Ιταλία Παλέρμο ή Κατάνια?

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Έχω inside πληροφορίες ότι το ξενοδοχείο στο Παλέρμο είναι γεμάτο τοπικά καμάκια που μόλις δουν βαμένη ξανθιά τα δίνουν όλα... ετοιμάσου ψυχολογικά για τον πόλεμο των άστρων...

Ενημέρωσε τα καμάκια ότι οι ξανθιές θα είμαστε δύο και ετοιμοπόλεμες!!!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Τη Σικελία θέλω να την επισκεφθώ αλλά φοβάμαι ότι δεν θα μπορούμε να διαθέσουμε πάνω από 4-5 μέρες.Σκεφτόμουν λοιπόν αν αξίζει να μείνει κανείς Παλερμο ή Cefalu για δυο βράδια και δυο βράδια Catania ή Συρακούσσες.Είναι εφικτό να πάρει κανείς γεύση και από τη βόρεια και την ανατολική πλευρά μέσα σε τέσσερις μέρες;;;;Δυστυχώς δεν είναι όλοι τόσο τυχεροί σαν τον Samion που κάθεται στη Σικελία με τις βδομάδες...;)
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Γεια σας,
Σκεφτομαι και γω να επισκεφθώ τη Σικελία. Αυτη η προσφορά μας εχει καταστρέψει..
Λοίπον, σκοπός μου είναι να γυρίσω το νησί όσο πιο πολύ μπορώ.. Ξέρετε εσείς που έχετε πάει, πόσες μέρες είναι αρκετές ώστε να εχω κάνει ένα καλό tour? Σκεφτόμουν να διαθέσω 11 μέρες..τι λέτε?
Επίσης, σκεφτόμουν μήπως πέρναγα και ένα 4ημερο στη Μάλτα (μιας και θα είμαι εκεί δίπλα)..άξιζει να το κάνω?
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Παιδιά μην το σκέφτεστε πολύ..Κλείστε τα εισητήρια,σήμερα είναι η τελευταία μέρα της προσφοράς...!!11μέρες είναι μια χαρά,κάντε λίγο υπομονή μέχρι να καταφέρει να μπεί ο Samion και θα μας δώσει τα φώτα του...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τη Σικελία θέλω να την επισκεφθώ αλλά φοβάμαι ότι δεν θα μπορούμε να διαθέσουμε πάνω από 4-5 μέρες.Σκεφτόμουν λοιπόν αν αξίζει να μείνει κανείς Παλερμο ή Cefalu για δυο βράδια και δυο βράδια Catania ή Συρακούσσες.Είναι εφικτό να πάρει κανείς γεύση και από τη βόρεια και την ανατολική πλευρά μέσα σε τέσσερις μέρες;;;;Δυστυχώς δεν είναι όλοι τόσο τυχεροί σαν τον Samion που κάθεται στη Σικελία με τις βδομάδες...;)
αν παs για sightseeing καλυτερα Παλερμο και σε κεντρικο ξενοδoxειο για να παρειs μια γευση τηs ποληs. Η Cefalu ειναι υπεροxη αλλα ειναι τοποs διακοπων στη θαλασσα, σταματατε για ενα καφε. στην ανατολικη πλευρα καλυτερα Κατανια και εισαι κοντα Ταορμινα και Συρακουσεs. οι αποστασειs ειναι σημαντικεs αλλα αν αντεxετε τιs ωρεs οδηγηση αξιζει για μια πρωτη γευση με το νησι..
με εxει διαλυσει η ζεστη εδω και ο σιροκοs..κρυωσα το 2ο 24ωρο. απο Σαιντ Αντον και -10 στην Cefalu με 27 βαθμουs περασε πολυ λιγοs καιροs.. με κρυωμα και βλεπω την παραλια με βορειουs να κανουν μπανιο..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γεια σας,
Σκεφτομαι και γω να επισκεφθώ τη Σικελία. Αυτη η προσφορά μας εχει καταστρέψει..
Λοίπον, σκοπός μου είναι να γυρίσω το νησί όσο πιο πολύ μπορώ.. Ξέρετε εσείς που έχετε πάει, πόσες μέρες είναι αρκετές ώστε να εχω κάνει ένα καλό tour? Σκεφτόμουν να διαθέσω 11 μέρες..τι λέτε?
Επίσης, σκεφτόμουν μήπως πέρναγα και ένα 4ημερο στη Μάλτα (μιας και θα είμαι εκεί δίπλα)..άξιζει να το κάνω?
11 μερεs ειναι αρκετεs για να γυρισειs τα παραλια τουλαxιστον. και 1-2 βολτεs στο εσωτερικο (βλ. Caltagirone klp..)
Μαλτα λεω να παω καλοκαιρι. το ειxαμε ξανασυζητησει αλλα δεν βρεθηκε καποιοs να βοηθησει σωστα. για δρομολογια κλπ βλεπε προηγουμενα τοπικ. αν εννοειs αν αξιζει ο συνδυασμοs νομιζω ναι, μια και ειναι τοσο κοντα. φυσικα μην κλεψειs τιs μερεs αυτεs απο τη Σικελια!
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
11 μερεs ειναι αρκετεs για να γυρισειs τα παραλια τουλαxιστον. και 1-2 βολτεs στο εσωτερικο (βλ. Caltagirone klp..)
Μαλτα λεω να παω καλοκαιρι. το ειxαμε ξανασυζητησει αλλα δεν βρεθηκε καποιοs να βοηθησει σωστα. για δρομολογια κλπ βλεπε προηγουμενα τοπικ. αν εννοειs αν αξιζει ο συνδυασμοs νομιζω ναι, μια και ειναι τοσο κοντα. φυσικα μην κλεψειs τιs μερεs αυτεs απο τη Σικελια!
Τελικα εκλεισα 11 μέρες για Σικελια μόνο.. Μαλτα κάποια άλλη φορά.. Πάντως βρήκα πτήση με Ryan air από Τραπανι - μάλτα και επιστροφή με 55 ευρώ!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τελικα εκλεισα 11 μέρες για Σικελια μόνο.. Μαλτα κάποια άλλη φορά.. Πάντως βρήκα πτήση με Ryan air από Τραπανι - μάλτα και επιστροφή με 55 ευρώ!!
καλο το τιπ και καλη επιλογη για Σικελια.και για οτι xρειαστειs εδω ειμαστε αν μπορουμε να βοηθησουμε.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Samion σου έστειλα pm αλλά δεν ξέρω αν το έλαβες ή δεν είχες χρόνο να μου απαντήσεις.
Τέλος πάντων θα θέσω και εδώ τον προβληματισμό μου.

Σικελία λέμε να πάμε οδικώς από Μπάρι.
Η superfast δίνει για δύο εισητήρια εσωτερική καμπίνα και αυτοκίνητο γύρω στα 430 ευρώ(ρώτησα χθες)Ο Αγούδημος το δίνει 300 ή 330 ευρώ ανάλογα αν η καμπίνα είναι εσωτερική η εξωτερική (στα διακόσια εβδομήντα που δίνει στο site δεν έχουν βάλει τον επίναυλο).Ομως δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με Αγουδημο και ήθελα να μου πει κάποιος αν έχει ταξιδέψει και όλα ok ή είναι καλύτερα να δώσω 100 ευρώ παραπάνω και να κλέισω superfast.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Samion σου έστειλα pm αλλά δεν ξέρω αν το έλαβες ή δεν είχες χρόνο να μου απαντήσεις.
Τέλος πάντων θα θέσω και εδώ τον προβληματισμό μου.

Σικελία λέμε να πάμε οδικώς από Μπάρι.
Η superfast δίνει για δύο εισητήρια εσωτερική καμπίνα και αυτοκίνητο γύρω στα 430 ευρώ(ρώτησα χθες)Ο Αγούδημος το δίνει 300 ή 330 ευρώ ανάλογα αν η καμπίνα είναι εσωτερική η εξωτερική (στα διακόσια εβδομήντα που δίνει στο site δεν έχουν βάλει τον επίναυλο).Ομως δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με Αγουδημο και ήθελα να μου πει κάποιος αν έχει ταξιδέψει και όλα ok ή είναι καλύτερα να δώσω 100 ευρώ παραπάνω και να κλέισω superfast.
απαντησα με καθυστερηση μια και ειχα αφοσιωθει ψυχη και σωμα στη γαστρονομικη πανδαισια του Pasqua και της Pasquetta μετά..
Σικελια παμε και απο Brindisi. Taranto πας και στις 2 περιπτωσεις και ο δρομος Brindisi-Ταραντο ειναι σαν autostrada.
πολυ συντομα, μια και τις λεπτομερειες των ακτοπλοικων θα τις γραφουμε στο γκρουπ καθως δεν ενδιαφερουν πολλους, ο αγουδημος ειναι οκ μια και το πλοιο ειναι το επιτυχημενο (και δοκιμασμενο απο το Samion πολλες φορες...:haha::haha:) Ionian King. καλυτερο των ανταγωνιστων στο ξενοδοχειακο μερος και αχτυπητη η προσφορα. κλεισε τωρα γιατι μπορει να την αποσυρουν αυριο το πρωι χωρις καμμία εξήγηση. στην ανάγκη τους βρίσκουμε. η κίνηση είναι κάτω φέτος. Πολύ κάτω..και ζητα Α2..
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Samion καλωσόρισες!!!Όποτε βρεις χρόνο περιμένουμε να μας πείς πώς πέρασες και να μας δώσεις τα τίπς σου!!Πού να πάμε,τί να δούμε,φαγητό,κτλ!!!!:cool:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Samion καλωσόρισες!!!Όποτε βρεις χρόνο περιμένουμε να μας πείς πώς πέρασες και να μας δώσεις τα τίπς σου!!Πού να πάμε,τί να δούμε,φαγητό,κτλ!!!!:cool:
grazie Sapienza! να παρω μια ανασα απο την κουραση του Pasqua και τα χτεσινοβραδυνα 8 μπωφορ της Αδριατικης και τα λεμε..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.065
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom