Ιταλία Παλέρμο ή Κατάνια?

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Καλά με τόσες πληροφορίες ,δεν ξέρω που θα προλάβω να πρωτοπάω και που θα μπορέσω να πρωτοφάω.....:clap:
Λέμε για μέσα Μάη οπότε θα δοκμιάσω ότι μπορέσω από τα εστιατόρια και θα σας πω.
Αλήθεια spazienza από ξενοδοχεία έχεις βρει τίποτα;εγώ δεν έχω αρχίσει ακόμα ψάξιμο αλλά μάλλον πρέπει να κοιτάξω για ξενοδοχείο που να διαθέτει και πάρκιγκ γιατί θα πάμε οδικώς με το δικό μας αυτοκίνητο.

Παρεπιπτόντως,μια χαρα το βρίσκω το πρόγραμμα .:clap:
Dafni το ξενοδοχείο που έκλεισα το βρήκα σε πολύ καλή τιμή και είναι τοLuxury 4 Star Hotel in Palermo: Exclusive Plaza Opera Hotel, Sicily αν θέλεις ρίξε μια ματιά!!!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Dafni το ξενοδοχείο που έκλεισα το βρήκα σε πολύ καλή τιμή και είναι τοLuxury 4 Star Hotel in Palermo: Exclusive Plaza Opera Hotel, Sicily αν θέλεις ρίξε μια ματιά!!!

Ωχ τώρα το είδα ότι το είχες ξαναπεί σε προηγούμενο post.Aλλά μου φαινεται περίεργο που λες ότι το πέτυχες φθηνότερο από το jolly.Eμένα μου το δίνει 165 ευρώ τη βραδιά για τις μέρες που θέλω και σε άλλες ημερομηνίες που έβαλα, το βρήκα το λιγότερο 150.Δεν ξέρω πόσο το έκλεισες αλλά μάλλον έπεσες σε μέρες με πολύ χαμηλή χρέωση ή παίζει ίσως ρόλο ότι το έκλεισες αρκετά νωρίτερα.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Ωχ τώρα το είδα ότι το είχες ξαναπεί σε προηγούμενο post.Aλλά μου φαινεται περίεργο που λες ότι το πέτυχες φθηνότερο από το jolly.Eμένα μου το δίνει 165 ευρώ τη βραδιά για τις μέρες που θέλω και σε άλλες ημερομηνίες που έβαλα, το βρήκα το λιγότερο 150.Δεν ξέρω πόσο το έκλεισες αλλά μάλλον έπεσες σε μέρες με πολύ χαμηλή χρέωση ή παίζει ίσως ρόλο ότι το έκλεισες αρκετά νωρίτερα.
Ποιές ημερομηνίες ψάχνεις?Το βρήκα σε προσφορά και μου βγήκε το 80€ τη βραδιά,νομίζω πολύ καλά!!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Ποιές ημερομηνίες ψάχνεις?Το βρήκα σε προσφορά και μου βγήκε το 80? τη βραδιά,νομίζω πολύ καλά!!
Αύριο θα φιξάρουμε τις ημερομηνίες και θα κλείσουμε εισητήρια.Πάντως γύρω στις 20 Μαιου θα είναι.......Πραγματικά τρομερή τιμή χτύπησες:clap:
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Αύριο θα φιξάρουμε τις ημερομηνίες και θα κλείσουμε εισητήρια.Πάντως γύρω στις 20 Μαιου θα είναι.......Πραγματικά τρομερή τιμή χτύπησες:clap:
Όταν τα κλείσεις δώσε μας ημερομηνίες να δούμε τί καλό μπορούμε να κάνουμε!!!Κάτι καλό θα βρούμε..!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Κλείσαμε προχτές είσητήρια με Αγούδημο(ionian king):clap::clap::clap:(330 ευρώ δικλικνη εξωτερική καμπίνα και αυτοκίνητο)
Φεύγουμε 17/5 και επιστρεφουμε 23/5.
Εχουμε λοιπόν πέντε βράδυα στη Σικελία από τα οποία τα τρία λέω να μείνουμε Παλέρμο και τα δυο Κατάνια ή κάπου σε εκεί κοντά (συρακούσες ίσως ή σε κάποιες περιοχές προς την Ετνα).
Απ'ότι έχω κοιτάξει ως τώρα το jolly είναι η πιο συμφέρουσα επιλογή σε ότι αφορά τα ξενοδοχεία(αλήθεια είδα ότι δεν είναι πολύ μακριά από το κέντρο ,Samion μπορεί κανείς να μετακινηθεί από εκεί με τα πόδια μέχρι το κέντρο ,έτσι δεν είναι; .Για τις δυο ημέρες προς Κατάνια δεν έχω βρει κάτι συγκεκριμένα αλλά είδα καποια καλά ξενοδοχεία σε σχετικά καλή τιμή σε μέρη λίγο πολύ στο πουθενά ή σε μικρά χωριά προς την Ετνα και σκέφτηκα ότι μπορούμε να το έχουμε σα βάση ωστε να επισκεφθούμε την Κατάνια ,την Ταορμίνα και τις Συρακούσες.Τί λέτε;

Περιμένω τη γνώμη σας ή τις πρότασεις σας σε ότι αφορά το πρόγραμμα ή τα ξενοδοχεία .
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Καταρχήν Χρόνια Πολλά σε όλους..Μετά απο μια σύντομη ματιά στα ξενοδοχεία,βλέπετε το αρνάκι μου έπεσε λίγο βαρύ έχω να πώ τα εξής..Όντως αισθάνομαι πολύ τυχερή που πέτυχα αυτή την τιμή στο Plaza Opera,και Δάφνη κοίταξα για σένα απο 17/5-20/5,για να διανυχτερεύσεις εκεί μου βγαίνει 137? την βραδιά ενώ στο Jolly 107?,νομίζω οτι είναι καλή η τιμή αυτή...Αν τα καταφέρω θα προσπαθήσω να ψάξω και για κανένα άλλο απλά είμαι της γνώμης οτι αφού το γνωρίζει κι ο Samion ,να το κλείσεις,φαίνεται πολύ ωραίο..
Απο αύριο θα είμαι Καλάμπρια,πιστεύω να μπορέσω να πεταχτώ μια βόλτα προς Κατάνια και Ταορμίνα που θα το ήθελα πολύ,οπότε επιστρέφοντας να μπορώ να σου μεταφέρω τις εντυπώσεις μου..Μέσα απο μια σύντομη ξενάγηση μέσω νετ μπορώ να πώ οτι εντυπωσιάστικα περισσότερο με την Ταορμίνα πάντως...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Αμάν αμάν..Δάφνη για δές το το Hotel Bel 3 είδα καλές κριτικές στο tripadvisor και μου βγαίνει 57ευρώ τη βραδιά..:clap::clap:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τη βοήθεια .Θα το ψάξω και αυτό το hotel .....
Να περάσεις τέλεια στην Καλαβρία και να μας έρθεις με εντυπώσεις και περιγραφές .

Καλό ταξίδι:clap::clap::clap:
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τη βοήθεια .Θα το ψάξω και αυτό το hotel .....
Να περάσεις τέλεια στην Καλαβρία και να μας έρθεις με εντυπώσεις και περιγραφές .

Καλό ταξίδι:clap::clap::clap:

Σ ευχαριστώ πολύ,κι εσύ να περνάς όμορφα!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.414
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κλείσαμε προχτές είσητήρια με Αγούδημο(ionian king):clap::clap::clap:(330 ευρώ δικλικνη εξωτερική καμπίνα και αυτοκίνητο)
Φεύγουμε 17/5 και επιστρεφουμε 23/5.
Εχουμε λοιπόν πέντε βράδυα στη Σικελία από τα οποία τα τρία λέω να μείνουμε Παλέρμο και τα δυο Κατάνια ή κάπου σε εκεί κοντά (συρακούσες ίσως ή σε κάποιες περιοχές προς την Ετνα).
Απ'ότι έχω κοιτάξει ως τώρα το jolly είναι η πιο συμφέρουσα επιλογή σε ότι αφορά τα ξενοδοχεία(αλήθεια είδα ότι δεν είναι πολύ μακριά από το κέντρο ,Samion μπορεί κανείς να μετακινηθεί από εκεί με τα πόδια μέχρι το κέντρο ,έτσι δεν είναι; .Για τις δυο ημέρες προς Κατάνια δεν έχω βρει κάτι συγκεκριμένα αλλά είδα καποια καλά ξενοδοχεία σε σχετικά καλή τιμή σε μέρη λίγο πολύ στο πουθενά ή σε μικρά χωριά προς την Ετνα και σκέφτηκα ότι μπορούμε να το έχουμε σα βάση ωστε να επισκεφθούμε την Κατάνια ,την Ταορμίνα και τις Συρακούσες.Τί λέτε;
Περιμένω τη γνώμη σας ή τις πρότασεις σας σε ότι αφορά το πρόγραμμα ή τα ξενοδοχεία .
μολις γυρισα απο Ιονιο, χρονια πολλα..
καλη επιλογη ημερων. απο νοτο χανεις τις αρχαιολογικες τοποθεσιες κυριως (Agrigento, Selinunte) αλλα παιρνεις μαι καλη γευση του νησιου. Ανατολικα η καλυτερη επιλογη για διαμονη ειναι Ταορμινα και Giardini Naxos μια που εχετε ΙΧ. να δειτε Κατανια, Συρακουσες, Ταορμινα και φτανει.Πιο κάτω τιποτε το ιδιαιτερο που να αξιζει τον πολυτιμο χρονο σας. Στα χωρια της Ετνας μπορεις να βρεις μικρα "διαμαντακια" ξενοδοχεια αλλα δεν εχω κατι να προτεινω. περιοχη με βιλες του Lucio Dalla κ.α.
το Jolly ειναι καλη επιλογη για τα γουστα μου..εχει απλα γυρω, πισινα, κηπο και θεα θαλασσα. μπροστα εχει το νεο παρκο παραλιακο παρκο και αξιζει η βολτα. διπλα ακριβως ειναι το Kalhesa και λιγο πιο κατω 100μ στην παραλιακη κατευθυνση λιμανι μια gelateria που αντικαθιστα τον Ciccio (οταν παει διακοπες...), διπλα αξιοπρεπης pizzeria. πισω αρχιζει η Kalsa. εχει παρκιν, ανετη προσβαση με ΙΧ απο την 1η εξοδο τηs autostrada (via Oreto) και πισινα, κηπο κλπ. στο κεντρο αν εννοουμε Politeama, Massimo κλπ δεν πας με τα ποδια. λεωφορειο ή ταξι ή ΙΧ. παρκιν βρίσκεις άνετα και στο Politeama με παρκομετρο ή τους γνωστους "παρκαδορους"..1Ε όλη μέρα...κοντα ειναι παντως.
στο κεντρο θα εχεις δυσκολη προσβαση με ΙΧ και το προβλημα του παρκιν. αν βρεις κατι καλο και θελεις βολτες μονο με τα ποδια τοτε οτι λεει η Sapienza, κάτι κεντρικο.
η κίνηση του Palermo γινεται δύσκολη στο τμήμα που περικλείεται από via Oreto, viale regione siciliana, viale lazio. γι αυτο και δεν συστηνω με τιποτε την περιοχη του Bel3. οι οδοί πρόσβασης στο κέντρο έχουν εφιαλτική κίνηση τις ώρες αιχμής. τύπου Αγ. Ανδρεου ή Ερμού το Μ.Σαββατο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.788
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom