Ιταλία Παλέρμο ή Κατάνια?

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
αν έχεις πολλές μέρες μπορείς να πας και με πλοίο σε περίπτωση που είναι πολύ ακριβά τα αεροπορικά.. η Καλαβρία μου άρεσε πάρα πολύ, θα ήθελα σίγουρα να ξαναπάω..που ακριβώς θα πας?
Λογικά θα καθήσω γύρω στις 5-6μέρες...Έχω ξαναπάει,θα μείνω λίγο πιο έξω στη Μπανιάρα..Αποφάσισα να κλείσω τέλος Ιουνίου Παλέρμο οπότε αν καταφέρω και πάω το Πάσχα Καλάβρια,θα περάσω μια βολτίτσα Μεσσήνα και αν μπορέσω να πάω και απο την
Κατάνια να πάρω μια πρώτη γεύση...
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
ωραία! περιττό θα είναι να πω ότι σε ζηλεύω..
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.761
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Λογικά θα καθήσω γύρω στις 5-6μέρες...Έχω ξαναπάει,θα μείνω λίγο πιο έξω στη Μπανιάρα..Αποφάσισα να κλείσω τέλος Ιουνίου Παλέρμο οπότε αν καταφέρω και πάω το Πάσχα Καλάβρια,θα περάσω μια βολτίτσα Μεσσήνα και αν μπορέσω να πάω και απο την
Κατάνια να πάρω μια πρώτη γεύση...
Αν περάσεις Σικελία, να πας οπωσδήποτε στην Ταορμίνα, έστω και για μια βόλτα! Είναι εντυπωσιακή και η θέση της, ψηλά στο βράχο, κάτω η θάλασσα και απέναντι το ηφαίστειο!
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
από τη Μπανιάρα είναι κοντά..βολεύει να πεταχτείς μια βόλτα
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Τέλεια!!!Πράγματι έψαξα πληροφοριές και φωτό για Ταορμίνα και μ άρεσε πολύ...Μακάρι να καταφέρω να περάσω μια βόλτα...Γενικά το όλο θέμα στη Σικελία όσο αφορά την επικυνδινότητα πώς το είδατε?Θα είμαστε δυο κοπέλες,δεν φαντάζομαι
να έχουμε πρόβλημα...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Θα σου τα πει και ο Samion καλύτερα αλλά δύσκολα τα πράγματα... το μέρος είναι τραγικά επικίνδινο... θα σας κλέψουν , θα σας δείρουν , θα σας απαγάγουν και θα ζητάνε από μένα και τον Samion λύτρα... εγώ δεν δίνω σεντς... ο κουιμπεκόπληκτος δεν ξέρω τι θα κάνει...

Sapienza τα είπαμε, το μέρος είναι super, η μαφία δεν πρόκειτε να ασχοληθεί μαζί σας, το πολύ πολύ να σας την πέσει κανένα τοπικό καμάκι...

Τα νεύρα μου πια... ΤΕΛΟΣ...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Θα σου τα πει και ο Samion καλύτερα αλλά δύσκολα τα πράγματα... το μέρος είναι τραγικά επικίνδινο... θα σας κλέψουν , θα σας δείρουν , θα σας απαγάγουν και θα ζητάνε από μένα και τον Samion λύτρα... εγώ δεν δίνω σεντς... ο κουιμπεκόπληκτος δεν ξέρω τι θα κάνει...

Sapienza τα είπαμε, το μέρος είναι super, η μαφία δεν πρόκειτε να ασχοληθεί μαζί σας, το πολύ πολύ να σας την πέσει κανένα τοπικό καμάκι...

Τα νεύρα μου πια... ΤΕΛΟΣ...

Το περίεργο είναι οτι άργησες σήμερα να φανείς!!!:bleh:
Για το τοπικό καμάκι δεν το συζητάμε,ευπρόσδεκτο..Όσο για τα λύτρα μην δώσεις όχι σεντς,αλλα ούτε λίρα,μάρκο,στερλίνα,γιεν,δηνάριο,μη σου πώ για πέσο...Μας αρέσουν οι μαφιόζοι....!!!Δον Κορλεόνε ερχόμαστε!!!
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
καλά όταν είχαμε πάει εμείς Καλαβρία με το δικό μας αυτοκίνητο τι δεν ακούσαμε πριν πάμε..δεν υπήρχε ούτε ένας άνθρωπος που να του είπα που πάμε και να μην τρομοκρατήθηκε..όλοι κοιτούσαν έντρομοι..καλά εκεί κλέβουν, ούτε σε πάρκινγκ λέει μη βάζεις το αυτοκίνητο και ένα σωρό πα..ριές.. καμμία σχέση!! μα καμμία..δεν το συζητάμε.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σας ευχαριστώ πολύ!!Επειδή είδα οτι τα εισητήρια τελειώνουν(για τις ημερομηνίες που ήθελα) μπήκα κι έκλεισα τελικά Παλέρμο για τέλος Ιουνίου...Τώρα μου μένει να φτιάξω ένα καλό πρόγραμμα και να βρώ ξενοδοχείο!!!Οκ, έχουμε χρόνο μέχρι τότε,οπότε όσοι έχετε να δώσετε πληροφορίες θα περιμένω...Αλήθεια ο Samion πού έχει χαθεί???:clap:
Παλερμο ειμαι..ωs και το πασxα, το ιταλικο..αλλα δεν εxω συνδεση και αναγκαστικα xρησιμοποιω translator...
αψογη επιλογη το Παλερμο! ειναι λιγο xαοτικο γι αυτο προτεινω Cefalu και Παλερμο για βολτα. Τρενα εxει συνεχωs ολη μερα. Cefalu εxει καλη παραλια, μεσαιωνικο κεντρο, κλαμπινγκ και λιγο σοπινκ.. η συνταγη ενοs καλου τριημερου..Αν ομωs θελετε μεγαλη πολη προτιμηστε ξενοδοxειο περιοxη Mondello που ειναι η παραλια του Παλερμο (με πολυκoσμια και οxι τοσο καλη οσο τηs Cefalu). οι συγκοινωνιεs εντοs Παλερμο δυστυxωs δεν ειναι καλεs..προτιμηστε τραινο η μετρο αν βολευει. τα λεωφορεια ειναι αργα και η κινηση φοβερη ενιοτε..ακομα καλυτερη λυση ειναι να νοικιασετε αυτοκινητο.
για κεντρο ποληs το καλυτερο value/money εxει το Jolly hotel.
αν παs απο Bagnara (σε θυμηθηκα το σαββατο που περναγα απο κει..) το καλυτερο ειναι με αυτοκινητο Κατανια και Ταορμινα. αλλιωs να σε πανε η με τραινο ωs Villa san Giovanni κι απο εκει με τα ποδια παιρνειs το πλοιο των σιδηροδρομων (γιατι εxει και αλληs εταιρειαs αλλα μονο αυτο σε παει στο σταθμο) για Μεσσινα. το τραινο περναει κι αυτο to stretto αλλα κανει πανω απο 1 ωρα.
Taormina ειναι σουπερ για καφε και βολτα οxι τοσο γiα διακοπεs. η παραλια μακρια απ την πολη, κακο value/money λογω υπερεκτιμησηs, μακρια to nightlife (Giardini Naxos).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Θα σου τα πει και ο Samion καλύτερα αλλά δύσκολα τα πράγματα... το μέρος είναι τραγικά επικίνδινο... θα σας κλέψουν , θα σας δείρουν , θα σας απαγάγουν και θα ζητάνε από μένα και τον Samion λύτρα... εγώ δεν δίνω σεντς... ο κουιμπεκόπληκτος δεν ξέρω τι θα κάνει...
Sapienza τα είπαμε, το μέρος είναι super, η μαφία δεν πρόκειτε να ασχοληθεί μαζί σας, το πολύ πολύ να σας την πέσει κανένα τοπικό καμάκι...
Τα νεύρα μου πια... ΤΕΛΟΣ...
Traveller τη Sapienza οποιοs την κλεψει δεν νομιζω να την επιστρεψει..και τα καμακια θα κανουν ουρα στην παραλια..
δεν υπαρξει κανενα θεμα ασφαλειαs! ολα οκ. ακομα και στο downtown του Palermo!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Παλερμο ειμαι..ωs και το πασxα, το ιταλικο..αλλα δεν εxω συνδεση και αναγκαστικα xρησιμοποιω translator...
αψογη επιλογη το Παλερμο! ειναι λιγο xαοτικο γι αυτο προτεινω Cefalu και Παλερμο για βολτα. Τρενα εxει συνεχωs ολη μερα. Cefalu εxει καλη παραλια, μεσαιωνικο κεντρο, κλαμπινγκ και λιγο σοπινκ.. η συνταγη ενοs καλου τριημερου..Αν ομωs θελετε μεγαλη πολη προτιμηστε ξενοδοxειο περιοxη Mondello που ειναι η παραλια του Παλερμο (με πολυκoσμια και οxι τοσο καλη οσο τηs Cefalu). οι συγκοινωνιεs εντοs Παλερμο δυστυxωs δεν ειναι καλεs..προτιμηστε τραινο η μετρο αν βολευει. τα λεωφορεια ειναι αργα και η κινηση φοβερη ενιοτε..ακομα καλυτερη λυση ειναι να νοικιασετε αυτοκινητο.
για κεντρο ποληs το καλυτερο value/money εxει το Jolly hotel.
αν παs απο Bagnara (σε θυμηθηκα το σαββατο που περναγα απο κει..) το καλυτερο ειναι με αυτοκινητο Κατανια και Ταορμινα. αλλιωs να σε πανε η με τραινο ωs Villa san Giovanni κι απο εκει με τα ποδια παιρνειs το πλοιο των σιδηροδρομων (γιατι εxει και αλληs εταιρειαs αλλα μονο αυτο σε παει στο σταθμο) για Μεσσινα. το τραινο περναει κι αυτο to stretto αλλα κανει πανω απο 1 ωρα.
Taormina ειναι σουπερ για καφε και βολτα οxι τοσο γiα διακοπεs. η παραλια μακρια απ την πολη, κακο value/money λογω υπερεκτιμησηs, μακρια to nightlife (Giardini Naxos).

Samion σ ευχαριστώ πολύ!!!
Ξενοδοχείο έχω κλείσει ήδη το Plaza Opera, νομίζω οτι είναι καλό και σε σχετικά καλή τοποθεσία..Luxury 4 Star Hotel in Palermo: Exclusive Plaza Opera Hotel, Sicily
Σε σχέση με το Jolly hotel που το κοίταξα μου βγαίνει 100ευρώ φθηνότερα...
Cefalu θα πάμε σίγουρα,έχω κοιτάξει και για τραίνα όλα κομπλέ..
Απλά μιας και τελικά η έδρα μας θα είναι το Παλέρμο όσες πληροφορίες έχεις δεκτές..
Τώρα όσο για την Μπανιάρα,το έχω βάλει στο πρόγραμμα να περάσω Κατάνια και Ταορμίνα,έστω να πιώ έναν καφέ!!
Στη Μπανιάρα θα βρίσκομαι τη δεύτερη μέρα του Πάσχα..Αν ξανακάνεις καμμιά βόλτα εκεί
πέρασε απ την Ταverna Kerkyra!!!Θα με θυμηθείς!!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Έχω inside πληροφορίες ότι το ξενοδοχείο στο Παλέρμο είναι γεμάτο τοπικά καμάκια που μόλις δουν βαμένη ξανθιά τα δίνουν όλα... ετοιμάσου ψυχολογικά για τον πόλεμο των άστρων...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.064
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom