Παιδια και πολυωρα αεροπορικα ταξιδια.

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
η 2η ζώνη για παιδι σε αγκαλιά απαγορεύεται σε όλες τις αμερικανικές και καναδικές εταιρείες για λόγους ασφαλείας μια κ έχουν αποφανθεί ότι το παιδί κινδυνεύει περισσοτερο αν υπάρχει αυτή η ζώνη.
Αυτό είναι φυσικά οφ τόπικ, αλλά μου κάνει εντύπωση που σε πολλά ζητήματα ασφαλείας ΗΠΑ και ΕΕ έχουν τόσο αντίθετες απόψεις. Εγώ πιο μεγάλη ασφάλεια νιώθω με τη ζώνη. Αν δε τη φορά δεν ενδέχεται σε δυνατές αναταράξεις να σου φύγει από τα χέρια;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αυτό είναι φυσικά οφ τόπικ, αλλά μου κάνει εντύπωση που σε πολλά ζητήματα ασφαλείας ΗΠΑ και ΕΕ έχουν τόσο αντίθετες απόψεις. Εγώ πιο μεγάλη ασφάλεια νιώθω με τη ζώνη. Αν δε τη φορά δεν ενδέχεται σε δυνατές αναταράξεις να σου φύγει από τα χέρια;
προφανώς κάτι θα ξέρουν, κάποια στατιστική θα έχουν κάνει, κάποιο σοβαρό τραυματισμό θα έχουν αντιμετωπίσει κ στο κάτω κάτω κατι παραπάνω ξερουν από τους ευρωπαίους στα αεροπορικά θέματα..
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Να σας πω την αληθεια ουτε καν ζωνη μας δωσαν σε καμια απο τις 4 πτησεις που καναμε με τω μωρο. Ειδικα στο Αθηνα -ΝΥ επειδη ειχα διαβασει εδω και σε αλλα site πως στα μωρα δινουν ειδικη ζωνη, ζητησα απο την αεροσυνοδο και μου ειπε οτι δεν υπαρχουν γενικα. Στην αγκαλια σφιχτα..Ακομα και το κουνακι που σου δινουν (1-2 σε καθε αεροπλανο-οποιος προλαβει) στο φερνουν αρκετα μετα την απογειωση και στο περνουν πριν τη προσγειωση. Στο γυρισμο απο ΝΥ αλλα και απο Φλοριντα -ΝΥ επειδη το αεροπλανο ειχε κενες θεσεις μας αφησαν αδεια τη μια διπλα μας.Βεβαια στο ΝΥ-Αθηνα βρεθηκε μια "ψυχη" που δεν βολευοταν στη δικη της και ηρθε και στρωθηκε στη κενη διπλα μας (τη θεωρησε πιο ανετη προφανως).Λιγη σκεψη καλε..βλεπεις να χουμε μωρο ..ασε μας λιγο χωρο..Τελος παντων..αφου ο μικρος πηρε το βαπτισμα του πυρος σε υπερατλαντικη πτηση ευελπιστω σε καλυτερη συνεχεια..Αντε και Αυστραλια

Μπραβο σας βρε παιδια αλλα εξακολουθω να θεωρω παραξενο το ολο θεμα.
Χωρις καθολου ζωνες?:xmas_eek:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Μπραβο σας βρε παιδια αλλα εξακολουθω να θεωρω παραξενο το ολο θεμα.
Χωρις καθολου ζωνες?:xmas_eek:
Αφού σου λέει ο Samion ότι έχουν καταργηθεί στις ΗΠΑ.
Ούτε εγώ το'ξερα και -καθότι Ευρωπαία- δεν το χωράει ο νους μου. Αλλά κάτι θα ξέρουν.
 

iliangelo

Member
Μηνύματα
47
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
??Το σκεφτομαι
Θα θελα να ξερα, ποιος θεώρησε μία θέση δίπλα σε μωρό, στην οποία η πιθανότητα τσιρίδας ανεβαίνει εκθετικά (άσχετα εάν το δικό σας τσίριξε ή όχι), ως πιο... "άνετη" :xmas_rolleyes:
Η θεση που μπαινει το κουνακι ειναι στις πρωτες σειρες καθως αυτο πιανει σε τοιχο.Αρα ο χωρος για τα ποδια ειναι λιγο μεγαλυτερος...Τωρα βεβαια κι εγω θα απεφευγα να κατσω οικιοθελως διπλα σε μωρο σε υπερατλαντικη πτηση..ο καθενας βεβαια εχει τις προτεραιοτητες του...:xmas_lol:
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
σχετικά με τα βρεφη, το bassinet καλό ειναι να το ζητήσετε κατα το κλείσιμο του εισητηριου οπου και κανετε προκρατηση θεσης. και όσο νωριτερα τοσο το καλύτερο. ειδικά στις βραδυνες πτησεις αμαρτια ειναι να πιαστουν τα χερια του μπαμπα ή της μαμας. οσο για τη ζωνη πραγματικα και εγω δεν βρισκω το νοημα της, αφου εγω ειμαι δεμενη και κρατω το παιδι στην αγκαλια μου δεν ειναι δυνατον να μου φυγει.. και οσες φορες την εχει βαλει ο γιος μου το θεωρουσα περιττο...
 

iliangelo

Member
Μηνύματα
47
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
??Το σκεφτομαι
Δυστυχως το bassinet (σε εμας τουλαχιστον) δεν γινεται προκρατηση.Απλα μας ειπαν να παμε με το που ανοιγει το check in (3 ωρες πριν) κι οποιος προλαβει...Αναλογα με το τυπο αεροσκαφους εχουν και αναλογο αριθμο απο δαυτα (1-2 στη καλυτερη). Η DELTA στο πηγαινε ειχε μονο 1 το οποιο προλαβε ενα αλλο μωρακι πριν απο μας (καλυτερα γιατι ηταν 6 μηνων ενω εμας 11).Στο γυρνα ειχε 2 κουνακια αλλα ειμασταν μονο εμεις με μωρο.Προκρατηση δεν μου καναν ,εδω δεν ξεραν με τι τυπο αεροπλανο θα πεταξουμε μεχρι τελευταια στιγμη...Πιθανον αλλες εταιριες να προκρατουν.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δυστυχως το bassinet (σε εμας τουλαχιστον) δεν γινεται προκρατηση.Απλα μας ειπαν να παμε με το που ανοιγει το check in (3 ωρες πριν) κι οποιος προλαβει...Αναλογα με το τυπο αεροσκαφους εχουν και αναλογο αριθμο απο δαυτα (1-2 στη καλυτερη). Η DELTA στο πηγαινε ειχε μονο 1 το οποιο προλαβε ενα αλλο μωρακι πριν απο μας (καλυτερα γιατι ηταν 6 μηνων ενω εμας 11).Στο γυρνα ειχε 2 κουνακια αλλα ειμασταν μονο εμεις με μωρο.Προκρατηση δεν μου καναν ,εδω δεν ξεραν με τι τυπο αεροπλανο θα πεταξουμε μεχρι τελευταια στιγμη...Πιθανον αλλες εταιριες να προκρατουν.
Λογικα δεν θα ηταν καλυτερο ετσι?
Δηλ βλεπει η εταιρεια οτι σε αυτη την πτηση θα εχω 3 βρεφη=εφοδιαζομαι με τρια κουνακια.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
επειδή το κάθε αεροσκάφος ανάλογα με τον τυπο του μπορει να έχει συγκεκριμένο αριθμό bassinets γιατι μπαινουν σε συγκεκριμενα σημεια. να ρωτησω κάτι αλλο εσεις κλεισατε με Delta ή ειναι codeshare πτηση με αλλη αεροπορική? Γιατι εκει να δειτε μπαχαλο! Εγω που εκλεισα με τη Lufthansa στο δρομολογιο Μοναχο-Μαιαμι θα εχουμε bassinet. Στην επιστροφη απο Τοροντο επειδη το αεροπλανο θα ειναι της Air Canada δεν μπορουν λεει να μου δωσουν και θα το δουμε στο αεροδρομιο γιατι δεν εχουν πλανο του αεροπλανου! Έχω κανει 10 τηλεφωνα και δεν εχω βρει ακρη και εγω υποψιαζομαι οτι ολο αυτο γινεται γιατι οι συγκεκριμενες θεσεις στο συγκεκριμενο αεροπλανο ειναι preffered. Τελος παντων ελπιζω να σου δωσουν για να μην κουραστειτε περισσοτερο, ειδαλλως κρατα δυο κουβερτουλες, και πατωμα το μωρο αν το αεροπλανο ειναι γεματο...
 

iliangelo

Member
Μηνύματα
47
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
??Το σκεφτομαι
Εμεις ειχαμε κλεισει με Ολυμπιακη και κατ επεκταση με DELTA.Ειναι αναλογα με το τυπου αεροσκαφους το ποσα μπορουν να μπουν.Δεν σου κανουν προκρατηση γιατι προφανως τον τυπο αεροσκαφους (σε καποιες περιπτωσεις τουλαχιστον) δεν το γνωριζουν μεχρι τελευταια στιγμη.
 

axl954

Member
Μηνύματα
21
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξερω αν θα εχω λεφτά
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Αφρικής
Καλησπέρα σε όλους. Η απόφαση να να φέρει κάποιος ένα παιδί τον κόσμο πρέπει αυτόματα να σημαίνει ότι αυτό θα αποτελεί και αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μας. Αυτό τουλάχιστον έμαθα από τους γονείς μου, που αν και τα οικονομικά τους ήταν πολύ άσχημα με 4 παιδία (εγώ ο τελευταίος) πάντα φρόντιζαν να πηγαίνουμε όλοι μαζί κάπου. Ο κάθε ένας είχε τον ρόλο του και τις ευθύνες του. Οι γονείς απλά μας συντόνιζαν.
Στα διάφορα ταξίδια που έκανα σαν ελεύθερος έβλεπα τους "ξένους" που ταξίδευαν από του "διαόλου τη μάνα στου βοδιού το κέρατο" με μικρά παιδιά. Κρίνοντας και από την δική μου προσωπική εμπειρία, τα παιδιά είναι όπως τα μάθεις. Απλά οι γονείς πολλές φορές χάνουν την υπομονή και επιμονή τους.
Εμείς κάναμε φέτος για πρώτη φορά το καλοκαίρι με τον 5 μηνών γιο μας διακοπες στην Κρήτη και πήγαμε με αεροπλάνο. Αν και ο φουκαράς ξύπνησε από τις 3,5 τα ξημερώματα για να τον ετοιμάσουμε, ήταν χαμογελαστός όλη την ώρα αν και με νυσταγμένα ματάκια. Το παιδί έχει τους δικούς του ρυθμούς και αντοχές. Εμείς τότε φτιάξαμε ένα πρόγραμμα κομένο και ραμένο στα δικά του ωράρια αλλά να εξυπηρετεί κάπως και εμας. Και πράγματι περάσαμε πολύ όμορφα σαν οικογένεια.
Τώρα, στο τέλος του Φλεβάρη(11 μηνών), πρώτα ο Θεός, πετάμε για Γερμανία, Χαϊδελβέργη. Η αλήθεια είναι ότι το μόνο που με φοβίζει στις τρεις ώρες του αεροπλάνου είναι η πολυλογία του, μιας και προσπαθεί να μιλήσει αυτή τη περίοδο και όλη την ώρα είναι "μπα-μπα, μα-μα, γου γου, τα τα τα, μπρρρρρ, λο λο νια νια νια" . Επειδή η πτήση είναι αρκετά πρωϊνή ελπίζω τουλάχιστον 1-1,5 ωρες να τον παρει λίγο τον ύπνο. Τώρα αν ξυπνήσει, όλο και κάποιο παιχνίδι θα παίξουμε και τραγουδάκι θα πούμε. Ευτυχώς είναι βολικός στις μετακινήσεις γιατί τον κουβαλάμε μαζί μας απο τότε που σαράντησε η γυναίκα μου Στον γυρισμό η πτήση είναι κοντά στον βραδινό του ύπνο οπότε όλο και σε κάποιου από τους δυο τον ώμο θα γύρει (είναι το αγαπημένο του). Θα σας πώ πως πήγε όταν έρθω. Wish me luck...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.048
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τώρα, στο τέλος του Φλεβάρη(11 μηνών), πρώτα ο Θεός, πετάμε για Γερμανία, Χαϊδελβέργη.
Ποια μέρα και με ποια πτήση? (Για να έχει ευκαιρία να αλλάξει τα εισιτήρια όποιος συνταξιδεύει μαζί σας...)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.265
Μέλη
38.916
Νεότερο μέλος
NioviG

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom