Ιταλία Παλέρμο ή Κατάνια?

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Θα ήθελα να κάνω ένα τριήμερο το καλοκαιράκι στη Σικελία...Οι γνώστες λοιπόν του θέματος,που την έχετε επισκεφτεί τί μου προτείνετε?Η αλήθεια είναι οτι αν και αρχικά έλεγα Παλέρμο,βρήκα κάποια πτήση που με βολέυει περισσότερο για Κατάνια...
Μπορείτε λοιπόν να μου δώσετε τα "φώτα" σας και να μου προτείνετε και πράγματα που μπορώ να δώ και να κάνω?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Στο Παλέρμο δεν έχω πάει, άρα δεν έχω άποψη.
Αν πας Κατάνια, θα πρότεινα να κινηθείς νότια και να μείνεις στις Συρακούσες. Σε μια μέρα βλέπεις την πόλη και τους αρχαιολογικούς χώρους, μια μέρα την αφιερώνεις σε διαδρομή Νότο και Ραγκούσα, πανέμορφες αναγεννησιακές πόλεις, και μια μέρα στο φαράγγι Παντάλικα με τους προϊστορικούς τάφους.
(Εναλλακτικό τριήμερο: βόρεια της Κατάνια στην Ταορμίνα, αρκετά τουριστική αλλά όμορφη και προσφέρεται και για μπάνιο στη θάλασσα. Μια μέρα ανεβαίνεις στην Έτνα, πολύ κοντά στην Κατάνια)
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Σ ευχαριστώ πολύ..Λές να κλείσω διαμονή στην Ταορμίνα?Αξίζει λες δηλαδή?
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Είναι τέλεια η Taormina, απλά έχει πολύ κόσμο.. τώρα η παραλία που είναι από κάτω..αν φυσάει δεν είναι για να μπεις, αλλιώς δεν ξέρω αν είναι καλή..φαντάζομαι όμως ότι αν πας για τριήμερο δεν θα σε απασχολεί να κάνεις μπάνιο
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Είναι τέλεια η Taormina, απλά έχει πολύ κόσμο.. τώρα η παραλία που είναι από κάτω..αν φυσάει δεν είναι για να μπεις, αλλιώς δεν ξέρω αν είναι καλή..φαντάζομαι όμως ότι αν πας για τριήμερο δεν θα σε απασχολεί να κάνεις μπάνιο
Επειδή λέω να πάω πολύ χαλαρά θα ήθελα και λίγο άραγμα στην παραλία:lol:...
Μήπως γνωρίζεις τίποτα για τις συγκοινωνίες?Γυρίζεται εύκολα?
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Κ εγω την ιδια σκεψη κανω απο τοτε που βγηκαν οι προσφορες της Αλιταλια!
Αν και υπαρχουν ατομα με περισσοτερες γνωσεις επι του θεματος
θα συμφωνησω με τη Μαρια οσον αφορα τις Συρακούσες, πανεμορφες!
Στην Ταορμίνα έμεινα πέρυσι τον Αύγουστο, είχε πάρα πολυ κόσμο, αλλα είναι πολυ γραφική (χτισμένη ψηλα και κάτω η θάλασσα, κάτι αντίστοιχο με τη δικη μας "καλντερα"), εχει πολλες επιλογες φαγητου,διασκεδασης, shopping και στο αρχαιο θεατρο το καλοκαιρι διοργανωνται εκπληκτικες παραστασεις
Το Παλερμο τωρα ειναι μια κανονική πόλη , με το λιμανι της, τα μαγαζια της , τις πλατειες της.. Το μεγαλυτερο πλεονεκτημα του ειναι για μενα οτι βρισκεται κοντα στην Κεφαλου, η οποία είναι αυτό που λέμε real Sicily.. αυθεντικη και υπεροχη
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Επειδή λέω να πάω πολύ χαλαρά θα ήθελα και λίγο άραγμα στην παραλία:lol:...
Μήπως γνωρίζεις τίποτα για τις συγκοινωνίες?Γυρίζεται εύκολα?
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό, διότι είχα περάσει αυθημερόν από τη Καλαβρία όπου βρισκόμουν με αυτοκίνητο και έφτασα μέχρι την Ταορμίνα μόνο.
Επειδή όμως πέρυσι το είχα ψάξει μήπως και πηγαίναμε το καλοκαίρι (τελικά δεν πήγαμε, προτιμήσαμε τη Βαρκελώνη), προσανατολιζόμουν περισσότερο προς το Παλέρμο και την Cefalou (όπως λέει και η Erminathes)
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Αν θελεις μπανια οχι Συρακουσες , δεν εχουν παραλια, παρότι είναι νησι, βουτας απο τα βραχια, σαν την Υδρα.
Και στην Ταορμινα δύσκολα με τα ποδια ως στη θαλασσα, πρεπει να κατεβεις το βουνο (isola Bella, ωραιο τοπίο) αλλα υπαρχουν λεωφορεια, ταξι κλπ και η αποσταση ειναι 3-4 χλμ
Η Κεφαλου ειναι παραλιακη κωμοπολη
Και το Παλερμο λιγο πιο εξω (5χλμ) εχει μια μεγαλη και ωραια παραλια
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Σας ευχαριστώ πολύ!!Επειδή είδα οτι τα εισητήρια τελειώνουν(για τις ημερομηνίες που ήθελα) μπήκα κι έκλεισα τελικά Παλέρμο για τέλος Ιουνίου...Τώρα μου μένει να φτιάξω ένα καλό πρόγραμμα και να βρώ ξενοδοχείο!!!Οκ, έχουμε χρόνο μέχρι τότε,οπότε όσοι έχετε να δώσετε πληροφορίες θα περιμένω...Αλήθεια ο Samion πού έχει χαθεί???:clap:
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
αυτή η προσφορά μας άναψε φωτιές...ψηνόμουν για Νάπολη, Ischia, Procida κάτι τέτοιο ..αλλά είπα να κρατηθώ... αντε να δούμε..
πάντως καλή επιλογή το Παλέρμο...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
αυτή η προσφορά μας άναψε φωτιές...ψηνόμουν για Νάπολη, Ischia, Procida κάτι τέτοιο ..αλλά είπα να κρατηθώ... αντε να δούμε..
πάντως καλή επιλογή το Παλέρμο...

Πράγματι!!!Έχω ήδη κλείσει για Πρωτομαγιά τριήμερο στο Μιλάνο και σήμερα-αύριο που θα
ξέρω την άδεια που θα έχω το Πάσχα,θα κοιτάξω για Καλάβρια που θέλω να πάω σε συγγενείς..Βέβαια για εκεί δεν πρόκειται να βρώ τέτοια τιμή και τελευταία στιγμή...Είναι ήδη πολύ ψηλά οι τιμές...
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
αν έχεις πολλές μέρες μπορείς να πας και με πλοίο σε περίπτωση που είναι πολύ ακριβά τα αεροπορικά.. η Καλαβρία μου άρεσε πάρα πολύ, θα ήθελα σίγουρα να ξαναπάω..που ακριβώς θα πας?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.250
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom