Παιδια και πολυωρα αεροπορικα ταξιδια.

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δυστυχώς και μένα οι γονείς μου ήταν και είναι αυτής της φιλοσοφίας.:(
Και ειναι ...και ειναι. ακομα ...οπως το λες!Οταν παμε ταξιδια ..πεταμε τα λεφτα μας..καλυτερα να τα κρατησουμε να βαλουμε τεντες ..που πηραμε σπιτι εδω και 3 χρονια και ακομα τεντες δεν εχουμε βαλει...:shock:

Σε ευχαριστώ KLEOPATRA! Το θέμα είναι ότι η μεγάλη μου που είναι 3 ετών είναι πολύ υπερκινητική Πέρσι την έβαλα σε αεροπλάνο για 40΄ πτήση και ήταν οριακά πριν "εκραγεί" :haha: και να φανταστείς ότι είχαμε μαζί τα βιβλία της, ζωγραφιές κ.λ.π. κ.λ.π.. Ο δε μικρός είναι ακόμα βρέφος!
Αν ειναι ετσι σε καταλαβαινω !Ο χαρακτηρας και οι συνηθειες του καθε παιδιου καθοριζουν κατα ποσο μπορει να κανει πολυωρες πτησεις η και ταξιδια γενικοτερα.Πιστευω οτι καθως μεγαλωνουν τα παιδια σου ,θα εξομαλυνεται η κατασταση.
Καλα δεν μπορω να πω οτι και η δικια μου ειναι το ησυχοτερο παιδι του κοσμου γιαυτο και εθεσα τον προβληματισμο μου με τις πολυωρες πτησεις.Η διωρη πτηση μεχρι Πραγα καλα πηγε ,της αρεσε ..ηταν και πρωτη φορα.Θα δουμε για το μελλον...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.471
Likes
7.932
Αν ειναι ετσι σε καταλαβαινω !Ο χαρακτηρας και οι συνηθειες του καθε παιδιου καθοριζουν κατα ποσο μπορει να κανει πολυωρες πτησεις η και ταξιδια γενικοτερα.Πιστευω οτι καθως μεγαλωνουν τα παιδια σου ,θα εξομαλυνεται η κατασταση.
Καλα δεν μπορω να πω οτι και η δικια μου ειναι το ησυχοτερο παιδι του κοσμου γιαυτο και εθεσα τον προβληματισμο μου με τις πολυωρες πτησεις.Η διωρη πτηση μεχρι Πραγα καλα πηγε ,της αρεσε ..ηταν και πρωτη φορα.Θα δουμε για το μελλον...

Ευελπιστώ! :)
Εσύ αφού την πήγες και μέχρι Πράγα μη μιλάς καθόλου! Μια χαρά! :)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ευελπιστώ! :)
Εσύ αφού την πήγες και μέχρι Πράγα μη μιλάς καθόλου! Μια χαρά! :)
Και ξερεις εε ..πρωτο ταξιδι του παιδιου με το αεροπλανο και 4 η ωρα μεσα στη νυχτα ,κατασκοτεινα ..να μην βλεπει εξω και ο μπαμπας να προσπαθει να του δημιουργησει αγχος..." θες να μου κρατας το χερι τωρα που θα απογειωθουμε? και ολα θα πανε καλα ..μην ανησυχεις.."
Καλε αστο το παιδι να το βιωσει απο μονο του ,του ελεγα,μην το προκαταβαλεις .Ευτυχως η μικρη δεν καταλαβε τιποτε και μια χαρα γουσταρε .Εχει παρει απο μενα τελικα :D:D:D
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Κι εμένα το παιδί μου είναι πολύ μικρό και δεν έχουμε κάνει τέτοιο ταξίδι, αλλά εγώ ως παιδί έκανα πολλά πολύωρα ταξίδια. Πήγα στις ΗΠΑ 2 φορές πριν κλείσω τα 8 και θυμάμαι είχα περάσει σούπερ στο αεροπλάνο. Ο πατέρας μου μου είχε φέρει τα μικρά επιτραπέζια παιχνίδια ταξιδιού, εγώ είχα πάρει μίκι μάους και μικρό τεστ, γνώρισα και τον κύριο που καθόταν δίπλα μου και του ζωγράφιζα. Οι αεροσυνοδοί μού έδωσαν παιχνίδια και είχα μπει και στο πιλοτήριο. Αυτό όμως νομίζω ότι δεν επιτρέπεται πια.
Το πρόβλημα ήταν το τζετ λαγκ αλλά το αντιμετωπίσαμε κι αυτό.

Κανόνισε μόνο να κρατάς απασχολημένο το σύζυγο :p
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.471
Likes
7.932
Επίσης όταν το παιδί είναι 6-7 χρονών και πάνω και μπορεί να καταλάβει, καλό είναι να του μιλάμε και να το προετοιμάζουμε για τη χώρα που θα επισκεφθούμε, τα μέρη που θα δούμε, τι σημαίνουν τα αξιοθέατα, τι δραστηριότητες θα κάνουμε...έτσι του δημιουργούμε επιπλέον προσμονή... τουλάχιστον σε εμένα έτσι λειτουργούσε που πριν από κάθε ταξίδι διάβαζα κάποιο βιβλίο ή έβλεπα κάποια ταινία που είχε γυριστεί στην χώρα όπου θα πηγαίναμε!
 

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
Εμείς μόνο Παρισάκι έχουμε πάει με την 3χρονη Άννα και έπαιζε με ένα άλλο κοριτσάκι στο αεροπλάνο κρυφτό :) τρέχαν πάνω κάτω στο διάδρομο. Το απόγευμα που φτάσαμε κοιμόταν μέχρι το άλλο πρωί στην πλάτη μου. και όση ώρα περιμέναμε-τρέχαμε-ψάχναμε στο CDG κοιμόταν στο MEI Tai http://i29.photobucket.com/albums/c290/euapap/Disneyland/IMG_1423.jpg
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
...και έπαιζε με ένα άλλο κοριτσάκι στο αεροπλάνο κρυφτό :) τρέχαν πάνω κάτω στο διάδρομο.
Tώρα αυτό που λες το εννοείς σα θετικό ή σαν αρνητικό;
(αν και κρίνοντας από το emoticon, θεωρείς φυσιολογικό ο διάδρομος ενός αεροσκάφους να γίνεται παιδότοπος)

Σκέψου τι θα συνέβαινε σε περίπτωση ενός κενού αέρος με τις αεροσυνοδούς και τους φροντιστές να τρέχουν κατά μήκος του διαδρόμου...
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Στις περσινές καλοκαιρινές μας διακοπές στην νοτιοανατολική Ασία οπου πήραμε και τα παιδιά δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα.Οι ηλικίες των παιδιών ήταν 16 και 13,5 και κάναμε αρκετές πτήσεις.Συγκεκριμένα ξεκινήσαμε με ένα 10ωρο νυχτερινό δρομολόγιο με τρένο προς την Κωνσταντινούπολη συνεχίσαμε με Κων/λη-Ντόχα-Σιγκαπούρη μετά απο 5 μέρες Σιγκαπούρη-Πουκέτ (3 μέρες)Πουκέτ-Κουαλα Λουμπουρ και απο εκεί Κουάλα Λουμπουρ-Γκουιλίν (5 μέρες)Γκουιλίν-Σεντζέν και επιστροφή με το Χογκ Κογκ-Ντόχα -Κωνστ/λη και απο εκεί Θεσσαλονίκη.Πριν απο αυτό το ταξίδι τα αεροπορικά ταξίδια των παιδιών περιοριζόταν στην Ευρώπη (Γερμανία-Πορτογαλία-Αυστρία κλπ).Δεν μπορώ να πω πως κουράστηκαν απο τα δρομολόγια,πάντως όταν τα πρότεινα να έρθουν στο φετινό ταξίδι (που είχε περισσότερες πτήσεις)μόνο που δεν με πνίξαν:haha::haha::haha:.
Όμως βλέποντας τις φωτογραφίες απο το φετινό ταξίδι δηλώσαν συμμετοχή στο επόμενο ανεξαρτήτου προορισμού:clap::clap::clap:.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Πολύωρο ταξίδι δε θα κάνω -μέχρι Βουδαπέστη θα πάμε- όμως ο γιος μου είναι 11 μηνών και πάνω στα ντουζένια του: δεν κάθεται ήσυχος λεπτό, θέλει να είναι συνεχώς όρθιος, να πιάνει τα πάντα και να μπουσουλάει. Στα προηγούμενα ταξίδια μας ήταν πιο μωρο οπότε τον είχα απλώς αγκαλιά δεμένο με τη ζώνη, κοιμόταν σχεδόν όλη την ώρα, στην απογείωση και την προσγείωση θήλαζε ή είχε πιπίλα.
Τώρα δεν ξέρω πώς θα τον κρατήσω ήσυχο στην αγκαλιά 2 ώρες. Καμιά ιδέα από σας που το έχετε ήδη κάνει;;;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τώρα δεν ξέρω πώς θα τον κρατήσω ήσυχο στην αγκαλιά 2 ώρες. Καμιά ιδέα από σας που το έχετε ήδη κάνει;;;
Λαβδανο! :haha:
Περα απο την πλακα εχε μαζι σου και κανενα παιχνιδακι που να το αγαπα, ωστε να τον κρατας οσο γινεται απασχολημενο. Να του μιλας, να του τραγουδας συνεχεια επι δυο ωρες μπας και προσεχει εσενα περισσοτερο απο την ακινησια του. Και ενα μπιμπερο με καποιο ροφημα για να του το δωσεις να βυζαινει στην προσγειωση και στην απογειωση μηπως και τον πονεσουν τα αυτακια του.
Υπομονη σε σενα και κυριως στους συνταξιδιωτες σου! :haha:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Στις περσινές καλοκαιρινές μας διακοπές στην νοτιοανατολική Ασία οπου πήραμε και τα παιδιά δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα.Οι ηλικίες των παιδιών ήταν 16 και 13,5 και κάναμε αρκετές πτήσεις.Συγκεκριμένα ξεκινήσαμε με ένα 10ωρο νυχτερινό δρομολόγιο με τρένο προς την Κωνσταντινούπολη συνεχίσαμε με Κων/λη-Ντόχα-Σιγκαπούρη μετά απο 5 μέρες Σιγκαπούρη-Πουκέτ (3 μέρες)Πουκέτ-Κουαλα Λουμπουρ και απο εκεί Κουάλα Λουμπουρ-Γκουιλίν (5 μέρες)Γκουιλίν-Σεντζέν και επιστροφή με το Χογκ Κογκ-Ντόχα -Κωνστ/λη και απο εκεί Θεσσαλονίκη.Πριν απο αυτό το ταξίδι τα αεροπορικά ταξίδια των παιδιών περιοριζόταν στην Ευρώπη (Γερμανία-Πορτογαλία-Αυστρία κλπ).Δεν μπορώ να πω πως κουράστηκαν απο τα δρομολόγια,πάντως όταν τα πρότεινα να έρθουν στο φετινό ταξίδι (που είχε περισσότερες πτήσεις)μόνο που δεν με πνίξαν:haha::haha::haha:.
Όμως βλέποντας τις φωτογραφίες απο το φετινό ταξίδι δηλώσαν συμμετοχή στο επόμενο ανεξαρτήτου προορισμού:clap::clap::clap:.
Οντως οι πτησεις ηταν παρα πολλες ,αλλα τα παιδια σου ειναι καλα εκπαιδευμενα .Μπραβο τους!
Βεβαια βοηθα και το γεγονος οτι ειναι μεγαλα παιδια και συνειδητοποιημενα.
Ενω το δικο μου που ειναι 8 θα τα εβρισκε σκουρα πιστευω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.646
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom