Παλαιστίνη Παλαιστίνη, εκεί που οι θεοί στρέφουν αλλού το βλέμμα…

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Πάντως Nedeljia σε βρίσκω ελαφρώς αδιάβαστη. Σε λάθος χρονική περίοδο βρήκες να επισκεφτείς την Ραμάλα. Εγω στην θέση σου θα πήγαινα 6 και 7 Οκτωβρίου. Πάντως προλαβαίνουμε ακόμα.

awww.taybehbeer.com_2_poster_202012.jpg
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Elefinor κάνεις λάθος... συζήτησα με ανθρώπους περί θρησκείας και όσο δεν τους προσβάλλεις σε σέβονται απόλυτα. Πολλές φορές θα εκπλαγείς μάλιστα με το ότι κάποιοι έχουν διαβάσει και τη Βίβλο. Προφανώς έχεις μια άποψη στο μυαλό σου λίγο ακραία, αλλά αν δώσεις μια ευκαιρία στον εαυτό σου να προσπαθήσεις να καταλάβεις τη διαφορετικότητα κουλτούρας θα δεις τα πράγματα διαφορετικά. Πάντα μιλάω να συζητήσεις με ανάλογα άτομα, ακραίοι υπάρχουν παντού και σε όλες τις θρησκείες. Όσο για την ελευθερία λόγου και πράξεων στο Ισραήλ αν είναι έτσι όπως τα λες η Μοσάντ έχει διακοσμητικό ρόλο;
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Πάντως Nedeljia σε βρίσκω ελαφρώς αδιάβαστη. Σε λάθος χρονική περίοδο βρήκες να επισκεφτείς την Ραμάλα. Εγω στην θέση σου θα πήγαινα 6 και 7 Οκτωβρίου. Πάντως προλαβαίνουμε ακόμα.
Το ξέρω ρε γμτ...:D βρε λες;;; και το ζυθοποιείο το έχουν χριστιανοί οπότε θα μας ευλογήσει και ο καλός Θεούλης....:haha:
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Στο Ισραήλ πάντως μπορείς να διατυπώσεις ελευθερα τις απόψεις σου, χωρίς φόβο αποκεφαλισμού, ανασκολοπισμού,κτλ. Αυτή είναι μια από τις χαώδεις διαφορές των δυο πλευρών.
Εδώ γελάμε....Εχεις μιλήσει ή τελος πάντων γνωρίζεις τι έχουν τραβήξει Ισραηλινοί που δεν θέλουν να κάνουν την κατακτητική και σε καμία περίπτωση εκπαιδευτική στρατιωτική τους θητεία...;;;;;
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Θα σας παρακαλέσω να σεβαστείτε έστω και λίγο τον προσωπικό χρόνο που αφιέρωσα να γράψω αυτές τις 3 γραμμές και να πέσουνε οι τόνοι... Για πολλοστή φορά θα πω οτι δεν έχω πρόβλημα να ακουστούν οι οποιεσδήποτε απόψεις αλλά μέχρι εκεί. Μη συνεχίζουμε με προσωπικές επιθέσεις αλλά ούτε και χρειάζονται αυτόκλητοι διαμεσολαβητές...όποιο μέλος θεωρεί οτι θίγεται κάνει report. Είστε μεγάλα παιδιά ευελπιστώ στην κατανόηση σας...:)
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Εχεις γράψει και την ιστορια είσαι και μοντερέιτορ..Αυτό θα πει έχω το πάνω χέρι!:bleh:


..και για να είμαι έστω και λίγο ον-τοπικ: Πάρτε μια συνταγή πως να φτιάξετε Knafeh, από τα αγαπημένα γλυκα των Παλαιστινιων και γενικα των Αράβων..
Knafeh Recipe - How to Make Knafeh
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τα άσχετα μηνύματα έχουν διαγραφεί. Τα επόμενα θα έχουν μαζί ban. Αρκετά με αυτήν την υπόθεση επιτέλους - οι προσωπικές σας πολιτικές διαμάχες δεν ενδιαφέρουν το forum.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Περιεκτική και κατατοπιστική περιγραφή, σα να έριξες λίγο φως και να είδαμε και μεις μαζί σου λίγες εικόνες για έναν από τους λιγότερο διαφημισμένους "τουριστικούς" προορισμούς της μεσογριακής μας γειτονιάς! Να 'σαι καλά να ταξιδεύεις!
 

Sailor Moon

Member
Μηνύματα
106
Likes
44
Συγχαρητηρια για την ομορφη διηγηση σου σε ενα πολυπαθο μερος!Ο επιλογος σου συγκινητικος!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
μην το διαβάσεις, άκουσέ το!!



Συγκλονιστικό!...
«Χαντίλ» Ποίηση-απαγγελία (;) της Rafeef Ziadah

 
Last edited by a moderator:

nikkap

Member
Μηνύματα
21
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιραν
Γεια σου Nedeljia,πραγματι εντυπωσιακο το ταξιδι σου σε αυτη τη βασανισμενη χωρα.Μακαρι η Παλαιστινη καποια στιγμη να ελευθερωθει και να γινει ενα συγχρονο,προοδευτικο κρατος.Επιθυμω παρα πολυ να επισκεφθω την Δυτικη Οχθη.Δεν με απασχολει το προβλημα της μεταβασης μου και της διαμονης μου εκει,αλλα το προβλημα της μεταβασης μου απο τη μια πολη στην αλλη.Αυτο φυσικα λογω των περιορισμων του Ισραηλ.Σκοπευυω να επισκεφθω τη Ραμαλα,τη Χεβρωνα,τη Ναμπλους,τη Τζενιν,τη Βηθλεεμ και την ανατολικη Ιερουσαλημ.Πιστευεις πως θα εχ προβλημα να μετακινουμαι απο τη μια πολη στην αλλη?Πως θα το καταφερω αυτο?Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Εγώ είχα ως βάση τη Ραμάλα όπου υπάρχει κεντρικός σταθμός λεωφορείων που πάνε στις υπόλοιπες πόλεις τις Δυτικής Όχθης, αλλά μακράν το πιο βολικό σύστημα είναι τα shared taxis, μικρά βαν που χωράνε μέχρι 7-8 άτομα, φεύγουν όταν γεμίσουν ή αν θες πληρώνεις όλες τις θέσεις και το ναυλώνεις ατομικά. Είναι οικονομικά, οι οδηγοί ξέρουν και παρακάμψεις να γλυτώσουν σημεία ελέγχου, γνωρίζεις και κόσμο μέσα σε αυτά και πάνω από όλα σου προσφέρουν ευελιξία στο ωράριο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.366
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom