Παιδια και πολυωρα αεροπορικα ταξιδια.

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Αυτο ειναι το πρωτο θεμα που ανοιγω στο συγκεκριμενο γκρουπ.
Σκεφτομασταν να κανουμε ενα ταξιδι οικογενειακως Ταυλανδη-Κο Σαμουι αυτο το καλοκαιρι ,αλλα δυστυχως η ατιμη η κριση μας τα χαλασε.
Ζουμε ομως και ελπιζουμε για το επομενο καλοκαιρι!
Με αφορμη αυτο σκεφτομουν πως θα τα καταφερνε η 8χρονη μικρουλα μας με την πολυωρη πτηση..αν χρειαζοταν στοποβερ κλπ κλπ
Εσεις συνταξιδιωτες μου με παιδια τι εμπειριες εχετε να παραθεσετε ..να παρω και γω θαρρος?
Εχετε παρει παιδια σε πολυωρα ταξιδια ...πως αντεδρασαν... διαφορα τιπς και ο,τι αλλο νομιζει ο καθενας.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Εχετε παρει παιδια σε πολυωρα ταξιδια ...πως αντεδρασαν... διαφορα τιπς και ο,τι αλλο νομιζει ο καθενας.
Σε λίγο θα δοκιμάσουμε εμείς με τη 11χρονη κόρη μας, 8ωρη πτήση. Το πρόγραμμα προβλέπει (αδυσώπητη, αμείλικτη μάνα) 3-4 ώρες επαναλήψεις στα Αγγλικά (έχει προηγηθεί συμφωνία). Βάλε και σνακ, φαγητό, αναψυκτικά κλπ. Δεν ξέρω αν το 747 της ΒΑ έχει ατομική οθόνη, όπως πχ. της Κατάρ ή της Ταιλανδ. Αισιοδοξούμε......
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Σε λίγο θα δοκιμάσουμε εμείς με τη 11χρονη κόρη μας, 8ωρη πτήση. Το πρόγραμμα προβλέπει (αδυσώπητη, αμείλικτη μάνα) 3-4 ώρες επαναλήψεις στα Αγγλικά (έχει προηγηθεί συμφωνία). Βάλε και σνακ, φαγητό, αναψυκτικά κλπ. Δεν ξέρω αν το 747 της ΒΑ έχει ατομική οθόνη, όπως πχ. της Κατάρ ή της Ταιλανδ. Αισιοδοξούμε......
Α εννοεις θα κανετε τις επαναληψεις αγγλικων on board?:D
Μια χαρα σε βρισκω !:cool:Λες να παρω και γω το βιβλιο για την προπαιδεια στην χειραποσκευη μου?:bleh::haha:θα μας δειρουν στο τελος!
Αντε ευχομαι ολα να πανε καλα και με το καλο να γυρισετε και να μας πειτε και μας πως πηγε.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Την δωδεκάχρονη κόρη μου την έσερνα σε ένα επικό ταξίδι που βασικό σταθμό άφιξης είχε τη Bangkok. Μια χαρά τα πήγε στο πήγαινε, είχε ενθουσιασμό και ανυπομονησία, δεν έκλεισε μάτι, έπαιζε διάφορα ηλεκτρονικά παιχνίδια, έβλεπε ταινίες και μου ειχε φάει τα αυτιά για το πώς θα ήταν τα πράγματα εκεί που πηγαίναμε και όπως το συνήθιζε μιλούσε ακατάπαυστα.
Στον γυρισμό ήταν το πρόβλημα που ήταν χώμα και απαρηγόρητη. Να πέσει στα πατώματα ένα πράγμα. Αναστεναγμοί και βουρκώματα. Και τσιμουδιά (Αυτό το είχει πάντα. Ετων 8 γυρνώντας από το Παρίσι, είχε πάψει να είναι λαλίστατη και όταν τη ρώτησα τι έχει, μου απάντησε: "Μια βαθειά μελαγχολία").
Συμπέρασμα: Το πήγαινε δεν είναι πρόβλημα. Ο γυρισμός είναι. (σε όλους μας).
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εχουμε και χειρότερα από την αμείλικτη μάνα.
Έχουμε πάει Λονδίνο με τις άλλες δύο φίλες της μοναχοκόρης μας (καθότι μοναχοκόρη) Ετων 13 όλα τους. Και στον πηγεμό και στον γυρισμό τα είχαμε στρώσει να κάνουν τα μαθήματα του σχολειου. Ο άντρας μου είχε στρώσει τη μια στο διάβασμα και την προετοίμαζε για το διαγώνισμα Φυσικής της επομένης και εγώ επέβλεπα τις άλλες δύο.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
ο γιος μου που είναι 9 χρ.δεν αντιμετώπισε πρόβλημα σε 2 ταξίδια ως τώρα,όπου ξεκινήσαμε να ταξιδεύουμε στις 2 τη νύχτα από Πάτρα και φτάσαμε Βαρκελώνη την άλλη μέρα το μεσημέρι..και άυπνοι..βέβαια δεν ήταν πολλές ώρες μέσα σε ένα αεροπλάνο,αφού αλλάζαμε διάφορα μέσα ως εκεί,αλλά αυτό μάλλον τον λύπησε:haha: όπως και να το κάνεις όμως ήταν πολύωρο το ταξίδι τελικά,αλλά αυτός δεν δυσανασχέτησε.:p
ούτε και η κόρη μου,αλλά αυτή είναι μεγάλη πια!
νομίζω πως αν της αρέσουν τα ταξίδια,μάλλον θα το απολαύσει,όσο πολύωρο κι αν είναι.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Το μεγαλύτερο ταξίδι της κόρης μου στα 9 ήταν στο Μαυρίκιο
με στάση στο Ντουμπάι.
Εκτός από το πρόβλημα με τ αυτιά ,που το αντιμετωπίσαμε με διάφορα τρικ,κανένα πρόβλημα.
Στην αρχή κοιτούσαμε έξω όσο ήταν δυνατόν , μετά το φαγητό,
είδαμε ταινία ,λύσαμε σταυρόλεξο,παίξαμε πρωτεύουσες και κατάκοπες
κοιμηθήκαμε.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Συμπέρασμα: Το πήγαινε δεν είναι πρόβλημα. Ο γυρισμός είναι. (σε όλους μας).
(...το είχα στο μυαλό μου...δεν το είπα...δεν θέλω καν να το ...σκέφτομαι...)
Πάντως ...σε μία φράση τα είπες όλα!!!!:clap:
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγιο Ορος
Καταταλαιπωρώ την κόρη μου από πέντε χρονών με σκληρά ταξίδια. Ο χρόνος περνάει διαφορετικά γι' αυτά. Μα με τα ηλεκτρονικά, μα με ένα κόμικ, με μια ταινία μέσα στο αεροπλάνο φεύγει η ώρα και δεν το καταλαβαίνουν. Ο δικός μας χρόνος δεν περνάει ( άσε και το δράμα του τσιγάρου!!!). Αποφάσισέ το γιατί με τη μικρή όταν πήγα στο Crabi, πρόβλημα κανένα. Εγώ ήμουν το σαράβαλο:rolleyes:.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Εχουμε και χειρότερα από την αμείλικτη μάνα.
Έχουμε πάει Λονδίνο με τις άλλες δύο φίλες της μοναχοκόρης μας (καθότι μοναχοκόρη) Ετων 13 όλα τους. Και στον πηγεμό και στον γυρισμό τα είχαμε στρώσει να κάνουν τα μαθήματα του σχολειου. Ο άντρας μου είχε στρώσει τη μια στο διάβασμα και την προετοίμαζε για το διαγώνισμα Φυσικής της επομένης και εγώ επέβλεπα τις άλλες δύο.
Σας βρισκω πολυ προχο
κοριτσια !
Ομολογω οτι επαναληψεις και μαθηματα δεν μου ειχαν περασει απο το μυαλο!Μια χαρα την βρισκω την ιδεουλα :D:D:D:D
(Εκει ειναι που η κορη μου δεν θα ξαναπατησει σε αεροπλανο η ταξιδι!:bleh::haha:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.589
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom