Παγουρόπολις, η αιώνια

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
H βόλτα στο Ζάλογγο κρίνεται ριψοκίνδυνη ιδίως αν συνδυαστεί και με ανάλογο χορό… :haha:
Πέρα από την πλάκα στην κορυφή του όρους Ζάλογγο υπάρχει ένα ωραίο μνημείο και στους πρόποδες του ιστορικού Ζαλόγγου βρίσκεται ο αρχαιολογικός χώρος της αρχαίας Κασσιώπης. Όταν είχα πάει με είχε εντυπωσιάσει ο τρόπος κατασκευής των σπιτιών δεδομένου ότι η περιοχή ήταν αρκετά σεισμογενής.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
H βόλτα στο Ζάλογγο κρίνεται ριψοκίνδυνη ιδίως αν συνδυαστεί και με ανάλογο χορό… :haha:
Πέρα από την πλάκα στην κορυφή του όρους Ζάλογγο υπάρχει ένα ωραίο μνημείο και στους πρόποδες του ιστορικού Ζαλόγγου βρίσκεται ο αρχαιολογικός χώρος της αρχαίας Κασσιώπης. Όταν είχα πάει με είχε εντυπωσιάσει ο τρόπος κατασκευής των σπιτιών δεδομένου ότι η περιοχή ήταν αρκετά σεισμογενής.
Ειδες maskoula τι τραβαω ???Απο εδω σε εχω..... απο εκει σε εχω....υποδείξεις πως να γκρεμιστω μου δινει....
Αλλα οχι δεν ψαρωνω.....
Εγω εκει στους προποδες που μου συστησες θα τη στησω...παραπανω δεν εχει.... πρεπει να γυρισω αρτημελης και σωα.....
Ποιος θα ετοιμασει την επομενη συναντηση Τραβελστοριστων στη Κρητη ????
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Αν πάτε τελικά Συρράκο Καλαρρύτες να κάνετε μια στάση στη Μονή Κηπίνας! Είναι μοναδική! Απλώς να έχετε στο νου σας να είστε μια λογική ώρα εκεί για να τη βρείτε ανοιχτή.
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ταξίδι-Όνειρο
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Αν πάτε τελικά Συρράκο Καλαρρύτες να κάνετε μια στάση στη Μονή Κηπίνας! Είναι μοναδική! Απλώς να έχετε στο νου σας να είστε μια λογική ώρα εκεί για να τη βρείτε ανοιχτή.
Αν ωστόσο την βρείτε κλειστή, κλειδί μπορεί να σας δώσει ο κύριος που έχει το καφενείο ακριβώς πάνω στο δρόμο δεξιά σας πριν τη Μονή. Μην παραλείψετε βόλτα στο μοναδικό μονότοξο γεφύρι της Πλάκας στον Άραχθο. Εκεί βρίσκεται και το τελωνείο που χώριζε την ελεύθερη Ελλάδα από την Οθωμανική Αυτοκρατορία που βρισκόταν στο τέλος της. Καλά να περάσετε!!!!!!!!!
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Σπάω το κεφάλι μου να το θυμηθώ και τελικά το θυμήθηκα! Ποτέ δε ξέρεις που θα σας βγάλει.. αν λοιπόν σας βγάλει προς ζαγοροχώρια να πάτε στις ΄Ρογκοβο οβίρες΄. Είναι κοντά στο μικρό Πάπιγκο. Είναι κολυμπήθρες μικρές λιμνούλες, που μπορείτε να κάνετε και μπάνιο.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Σπάω το κεφάλι μου να το θυμηθώ και τελικά το θυμήθηκα! Ποτέ δε ξέρεις που θα σας βγάλει.. αν λοιπόν σας βγάλει προς ζαγοροχώρια να πάτε στις ΄Ρογκοβο οβίρες΄. Είναι κοντά στο μικρό Πάπιγκο. Είναι κολυμπήθρες μικρές λιμνούλες, που μπορείτε να κάνετε και μπάνιο.
Πολυ καλη ιδεα! ειναι μεταξυ Μεγαλου και Μικρου Παπιγκου. Επειδη δεν υπαρχουν πινακιδες, να εχεις κατα νου οτι, στο σημειο που βρισκονται οι κολυμπηθρες αυτες, απο την αλλη μερια του δρομου κυριως, υπαρχει πλατωμα για να αφηνει κανεις το αυτοκινητο του. Συνηθως υπαρχουν αρκετα αυτοκινητα εκει παρκαρισμενα. Ααα και το νερο ειναι ζεστο! Και ειναι ευκολο να τις φθασεις, δεν εχει καμια δυσκολια, αλλα Ευη μου, το φλατ παπουτσι το χρειαζεσαι! :haha:
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Δεν ξερω αν μπορεις να το ενταξεις στο προγραμμα σου, αλλα μη φυγεις απο εκεινα τα μερη χωρις να επισκεφτεις το Συρρακο και τους Καλλαρυτες στα Τζουμερκα. ::Κοινότητα Συρράκου::
και Καλαρρύτες
Υπεροχα χωρια: δαντελα στην πετρα.
Ιντα πες τωρα. Από τα αγαπημένα μου χωριά στην Ελλάδα. Απλά μοναδικά.

Στο άρθρο του για τα εν λόγω χωριά ο εξαιρετικός ταξ. δημοσιογράφος Ηρακλής Μήλας εδωσε τίτλο:

"συμφωνία σε πέτρα μείζονα"

ρισπέκτ.

Εύη μην τα χάσεις
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Ιντα πες τωρα. Από τα αγαπημένα μου χωριά στην Ελλάδα. Απλά μοναδικά.

Στο άρθρο του για τα εν λόγω χωριά ο εξαιρετικός ταξ. δημοσιογράφος Ηρακλής Μήλας εδωσε τίτλο:

"συμφωνία σε πέτρα μείζονα"

ρισπέκτ.

Εύη μην τα χάσεις
Οχι Dototija εχω αρχισει την εκτυπωση....μπηκα στο site και τα ειδα....απλα τελεια !!!!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα: Το ξενοδοχείο Grand Serai είναι σε καλή περιοχή? Βολεύει για βόλτες εντός πόλης (ποδαράτα) και παραλίμνιες? Τι καλό έχει εκεί γύρω?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Το Grand Serai αποτελει μια ασελγεια στο εργο του Κωνσταντινιδη (γιατι πανω στο παλαιο Ξενια με τις λιτες γραμμες κτισθηκε το εν λογω κτιριο. Σκεψου και να μην ηταν και διατηρητεο τι θα παθαινε).
Κοντα στη Λιμνη δεν ειναι, αλλα ειναι κοντα στο εμπορικο κεντρο των Ιωαννινων το οποιο δεν εχει σχεση με τη Λιμνη. Γενικα οι Γιαννιωτες κατεβαινουν κατα τη λιμνη μονο οταν φτιαξει ο καιρος, δηλαδη κατα το Μαιο. Τον υπολοιπο καιρο η λιμνη ειναι νεκρα. Διπλα στη λιμνη ειναι το Hotel du Lac, της ιδιας κατηγοριας με το Grand Saray, αλλα δεν ειναι ουτε κοντα στο εμπορικο κεντρο, ουτε στο σημειο της λιμνης με τα μαγαζια και τα μπαρακια. Εχει ομως τη λιμνη φατσα καρτα και εχεις μια μεγαλυτερη αισθηση απομονωσης. Απο το Grand Saray οταν βγαινεις πεφτεις πανω στην κεντρικη αρτηρια της πολης με μαγαζια και μπαρακια. Το ιδιο το ξενοδοχειο ομως επειδη ειναι μκτισμενο στο βαθος ενος κηπου ειναι πολυ ησυχο, ανεξαρτητως του χαμου που μπορει να γινεται εξω.
Παντως τα Γιαννενα δεν ειναι μεγαλη πολη και μια χαρα με τα ποδια πηγαινα απο το Grand Saray που εμενα μεχρι την παλια πολη και το καστρο. Μετα βεβαια ειχε ανηφορα στην επιστροφη.
Στα συν του ξενοδοχειου αυτου ειναι το παρκινγκ-αν εχεις αυτοκινητο- πραγμα πολυ προβληματικο για τα Γιαννενα και τα μεγαλα και ανετα υπνοδωματια του. Θα ζησεις το φουλ του πολυελαιου και το τουρκομπαροκ σε ολη του την εκταση. Αντιγραφα εργων του Βρυζακη κοσμουν τους τοιχους, οποτε θα εχεις και την φολκλορ φουστανελα συνεχως εμπρος σου.
Περα απο την πλακα, παρα την αισθητικη μου διαφωνια (για να το θεσω κομψα το θεμα) το ξενοδοχειο αυτο ειναι πολυ καλο και το πρωινο του ειναι πολυ καλο. Πριν μερικες ημερες εμειναν καποιοι φιλοι εκει και μεσα στην προσφορα που ετυχε να εχουν ειχε και δωρεαν βραδινο φαγητο το οποιο μου ειπαν οτι ηταν καλο.
Εχει και εσωτερικη πισινα και spa, οποτε παρε και ενα μαγιο.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Ευχαριστώ για τις κατατοπιστικότατες πληροφορίες!!
Θεωρώ ότι 100? με ημιδιατροφή είναι καλή τιμή...
Και με δωρεάν parking, το οποίο είναι πολύ πολύ σημαντικό!
Τώρα για την πισίνα ελπίζω (λέμε τώρα) να είναι τζάμπα, γιατί στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε ποιός δίνει λεφτά για τέτοιες πολυτέλειες...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.062
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom