Παιδια και πολυωρα αεροπορικα ταξιδια.

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Θα συμφωνησω με τον traveladdict και θα προσθεσω οτι πρεπει να σεβομαστε και τους άλλους..Κι εμεις οι γονεις να μην δινουμε το κακο παραδειγμα..Σε πτηση πανω που ειχα πει και ειχα πεισει την κορη μου οτι δεν επιτρεπεται να κατεβει στον διαδρομο, ηταν 2 πανευτυχεις γονεις που ειχαν αφησει το αγγελουδι τους να περιφερεται ουρλιαζοντας και κανοντας και τους υπολοιπους επιβατες πανευτυχεις...:D Τοτε η κορη μου με ρωτησε στραβοκοιτωντας με.."μα δεν μου ειπες οτι δεν επιτρεπεται???":shock: Και φυσικα ηθελε να κανει τα ιδια... Εεεε....μου ηρθε να σκοτωσω τους 2 γονεις γιατι το παιδακι δεν εφταιγε βεβαια...
Ας μην ξεχναμε πως ταξιδευαμε και τι μας ενοχλουσε πριν γινουμε γονεις ή ακομα και τωρα οταν ξεφευγουμε για ρομαντικα διημερα με το ταιρι μας...:D

coconut ,περιμενω ιστορια...:clap::clap::clap:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Ας μην ξεχναμε πως ταξιδευαμε και τι μας ενοχλουσε πριν γινουμε γονεις ή ακομα και τωρα οταν ξεφευγουμε για ρομαντικα διημερα με το ταιρι μας...:D
Αυτό είναι πολύ σημαντικό να μην το ξεχνάμε, όχι μόνο στα αεροπλάνα αλλά και σε εστιατόρια, καφετέριες, λεωφορεία, γενικώς.
Αυτό είναι και το μόνιμο άγχος μου όταν ταξιδεύω, για να περνάμε καλά κι εμείς, κι αυτός αλλά και όλοι οι άλλοι!
 

iliangelo

Member
Μηνύματα
47
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
??Το σκεφτομαι
Εμεις ταξιδεψαμε στις ΗΠΑ τον Οκτωβριο μαζι με το γιο μας 11 μηνων τοτε.Πηγαμε ΝΥ 4 μερες και μετα 25 μερες Φλοριντα -Μαιαμι. Δεν αντιμετωπισαμε κανενα προβλημα με τον μικρο. Στα αεροπλανα γενικα ηταν κυριoς αν και με εξαιρεση την επιστροφη απο ΝΥ που ειχε κουνακι (bashinet) στις αλλες τρεις πτησης τον ειχαμε αγκαλια. Στο πηγαινε (9 ωρες) ηταν μες στη τρελη χαρα.Κοιμηθηκε στην αρχη 2 ωρες και μετα γελαγε σε ολο το αεροπλανο.Βεβαια ειχαμε πολλα ψιλοπαιχνιδακια και πηγαιναμε και βολτες μεσα στο αεροπλανο. Το μονο προβλημα που αντιμετωπισαμε ηταν οταν μας..σερβιραν που επρεπε ο ενας να φαει-πιει καφε και ο αλλος να τον κραταει γιατι δεν χωρουσαμε (δισκοι και μωρο στα ποδια-δυσκολο). Για την Αμερικη δεν το συζηταμε ..Παντου υποδομες για γονεις με μωρο.Σε ολες τις τουαλετες υπηρχαν πτυσομενες αλλαξιερες ( εδω εχετε δει πουθενα?εγω μονο στο ΙΚΕΑ...). Με το καροτσι υπηρχε ευκολη προσβαση παντου στη πολη. Τελεια...Αφου πηρε το βαπτισμα του πυρος με αυτο το ταξιδι η Ευρωπη φανταζει πλεον ..Συνταγμα -Κολιατσου...:p
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τι να πω βρε παιδια!Εχω μεινει αφωνη !
Χαρα στο κουραγιο σας και μπραβο σας!Τοσες ωρες στο αεροπλανο κρατουσατε το μωρο αγκαλια?
Μια ερωτηση:μα καλα...επιτρεπουν στα αεροπλανα να κρατουν μικρα παιδια στην αγκαλια και κυριως κατα την προσγειωση-απογειωση?
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Μια ερωτηση:μα καλα...επιτρεπουν στα αεροπλανα να κρατουν μικρα παιδια στην αγκαλια και κυριως κατα την προσγειωση-απογειωση?
Στα κοντινά ταξίδια -εντός Ευρώπης π.χ.- δεν υπάρχει άλλος τρόπος για παιδιά έως 2 ετών. Φυσικά σου δίνουν ειδική ζώνη για το μωρό, που δένει πάνω στη ζώνη της μαμάς.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μα καλα ειναι ασφαλες αυτο βρε παιδια?
Τοσο δυσκολο ειναι να βαζει η αεροπορικη ενα καθισματακι οπως αυτα που βαζουμε στα αυτοκινητα μας?
Ο φιλος παραπανω λεει οτι εκανε υπερατλαντικη πτηση ...9 ωρες και κρατουσε το μωρο!!!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μα καλα ειναι ασφαλες αυτο βρε παιδια?
Τοσο δυσκολο ειναι να βαζει η αεροπορικη ενα καθισματακι οπως αυτα που βαζουμε στα αυτοκινητα μας?
Ο φιλος παραπανω λεει οτι εκανε υπερατλαντικη πτηση ...9 ωρες και κρατουσε το μωρο!!!!!
σε όλες τις πτήσεις το κρατάς αγκαλιά εφόσον δεν πληρώνει θέση. επιλογή σου είναι. αν θέλεις πληρώνεις τη θέση του κ το βάζεις σε καθισματάκι, δικό σου εννοείται.
και είναι ασφαλές στην αγκαλιά αφού έχει δική του ζώνη.
 

iliangelo

Member
Μηνύματα
47
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
??Το σκεφτομαι
Να σας πω την αληθεια ουτε καν ζωνη μας δωσαν σε καμια απο τις 4 πτησεις που καναμε με τω μωρο. Ειδικα στο Αθηνα -ΝΥ επειδη ειχα διαβασει εδω και σε αλλα site πως στα μωρα δινουν ειδικη ζωνη, ζητησα απο την αεροσυνοδο και μου ειπε οτι δεν υπαρχουν γενικα. Στην αγκαλια σφιχτα..Ακομα και το κουνακι που σου δινουν (1-2 σε καθε αεροπλανο-οποιος προλαβει) στο φερνουν αρκετα μετα την απογειωση και στο περνουν πριν τη προσγειωση. Στο γυρισμο απο ΝΥ αλλα και απο Φλοριντα -ΝΥ επειδη το αεροπλανο ειχε κενες θεσεις μας αφησαν αδεια τη μια διπλα μας.Βεβαια στο ΝΥ-Αθηνα βρεθηκε μια "ψυχη" που δεν βολευοταν στη δικη της και ηρθε και στρωθηκε στη κενη διπλα μας (τη θεωρησε πιο ανετη προφανως).Λιγη σκεψη καλε..βλεπεις να χουμε μωρο ..ασε μας λιγο χωρο..Τελος παντων..αφου ο μικρος πηρε το βαπτισμα του πυρος σε υπερατλαντικη πτηση ευελπιστω σε καλυτερη συνεχεια..Αντε και Αυστραλια
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Βεβαια στο ΝΥ-Αθηνα βρεθηκε μια "ψυχη" που δεν βολευοταν στη δικη της και ηρθε και στρωθηκε στη κενη διπλα μας (τη θεωρησε πιο ανετη προφανως).Λιγη σκεψη καλε..βλεπεις να χουμε μωρο ..ασε μας λιγο χωρο..
Θα θελα να ξερα, ποιος θεώρησε μία θέση δίπλα σε μωρό, στην οποία η πιθανότητα τσιρίδας ανεβαίνει εκθετικά (άσχετα εάν το δικό σας τσίριξε ή όχι), ως πιο... "άνετη" :xmas_rolleyes:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Να σας πω την αληθεια ουτε καν ζωνη μας δωσαν σε καμια απο τις 4 πτησεις που καναμε με τω μωρο. Ειδικα στο Αθηνα -ΝΥ επειδη ειχα διαβασει εδω και σε αλλα site πως στα μωρα δινουν ειδικη ζωνη, ζητησα απο την αεροσυνοδο και μου ειπε οτι δεν υπαρχουν γενικα.
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση! Ίσως στις ΗΠΑ δε δίνουν;
Εμείς έχουμε κάνει συνολικά 8 πτήσεις εντός ΕΕ με το μωρό και μας έχουν δώσει σε όλες χωρίς να το ζητήσουμε.
Τέλος πάντων, εσείς πια δεν έχετε να φοβάστε τίποτα. Μπράβο σας, εγώ ομολογώ πως μάλλον θα δίσταζα να κάνω τόσο μεγάλο ταξίδι.
Το μικράκι θα γίνει ταξιδιώτης μέγας! Καλά ταξίδια.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
η 2η ζώνη για παιδι σε αγκαλιά απαγορεύεται σε όλες τις αμερικανικές και καναδικές εταιρείες για λόγους ασφαλείας μια κ έχουν αποφανθεί ότι το παιδί κινδυνεύει περισσοτερο αν υπάρχει αυτή η ζώνη. το πιο ασφαλές είναι με ειδικό καθισματάκι στη δική του θέση. πράγμα που φυσικά ανεβάζει κάθετα το κόστος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom