Πήλιο πληροφορίες

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Διάβασα όλες σχεδόν τις πληροφορίες και κατέληξα Π-Σ-Κ που θα είμαστε Πήλιο με την κοπέλα μου να ξοδέψουμε 1 μέρα Μούρεσι με παραλίες Αι Γιάννη, Πλάκα, Μυλοπόταμο, 1 μέρα Τσαγκαράδα για μπάνιο και φαγητό εκεί και στην 3η μέρα έχω πρόβλημα. Αν κάνουμε την 3η μέρα κάποια χιλιόμετρα ποιο μέρος να επισκεφθούμε που να συνδυάζει παραλία και τσιπουράκι σε γραφικό χωριό; Απ'ότι κατάλαβα από τα posts που είδα για φαγητό το πιο γραφικό είναι η Τσαγκαράδα που έχει αρκετά μέρη σωστά; Εκεί, όμως, θα γυρνάμε ούτως ή άλλως τις 2 πρώτες μέρες... Είναι κάποιο μέρος που δεν πρέπει να χάσουμε από άποψη τοπίου και ομορφιάς; Μήπως προς Αργαλαστή; Στον Κισσό να πάμε οπωσδήποτε; Ευχαριστώ!
Οσον αφορά στον κόσμο εμείς πήγαμε περυσι τελη Ιουλίου κ στον Αη Γιαννη κ στη Πλάκα βρήκαμε πολυ άνετα ξαπλώστρες κ πετύχαμε ηρεμη θάλασσα κ τις 5 μέρες
Εχω ξαναγράψει οτι παρόλο που εχω γυρίσει τα περισσοτερα νησιά της Ελλάδας κ γενικά τα προτιμω για διακοπές, το Πήλιο είναι ο ιδανικός τόπος για 3-5 μέρες, να μένεις στον Κισσο η στη Τσαγκαραδα η στον Αγ Δημητριο, το πρωι να κατεβαίνεις στις παραλίες Αη Γιαννη, Πλακα, Παπα νερό κτλ κ απόγευμα να ανεβςινεις κ πάλι στις δροσιες για τσιπουρο κ φαγητό. Κ το βράδυ ποτο κατω απο τα πλατάνια στη πλατεία του Κισσου η της Τσαγκαραδας με ωραίες μουσικές κ δροσιες. Φαντασου οτι πήγαμε με τη γυναίκα μου κ 8 μηνων παιδί κ πάλι ήταν έξτρα ρομαντικα κ χαλαρωτικα
 

Elias G

Member
Μηνύματα
38
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
με το Μαράκι
Την τρίτη μέρα σου μπορείτε να πάτε προς Άφυσσο-Λεφόκαστρο παραλιακά,είναι πολύ γραφικά με ωραία θάλασσα αν και Παγασητικός..θα ανακαλύψεις και πιο ερημικές παραλίες στον δρόμο.Μπορεις επίσης να συνεχίσεις προς Χόρτο-Μηλίνα εξίσου πανέμορφα και να ανέβεις στον Λαύκο για μπριζόλα λουκούμι στην πλατεία κάτω απ'τα πλατάνια.Από Αργαλαστη μπορείς εναλλακτικά
να πας για παραλία Ξυνόβρυσης (Αιγαίο-πανέμορφη) και να φας στο ομώνυμο χωριό..
Γενικά ρίχνε ματιά στον καιρό και ανάλογα που φυσάει κινείσαι Αιγαίο ή Παγασητικό..
Μυλοπόταμο ΣΚ δεν τον προτείνω γινεται του κουτρούλη..
Μιτζέλα,Αγ.Σαράντα,Ξυνόβρυση,Πλάκα οι καλύτερες παραλίες...
Το Πήλιο είναι μαγικό!
 

vanalex

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Στον Κισσό δεν αξίζει μια βολτούλα; Δεν έχει κάτι να δούμε εκεί;
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Στον Κισσό υπάρχει η εκκλησία της Αγίας Μαρίνας, μια εκκλησία του 17ου αιώνα. Είναι πολύ γραφικό εκκλησάκι. Γενικά, το χωριό είναι γραφικό, πιστεύω ότι αξίζει να πας μια βόλτα από εκεί αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αφιερώσεις και όλη την ημέρα.

Μιτζέλα,Αγ.Σαράντα,Ξυνόβρυση,Πλάκα οι καλύτερες παραλίες...
Το Πήλιο είναι μαγικό!
Mιτζέλα; Νομίζω ότι είχε απαγορευτεί το μπάνιο στην παραλία που βρίσκεται μέσα στο χωριό, πάνω στο δρόμο,λάθος κάνω; Εκτός αν εννοείς κάποια αλλη παραλία εκεί γύρω. Όπως και στις παραλίες κοντά στον Βόλο, Αλυκές, Άναυρο κτλ, είχε βγει απαγόρευση. Τώρα λένε ότι μπορείς να κάνεις μπάνιο αλλά τους εμπιστευεσαι...; Γι'αυτό, μόνο Πήλιο :p
 
Last edited:

Elias G

Member
Μηνύματα
38
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
με το Μαράκι
Sorry ,εννούσα την παραλία της παλαιάς Μιτζέλας στο βόρειο Πήλιο (παραλία Ομβριού),αλλά έχει χωματόδρομο
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Διάβασα όλες σχεδόν τις πληροφορίες και κατέληξα Π-Σ-Κ που θα είμαστε Πήλιο με την κοπέλα μου να ξοδέψουμε 1 μέρα Μούρεσι με παραλίες Αι Γιάννη, Πλάκα, Μυλοπόταμο, 1 μέρα Τσαγκαράδα για μπάνιο και φαγητό εκεί και στην 3η μέρα έχω πρόβλημα. Αν κάνουμε την 3η μέρα κάποια χιλιόμετρα ποιο μέρος να επισκεφθούμε που να συνδυάζει παραλία και τσιπουράκι σε γραφικό χωριό; Απ'ότι κατάλαβα από τα posts που είδα για φαγητό το πιο γραφικό είναι η Τσαγκαράδα που έχει αρκετά μέρη σωστά; Εκεί, όμως, θα γυρνάμε ούτως ή άλλως τις 2 πρώτες μέρες... Είναι κάποιο μέρος που δεν πρέπει να χάσουμε από άποψη τοπίου και ομορφιάς; Μήπως προς Αργαλαστή; Στον Κισσό να πάμε οπωσδήποτε; Ευχαριστώ!
Καλύτερα συνδιασε τα λιγο διαφορετικα. Απο το νεο δρομο μεσω πορταριά και χάνια φτανεις γρήγορα σχετικά κισσό οπου μπορείς να βρεις και φτηνα όμορφα δωμάτια αν δε θες να μείνεις παραλία. Απο εκει επισκέψου τη πρωτη μέρα μουρεσι, αγιο ιωάννη και για μπάνιο στη νταμουχαρη. Τον μυλοπόταμο συνδιασέ τον με τσαγκαράδα καθώς βολευει ο δρόμος. Στο κισσό έχει μια πολυ καλή ταβέρνα για φαγητό στη πλατεία ( νομίζω λέγεται συνάντηση) και ενα πολυ ωραίο καφε μπαράκι κάτω απο τα πλατάνια. Τη δευτερη μέρα να συνδιάσεις τη τσαγκαράδα με το μυλοπόταμο και εαν έχεις διάθεση για μιση ωρα περπάτημα πήγαινε επίσης στην όμορφη παραλία της φακίστρας. Η τσαγκαράδα μπορεί να είναι πιο γνωστή αλλα δε θεωρω οτι είναι πλέον η πιο γραφική με τις ταβέρνες,καφε, πούλμαν κτλ.( προσωπική άποψη) . Φυσικά αξίζει επίσκεψη. Τη τρίτη μέρα μπορείς να πας αργαλαστη και για μπάνιο ξινόβρυση (ποτιστικά) και στο γυρισμο να επισκεφτείς ισως τις μηλιές και να επιστρέψεις πια απο τον παραλιακό δρόμο προς βόλο. Οι παραλίες εντος παγασητικού δεν συγκρίνονται με του πηλίου οπότε απέφυγε τις.
 

NikosKard

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα,
σκοπευω να επισκεφθω το πηλιο μεσα Φεβρουαριου. Ειμαι απο Κρητη και οπως καταλαβαινετε ψαχνω ενα μερος με χιονια! Την περιοδο αυτη ειναι χιονισμενα τα χωρια ή μονο ψηλα στο χιονοδρομικο? Επισης, για καποιον που δεν εχει μεταφορικο ειναι ευκολη η μετακινηση αναμεσα στα χωρια? Τελος, οι αλλοι υποψηφιοι προορισμοι ειναι Καλαβρυτα και Καρπενησι. Τι προτεινετε?
Ευχαριστω πολυ!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δεν μπορει κανεις να γνωριζει αν θα ριξει χιονι στα χωρια ή οχι.Τα Χανια που ειναι σε μεγαλυτερο υψομετρο ενδεχομενως να εχουν κρατησει χιονι.
Το Πηλιο χρειαζεται αυτοκινητο...οι συγκοινωνιες δεν συνδεουν ολα τα χωρια .
Οσο για τα Καλαβρυτα και το Καρπενησι ,εγω προσωπικα,τα θεωρω περισσοτερο χειμερινους προορισμους απο το Πηλιο.
Θα σου προτεινα δαγκωτο το Καρπενησι,αλλα να εχεις αυτοκινητο για να εξερευνησεις την περιοχη. Η Ευρυτανια εχει τετοια ομορφια!!!!!Ειναι μεσα στο ελατο ...δικαιως πολλοι την ονομαζουν η Ελβετια της Ελλαδας.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα. Για να περάσουμε τον επόμενο μήνα 5 μέρες στο πηλιο ποιο χωριό συστήνετε ? Μήπως να τις σπάσουμε τις διανυκτερευσεις σε 2 και 2?
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλησπέρα. Για να περάσουμε τον επόμενο μήνα 5 μέρες στο πηλιο ποιο χωριό συστήνετε ? Μήπως να τις σπάσουμε τις διανυκτερευσεις σε 2 και 2?
Εγώ πριν λίγους μήνες που πήγα Πήλιο έμεινα Μακρυνίτσα, η οποία μου φάνηκε το πιο όμορφο χωριό, με υπέροχη θέα στο Βόλο και αρκετά πράγματα να δεις και να κάνεις. Στα συν ότι βρίσκεται σε πολύ κοντινή απόσταση από την Πορταριά, η οποία είναι μεγαλύτερη και πιο τουριστική (αν θες περισσότερη "βαβούρα"). Από εκεί μια μέρα κάναμε εκδρομή σε Μηλιές, Βυζίτσα και Πινακάτες, τα οποία είναι υπέροχα χωριά, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν θα έμενα σε κανένα από αυτά. Ειδικά Βυζίτσα και Πινακάτες είναι αν θες απομόνωση πιστεύω. Παραμένω πιστή στην επιλογή της Μακρυνίτσας. Το πρόγραμμα που σου περιέγραψα (με ολίγον από Βόλο) είναι ιδανικό για 3-4 μέρες, όμως καθώς έχετε 5, θα μπορούσατε ίσως να μείνετε και κάπου πιο πέρα (πχ Τσαγκαράδα). Καθώς όμως δεν πήγα κατά εκεί δεν εκφέρω άποψη.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Αν πατε τον επόμενο μήνα, καλύτερα να επιλέξετε Μακρυνιτσα ή Πορταρια. Τα υπόλοιπα χωριά προς το ανατολικό Πηλιο, Τσαγκαράδα κτλ δεν έχουν και πολύ κόσμο αυτόν τον καιρό. Θα ήταν μεν καλή ευκαιρία να εξερευνούσατε το υπόλοιπο ανατολικό Πηλιο αν μένατε εκεί, αλλά δεν νομίζω ότι είναι η κατάλληλη περίοδος γιατί πολλά μαγαζιά θα είναι ακόμα κλειστά και θα έχει κρύο.
 

koskkoul

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Γεια σας και κάλως σας βρήκα . Αύριο παω Ζαγορα και θέλω μια μικρή βοήθεια . Πήλιο εχω παει αρκετες φόρες αλλα οχι απο την μερια της θάλασσας . Εχω παει μεχρι Μακρινίτσα πορτάρια και μηλιες . Θελω να ρωτησω ποια διαδρομή ειναι καλύτερη για ζαγορα . μεσω χανιων ή μεσω μηλιες και τσαγκαρδα κτλ ? Ευχαριστώ παρα πολυ . οποιαδήποτε πληροφορία εξτρα είναι καλοδεχουμενη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.440
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom