Παγκόσμια Ημέρα Αυτισμού 2 Απριλίου

Hyada

Member
Μηνύματα
59
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Istanbul ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Ευρώπη
Συνέχισαν να κατηγορούν έμμεσα το παιδί που δεν καταβάλει προσωπική προσπάθεια να γίνει πιο φυσικολογικό και να μην τους κάνει τη ζωή τόσο περίπλοκη, ενώ ήταν πεπεισμένοι ότι η δική τους μέθοδος θα δούλευε μόνο και όχι των ειδικών. Γενικά δεν νομίζω ότι αποδέχτηκαν ή πίστεψαν ποτέ την ύπαρξη αυτού του συνδρόμου. Kαι φυσικά αυτό γινόταν αντιληπτό από εκείνο. Έχω μιλήσει με το παιδί αυτό πολλές φορές (που βέβαια δεν είναι πια παιδί αλλά φτάνει τα πρώτα -άντα) και αυτό που μου βγάζει είναι μια απέχθεια για το οικογενειακό του περιβάλλον από το οποίο έχει απομακρυνθεί εδώ και χρόνια.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Λογικό δεν είναι; αν και σήμερα οι γονείς είναι πιο ευαισθητοποιημένοι σχετικά με τη σχετική διάγνωση και την έγκαιρη παρέμβαση
 

Hyada

Member
Μηνύματα
59
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Istanbul ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Ευρώπη
Εννοείται πως είναι λογικό.
Κάτι αξιοσημείωτο είναι ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος είναι ευγνώμων που γεννήθηκε με asperger. Δεν έχω καταλάβει ακριβώς το γιατί αν και μου έχει πει κάποια πράγματα, καθώς ο λόγος του είναι πολύ ιδιαίτερος, κάπως δύσκολα κατανοητός, σαν να αντιλαμβάνεται πράγματα που ένας 'φυσιολογικός' άνθρωπος δεν μπορεί, τα οποία όταν εξηγεί απορείς πώς τα βιώνει εσωτερικά.
Επίσης παρά τα αφοριστικά πορίσματα των γονέων του ότι θα είναι πάντα μόνος, έκανε οικογένεια και τελικά όπως φαίνεται, το πρόβλημα δεν ήταν το asperger αλλά το παιδικό/εφηβικό του περιβάλλον.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Τα άτομα με Asperger είναι η χαρά του εργοδότη. Με υψηλό αίσθημα ευθύνης στην εργασία τους. Στις σχέσεις τους τώρα εξαρτάται από το σύντροφό τους. Συνήθως αναπληρεί τις αδυναμίες τους στην κοινωνική αλληλεπίδραση
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δυστυχως υπαρχουν πολλοι γονεις που δυσκολευονται να πιστεψουν οτι το δικο τους παιδι μπορει να ειναι ετσι.Εχω παραδειγματα απο γονεις που αδυνατουν να δεχτουν παρεμβαση κ θεραπεια,ειδικοτερα οταν το παιδι ειναι υψηλα λειτουργικο και δεν φαινεται σε ορισμενους τομεις να εχει αναγκη απο βοηθεια.
Αλλα υπαρχουν ακομα και γονεις παιδιων με βαρυ αυτισμο και συνδρομο Νταουν,οι οποιοι δεν δεχονται να παρακολουθησουν τα παιδια τους ειδικα σχολεια παρα τα στελνουν σε κανονικα σχολεια με οποιοδηποτε κοστος.
 

PopiTzil

Member
Μηνύματα
89
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
...........
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία,Κούβα..
Έχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν γονείς που θα είναι αρκετά συνειδητοποιημένοι και θα έχουν ενημερωθεί/διαβάσει για την δυσκολία που αντιμετωπίζει το παιδί τους και άλλους γονείς που απλά δεν μπορούν να καταλάβουν ότι το παιδί τους χρειάζεται κάποια βοήθεια. Προσωπικά έχω αντιμετωπίσει γονείς που εθελοτυφλούν και περιμένουν ότι με το πέρασμα του χρόνου το παιδί θα μπορέσει να ξεπεράσει την όποια δυσκολία. Γενικά στην Ελλάδα δυστυχώς το θέμα ψυχολόγος, λογοθεραπευτής κ.α δεν είναι ακόμα τόσο αποδεκτό.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Συμφωνω απολυτα .Υπαρχει ενα σχετικο "ταμπου" και πολλοι γονεις ειτε δεν το λενε καθολου στο περιβαλλον τους,ειτε λενε μονο οτι το παιδι κανει λογοθεραπειες για προβληματα στο λογο ή την εκφορα καποιων συμφωνων.Αποκρυπτουν δηλ την ειδικη αγωγη που γινεται παραλληλα με το λογο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.719
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom