 4 μέρες στο νησί τις 3 θα βγεις στη Χώρα και τη μία μόνο στο Πατητήρι. Στη χώρα παρκάρεις έξω από τον οικισμό σε μεγάλο πάρκινγκ όπου βραδινές ώρες θα έχει συνωστισμό από αμάξια.

Στη Σκόπελο θα σου πρότεινα στις παρυφές του οικισμού. Εδώ μείναμε πέρυσι.
Melrose Apartments · Epar.Od. Skopelou-Loutrakiou, Skopelos 370 03, Grèce

Σε 7-8 λεπτά με τα πόδια φτάνεις στο κέντρο. Μέσα είναι αδύνατο να κυκλοφορήσεις με το αμάξι στα στενά ενώ οι λίγοι κεντρικοί δρόμοι και το πάρκινγκ στο λιμάνι είναι πάντα φίσκα.
Επίσης έχεις και το πλεονέκτημα ότι είσαι κοντά στον περιφερειακό δρόμο και φεύγεις κατ' ευθείαν για τις παραλίες.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Έκλεισα τελικά 5 μέρες Σκόπελο χώρα, κ 4 μέρες Αλόννησο Χώρα για δεκαπενταύγουστο! Έμεινε το Πήλιο, το οποίο θα δούμε τι κ αν μας παίρνει οικονομικά να κλείσουμε!
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.031
Likes
1.590
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Ωραία. Μην ξεχάσεις να κλείσεις και τα εισιτήρια του πλοίου κανένα μήνα πριν το ταξίδι. Για το Σκόπελος - Αλόννησος δεν υπάρχει βία. Σχεδόν άδειο θα είναι το πλοίο.
 

kommati

Member
Μηνύματα
9
Likes
6
Ωραία. Μην ξεχάσεις να κλείσεις και τα εισιτήρια του πλοίου κανένα μήνα πριν το ταξίδι. Για το Σκόπελος - Αλόννησος δεν υπάρχει βία. Σχεδόν άδειο θα είναι το πλοίο.
Ναι, ναι θα περιμένω να βγάλουν κ τα εξτρά δρομολόγια που απ’ότι μου είπαν στο τηλέφωνο ανακοινώνονται κάπου τέλη Μαρτίου.
 

Ritaki8

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Ξερετε αν βγαινουν αλλα δρομολογια για Αλοννησο απο Μαντουδι/ Αγιο Κωνσταντινο? Ειδικα απο Μαντουδι εχει μονο ενα κ ειναι κ απογευματινο, χανεις ολη την μερα δλδ...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.416
Ξερετε αν βγαινουν αλλα δρομολογια για Αλοννησο απο Μαντουδι/ Αγιο Κωνσταντινο? Ειδικα απο Μαντουδι εχει μονο ενα κ ειναι κ απογευματινο, χανεις ολη την μερα δλδ...
Αυτο πριν 2 χρονια ... οποτε τηλεφωνα να δεις τι γινεται..

Timetables F/B Symi from Agios Konstantinos, from Mantoudi(Evia) and from Glifa(Fthiotida) to Northern Sporades(Skiathos,Skopelos,Alonnisos)
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Αφού θα βρεθείς σε αυτά τα ευλογημένα μέρη να μην παραλείψεις την επίσκεψη στην
Παραλία Καλαμάκι. Είναι περίπου 25χλμ από Μυλοπόταμο , οι δρόμοι κλασικοί δύσκολοι δρόμοι Πηλίου αλλά η παραλία είναι θεϊκή. Δεν είναι από τις γνωστές παραλίες που σημαίνει και λιγότερο κόσμο. Δεν είναι οργανωμένη με ωραίο φυσικό περιβάλλον , καθαρή και ζεστά νερά . Για φαγητό προτείνω το Κρίταμο ( υπέροχη θέα και φαγητό) πριν το Μυλοπόταμο με κράτηση φυσικά . Να περάσετε τέλεια και να κάνετε και μια βουτιά για εμάς που δεν θα πάμε!
 

kommati

Member
Μηνύματα
9
Likes
6
Αφού θα βρεθείς σε αυτά τα ευλογημένα μέρη να μην παραλείψεις την επίσκεψη στην
Παραλία Καλαμάκι. Είναι περίπου 25χλμ από Μυλοπόταμο , οι δρόμοι κλασικοί δύσκολοι δρόμοι Πηλίου αλλά η παραλία είναι θεϊκή. Δεν είναι από τις γνωστές παραλίες που σημαίνει και λιγότερο κόσμο. Δεν είναι οργανωμένη με ωραίο φυσικό περιβάλλον , καθαρή και ζεστά νερά . Για φαγητό προτείνω το Κρίταμο ( υπέροχη θέα και φαγητό) πριν το Μυλοπόταμο με κράτηση φυσικά . Να περάσετε τέλεια και να κάνετε και μια βουτιά για εμάς που δεν θα πάμε!
Ευχαριστώ πολύ! Έχω γεμίσει σελίδες με τις πολύτιμες πληροφορίες που μου έχετε δώσει εδώ μέσα! Εύχομαι μέχρι τότε, να’μαστε καλά, να πάμε όλοι για βουτιές 😉
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Έχω καταλήξει σε Σκόπελο για φέτος κοντά στον 15Αυγουστο κ σκέφτομαι στην επιστροφή να περάσω ένα διήμερο στο Πήλιο. Έχει μείνει παλιότερα σε Πορταρια, Μηλιές & Χορευτό και τώρα είμαι ανάμεσα σε Τσαγκαράδα κ Ζαγορά.
Δεδομένης της πολυκοσμίας της περιόδου ποιο από τα δύο θα προτείνατε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom