Παιδια και πολυωρα αεροπορικα ταξιδια.

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Αυτοι οι χαζοι οι "ξενοι" που κουβαλανε μαζι τα (μικρα) παιδια τους.. Μηπως γιατι στην χωρα τους εχουν μαθει να ΖΟΥΝ με τα παιδια τους, μηπως γιατι η χωρα τους εχει υποδομες (ευρυχωρα πεζοδρομια κ ραμπες, παρκα, οδηγους αυτοκινητων που δεν απειλουν την σωματικη ακεραιοτητα μητερας κ παιδιου..); Για εκεινους ειναι φυσικο να ταξιδεψουν με τα (μικρα) παιδια τους.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Για τους γονείς που υποβάλλουν βρέφη στο μαρτύριο της συμπίεσης/αποσυμπίεσης του εσωτερικού του αεροσκάφους έχεις να πεις κάτι...
Σχετικά με αυτό από προσωπική εμπειρία θα είχα πολλούς ενδοιασμούς να πάρω παιδί μαζί μου..έχεις πολύ δίκιο..Κυρίως αν το παιδί είναι μωρό (δε μιλάει ακόμα) για να εξηγήσει πως νιώθει και τα αυτάκια του που ακόμα αναπτύσσονται είναι πολύ ευαισθητα.. Μία φορά σε ταξίδι μου μου έτυχε να μου δημιουργήσει η συμπίεση/αποσυμπίεση αφόρητο πόνο στο αυτί σαν να χτύπαγε ως τον εγκέφαλο! Μιλάμε χωρίς υπερβολή για μαρτύριο! Ευτυχώς η πτήση ηταν μικρής διάρκειας αλλά ο πόνος δε πέρασε όταν φτάσαμε, για 2 μέρες το αυτί μου ήταν βουλωμένο και βούιζε..Πήγα σε ένα φαρμακείο και με ειδικό φαρμακο τα συμπτώματα υποχώρησαν την τρίτη μέρα και την πέμπτη είχα ταξίδι επιστροφης. Αυτό που σκέφτομαι λοιπόν είναι πως αν το πάθει αυτό ένα βρέφος που δε μπορει να μιλήσει οι γονείς δε θα μπορούν να βοηθήσουν. Μπορεί να κλαίει επειδή φοβάται αλλά μπορεί και να πονάει. Εγώ δε θα το ρίσκαρα..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Μάλλον δεν έγινα σαφής. Πουθενά δεν ισχυρίζομαι - ούτε νομίζω ότι ισχυρίζεται κανείς στο thread - ότι παίρνουμε τα παιδιά στα ταξίδια για να το διασκεδάσουμε, γιατί χωρίς αυτά θα βαριόμασταν. Προφανώς ένα ταξίδι που ονειρευόμαστε θα το ευχαριστηθούμε πάνω-κάτω το ίδιο, με ή χωρίς τα μωρά. Αυτό που θα στερήσουμε στο μωρό όμως, θα είναι η εμπειρία του να ζήσει τους γονείς του διαφορετικά. Άλλωστε, προφανώς και δεν κλαίνε όλα τα μωρά στο αεροπλάνο, ούτε η κούραση μιας πτήσης εξουδετερώνει αυτόματα τα όποια θετικά συναισθήματα και το διαφορετικό δέσιμο της οικογένειας που θα αναπτυχθεί στο ταξίδι.
Μιλάμε γι βρέφος 3 μηνών, ε; Ξέρεις από πόσες ώρες ύπνου έχει ανάγκη το 24 ωρο; Θα εκπλαγείς. Πόσες πάνες αλλάζει το 24ωρο; Πόσα αποστειρωμένα μπουκάλια χρειάζονται τη μέρα; Όλο αυτό το σκηνικό στο Ντουμπάι; Α, και τα αυτιά τους πονάνε τρελά στο αεροπλάνο, γιατί δεν μπορούν να αποσυμπιέσουν τον αέρα.Το κόλπο με τις ωτοασπίδες από βαμβάκι δεν πιάνει συνήθως. Στο γιο μου όταν ήταν 6 μηνών βρέθηκε μια θεά αεροσυνοδός της Αegean που με βοήθησε, αλλά κι ο μικρός ήταν σε θέση σ' αυτή την ηλικία να αντιλαμβάνεται τον πόνο και να ειδοποιεί. Μισή ώρα μαρτύριο για το παιδί.
Οπότε, δεν νομίζω ότι το ευχαριστιόμαστε κι εμείς κι αυτά "πάνω κάτω το ίδιο".
Είμαι υπέρ των ταξιδιών με τα παιδιά, αλλά όχι τα νεογέννητα.
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Νομίζω έχει εξειδικευτεί πολύ το θέμα. Τουλάχιστον εγώ τοποθετήθηκα γενικότερα, και όχι αναφορικά με ένα συγκεκριμένο ταξίδι ενός συγκεκριμένου βρέφους. Σίγουρα η ευαισθησία των γονιών και οι ιδιαιτερότητες του βρέφους πρέπει να αποτελέσουν πυξίδα για τη σωστή απόφαση. Όσον αφορά τα επιμέρους τεχνικά θέματα (ύπνος, πάνες, αποστείρωση κλπ.), νομίζω δε βαρύνουν όλα το ίδιο και διαφέρουν από περίπτωση σε περίπτωση. Π.χ. έχω δει μωρά να κοιμούνται μακάρια σε ταξίδια (αντίθετα νήπια και παιδάκια είναι συνήθως σε υπερένταση), επίσης η αλλαγή πάνας δεν είναι γολγοθάς με λίγη βοήθεια και η αποστείρωση δεν προκύπτει καν ως θέμα όταν το μωρό θηλάζει. Τώρα για την αποσυμπίεση, εδώ δεν έχει καταλήξει η επιστήμη, εγώ θα το λύσω; :bleh:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Νομίζω έχει εξειδικευτεί πολύ το θέμα. Τουλάχιστον εγώ τοποθετήθηκα γενικότερα, και όχι αναφορικά με ένα συγκεκριμένο ταξίδι ενός συγκεκριμένου βρέφους. Σίγουρα η ευαισθησία των γονιών και οι ιδιαιτερότητες του βρέφους πρέπει να αποτελέσουν πυξίδα για τη σωστή απόφαση. Όσον αφορά τα επιμέρους τεχνικά θέματα (ύπνος, πάνες, αποστείρωση κλπ.), νομίζω δε βαρύνουν όλα το ίδιο και διαφέρουν από περίπτωση σε περίπτωση. Π.χ. έχω δει μωρά να κοιμούνται μακάρια σε ταξίδια (αντίθετα νήπια και παιδάκια είναι συνήθως σε υπερένταση), επίσης η αλλαγή πάνας δεν είναι γολγοθάς με λίγη βοήθεια και η αποστείρωση δεν προκύπτει καν ως θέμα όταν το μωρό θηλάζει. Τώρα για την αποσυμπίεση, εδώ δεν έχει καταλήξει η επιστήμη, εγώ θα το λύσω; :bleh:
Το θέμα έχει εξειδικευτεί γιατί μιλάμε για ταξίδι με νεογέννητο του φίλου στο Ντουμπάι με την οικογένειά του από χθες.
 

michalism1

Member
Μηνύματα
80
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Dubai & Abu Dhabi
Ταξίδι-Όνειρο
Σύδνευ
Προφανώς North66 δεν είσαι παιδίατρος. Από τον μόνο που παίρνουμε άδεια πριν πάμε ένα ταξίδι είναι από τον γιατρό. Εάν μας πει όχι απλά το ακυρώνουμε. Ακολουθούμε τις οδηγίες του και ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα.
Τώρα με τους ρυθμούς δουλειάς που έχουμε για εμάς είναι πολύ σημαντικό να είμαστε κάπου χαλαρά όλοι μαζί. Δεν είναι εύκολο με ένα μωρό σίγουρα, όμως είναι πολύ όμορφο να είμαστε οικογενειακά σε διάφορα μέρη του κόσμου.

Ο μεγάλος μας ταξιδεύει από 3 μηνών επίσης, έχουμε κάνει διάφορα τρελά μαζί (πολλά δεν τα θυμάται) όμως στο σχολείο όταν μας καλούσαν μας έλεγαν πόσο καλό του έκαναν τα ταξίδια στην φαντασία του. Πριν κάθε ταξίδι καθόμαστε παρέα και βλέπουμε που θα πάμε και τι θα κάνουμε παρέα. Φέτος έχουμε αποφασίσει να κάνουμε μπάνιο με δελφίνια!
όταν ήταν 4 ετών και είχαμε πάει Bali με ξυπνούσε στις 6 το πρωί με μια αγκαλιά για να πάμε στην πισίνα για μπάνιο. Σε πληροφορώ ότι αυτό δεν το ξεχνάω ποτέ ενώ τους ναούς που είδαμε εκεί ούτε που τους θυμάμαι πλέων
Πιστεύω ότι κάποιος εάν δεν θέλει να παίρνει τα παιδιά του μαζί ας μην τα παίρνει. Δεν τον κατακρίνω. όπως και δεν δέχομαι να με κατακρίνουν επίσης :)
 
  • Like
Reactions: asv

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Πάντως για να προσθέσω μια ακόμη εμπειρία από ταξίδια με βρέφη, ο μπέμπης μας ταξίδεψε 10 μηνών για Λονδίνο.
Είχε πολύ λιγότερα προβλήματα στο αεροπλάνο (σε συνδυασμό με τα παιχνιδάκια + τις οδηγίες της γιατρού για την άνοδο/κάθοδο που βοήθησαν αρκετά) από τα αυτά που είχε όταν ταξίδεψε οδικώς, για μικρότερο χρονικά ταξίδι, στο ορεινό οδικό μας δίκτυο.
Δε λέω ότι θα θυμάται κάτι από το Λονδίνο αλλά η διάθεσή του/επαφή του με διαφορετικές εικόνες ήταν πολύ ευχάριστη γι' αυτόν. Σίγουρα θα το ξανακάναμε (σε "πείσμα" όλων αυτών που μας έλεγαν να μην το τολμήσουμε).
 

michalism1

Member
Μηνύματα
80
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Dubai & Abu Dhabi
Ταξίδι-Όνειρο
Σύδνευ
Εάν ακούγαμε όλους τους συμβουλάτορες θα έπρεπε να έχουμε το παιδί κλεισμένο στο σπίτι μέχρι να πάει σχολείο. Αν και επειδή έχουμε και 2 σκυλιά για πολλούς ούτε εκεί είναι ασφαλοί!!!
Έχουμε καταφέρει να αλλάξουμε τη γνώμη αρκετών όσο αφορά το να παίρνουν τα παιδιά τους μαζί στις διακοπές. Διαλέγουμε προορισμούς εύκολους όταν το παιδί είναι μικρό και όσο μεγαλώνει πάμε ποιο μακρυά και σε ποιο εξωτικά μέρει.
 

CaveTravel

Member
Μηνύματα
102
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
όταν ήταν 4 ετών και είχαμε πάει Bali με ξυπνούσε στις 6 το πρωί με μια αγκαλιά για να πάμε στην πισίνα για μπάνιο. Σε πληροφορώ ότι αυτό δεν το ξεχνάω ποτέ ενώ τους ναούς που είδαμε εκεί ούτε που τους θυμάμαι πλέων
Με ολη την καλη διαθεση θα ηθελα να σε ρωτησω κατι.
Αν το μοναδικο πραγμα το οποιο θυμασαι απο το Μπαλι ειναι οι ευχαριστες στιγμες που περασες στην πισινα με το παιδι σου γιατι επρεπε να πας στο Μπαλι?
 

michalism1

Member
Μηνύματα
80
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Dubai & Abu Dhabi
Ταξίδι-Όνειρο
Σύδνευ
Καλό! χα χα
Δεν θυμάμαι μόνο αυτό. Θυμάμαι αυτό απλά ποιο έντονα. Το Bali για εμένα είναι ένα υπέροχο μέρος και σίγουρα θα ξαναπάμε σε μερικά χρόνια (να πάμε και κάπου που δεν έχουμε ξαναπάει). Κάναμε ένα σωρό πολύ ωραία πράγματα εκεί, πήγαμε σε υπέροχα μέρη, ζήσαμε όμορφες εμπειρίες και πολλές αστείες καταστάσεις. Βοηθούσε ότι ήμασταν και μια παρέα από 14 άτομα!!!!!
Δεν σου έχει τύχει να πας σε ένα υπέροχο μέρος, αλλά το πρώτο που σου έρχεται στο μυαλό ήταν μια κατάσταση που έζησες εκεί?
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Να ρωτήσω κι εγώ τώρα κάτι πρακτικό? Το καρότσι του μωρού πού το βάζεις στο αεροπλάνο? Το μωρό δικαιούται δικιά του μεγάλη βαλίτσα και χειραποσκευή μέσα στο αεροπλάνο ή θα πρέπει να τα βολέψουμε στις δικιές μας βαλίτσες?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.480
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom